Zavrieť

Porady

zamestnanie + zivnost

Nemohol som najst odpoved na moju otazku v inych temach, tak polozim novu.

Situacia:
Som zamestnanec s minimalnou mzdou. Zamestnavatel sa mna plati preddavky na dan a povinne odvody.
Chcem si zalozit zivnost na uplne inu cinnost (ziadna suvislost s doterajsim zamestnanim). Rad by som vedel, ci mam do prijmov zo zivnosti zaratat aj prijmy zo zamestnania, alebo si mam robit uctovnictvo, kde budem rata s prijimami iba zo zivnosti a vobec nebudem brat do uvahy prijmy to zamestnania (napr. pri danovom priznani)? Alebo ich mam zaratat a kedze uz raz boli zdanene, sa mi uz druhykrat nezdania?

Ako to je pri plateni fondov? Musim platit odvody do fondov rovnako akoby som bol iba zivnostnik bez druheho zamestnania (teda mam ich platit 2x)? Alebo ich musim ako zivnostnik platit v tomto pripade dokonca viac?

Je tam este dalsi rozdiel v inych suvislostiach? Musim na danovom urade /zivnostenskom odbore OU nahlasit, ze mam este dalsi prijem zo zavislej cinnosti, ktory nema nic spolocne s podnikanim?

Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    l. prvom roku podnikania odvody platiť nemusíš /ak si SZČO popri HPP/ - prihlásiť sa do poisťovní musíš
    resp. neplatíš do 30.6. nasledujúceho roku od začatia podnikania - potom to záleží od výšky príjmu /ak dosiahneš príjem z podnikania vo výške 12 násobku MM - budeš platiť do SP z MM/, do ZP je to trochu inak
    2. na DU sa zaregistrovať musíš
    3. pri DP sa príjmy zrátavajú - závislá činnosť parag. 5, podnikanie parag. 6

    Mimochodom, ak si zamestnancom s minimálnou mzdou je veľmi málo pravdepodobné, že by zamestnávateľ za teba platil preddavky na daň - jednoducho ti nevyjdú.
    Naposledy upravil Pepa : 03.10.05 at 14:41

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    Takze ak som spravne pochopil, pri DP sa mi oba prijmy spocitaju, odpocitam si nezdaniteľné minimum a zo zvysku zaplatim dan.

    Odvody budem (po 1.roku podnikania) platit dvakrat, ale odvody zo zivnosti nebudem platit vyssie, ako by som nemal HPP (maximalne rovnake).

    Je to spravne?

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    Ak to nie je jednoznacne, co to znamena?
    Je mozne, ze budem platit odvody z prijmu zo zivnosti v urcitom pripade vyssie, ako keby som nemal HPP? Aj napriek tomu, ze odvody z HPP odvadzam?

    Kedy moze takato situacia nastat?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    LubosH
    Ak to nie je jednoznacne, co to znamena?
    Je mozne, ze budem platit odvody z prijmu zo zivnosti v urcitom pripade vyssie, ako keby som nemal HPP? Aj napriek tomu, ze odvody z HPP odvadzam?

    Kedy moze takato situacia nastat?
    Áno môžeš platiť vyššie odvody. Výšku odvodov napr. do SP vypočítaš príjem-výdaj:2 deleno počet mesiacov /kedy si SZČO/. Ak ti vyjde VZ 10 tis. budeš platiť z 10 to.Minimálne to však bude z MM.

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    hm, stale moc tomu nerozumiem...
    - platim odvody z minimalnej mzdy z HPP (ja aj zamestnavatel)
    - na zivnost zarobim napr. 20 000 Sk a z tejto sumy platim odvody

    budem platit odvody z celkovej sumy (HPP + zivnost) aj napriek tomu, ze som odvody z HPP uz odviedol? Pochopim, ze sa platia odvody z celkovych prijmov, ale je mozne si odpocitat odvody, ktore som uz odviedol (ja aj moj zamestnavatel)?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    LubosH
    hm, stale moc tomu nerozumiem...
    - platim odvody z minimalnej mzdy z HPP (ja aj zamestnavatel)
    - na zivnost zarobim napr. 20 000 Sk a z tejto sumy platim odvody

    budem platit odvody z celkovej sumy (HPP + zivnost) aj napriek tomu, ze som odvody z HPP uz odviedol? Pochopim, ze sa platia odvody z celkovych prijmov, ale je mozne si odpocitat odvody, ktore som uz odviedol (ja aj moj zamestnavatel)?
    Pokiaľ zarobíš 20 tis. /napr. v tomto roku/ nevzniká ti povinnosť platiť odvody - nedosiahol si príjmy vo výške 12-násobku min. mzdy - hovorím o SP
    Odvody by si platil sám len zo živnosti - HPP s týmto nemá nič spoločné.
    Toto sa týka odvodov - DP to si pochopil správne.

