Zavrieť

Porady

Cestovna kancelaria alebo agentura - trochu informacii

Dopyt+odpoved z DU, tykajucu sa cestovnych kancelarii alebo agentur:

odpoved z DU
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Nárok na odpočet dane z režijného materiálu a z majetku použitého na účely podnikania

V prípade, že platiteľ dane - cestovná agentúra uplatňuje daň z pridanej hodnoty podľa osobitnej úpravy § 65 zákona o DPH nemôže odpočítať daň podľa ods.2 uvedeného paragrafu pri službách cestovného ruchu obstaraných od iných osôb. Pri nákupe režijného materiálu resp. majetku, ktorý použije na účely svojho podnikania mu právo na odpočítanie dane vzniká.

2. Vykazovanie oslobodených plnení v daňovom priznaní ? služby SR poskytnuté do tretích .krajín

Do daňového priznania do riadku dodanie služieb (r.03) uvádza platiteľ dane poskytujúci služby cestovného ruchu (CK alebo CA )svoju prirážku ( rozdielový základ ) a jej zodpovedajúcu daň (r. 02.) Prirážku cestovnej kancelárie, ktorá je oslobodená od dane podľa § 65 ods.7 v daňovom priznaní neuvádza. Platiteľ vedie podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH

Váš dopyt:

Dobry den,

Ma cestovna agentura, tj. sprostredkovatel predaja zajazdov, ktora nakupuje majetok napr. na vybavenie svojej kancelarie, kanc. potreby a pod. narok na odpocet DPH u uvedenych nakupov?

DPH podla zakona o DPH odvadza iba z provizie, ktora sa tyka zajazdov do krajin europskej unie, takze jej casto vznika nadmerny odpocet z dovodu nakupov kancelarskych potrieb, drobneho majetku a pod.

Kde v danovom priznani k DPH uvadza vynosy oslobodene od DPH napr. refakturacia zajazdu klientovi mimo krajin europskej unie? Uvedene vynosy nie su ani dodanie tovaru a sluzby podla §8 a 9 zakona, ani nesplnaju podmienky oslobodenia od dane podla §28-41, §43, §46 a 47 zakona.

S pozdravom

Bezak
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

    decembrovka
    dobry vecer, zacala som uctovat v cestovnej kancelarii. Hroza. K dispozicii su - ako uctovny doklad - proforma faktury, zalohove faktury zaslane e-mailom alebo prostrednictvom faxu. Na zaklade takychto uctovnych dokladov sa prevadzaju ich uhrady. Vie mi k tomu niekto nieco povedat?

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Mam podobný problém, tiež som začala účtovať cestovnú kanceláriu prvý krát a mám chaos s tých dokladov, ale ja skôr z vystavených neviem či to tak môže byť ak zaplati klient zálohu napr, 1.000,- Sk tak ja mám PPD a na ňom síce rozpočítané čo je prirážka a čo náklad na zájazd a DPH, ale nemala by to byť faktúra a ten príjmovy len úhrada? to iste v banke len nejake papiere kde je to všetko rozpísane žiadne vystavené faktúry a pritom by tam mal byť aj odkaz na §65. faktúry vystavujú iba firmám ako to robíte inde vystavujete faktúry a k ním úhrady alebo len PPD?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    michaela25
    Mam podobný problém, tiež som začala účtovať cestovnú kanceláriu prvý krát a mám chaos s tých dokladov, ale ja skôr z vystavených neviem či to tak môže byť ak zaplati klient zálohu napr, 1.000,- Sk tak ja mám PPD a na ňom síce rozpočítané čo je prirážka a čo náklad na zájazd a DPH, ale nemala by to byť faktúra a ten príjmovy len úhrada? to iste v banke len nejake papiere kde je to všetko rozpísane žiadne vystavené faktúry a pritom by tam mal byť aj odkaz na §65. faktúry vystavujú iba firmám ako to robíte inde vystavujete faktúry a k ním úhrady alebo len PPD?
    Skús - prečítaj:
    http://www.porada.sk/t16866-cestovn-agentra.html

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    michaela25
    Mam podobný problém, tiež som začala účtovať cestovnú kanceláriu prvý krát a mám chaos s tých dokladov, ale ja skôr z vystavených neviem či to tak môže byť ak zaplati klient zálohu napr, 1.000,- Sk tak ja mám PPD a na ňom síce rozpočítané čo je prirážka a čo náklad na zájazd a DPH, ale nemala by to byť faktúra a ten príjmovy len úhrada? to iste v banke len nejake papiere kde je to všetko rozpísane žiadne vystavené faktúry a pritom by tam mal byť aj odkaz na §65. faktúry vystavujú iba firmám ako to robíte inde vystavujete faktúry a k ním úhrady alebo len PPD?
    Treba upresniť o čo ide: predaj provízny = zájazdy iných CK, alebo predaj vlastných produktov - postup bude rôzny (teda CK alebo CA?).

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Ide o vlastné produkty, lenže im predchádzajúca účtovníčka povedala, že aj PPD je podľa zákona o DPH daňový doklad , ale tie papiere k úhradam v banke podľa mňa asi sotva ja som ich nahrala medzi ostatné pohľadávky a v banke robila len úhrady, ale tie PPD ja vôbec neviem čo s tým tam som ich nahrala tak ako boli aj keď si myslím že by mala byť vystavená faktúra pre každeho klienta aj na všetky tie zálohy čo platia dopredu oni to v podstate robia aj DPH odvedú, ale ten doklad je daňový? Ak som im navrhla aby začali robiť fa tak by za rok mali asi 600-700 čo sa im zdá práca navyše a klienti aj tak nechcú vraj faktúry. Nemá prosím niekto nejaké usmernenie pre účtovanie CK?

    kikimi je offline (nepripojený) kikimi

    Kristina M. kikimi
    Asi hovoris o vlastnych zajazdoch CK.

    Je pravda, ze klienti nestoja o danove doklady na kazdu ich zalohu. Klientom ide len o PPD, ktorym platia zalohu. Cize Ty by si si mala zauctovat PPD na preddavky. Zakon o DPH umoznuje robit SUHRNNE FAKTURY - a vlastne uhrada zajazdu je ciastkovou opakujucou sa platbou. preto na konci mesiaca je mozne urobit takeho suhrnne faktury. Ale pozor - suhrnne faktury je potrebne robit na jeden druh zajazdov. Obycajne cestovky robia tzv. "šnury" zajazdov (napr. do Egypte - 10 zajazdov, do Grecka - 9 zajazdov....) - cize si urobis SUHRNU FAKTURU ZA EGYPT, SUHRNNU FAKTURU ZA GRECKO ...a tieto suhrnne faktury su danove doklady, pokial maju vsetky nalezitosti (t.j. okrem ineho presne oznacenie odberatela - cize my k takejto suhrnnej fakture vytlacime z rezervacneho programu cestovky zoznam uhradenych preddavkov s menom a adresou klienov a s cislom PPS) a na suhrnnej fakture jednym zapisom urobime presun vsetkych preddavkov do trzieb.

    kikimi je offline (nepripojený) kikimi

    Kristina M. kikimi
    DECEMBROVKA - asi hovoris o cestovje agenture, resp. o proviznom predaji. Potom je to O.K., lebo - proforma faktury, zalohove faktury resp.potvrdenia objednavok - nie su danove doklady, ale uctujes ich a podla nich sa prevadzaju platby. Danovy doklad je len faktura na proviziu.

    Pisala som to uz na niektorej teme:
    Čo sa tyka DPH pri sprostredkovanom predaji služieb cestovného ruchu - zahňuje sa do obratu len provízia.

    PRIKLAD
    * CK MISKA ma v katalogu zajazd za 20.000,-
    * CA LUNA ponukne klientovi katalog CK MISKA, v ktorom je uvedeny zajazd (ponuka ho na zaklade Zmluvy o obchodnom zastupeni). Klient sa rozhodne, ze ho kupi. CA LUNA vypise s klientom zmluvu o zajazde na tlacive CA MISKY (cize klient vchadza do pravneho vztahu s CA MISKOU). Uhradi CA LUNE 20.000,- ale tieto peniaze su trzbou CA MISKA, nie CA LUNY (precitaj si Zmluvu o obch. zastupeni medzi cestovkami) a preto potrebuje tieto peniaze ihned poslat CK MISKE. CA LUNA faxuje Zmluvu ihned po podpise s klientom CK MISKE a tato vlastne potvrdzuje spravnost vypoctu ceny CA LUNE na vlastnom tlacive, ktore nie je danovym dokladom (je to bud predfaktura, alebo zalohova faktura alebo potvrdenie objednavky) a zaroven na tomto tlacive uvedie vysku provizie, ktora prinalezi CA LUNE za to, ze jej pomohla s predajom jej zajazdu. CA LUNA na zaklade toho tlaciva uhradza zajazd CK MISKE. CA LUNA účtuje 20.000,- len ako "niečo", čo nou prebehlo bez toho, aby ju ovplyvnilo (najlepši je na to účet 32400)
    Nasledne CA LUNA musi vystavit danovy doklad pre CK MISKU, kde fakturuje svoju proviziu.

    Cena zájazdu 20.000,- - ide do tržieb tej CK MISKY
    Do trzieb CA LUNY ide 2.000,- Sk

    dipe je offline (nepripojený) dipe

    dipe
    ..... vie mi niekto poradiť, ako sa má označiť prevádzka CA ktorá ponúka cestovné zájazdy CK. CK chce aby CA označila prevadzku aj ich logom. Máte niekto takúto skúsenosť?
    Poteším sa každéj dobre myslenéj rade

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Nech CK povie svoju predstavu a dodá vlastné logo ak ním chce mať označenú prevádzku cudzieho subjektu

    dipe je offline (nepripojený) dipe

    dipe
    No veď CK si vyžaduje označenie privádzky no aj CA / má svoje meno/ musí mať označenie prevádzky. Zaujíma ma to, ako to môžu urobiť. Daju si nad vchod tabuľu s menom...... CK a niekde pod to alebo vedľa si daju označenie svojej CA, ako že "tu na tomto mieste si môžte zakúpiť zájazd ...."
    Alebo môžu si dať označenie CK a na tej istej tabuľi nikde dole aj svoje označenie. Neviem či som to napísala dosť zrozumiteľne.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Je veľa spôsobov,neviem odkiaľ si ale hlavne v nákupných centrách bývajú CA tak sa pozri tam, hlavne musí byť označená CA a CK je podružné.

    dipe je offline (nepripojený) dipe

    dipe
    Ďakujem. Možno by mi to vedeli bližšie vysvetliť na Žinostenskom úrade?
    Skúsim ešte tam.
    Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.