Zavrieť

Porady

príjem z prenájmu - paušálne výdavky????

Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor:
manželia podnikajú na základe ŽL, všetky príjmy a výdavky si delia na polovicu na základe zmluvy o združení, sú platiteľmi DPH.
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy, ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM. Môžu si pri tomto type príjmu uplatniť paušálne výdavky 40%, keď v zákone o DzP je písané, že sa môžu uplatňovať len vtedy ak nie sú platcami, alebo len časť obdobia. Tento príjem sa netýka podnikania, ale aj tak, majú si uplatniť preukázateľné výdavky a viesť evidenciu P a V? Je to príjem podľa paragrafu 6 od.3? Ďakujem
Usporiadat
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

siskovag Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor:
manželia podnikajú na základe ŽL, všetky príjmy a výdavky si delia na polovicu na základe zmluvy o združení, sú platiteľmi DPH.
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy, ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM. Môžu si pri tomto type príjmu uplatniť paušálne výdavky 40%, keď v zákone o DzP je písané, že sa môžu uplatňovať len vtedy ak nie sú platcami, alebo len časť obdobia. Tento príjem sa netýka podnikania, ale aj tak, majú si uplatniť preukázateľné výdavky a viesť evidenciu P a V? Je to príjem podľa paragrafu 6 od.3? Ďakujem
Ak sú platiteľmi dph od 1.1., tak si nemôžu uplatniť výdavky percentom, len preukázateľné...
Je jedno, že sa tento príjem netýka podnikania, občan, ako osoba je v tomto prípade jedna zdaniteľná osoba, aj DP podáva pod 1 DIČ.
0 0
siskovag siskovag

siskovag je offline (nepripojený) siskovag

Ďakujem za rýchlu odpoveď. A ešte otázka, správne sa píše tento príjem z prenájmu v DP v tabuľke č. 1, r.10?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

siskovag Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A ešte otázka, správne sa píše tento príjem z prenájmu v DP v tabuľke č. 1, r.10?
z prísp. 1
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy,
ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM.

áno,
v ich prípade áno
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

chcem sa poradiť aj ja. majiteľ sro si ako FO prenajíma časť domu na podnikateľské účely. keď bude podávať DP za FO t.j. príjmy zo živnosti a príjmy z tohto prenájmu čo všetko je možné uznať ako výdavok? Musia to byť len preukázateľne vynaložené výdavky? v televízii som zachytila v nejakom rozhovore, že je možné do istej výšky odpočítať od príjmu za prenájom, len som to zachytila neskoro.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

niečo som našla, prikladám to sem, neviem či môžem keď je to z iného zdroja, ale snáď Vám to pomôže tiež

http://ekonomika.sme.sk/c/5271059/ak...by-garaze.html

http://www.investujeme.sk/clanky/dan...kto-prenajima/

chápem to správne, prosím opravte ma, ak nie:
a, môžem sa rozhodnúť či budem uplatňovať paušálne výdavky pri príjme z prenájmu
b, skutočne vynaložené výdavky (energie, opravy, bežné náklady s tým súvisiace) v tomto prípade už o nehnuteľnosti účtujem ako o majetku ? aj napriek tomu, že som sa nerozhodla ho odpisovať ? v článku jednej daňovej poradkyne bolo uvedené, že ak sa občan rozhodne odpočítavť skutočne preukázateľné výdavky tak už musí viesť o o tom evidenciu a účtovať o nehnuteľnosti ako o obchodnom majetku a tým, v prípade predaja aj zdaniť. Pri paušály nie. Zdaniť ak majetok predá pred lehotou stanovenou zákonom do 5 rokov po vyradení z majetku tuším.
ešte sa teda spýtam, môžem uplatňovať teda skutočné výdavky bez toho, aby som ˇo nehnuteľnosti viedla evidenciu a odpisovala ju ako obchodný majetok? ako je to s úrokmi za hypotekárneho úveru, tieto podľa toho čo som o tejto problematike naštudovala sú výdavkom avšak logika mi hovorí, že pokiaľ nebudem viesť evidenciu ako o obchodnom majetku danej nehnuteľnosti nemôžem si tieto výdavky z úrokov z hyp.úveru odpočítať?

chápem to tak správne, prečítala som o tom už dosť veľa, zvačša sa všade venujú paušálnym nákladom.
Naposledy upravil dara : 09.03.10 at 22:35
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dara Pozri príspevok
chcem sa poradiť aj ja. majiteľ sro si ako FO prenajíma časť domu na podnikateľské účely. keď bude podávať DP za FO t.j. príjmy zo živnosti a príjmy z tohto prenájmu čo všetko je možné uznať ako výdavok? Musia to byť len preukázateľne vynaložené výdavky? v televízii som zachytila v nejakom rozhovore, že je možné do istej výšky odpočítať od príjmu za prenájom, len som to zachytila neskoro.
V daňovom priznaní sa uvádzajú iba príjmy presahujúce päť násobok životného minima(to je tých 894,60 €) A od tohoto zníženého príjmu sa výdavky(či už skutočné alebo paušálne) v príslušnom pomere.

Napríklad príjmy z prenájmu sú 2894,60 € a výdavky 1400,00€(paušálne by boli 40% z 2894,60= 1157,84 €)

Do daňového priznania sa uvedú príjmy 2000,00€ a do výdavkov krátené 2000/2894,6*1400=967,32 €(alebo paušálne 2000/2894,6*1157,84=800,00€)

Pozri §9 ods.1) písm. h).
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

prosím viete reagovať na môj príspevok vyššie nad vaším t.j. č. 6?

Ak FO, prenajímajú časť nehnuteľnosti inej sro na podnikanie na základe zmluvy, riadne ohlásené na DÚ, prenájom v roku 2009 začal plynúť od októbra.

nájom 362,50x3=1087,50/2=543,75 za osobu za rok 2009 DP potom nemusia podať daňové priznanie z príjmov z prenájmu nehnuteľností?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
niečo som našla, prikladám to sem, neviem či môžem keď je to z iného zdroja, ale snáď Vám to pomôže tiež

http://ekonomika.sme.sk/c/5271059/ak...by-garaze.html

http://www.investujeme.sk/clanky/dan...kto-prenajima/

chápem to správne, prosím opravte ma, ak nie:
a, môžem sa rozhodnúť či budem uplatňovať paušálne výdavky pri príjme z prenájmu b, skutočne vynaložené výdavky (energie, opravy, bežné náklady s tým súvisiace) v tomto prípade už o nehnuteľnosti účtujem ako o majetku ? áno
aj napriek tomu, že som sa nerozhodla ho odpisovať?
odpisovanie súvisí už s voľbou skutočných výdavkov (§6 ods 11)
v článku jednej daňovej poradkyne bolo uvedené, že ak sa občan rozhodne odpočítavť skutočne preukázateľné výdavky tak už musí viesť o o tom evidenciu a účtovať o nehnuteľnosti ako o obchodnom majetku a tým, v prípade predaja aj zdaniť. Pri paušály nie. Zdaniť ak majetok predá pred lehotou stanovenou zákonom do 5 rokov po vyradení z majetku tuším. áno
ešte sa teda spýtam, môžem uplatňovať teda skutočné výdavky bez toho, aby som ˇo nehnuteľnosti viedla evidenciu a odpisovala ju ako obchodný majetok? ako je to s úrokmi za hypotekárneho úveru, tieto podľa toho čo som o tejto problematike naštudovala sú výdavkom avšak logika mi hovorí, že pokiaľ nebudem viesť evidenciu ako o obchodnom majetku danej nehnuteľnosti pozri §6 ods 11 Pri skutočbých výdavkoch účtuješ aj o majetku, ktorý možno odpisovať. nemôžem si tieto výdavky z úrokov z hyp.úveru odpočítať? Úroky z hypotekárneho úveru sú pri uplatňovaní skutočných výdavkov daňovo uznateľné.

chápem to tak správne, prečítala som o tom už dosť veľa, zvačša sa všade venujú paušálnym nákladom.
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
prosím viete reagovať na môj príspevok vyššie nad vaším t.j. č. 6?
Ak FO, prenajímajú časť nehnuteľnosti inej sro na podnikanie na základe zmluvy, riadne ohlásené na DÚ, prenájom v roku 2009 začal plynúť od októbra.
nájom 362,50x3=1087,50/2=543,75 za osobu za rok 2009 DP potom nemusia podať daňové priznanie z príjmov z prenájmu nehnuteľností?
Ak je príjem z prenájmu jediným príjmom daňovníka, nemá povinnosť podania DP. Je však potrebné posúdiť všetky zdaniteľné príjmy. Ak neprekročia zdaniteľné príjmy sumu 2012,85 €, nie je povinnosť podať DP.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Evanka Pozri príspevok
Ak je príjem z prenájmu jediným príjmom daňovníka, nemá povinnosť podania DP. Je však potrebné posúdiť všetky zdaniteľné príjmy. Ak neprekročia zdaniteľné príjmy sumu 2012,85 €, nie je povinnosť podať DP.

to znamená , že ak má občan a príjmy zo závislej činnosti tieto treba posudzovať spoločne s príjmami z prenájmu?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

keď mi vychádza príjem z prenájmu 543,75 eur a oslobodenie príjmu z prenájmu pre rok 2009 je je 894,60 eur. Logicky mi potom vyplýva, že príjem z prenájmu nezdaňujem, avšak ako som sa dočítala tak iba v prípade, že by príjem celkom t.z. napr. zo živnosti, závislej činnosti nepresiahol polovicu životného minima 2012,85 eur. len sa chcem spýtať konkrétne na príklade čo bude základom dane pre príjem z prenájmu v DP? napríklad ak by som mala základ dane z príjmu zo závislej činnosti napr. 3000 eur, príjem z prenájmu tých vyššie uvedených 543,75 eur?


marjankaj Pozri príspevok
V daňovom priznaní sa uvádzajú iba príjmy presahujúce päť násobok životného minima(to je tých 894,60 €) A od tohoto zníženého príjmu sa výdavky(či už skutočné alebo paušálne) v príslušnom pomere.

Napríklad príjmy z prenájmu sú 2894,60 € a výdavky 1400,00€(paušálne by boli 40% z 2894,60= 1157,84 €)

Do daňového priznania sa uvedú príjmy 2000,00€ a do výdavkov krátené 2000/2894,6*1400=967,32 €(alebo paušálne 2000/2894,6*1157,84=800,00€)

Pozri §9 ods.1) písm. h).
Naposledy upravil dara : 10.03.10 at 09:57
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

dara Pozri príspevok
keď mi vychádza príjem z prenájmu 543,75 eur a oslobodenie príjmu z prenájmu pre rok 2009 je je 894,60 eur. Logicky mi potom vyplýva, že príjem z prenájmu nezdaňujem, avšak ako som sa dočítala tak iba v prípade, že by príjem celkom t.z. napr. zo živnosti, závislej činnosti nepresiahol polovicu životného minima 2012,85 eur. len sa chcem spýtať konkrétne na príklade čo bude základom dane pre príjem z prenájmu v DP? napríklad ak by som mala základ dane z príjmu zo závislej činnosti napr. 3000 eur, príjem z prenájmu tých vyššie uvedených 543,75 eur?
ahojte, nedorozumenie nastalo tym, ze sa mylia dve situacie:
1. hranica na povinnost podania danoveho priznania - tu sa samozrejme posudzuju prijmy celkom danej FO
2. oslobodenie suma 894,60 EUR - toto je riesene § 9 ods. 1. pism. h), kde sa hovori, ze prijmy podla §6 ods. 3 (t.j. prenajom) a § 8 ods. 1a) (t.j. prilezitostny prijem) su do vysky 5-nasobku sumy zivotneho minima (v tomto pripade 894,60 eur) oslobodene.

z toho vyplyva, ze ak prijmy z prenajmu su nizsie ako 894,60 eur, do priznania sa neuvadzaju a nezdanuju sa. danove priznanie sa v tom pripade podava len z ostatnych prijmov.
ak prijmy z prenajmu su vyssie ako 894,60 eur, mozu nastat 2 situacie:
1. celkove prijmy spadaju do hranice oslobodenej od podania danoveho priznania - DP sa nepodava, resp. podava dobrovolne
2. celkove prijmy spadaju do hranice nad oslobodenie a danove priznanie sa musi podat, avsak prijmy s prenajmu sa uvadzaju len v sume presahujucej oslobodenu cast, t.j. nad 894,60 eur (ak bol prijem 2894,60 eur, tak sa uvadza len 2000 eur a k tomu potom bud skutocne alebo pausalne vydavky pomerovo).

verim, ze som to objasnila dostatocne, keby nieco, piste, doplnim.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ahoj, objasnenie je zrozumiteľné a jasné, zmietol ma iný názor, mne logicky vyplývalo, že príjmy za rok 2009 nebudem v DP ani uvádzať nakoĽko nedosiahli výšku ani oslobodeného odpočtu 894,60 eur. Chápem to snáď správne. Zmietol ma iný názor a nevedela som si predstaviť čo by bolo pri príjmoch z prenájmu daňovým základom. ďakujem


Tatikat Pozri príspevok
ahojte, nedorozumenie nastalo tym, ze sa mylia dve situacie:
1. hranica na povinnost podania danoveho priznania - tu sa samozrejme posudzuju prijmy celkom danej FO
2. oslobodenie suma 894,60 EUR - toto je riesene § 9 ods. 1. pism. h), kde sa hovori, ze prijmy podla §6 ods. 3 (t.j. prenajom) a § 8 ods. 1a) (t.j. prilezitostny prijem) su do vysky 5-nasobku sumy zivotneho minima (v tomto pripade 894,60 eur) oslobodene.