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    prepac, myslel som 20 000 mesacne - zo zivnosti
    to bude rocne 240 000 a z HPP cca 82 800 (alebo viac, ak sa zvysi min. mzda)

    budem musiet platit zo zivnosti vyssie odvody akoby som platil, keby som nemal HPP?
    Naposledy upravil LubosH : 04.10.05 at 09:09

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    LubosH
    prepac, myslel som 20 000 mesacne - zo zivnosti
    Ak tvoje príjmy zo živnosti nepresiahnu 12 násobok minimálnej mzdy 12*6900, tak ti nevzniká povinnosť platiť zo živnosti odvody do sociálnej poisťovne. (Nie zisk, ale príjmy!!!)

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    Evanka
    Ak tvoje príjmy zo živnosti nepresiahnu 12 násobok minimálnej mzdy 12*6900, tak ti nevzniká povinnosť platiť zo živnosti odvody do sociálnej poisťovne. (Nie zisk, ale príjmy!!!)
    zle som to asi napisal...

    myslel som tym, ze prijmy zo zivnosti budu 20 000 mesacne
    to bude rocne 240 000 a z HPP cca 82 800 (alebo viac, ak sa zvysi min. mzda)

    budem musiet platit zo zivnosti vyssie odvody akoby som platil, keby som nemal HPP?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    HPP a živnosť - pre SP nemajú nič spoločné. Zabudni na HPP a zaoberaj sa len SZČO-teda pre odvody.
    Ak budeš mať ročné príjmy 240 tis. Sk vzniká ti povinnosť platiť odvody do SP. Minimálne to bude z MM, ale: musíš vedieť aj výdaje a dostaneš čiastkový základ dane, z ktorého si vyrátaš VZ pre odvody - a to môže byť viac ako je MM.

    Magduš je offline (nepripojený) Magduš

    Magduš
    pokiaľ nepresiahne max. vymeriavací základ pre odvody do SP musí odvádzať aj z TPP aj ako SZČO , alebo zrušiť TPP a prihlásiť sa ako SZČO

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Magduš
    pokiaľ nepresiahne max. vymeriavací základ pre odvody do SP musí odvádzať aj z TPP aj ako SZČO , alebo zrušiť TPP a prihlásiť sa ako SZČO
    Magduš, ja som sa ten pracovný pomer naschál snažila "vynechať", lebo z toho odvody platí zamestnávateľ. Max. vym. základ - ak to bude "hroziť" potom to bude riešiť.

    LubosH je offline (nepripojený) LubosH

    LubosH
    no ved ano, z TPP odvody odvadzam, to je v poriadku...

    co sa tyka odvodov zo zivnosti, ak som to teda spravne pochopil:
    - budem platit odvody iba z prijmov zo zivnosti a nebudem musiet zapocitavat aj prijem z TPP, tzn. ze budem platit odvody z 240 000 rocne.

    Co sa tyka dani z prijmu, to mi je uz jasne, budem musiet prijmy zo zivnosti aj z TPP spocitat a zaplatit dan (zjednodusene napisane). S odvodmi to tak nie je a kedze odvody platim osobitne z TPP, tak budem platit odvody zo zivnosti len z prijmu zo zivnosti.
    Je to uz v poriadku? Dufam, ze ano, potom uz vam dam pokoj

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Nóooo, pokiaľ nebudeš mať výdaje tak z 240 tis. ročne - samozrejme po prepočítaní na mesiace....... Ale pozor, tu už "nastupuje" situácia" ktorú tu otvorila Magduš a to je maximálny VZ.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    No veď práve preto som sa snažila vyhnúť tomu max. VZ.
    Budem sa ti to snažiť vysvetliť polopatisticky:
    HPP - teraz nechajme bokom - odvádza zamestnávateľ
    SZČO - berme situáciu, že budeš podnikať celý rok
    tvoje príjmy 240 000,- Sk
    výdaje /dajme tomu paušál 25%/ - 60 000,- Sk
    ČZD 180 000,- Sk
    VZ 180000:12:2=7500,- Sk
    Tvoje odvody ako SZČO pre SP sa budú rátať z VZ 7500,- Sk.
    Maximálny VZ v tomto prípade - netreba sa ním zaoberať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.