Zavrieť

Porady

Zrušenie stavebného sporenia u SS

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

miriam.hruska Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.
Ty kokso... cieľová suma 2 melóny.... To si koľko šetrila mesačne (či ročne)? Veď za to si musela zaplatiť 20.000 SK poplatok za uzatvorenie zmluvy.

Samozrejme, že sa to dá zrušiť. Otázne je, za akú cenu. Ak vypovieš zmluvu napr. v PSS medzi 3. a 4. rokom, tak zaplatíš poplatok vo výške 1% z CS - teda v tvojom prípade takmer 700 EUR. Okrem toho prídeš o všetky štátne prémie, ktoré si doteraz dostala. Štátnu prémiu by si si mohla zachrániť tak, že by si peniaze použila na stavebné účely. Ale ten poplatok ťa neminie.

Neviem, akú sumu máš na SS nasporenú, či sa oplatí zaplatiť poplatok, aby si dostala peniaze, ale pre teba by bolo výhodnejšie ponechať zmluvu až do konca a potom vybrať peniaze bez sankcií (aj štátnu prémiu). Na zmluvu nemusíš odteraz nič vkladať, nie je povinnosť sporiť. Jediné, čo ti budú strhávať je poplatok za vedenie účtu, čo je 14 - 16 EUR ročne. Ak ti zmluva trvá už 3 roky, tak ti stačí počkať necelé 3 roky a peniaze môžeš vybrať.

Okrem toho môžeš na účet aj výhodne sporiť. Ak by si mala nejaké voľné peniaze, tak si ich tam môžeš odložiť a dostaneš za to štátnu prémiu 12,5% z ročného vkladu. Nemusíš vkladať vysokú sumu, pre max. prémiu stačí 531 EUR.

Ty sa musíš rozhodnúť, či zrušiť s vysokou sankciou, alebo počkať a medzitým prípadne aj sporiť.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Medzi pospolitým ľudom sa v istom čase šírila informácia,že stavebné sporenie je najvýhodnejšia forma uloženia a zhodnotenia fin.prostriedkov.

A v spomínanom prípade rozhodne by som stanovil diagnozu VEĽKÉ OČI.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Laco-monter Pozri príspevok
Medzi pospolitým ľudom sa v istom čase šírila informácia,že stavebné sporenie je najvýhodnejšia forma uloženia a zhodnotenia fin.prostriedkov.

A v spomínanom prípade rozhodne by som stanovil diagnozu VEĽKÉ OČI.
Laco, mýliš sa. Skutočne stav. sporenie najvyššie zhodnocuje peň. prostriedky. Ak si pozrieš priloženú tabuľku, uvidíš, že aj napriek poplatku za uzatvorenie stav. sporenia a ročného poplatku za vedenie účtu, je výnos na SS vyšší, ako na bežnom termínovanom účte. Na SS je možné dosiahnuť pri optimálnom nastavení také výnosy, ako na TÚ pri 4,7 % p.a. A to som ešte do toho nezapočítal rôzne akcie, napr. zvýšené úročenie vkladov v 1. roku, úrokový bonus v prípade nečerpania stav. úveru či možnosť sporiť na jednu zmluvu viacerým osobám (rodina).

Samozrejme SS má aj svoje nevýhody:
- nutnosť dodržať 6 ročný cyklus
- vkladať optimálny ročný vklad (531 EUR na osobu) - pri vyššom vklade sa rozdiel tak nezhodnotí, lebo štátna prémia je ohraničená
- nemožnosť predčasného výberu peňazí, jedine za nemalú fin. sankciu

Nedá sa jednoznačne povedať, že SS je zlá a zbytočná vec. Prostriedky sa zhodnocujú dobre a navyše je možnosť získať lacný stav. úver po 6 rokoch. Každý si musí zvážiť, čo mu vyhovuje, resp. aké má potreby a plány a podľa toho si zvoliť vhodný fin. nástroj.
2 0
lijana1 lijana1

lijana1 je offline (nepripojený) lijana1

rada idem do detailov vecí
Pokračuj v sporení podla svojich možností.Výška vkladov nie je záväzná, nie je to poistka ale sporenie .Zrušením účtu prídeš o riadne peniaze zato vklady sa ti zhodnotia lepšie ako na obyčajnom termínovanom účte.Po šiestich rokoch Ti padne viazanosť bez ohladu na výšku nasporenej sumy.Peniaze môžeš využiť na čokolvek.Obchodný zastupca stavebnej sporitelne bol špičkový pracovník ked Ta dokázal presvedčiť, že potrebuješ takú vysokú cielovku.Cielová suma sa dá aj znížiť,stojí to však dalšie peniaze a to 1% zo sumy o ktorú bola CS znížená.
Naposledy upravil lijana1 : 09.03.10 at 17:23
0 0
Taci Taci

Taci je offline (nepripojený) Taci

Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.
0 0
lijana1 lijana1

lijana1 je offline (nepripojený) lijana1

rada idem do detailov vecí
nemusí platiť za vedenie účtu bez ohladu či tam pribúdajú vklady alebo nie?
0 0
Taci Taci

Taci je offline (nepripojený) Taci

ak tam vloží stanovenú sumu, tak platí a získa prémiu, ak nie poplatok je asi nižší a prémiu samozrejme nezíska.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Stavebná sporiteľna je štátom dotované úžerníctvo.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

Taci Pozri príspevok
Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.
poplatok vo vyske 1% z cielovej sumy je jednorazovy a plati sa len v 1. rok, kedy je zmluva uzatvorena.
dalsie roky sa plati len poplatok za vedenie uctu tak, ako bolo vyssie uvedene ( 14 - 16 EUR rocne)....
0 0
Taci Taci

Taci je offline (nepripojený) Taci

riccado Pozri príspevok
poplatok vo vyske 1% z cielovej sumy je jednorazovy a plati sa len v 1. rok, kedy je zmluva uzatvorena.
dalsie roky sa plati len poplatok za vedenie uctu tak, ako bolo vyssie uvedene ( 14 - 16 EUR rocne)....
ak je to tak, pozriem sa na zmluvu a ešte raz tam pôjdeme, ale aj tak je to akési čudné, asi je lepšie sporiť inak...
0 0
jane1 jane1

jane1 je offline (nepripojený) jane1

uctovnik
Taci Pozri príspevok
Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.
Nemylis si to s poplatokom za uzatvorenie zmluvy, co je 1% z cielovej sumy (z 1.000.000 je 10.000 )?
0 0
Taci Taci

Taci je offline (nepripojený) Taci

Pozriem sa ešte raz na zmluvu a dám vedieť.
0 0
jane1 jane1

jane1 je offline (nepripojený) jane1

uctovnik
lijana1 Pozri príspevok
nemusí platiť za vedenie účtu bez ohladu či tam pribúdajú vklady alebo nie?
rocny poplatok za vedenie uctu ( 14 - 16 eur ) sa plati kazdy rok k 31.12. , nezalezi ci tam nieco vkladas alebo nie.
0 0
jane1 jane1

jane1 je offline (nepripojený) jane1

uctovnik
miriam.hruska Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.
Ta cielova suma je fakt vysoka, to si planovala brat uver? Ked ti nevychadzajú splátky, nemusis tam tolko vkladat, mozes davat aj menej. SS je vyhodne v tom, ze peniaze sa zhodnotia 14,5%, ale optimalna vyska rocneho vkladu je 531,12 EUR, k tomu ti da stat premiu 66,39 eur. Rocny poplatok je od 14 do 16 eur, ten sa plati, ci nieco vkladas alebo nie. Po uplynuti doby 6 rokov su peniaze volne a mozes si ich dat vyplatit.
0 0
lijana1 lijana1

lijana1 je offline (nepripojený) lijana1

rada idem do detailov vecí
Ved ja viem,bola to rečnícka otázka.Chcela som aby sa Taci porozprávala s kamarátkou o jej tvrdení
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Pozrite si:
http://www.pss.sk/sk/infoservis/dolezite-dokumenty/

dole časť Sadzobník poplatkov.

Uzatvorenie zmluvy o stav. sporení - 1% z cieľovej sumy
Zvýšenie cieľovej sumy - 1% zo sumy, o ktorú bola cieľová suma zvýšená

Zníženie cieľovej sumy (ďalej CS):
a) do 3 rokov od dátumu vzniku zmuvy - 1,5% zo sumy o kt, bola CS znížená
b) od 3 do 4 rokov od dátumu vzniku zmluvy - 1% zo sumy o kt...
c) od 4 do 6 rokov od dátumu vzniku zmluby - 0,5% zo sumy ....

Uvedené sadzby platia aj v prípade výpovede zo zmluvy o stavebnom sporení!

Vedenie účtu stavebného sporenia, úveru, medziúveru - 16,00EUR ročne.
0 0
0908maja 0908maja

0908maja je offline (nepripojený) 0908maja

dobrý deň,

len sa chcem informovať ako sa zdaňuje stavebné sporenie. Je to mesačne z vloženej sumy, úrokov alebo až na konci zmluvnej doby?
čiže ak budem splácať napr. 6 rokov, k tomu pribudne štátna prémia a úroky, na konci mi bude vyplatená suma - 19 %tná daň? pretože to mi nepríde až také rentabilné, hlavne preto že si toto sporenie nemôžem odpočitať z daňového priznania.
ďakujem za odpoveď
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

0908maja Pozri príspevok
dobrý deň,

len sa chcem informovať ako sa zdaňuje stavebné sporenie. Je to mesačne z vloženej sumy, úrokov alebo až na konci zmluvnej doby?
čiže ak budem splácať napr. 6 rokov, k tomu pribudne štátna prémia a úroky, na konci mi bude vyplatená suma - 19 %tná daň? pretože to mi nepríde až také rentabilné, hlavne preto že si toto sporenie nemôžem odpočitať z daňového priznania.
ďakujem za odpoveď
Pri stavebnom sporení sa zdaňujú iba pripísané úroky, inak nič .
Je to sporenie ako každé iné a štátna prémia je oslobodená od dane.
0 0
0908maja 0908maja

0908maja je offline (nepripojený) 0908maja

hena22 Pozri príspevok
Pri stavebnom sporení sa zdaňujú iba pripísané úroky, inak nič .
Je to sporenie ako každé iné a štátna prémia je oslobodená od dane.
takže ani na konca obdobia, keď splatím koncovú sumu a SS mi vyplatí peniaze nebude táto suma znížená o 19 % tak ako to bolo v prípade životnej poistky mojej mamy?

inak ďakujem pekne za Info
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Určite vyplatená suma SS nepodlieha dani.
Inak, pri stavebnom sporení nie je nutné nasporiť cieľovú sumu. Po 6 rokoch sa z neho dá čerpať bez dokladovania.
CS sa dá rozdeliť, takže aj poplatky sa dajú optimalizovať. Jedna sa vyčerpá (bez poplatku za zrušenie po 6 rokoch) a na druhej ďalej sporíš. A čo je dôležité, ak je to zmluva staršieho dáta, je tam ešte 3% garantovaný úrok.
Treba čítať všeobecné podmienky a nedať sa manipulovať sprostredkovateľmi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať