Zavrieť

Porady

DEDIČSTVO-DAROVANIE

komunikatívna
Vie mi niekto poradiť?

Sme dve sestry. Rodičia chcú na jednu prepísať byt, resp. darovať aby po smrti nemohla dediť druhá sestra. Po kiaľ žijú dá sa spraviť darovacia zmluva s prepisom na jednu? Stačí to? Nebude sa domáhať druhá dedičstva keďže nebudú nič vlastniť a darovanie urobia počas života?
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

majetok predal? po kom dedil?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Zdedil peniaze.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ale ja som ti správne odpovedala, tie peniaze, kt. zdedil by podiehali dani z dedičsvta, kt. je zrušená.....

je iné, ak by predal zdedený majetok......
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Mila123 Pozri príspevok
ale ja som ti správne odpovedala, tie peniaze, kt. zdedil by podiehali dani z dedičsvta, kt. je zrušená.....

je iné, ak by predal zdedený majetok......
Ale nepodlieha každý príjem dani z príjmov, prípadne musí byť ako oslobodený?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie, jasne že nepodlieha, napr. § 9 ZDP je príjem oslobodený.....
a v § 3 ZDP si nájdeš čo je predmet dane z príjmu FO
a ešte si pozri § 2, sú v ňom stanovené základné pojmy....
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja som tento príjem hľadala pod par. 8 ako ostatný príjem, čo som nenašla a pod par. 9 ako príjem oslobodený. Ani tam som nič nenašla. Hľadať v par. 2 ma nenapadlo. A podľa tohto par. príjem získaný dedením nie je predmetom dane. To som v podstate hľadala. Ďakujem.
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5)
2 0
andrea7861 andrea7861

andrea7861 je offline (nepripojený) andrea7861

Mila milagros tak ako ti napisala Mila. Dan z darovania a dedicstva bola zrusena,
a peniaze su vlastne dedicstvo, ci na uctoch alebo ti ich nechaju u notara v uschove,
to je jedno. Neznamena to, ze sa jedna o prijem v zmysle zakona o dani z prijmu.
To je dedistvo. Ak zainvestujes do nejakych fondov, akcii a z toho mas prijem, tak
sa budes riadit zakonom o dani z prijmov. Ale inac nech si ich znamy uziva plnymi
priehrstami.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dobry vecer, stretol sa niekto s takymto pripadom, alebo vie poradit:

V r.2003 prebehlo dedicske konanie po otcovi z 1/2 rodinneho domu. Dedicmi zo zakona boli manzelka a 4 deti. Manzelka sa svojho podielu po manzelovi vzdala v prospech 4 deti, takze deti dedili kazdy 1/4 z polovicky rodinneho domu. V r.2005 po suhlase vsetkych vlastnikov rodinneho domu si jedno z deti (nazvime ho A) vzalo hypoteku 500 000,- Sk na rekonstrukciu predmetneho rodinneho domu. V dome zili spolu iba matka a dieta A s rodinou. Okrem tejto hypoteky dieta A investovalo do oprav a modernizacie domu dalsiu nemalu sumu penazi a dom tak ziskal na hodnote (faktury a blocky ma odlozene). Zvysne deti B, C a D neprispeli ani peniazmi, ani pomocu. Vztahy v rodine su normalne. Matka chce teraz, este za zivota vysporiadat vlastnictvo svojej polovice domu, chce celu ciastku darovat/prepisat/previest na dieta A (kedze zdravotne-fyzicky nie je na tom velmi dobre).
1) je mozne nieco riesit, ak je na dome este hypoteka (az do r. 2020)
2) je mozne spisat zavet, s tym, ze po smrti dedi iba dieta A (aby to bolo pravne nenapadnutelne)
3) alebo by to bolo lepsie darovat dietatu A alebo predat za zivota?

Dakujem za pomoc.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Matka moze svoj majetok darovat,alebo predat./ darovacia,alebo kupno-predajna zmluva/
Do zmluvy si moze ziadat zapisat vecne bremeno-pravo dozitia.
Zavet by mohli ostatni surodenci,ako neopomenutelny dedicia napadnut.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Najistejšia forma je kúpno-predajná zmluva. Tú je ťažko napadnúť.
A ešte jeden detail, pokiaľ je súrodnec A ženatý/vydatý, v pripade darovacej zmluvy by sa mohlo stať všetko to, čo matka daruje, bude iba jeho vlastníctvom. V prípade kupnopredajnej zmluvy (ak nemá rozdelené BSM) sa to automaticky stáva majetkom oboch manželov.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dáša_ Pozri príspevok
Najistejšia forma je kúpno-predajná zmluva. Tú je ťažko napadnúť.
A ešte jeden detail, pokiaľ je súrodnec A ženatý/vydatý, v pripade darovacej zmluvy by sa mohlo stať všetko to, čo matka daruje, bude iba jeho vlastníctvom. V prípade kupnopredajnej zmluvy (ak nemá rozdelené BSM) sa to automaticky stáva majetkom oboch manželov.
Dakujem za odpoved a je vôbec mozne spravit kupno-predajnu zmluvu, ak je na dome este hypoteka 9 rokov? Nie je to tak,ze pokial je dom zalozeny, neda sa s nim disponovat a robit zmeny v liste vlastnictva?
0 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Hypoteka na dome nema takmer ziadny vplyv na to, ci s domom mozete disponovat alebo nie, nakolko banka ma zriadene zalozne pravo na dom, avsak vlastnikom ste stale vy. Jediny problem je, ze treba banku poziadat o suhlas s takymto prevodom - banka by nemala problem takyto suhlas vydat. Ak by ste ho nevyziadali, mohla by to banka kvalifikovat ako zavazne porusenie zmluvnych podmienok co by mohlo vyustit do poziadavky o predcasne splatenia hypoteky.
1 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
arizona Pozri príspevok
Matka moze svoj majetok darovat,alebo predat./ darovacia,alebo kupno-predajna zmluva/
Do zmluvy si moze ziadat zapisat vecne bremeno-pravo dozitia.
Zavet by mohli ostatni surodenci,ako neopomenutelny dedicia napadnut.
Ak je na dome zalozne pravo banky z titulu hypoteky, vecne bremeno dozitia banka nepovoli.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Znami vlastnia 2-izb.byt, ktory chcu nechat dcere. Ich dcera ma znamost, ktora sa im-rodicom velmi nepaci a tak chcu mat istotu, ze v prip. manzelstva a rozvodu, zostane byt len dcere a nebude sa musiet on s ex. delit, prip. vyplacat. Ako tento byt previest na dceru, darovanim, dedicstvom? Tiez sa nechcu unahlit, aby dcera, ked dostane byt (je pomerne mlada a neskusena), niekomu nenaletela na klamstva a byt napr. nezalozila. Viete niekto nieco poradit?
0 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Rennka,
ja by som to riesil darovacou zmluvou. Ak nie su este manzelia, vsetko, co nadobudne manzelka pred svadbou nespada do BSM. Ako poistku toho, aby dcera byt nepreviedla by som tam zriadil vecne bremeno dozivotneho uzivania zo strany rodicov, pripadne niekoho ineho z rodiny. V takom pripade je takmer nulova sanca, ze by niekto takyto byt kupil. Zaroven bez suhlasu rodicov toto vecne bremeno nemoze zmazat. Banka pri poskytovani hypoteky pozaduje list vlastnictva cisty bez akychkolvek tarch. Na taketo LV by urcite hypoteku nedostala.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Netreba to ani darovať. V prípade dedenia to nebude spadať do bezpodielového vlastníctva manželov.
Viď Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143


V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
2 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dakujem Pavol a Mariankaj, takze v podstate je jedno ci by jej ho darovali za zivota, alebo by ho zdedila po ich smrti, vzdy bude len jej vlastnictvom o ktore sa nebude musiet s nikym delit. Pochopila som spravne?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rennka Pozri príspevok
Dakujem Pavol a Mariankaj, takze v podstate je jedno ci by jej ho darovali za zivota, alebo by ho zdedila po ich smrti, vzdy bude len jej vlastnictvom o ktore sa nebude musiet s nikym delit. Pochopila som spravne?
No ak by nebolo dedičské konanie, tak by ušetrila na notárskom poplatku.
Ale na druhej strane ak to prejde na dcéru, ktovie ako s tým naloží. Keďže je mladá a neskúsená.
0 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Z uvedeného dôvodu je lepšie to previesť za života s vecným bremenom napr. na súrodenca, alebo iného príbuzného s ktorým má dobré vzťahy.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

obč. zák.
§ 109 (Premlčanie práva z vecného bremena)

Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať