Zavrieť

Porady

vlastnicke pravo na dom

Peniaze na kupu domu si budem brat formou hypotekarneho uveru, ako postupovat pri kupe domu ked majitelka domu ma matku ktora ma na dom dozivotne pravo.Jej matka je nesvojpravna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    wazovski Pozri príspevok
    Peniaze na kupu domu si budem brat formou hypotekarneho uveru, ako postupovat pri kupe domu ked majitelka domu ma matku ktora ma na dom dozivotne pravo.Jej matka je nesvojpravna
    Nooo,neviem,tak si musíš rozmyslieť,či kúpiš dom v ktorom má niekto doživotné právo užívania-budeš chcieť tam ešte x-rokov bývať s matkou majiteľky?Ja osobne by som dom s takou ťarchou rozhodne nekupoval...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tá pani je nesvojpávna, takže asi sa o seba nevie postarať.
    Býva tam naozaj, alebo len papierovo ? Ak tam býva, tak asi sa o ňu bude musieť niekto starať. V to prípade Ti bude po dome chodiť nielen tá pani, ale aj nejaká jej rodina, lebo matku nemôžu nechať samú - uváž si to pred kúpou, či Ti to nebude prekážať.

    Ak tam nebýva a je iba na papieri, tak žiadaj dohodu o zrušenie doživotného práva bývania-pani má stanoveného opatrovníka, ktorý môže jednať za ňu.

    pozri napr. tu : http://reality.etrend.sk/reality-rad...o-byvania.html
    http://reality.etrend.sk/reality-rad...tne-pravo.html
    vzor :
    http://www.porada.sk/t50389-dohoda-o...-katastra.html

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    arizona Pozri príspevok
    Tá pani je nesvojpávna, takže asi sa o seba nevie postarať.
    Býva tam naozaj, alebo len papierovo ? Ak tam býva, tak asi sa o ňu bude musieť niekto starať. V to prípade Ti bude po dome chodiť nielen tá pani, ale aj nejaká jej rodina, lebo matku nemôžu nechať samú - uváž si to pred kúpou, či Ti to nebude prekážať.

    Ak tam nebýva a je iba na papieri, tak žiadaj dohodu o zrušenie doživotného práva bývania-pani má stanoveného opatrovníka, ktorý môže jednať za ňu.
    1. Ak poznáš ľudí, od ktorých chceš kúpiť ten dom, resp. ste príbuzní a chceš tú starú pani doopatrovať a pomáhať jej, je to od Teba veľmi pekné a nikto Ťa od toho neodhovorí. Ale ak nie:
    a/ poznáš dôvody zbavenia svojprávnosti, resp. jej zdravotný stav a vyhliadky do budúcnosti?
    b/ má dom dva samostatné vchody, resp. poschodia alebo by ste bývali spolu?

    2. Čím je ten dom taký zaujímavý - polohou, dostupnosťou, cenou? Len aby neskôr "cena", ktorú budeš možno neskôr Ty platiť za to, čo Ťa čaká, nebola oveľa vyššia a aby si tento krok nikdy nemusel ľutovať.

    3. Brať si hypotéku je veľký záväzok na mnoho rokov.
    Zváž svoje rozhodnutie, kým nie je neskoro. Čo takto počkať, alebo sa poobzerať po inom dome? Je toto naozaj jediné riešenie? Alebo chceš len vraziť peniaze do nehnuteľnosti? Mieniš tam vôbec bývať, alebo to plánuješ prenajímať, či chceš mať z toho objekt na podnikanie?

    4. V iných témach je dosť príspevkov, ktoré riešia problémy týkajúce sa takéhoto i podobného spolužitia, preto som Ťa chcela na to len upozorniť.

    5. Môj názor: Riziko budúcich problémov sa mi javí ako veľmi vysoké /podľa strohých informácií, ktoré si uviedol, možno iba dedukovať/.
    Naposledy upravil Oliwa : 06.03.10 at 07:28

    wazovski je offline (nepripojený) wazovski

    wazovski
    Vsetkym vam dakujem za odpoved a chcel by som upresnit problem ktory mam.Dom je prazdny a majitelom domu je dcera ktora sa stara o svoju choru matku ktora byva u nej uz tri roky.Ja chcem len radu ako pokracovat pri kupe domu,ci nejako zavazi ked dozivotne pravo na dom ma stale jej chora (nesvojpravna) matka.Majitelom domu je jej dcera. dakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Skus sa spytat banky, ci ti da hypoteku na dom zatazeny dozivotnym byvanim niekoho.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    wazovski Pozri príspevok
    Vsetkym vam dakujem za odpoved a chcel by som upresnit problem ktory mam.Dom je prazdny a majitelom domu je dcera ktora sa stara o svoju choru matku ktora byva u nej uz tri roky.Ja chcem len radu ako pokracovat pri kupe domu,ci nejako zavazi ked dozivotne pravo na dom ma stale jej chora (nesvojpravna) matka.Majitelom domu je jej dcera. dakujem
    Ja by som na Tvojom mieste tlačila predávajúcich k zrušeniu toho bremena. Ak majú seriózne úmysly, mali by súhlasiť (ved babka tam aj tak nebýva).Prečo chcú predávať dom s bremenom ?

    Čo by si urobil, keby sa Ti po čase babka (s opatrovníčkou ) nasťahovali do domu? Všeličo sa stáva....

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    1. v prvom rade sa treba informovať v banke, za akých podmienok by poskytli hypo na dom zaťažený vecným bremenom
    2. požiadať opatrovníka tej pani pravdepodobne dcéru aby tej pani zrušili doživotné užívacie právo na dom (nie len kvôli banke, ale aj kvôli tvojmu pokoju v duši
    3. spraviť posudok na dom ísť s ním do banky a požiadať o úver
    4. opraviť, upraviť vymaľovať a nasťahovať sa:-)))

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Rozhodne nekupuj nehnuteľnosť s vecným bremenom, aj keby s tým banka súhlasila. Nikdy nemôžeš dopredu vedieť, čo všetko sa môže stať, napr. budeš chcieť dom predať a možno sa Ti nepodarí nájsť kupca práve z tohto dôvodu, alebo sa môže niečo stať s dcérou tej pani, v prospech ktorej je zriadené vecné bremeno...

    vlastnicke pravo na dom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.