z toho vyplyva, ze ak prijmy z prenajmu su nizsie ako 894,60 eur, do priznania sa neuvadzaju a nezdanuju sa. danove priznanie sa v tom pripade podava len z ostatnych prijmov.
ak prijmy z prenajmu su vyssie ako 894,60 eur, mozu nastat 2 situacie:
1. celkove prijmy spadaju do hranice oslobodenej od podania danoveho priznania - DP sa nepodava, resp. podava dobrovolne
2. celkove prijmy spadaju do hranice nad oslobodenie a danove priznanie sa musi podat, avsak prijmy s prenajmu sa uvadzaju len v sume presahujucej oslobodenu cast, t.j. nad 894,60 eur (ak bol prijem 2894,60 eur, tak sa uvadza len 2000 eur a k tomu potom bud skutocne alebo pausalne vydavky pomerovo).

verim, ze som to objasnila dostatocne, keby nieco, piste, doplnim.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dara Pozri príspevok
ahoj, objasnenie je zrozumiteľné a jasné, zmietol ma iný názor, mne logicky vyplývalo, že príjmy za rok 2009 nebudem v DP ani uvádzať nakoĽko nedosiahli výšku ani oslobodeného odpočtu 894,60 eur. Chápem to snáď správne. Zmietol ma iný názor a nevedela som si predstaviť čo by bolo pri príjmoch z prenájmu daňovým základom. ďakujem
V §32 sa píše zdaniteľné príjmy
Teda príjmy z prenájmu do 894,60 nie sú zdaniteľné.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

teda ich v DP vôbec nebudem uvádzať, chápem to správne?

marjankaj Pozri príspevok
V §32 sa píše zdaniteľné príjmy
Teda príjmy z prenájmu do 894,60 nie sú zdaniteľné.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dara Pozri príspevok
teda ich v DP vôbec nebudem uvádzať, chápem to správne?
IGEN
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Manželia dôchodcovia starobní s BSM, prenajímajú budovu.

Príjem:5262,-
Výdaj: 2104,80 ( žiadne príjmy - dala som 40%)

Výpočet na jedného z manželov:

Príjem 5262/2 = 2631
Výdaj 2104,8/2 = 1052,4

Počítam: 2631 - 894,60 = 1736,4
1736,4/2631 x 1052,4 = 694,55
1736,4 - 694,55 = 1096,96
základ dane 1096,96 a nakoniec vyčíslim daň (odpoč položka nie je pretože ide o starobného dôchodcu)

Predpokladám, že t mám správne, môžme mi prosím odsúhlasiť? Možno to pomôže aj iným :-)
Ďakujem
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Janiela Pozri príspevok
Manželia dôchodcovia starobní s BSM, prenajímajú budovu.

Príjem:5262,-
Výdaj: 2104,80 ( žiadne príjmy - dala som 40%)

Výpočet na jedného z manželov:

Príjem 5262/2 = 2631
Výdaj 2104,8/2 = 1052,4

Počítam: 2631 - 894,60 = 1736,4
1736,4/2631 x 1052,4 = 694,55
1736,4 - 694,55 = 1096,96 asi ti zlyhala kalkulačka, mne to vyšlo ZD 1041,84EUR
základ dane 1096,96 a nakoniec vyčíslim daň (odpoč položka nie je pretože ide o starobného dôchodcu) ak by mali dôchodok v roku 2009 nižší, ako je nezdanitľ. ZD-4025,7 EUR, tak rozdiel im znižuje ZD- každý sa posudzuje zvlášť

Predpokladám, že t mám správne, môžme mi prosím odsúhlasiť? Možno to pomôže aj iným :-)
Ďakujem
Odpoveď v texte
1 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Dobry den,

poprosim o radu. Dochodca prenajima byt a uplatnuje si pausalne vydavky. V roku 2009 dostal od spravcu bytu vyuctovanie za byt za rok 2008 - preplatok EUR 478,38.
Musi si tento preplatok zahrnut do prijmov? Alebo zahrna len prijmy od najomcov.
Dakujem pekne.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Robím manželovi DP B. Má príjmy zo závislej činnosti-doklad potvrdenie o príjme a príjmy z prenájmu. Tu mám problém ako ich zdokladovať. Nájomca nezaplatil v roku 2009 nájom za mesiace XI. a XII.2009. Nájom chodí manželovi na účet. Mám priložiť k DP kópie výpisu z účtu, aby bolo jasné koľko v roku 2009 dostal, alebo len napíšem sumy a nedokladujem? Za názory vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať