Zavrieť

Porady

Spomalenie trojfazoveho motora

Cavte poradaci neviem kde sa mam obratit s touto otazkou tak to skusim tu..
mam doma taky mensi stroj na posuvanie. Posun je robeny trojfazovym motorom.Ten stroj sa ma presuvat zo strany na stranu..A mam problem s rozbehom a brzdenim motora.neviete mi niejako poradit ako mozem dosiahnut plynule zrychlenie a spomalenie motora pri rozbiehani a spomalovani?Lebo strasne mi to trha a ja by som potreboval plynuly dojazd..neviete poradit?diki
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Ten menší stroj na posuvanie je žeriav ?

    Zapojenie motora musí byť urobené "do hviezdy". Robí sa to na svorkovnici el.motora tým sposobom, že zadné 3 koliky sa prepoja plieškami

    a na predné 3 kolíky zapojiš fázy , ak potrebuješ zmeniť zmysel otáčania el.motora jednoducho prehodíš čierne vodiče.

    Ja som sa vyjadril k samotnému zapojeniu el.motora,

    potrebuješ tiež ovládanie na tlačítka , čo bude ovládať stykač a ten priamo zopne motor,.

    k tomu sa vyjadriť neviem.
    Naposledy upravil Laco-monter : 11.03.10 at 15:52

    wynk11 je offline (nepripojený) wynk11

    wynk11
    Laco-monter Pozri príspevok
    Ten menší stroj na posuvanie je žeriav ?

    Zapojenie motora musí byť urobené "do hviezdy". Robí sa to na svorkovnici el.motora tým sposobom, že zadné 3 koliky sa prepoja plieškami

    a na predné 3 kolíky zapojiš fázy , ak potrebuješ zmeniť zmysel otáčania el.motora jednoducho prehodíš čierne vodiče.

    Ja som sa vyjadril k samotnému zapojeniu el.motora,

    potrebuješ tiež ovládanie na tlačítka , čo bude ovládať stykač a ten priamo zopne motor,.

    k tomu sa vyjadriť neviem.
    akoze to je v pohode to viem ako zapojit aj ako revers akoze viem to neje problem len to spomalenie mi robi problem tie dojazdy a rozjazdy...a ten stroj neje zeriav to je taka plosina. na ktorej mam upevnenu vrtacku.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    wynk11 Pozri príspevok
    akoze to je v pohode to viem ako zapojit aj ako revers akoze viem to neje problem len to spomalenie mi robi problem tie dojazdy a rozjazdy...a ten stroj neje zeriav to je taka plosina. na ktorej mam upevnenu vrtacku.
    Tak jedine mechanicky , cez rozbehovú spojku , buď odstredivú mechanicku, alebo kvapalinovú hydraulickú alebo cez nejakú inú spojku.

    wynk11 je offline (nepripojený) wynk11

    wynk11
    Laco-monter Pozri príspevok
    Tak jedine mechanicky , cez rozbehovú spojku , buď odstredivú mechanicku, alebo kvapalinovú hydraulickú alebo cez nejakú inú spojku.
    ale ja by som to potreboval vyriesit niejako elektricky niejaky vybyjaci kondezator alebo niejak tak praveze ani netusim akym sposobom by sa to dalo zriesit preto potrebujem v tomto poradit ci niekto nema nejaku konkretnu skusenost

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    wynk11 Pozri príspevok
    akoze to je v pohode to viem ako zapojit aj ako revers akoze viem to neje problem len to spomalenie mi robi problem tie dojazdy a rozjazdy...a ten stroj neje zeriav to je taka plosina. na ktorej mam upevnenu vrtacku.
    Original fabrické obrábacie stroje majú posuvy X, Y, Z riešené cez motor + prevodovka .

    Motor na posuv je poddimenzovaný a trenie v prevodoch sposobuje,že nevznikajú rázy

    a pohyb suportu, či stolice alebo telesa vyvrtávačky je takto plynuly.

    Nehovoriac o tom,že sa v týchto prevodoch používajú závitovkové súkolesia,
    Naposledy upravil Laco-monter : 11.03.10 at 17:45

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    rozdavk Pozri príspevok
    Ak ti nebude stačiť prepínač hviezda / trojuholník - musíš nájsť niekoho, čo ti pred motor dá tyristory , alebo tryák.

    Alebo kontrolery z lokomotívy

    wynk11 je offline (nepripojený) wynk11

    wynk11
    rozdavk Pozri príspevok
    Ak ti nebude stačiť prepínač hviezda / trojuholník - musíš nájsť niekoho, čo ti pred motor dá tyristory , alebo tryák.
    to ze ja msuim mat zapojeny motor do trojuholnika inak menic nebude fungovat

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Takúto službu urobí frekvenčný menič. To ale rozhodne nie je práca pre amatéra.

    Righty je offline (nepripojený) Righty

    Righty
    Urcite radim frekvencny menic, pouzivame ho casto a je to osvedcena kvalita. Daju sa naprogramovat rozne paramatre,ako aj potrebne plynule zastavenie a rozbeh, ale aj napr. vypnutie motora pri pretazeni.

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    ak sa jedná iba o rozbeh a dobeh motora možno stačí sofštarter.
    Ale ak sa jedná o zastavenie ťažkého bremena tak nebude stačiť ani samotný frekvenčný menič.
    Potom sa vypočíta moment záberu (zastavenia) a použije sa reverzovateľný prevod spojený s frekvenčným meničom s brzdným odporom , poprípade s brzdou na motore.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.