Zavrieť

Porady

Preplatok faktúry v jednoduchom účtovníctve

Dobrý deň,

prosím Vás o odsúhlasenie správnosti postupu:
Pri úhrade faktúr od odberateľa sa stane, že uhradená suma prevyšuje čiastku na faktúre, niekedy je to dosť významná suma. Dávala som tieto preplatky do toho stlpca peňažného denníka akého sa týkala aj faktúra, napr. ak to bola FA za tovar, tak aj preplatok som dala do stĺpca predaj tovaru.
Tieto preplatky zvykneme vracať odberateľom - vrátenie preplatku som zas zapísala mínusovou čiastkou do príslušného stĺpca, čiže napr. predaj tovaru.

Prosím je tento postup správny, aj keď preplatok zaradím do peňažného denníka v roku 2009 a vrátenie preplatku zrealizujem až v roku 2010? (kolegyňa predo mnou tieto sumy dávala na priebežné položky).

Nie som si vôbec istá, tak ma prosím usmernite a uistite

Ďakujem za ochotu pomôcť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Nie, nie je to zdaniteľný výdavok. Je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Riešila by som to ako ego.mc. Zaplatila som naviac za niečo čo som nemala, je to VNZD.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Myslím si, že uvedený postup je možný, aj keď osobne by som dal preplatky do "iné zdaniteľné príjmy".
    V žiadnom prípade však nepatria na priebežné položky.

    Lucka SS je offline (nepripojený) Lucka SS

    Lucka SS
    A čo v prípade, ak som uhradila 1 cent navyše, ktorý mi už nevrátia? Mám ho dať ako "iný zdaniteľný výdavok"?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lucka SS Pozri príspevok
    A čo v prípade, ak som uhradila 1 cent navyše, ktorý mi už nevrátia? Mám ho dať ako "iný zdaniteľný výdavok"?
    Áno.

    Preplatok faktúry v jednoduchom účtovníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.