Zavrieť

Porady

Doručenie výpovede

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Usporiadat
Gido Gido

Gido je offline (nepripojený) Gido

hlavička ZĽ
datum
adresa ZC
Vec: Výpoveď
text: Dávam Vám výpoveď podľa § 49 ods.6 Zákonníka práce. Výpovedná doba začína plynúť doručením tejto výpovede a končí uplynutím 15-teho dňa, kedy skončí Váš pracovný pomer.
S pozdravom pečiatka ZĽ, podpis
Pozn.: môžu tam byť ešte rôzne vety ako ďakujem Vám za prácu atď.... Doručiť osobne, potvrdiť prevzatie na kópii alebo doručenkou do vl. rúk
Stačí toľko?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
lukig
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Je to po právnej stránke v poriadku, ak mu to doručíte na poslednú známu adresu, pretože v takomto prípade platí ustanovenie § 38 ods. 4 ZP :
Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

V takomto prípade ZC tým, že vám neoznámil zmenu adresy, zmaril doručenie, a preto platí, že písomnosť sa považuje za doručenú aj napriek tomu, že tam už nebýva. účinky doručenia nastanú dňom, kedy pošta vráti písomnosť ako nedoručenú.


dana


0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Chobot
dana9, myslím, že tento pýtajúci sa už na tento problém našu radu nepotrebuje. Veď to sa stalo pred rokom!

som hrozná , vôbec som si to nevšimla

dana
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím o radu, včera sme na pracovisku chceli odovzdať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, a to za prítomnosti dvoch ďalších svedkov. Zamestnankyňa nám však odmietla túto výpoveď prevziať. Doručenie výpovede bolo teda zmerené konaním zamestnanca. teraz však neviem ako bude plynúť výpovedná doba, od 1.5.? Alebo som povinná ešte mu túto výpoveď zaslať aj poštou, počkať kým ju pošta vráti, lebo je jasné že výpoveď nepreberie a v takom prípade by výpovedná doba začala plynúť zrejme až od 1.6.? Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jana32 Pozri príspevok
Prosím o radu, včera sme na pracovisku chceli odovzdať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, a to za prítomnosti dvoch ďalších svedkov. Zamestnankyňa nám však odmietla túto výpoveď prevziať. Doručenie výpovede bolo teda zmerené konaním zamestnanca. teraz však neviem ako bude plynúť výpovedná doba, od 1.5.? Alebo som povinná ešte mu túto výpoveď zaslať aj poštou, počkať kým ju pošta vráti, lebo je jasné že výpoveď nepreberie a v takom prípade by výpovedná doba začala plynúť zrejme až od 1.6.? Ďakujem
Pozri si par.38 . ZP umožňuje doručenie písomnosti aj na pracovisku. Ak máte s dvoma svedkami, že odmietla prevziať, je to v poriadku, považuje sa to za doručenie. VD začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Ak ste jej to dávali v apríli, máte podpis svedkov - VD začína plynúť od 1.5.
0 0
babkamaja babkamaja

babkamaja je offline (nepripojený) babkamaja

Ak by došlo k súdu, podpisy svedkov na alkohol nestacia, musi byt dôkaz od policajtov. Sudy su vzdy na strane zamestnancov
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

ak mám 18.1.2010 ukončenie odbernej lehoty, čo je zrejmé z vrátenej zásielky, ktoré zamestn. neprevzala v odbernej lehote. List sa nám vrátil 19.1.2010, ktorý deň považujem za ukončenie pracovného pomeru 18. alebo 19.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Lámerová Pozri príspevok
ak mám 18.1.2010 ukončenie odbernej lehoty, čo je zrejmé z vrátenej zásielky, ktoré zamestn. neprevzala v odbernej lehote. List sa nám vrátil 19.1.2010, ktorý deň považujem za ukončenie pracovného pomeru 18. alebo 19.
19.1.2010
Zákonník práce § 38 ods. 4

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

takže ak tomu dobre rozumiem, tak na obálke je vyznačený dátum vrátenia zásielky 18.01.2010, takže ukončenie pracovného pomeru bude k 18.01.2010?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Lámerová Pozri príspevok
takže ak tomu dobre rozumiem, tak na obálke je vyznačený dátum vrátenia zásielky 18.01.2010, takže ukončenie pracovného pomeru bude k 18.01.2010?
Veď ste napísala, že Vám list pošta vrátila 19.1.2010. V mojej odpovedi som Vám červeným vyznačila znenie zákona, aj dátum 19.1.2010.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať