Zavrieť

Porady

Kto dedí??

Ahojte, potrebovala by som poradiť, ohladne dedenia. Priateľová matka vlastní byt, ktorý nadobudla keď bola slobodná. Pred rokom sa vydala a mňa by zaujímalo, kto by v prípade dedenia mal právo na dedenie. Jej nový manžel, alebo deti - má syna a dcéru. Alebo by to bolo v nejakom pomere?? My by sme v tomto byte chceli bývať aj naďalej, poprípade už aj rodinu založiť pomaly, ale máme obavy, že ak by sa niečo stalo so "svokrou", tak by nás jej manžel mohol z bytu vyložiť. Je to tak, alebo manžel má nárok len na spoločne nadobudnutý majetok??? Mali by sme radšej ten byt prepísať na priateľove meno? Ak áno tak darovacou zmluvou alebo radšej kúpno - predajnou zmluvou???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Majetok nadobudnutý pred uzavretí manželstva nepatrí do BSM. Manžel v prípade dedenia má nárok len na majetok spadajúci do BSM. Prípadne ak predmetnú nehnuteľnosť spoločne zhodnotia, tak pri preukázaní výšky investícii, tak aj z toho dedí.

    Viď nižšie.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 09.03.10 at 13:18

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Majetok nadobudnutý pred uzavretí manželstva nepatrí do BSM. Manžel v prípade dedenia má nárok len na majetok spadajúci do BSM. Prípadne ak predmetnú nehnuteľnosť spoločne zhodnotia, tak pri preukázaní výšky investícii, tak aj z toho dedí.
    manzel nededi majetok z BSM, majetok patriaci do BSM sa po smrti najprv vyporiada a potom prebehne dedicske konanie ohladom majetku, ktory patri vylucne porucitelovi. T.j., kedze byt nepatri do BSM, cely je predmetom dedickeho konania v ramci ktoreho manzel a deti dedia kazdy rovnakym dielom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V pripade, ze manzelka ndobudla majetok pred manzelstvom, tento nie je predmetom BSM. Dedicom je aj manzel aj deti, vsetci by v pripade smrti svokry dedili rovnakym dielom.
    Takze po dedeni ma kazdy 1/3.

    Je to rozdiel oproti majetku nadobudnutemu v BSM. Tam sa najskor oddeli manzelova polovica a potom druhu polovicu zasa dedia vsetci dedici v prvom rade (manzel a deti) rovnakym pomerom. Takze z majetku v BSM ma manzel 1/2 + 1/6 = 4/6 = 2/3 a deti kazde po 1/6.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by však napísala závet, mohla by byt nechať len deťom.

    Závet by však mohla napísať aj v prospech manžela a vynechať deti. V tom prípade by deti podľa súčasného práva mali nárok na polovicu svojho zákonného podielu (opis vyššie).

    fifi284 je offline (nepripojený) fifi284

    fifi284
    Ach. Ďakujem za odpoveď. V tomto smere som úplný laik, takže by som poprosila vysvetliť skratku BSM. Určite to nebude nič ťažké, ale momentálen si neviem vyskladať nič, čo by mohlo mať skratku BSM Už len jedna drobná otázka. Ak by sa byt prepísal na syna - tým pádam by už manžel nemal žiadny nárok na byt????

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    fifi284 Pozri príspevok
    Ach. Ďakujem za odpoveď. V tomto smere som úplný laik, takže by som poprosila vysvetliť skratku BSM. Určite to nebude nič ťažké, ale momentálen si neviem vyskladať nič, čo by mohlo mať skratku BSM Už len jedna drobná otázka. Ak by sa byt prepísal na syna - tým pádam by už manžel nemal žiadny nárok na byt????
    BSM- bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    Naposledy upravil arizona : 03.10.10 at 06:59

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    fifi284 Pozri príspevok
    Ach. Ďakujem za odpoveď. V tomto smere som úplný laik, takže by som poprosila vysvetliť skratku BSM. Určite to nebude nič ťažké, ale momentálen si neviem vyskladať nič, čo by mohlo mať skratku BSM Už len jedna drobná otázka. Ak by sa byt prepísal na syna - tým pádam by už manžel nemal žiadny nárok na byt????
    Nie, nemal, za svojho zivota si ona moze so svojim majetko robit co chce.

    Ak by vsak synovi byt darovala, mohli by ostatni dedici pozadovat, aby sa tento dar zapocital do dedicskeho podielu syna (teda o tolko by dedil menej z ineho majetku).

    Lepsie je v tom pripade urobit kupno-predajnu zmluvu.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    fifi284 Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť, ohladne dedenia. Priateľová matka vlastní byt, ktorý nadobudla keď bola slobodná. Pred rokom sa vydala a mňa by zaujímalo, kto by v prípade dedenia mal právo na dedenie. Jej nový manžel, alebo deti - má syna a dcéru. Alebo by to bolo v nejakom pomere?? My by sme v tomto byte chceli bývať aj naďalej, poprípade už aj rodinu založiť pomaly, ale máme obavy, že ak by sa niečo stalo so "svokrou", tak by nás jej manžel mohol z bytu vyložiť. Je to tak, alebo manžel má nárok len na spoločne nadobudnutý majetok??? Mali by sme radšej ten byt prepísať na priateľove meno? Ak áno tak darovacou zmluvou alebo radšej kúpno - predajnou zmluvou???
    Milá fifi, ak tomu dobre rozumiem:
    - priateľova matka je zrejme vitálna a životaschopná žena, v podstate "mladomanželka", a Ty sa zaoberáš jej smrťou ?! Za života sa nededí!!!
    - bývate v jej byte, ktorý ona nadobudla ako slobodná - v podstate Vám zabezpečila bývanie - teraz zrejme žije so svojou novou rodinou...
    - skúste sa postarať so svojím partnerom o svoje bývanie sami, nečakajte na ničiu smrť, úvery a možnosti pracovať vonku pre mladých predsa stále existujú - založte si "vo svojom" rodinu a nemusíš mať obavy, čo bude, ak sa niečo stane so "svokrou".
    - mimochodom, tie deti - syna a dcéru má len "svokra" alebo sú to deti jej manžela?
    - chceš aby sa byt prepísal na syna - Tvojho priateľa - čo by na to asi povedala Tvoja "švagriná"?
    - BSM a veci s tým súvisiace Ti už ostatní vysvetlili, takže tu Ti nič "nehrozí". Ale bolo by zaujímavé vedieť, či táto otázka rovnako trápi aj Tvojho partnera, jeho sestru, manžela Tvojej "svokry" či ju samu...
    - chceš sa v podstate uistiť a poistiť, aby byt, v ktorom bývate, zostal po smrti "svokry" /alebo ešte lepšie - za jej života/ len Vám, aby naprázdno obišiel jej zákonitý manžel aj Tvoja "švagriná"...
    Aj keď sa Ti to nebude páčiť, ale uvedom si, že nemáš žiadny právny a už vôbec nie morálny nárok na majetok tejto rodiny. Alebo žiadaš o radu z ich poverenia? To sa mi nechce veriť.
    No nedá mi to: Nech ma osud chráni pred takou "nevestou", ktorá ňou ešte ani nie je, a už si brúsi zuby na môj majetok, lebo inak si nemôže dovoliť založiť ani rodinu . Kto chce, hľadá spôsoby, kto nie, hľadá dôvody.
    Naposledy upravil Oliwa : 09.03.10 at 14:54

    fifi284 je offline (nepripojený) fifi284

    fifi284
    ďakujem aj za tvoj názor. Nie, nepýtam sa v mene svokry ale pýtam sa v mene jej syna. Nie ja, ale on má obavy, že práve "novomanžel" brúsi na zuby na ten byt. My sme boli s ňou dohotnutí, že tam môžeme ostať bývať, ale on sa teraz moc montuje do toho, že by sa tam na starobu chceli nasťahovať. Aj napriek tomu, že vlastní 3 izbový byt. Máš pravdu, ja nemám nárok na majetok tejto rodiny. Ale zároveň nepoznáš ani priateľovu mamu a ani jej manžela. Ja sa nechcem zaoberať jej smrťou, ale nechceme ani skončiť s dieťaťom na ulici... Kým sa nevidala, tak ona hovorila, že ten byt sa prepíše na syna. Len teraz ako je pod vplyvom manžela, tak sa záhadne menia názory a je zaujímavé, že väčšinou v náš neprospech...
    Naposledy upravil fifi284 : 09.03.10 at 14:46

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    fifi284 Pozri príspevok
    ďakujem aj za tvoj názor. Nie, nepýtam sa v mene svokry ale pýtam sa v mene jej syna. Nie ja, ale on má obavy, že práve "novomanžel" brúsi na zuby na ten byt. My sme boli s ňou dohotnutí, že tam môžeme ostať bývať, ale on sa teraz moc montuje do toho, že by sa tam na starobu chceli nasťahovať. Aj napriek tomu, že vlastní 3 izbový byt. Máš pravdu, ja nemám nárok na majetok tejto rodiny. Ale zároveň nepoznáš ani priateľovu mamu a ani jej manžela.
    Nepoznám. Veď preto sa pýtam. Aj keď ma v podstate do toho nič nie je.
    Chcela som len poukázať na iný uhol pohľadu. A na možnosť korektného riešenia pre všetkých zúčastnených ...

    fifi284 je offline (nepripojený) fifi284

    fifi284
    Oliwa Pozri príspevok
    Nepoznám. Veď preto sa pýtam. Aj keď ma v podstate do toho nič nie je.
    Chcela som len poukázať na iný uhol pohľadu. A na možnosť korektného riešenia pre všetkých zúčastnených ...
    v pohode, ja si uvedomujem, ako to znie. Ale sme z toho zúfalí, všetko bolo v poriadku, kým bola slobodná, boli sme dohodnutí, ona bývala uňho, dovtedy aj on bol v pohode, len teraz, ako sa zobrali, tak nám to pripadá, ako by začal vystrkovať rožky. Tak by sme sa len chceli "poistiť". On nerozpráva o tom, čo má v úmysle robiť s jeho 3 izbovým bytom, ale to rieši, že bude bývať v jej byte. Je to tak trocha divné.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    fifi284 Pozri príspevok
    ďakujem aj za tvoj názor. Nie, nepýtam sa v mene svokry ale pýtam sa v mene jej syna. Nie ja, ale on má obavy, že práve "novomanžel" brúsi na zuby na ten byt. My sme boli s ňou dohotnutí, že tam môžeme ostať bývať, ale on sa teraz moc montuje do toho, že by sa tam na starobu chceli nasťahovať. Aj napriek tomu, že vlastní 3 izbový byt. Máš pravdu, ja nemám nárok na majetok tejto rodiny. Ale zároveň nepoznáš ani priateľovu mamu a ani jej manžela. Ja sa nechcem zaoberať jej smrťou, ale nechceme ani skončiť s dieťaťom na ulici... Kým sa nevidala, tak ona hovorila, že ten byt sa prepíše na syna. Len teraz ako je pod vplyvom manžela, tak sa záhadne menia názory a je zaujímavé, že väčšinou v náš neprospech...
    Ak je tu len obava, o to, že by ste mohli skončiť na ulici, tak by sa to dalo riešiť aj s potenciálnou svokrou tak, že by Vám udelila právo doživotného užívania na predmetnú nehnuteľnosť - t.j. priateľ a aj jeho sestra (pokiaľ je biologickou dcérou priateľovej matky), otázne by bolo či by ho dala aj Vám (možno po svadbe).
    Jej vlastnícke práva by boli nedotknuté a vy by ste mali čiastočnú istotu, že nestratíte strechu nad hlavou, pokiaľ by matka nehnuteľnosť nepreviedla za života tak pri dedičskom konaní je priateľ so sestrou vo výhode nakoľko je neopomenuteľným dedičom narozdiel od zákonitého manžela...

    fifi284 je offline (nepripojený) fifi284

    fifi284
    Presne vystihnuté. Ďakujem. Už len zistiť, ako sa udeluje to právo. Práve pre toto som sem písala, lebo nepoznáme možnosti, ako sa ochrániť. Sestra je v pohode, ona je už vydatá a dlhodobo žije v zahraničí aj s manželom a dieťaťom, ktoré sa už tam narodilo, takže na Slovensko sa vrátiť nechce.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    fifi284 Pozri príspevok
    Presne vystihnuté. Ďakujem. Už len zistiť, ako sa udeluje to právo. Práve pre toto som sem písala, lebo nepoznáme možnosti, ako sa ochrániť. Sestra je v pohode, ona je už vydatá a dlhodobo žije v zahraničí aj s manželom a dieťaťom, ktoré sa už tam narodilo, takže na Slovensko sa vrátiť nechce.
    právo doživotného užívania sa udeľuje tak, že mama spíše návrh na doživotného užívania nehnuteľnosti a tento zanesiete na príslušný kataster, ktorý tento návrh zavkladuje, poplatok je 66 € za vklad + náklady na vyhotovenie návrhu (ak si ho spíšete sami nebude to stáť nič, určite sa dá niečo také nájsť na internete...).
    toto právo Vám však nezaručí, že v danej nehnuteľnosti nebude môcť bývať aj manžel Vašej potencionálnej svokri, nakoľko ak by sa jej nedajboh niečo stalo a on by zdedil časť bytu bol by spolu s Vašim priateľom a jeho sestrou vlastník v rovnakom diele ako oni dvaja v 1/3 bytu..

    čo sa týka sestry - nikdy neposudzujte momentálu situáciu s možnou budúcnosťou... čo ak by sa napr. so súčasným manželom rozviedla... má potom s deťmi kam ísť...? ak robíte nejaké opatrenia na svoju ochranu mala by ich budúca svokra robiť s ohľadom na obe svoje deti...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.