Zavrieť

Porady

osvedcenie o dedicstve

Rada by som si ozrejmila iste veci, ktore su/nie su uvedene v osvedceni o dedicstve.
Pred 3 rokmi nam zomrela mama, sme 4 deti, vsetko sme dali na otca, ved naco delit majetok, nie? (my blbci).Okrem domu s pozemkom, ktory uzivala so svojim manzelom (nasim otcom), mala este mama pozemky, ktore zdeldila po svojich predkoch (parcelky dost rozkuskovane, aj niekolko vlastnikov).Aj tie vsetky kusocky sme nechali na otca.
Chcem sa teda opytat, ci po pripadnom predaji domu, teda keby otec dom predal mame my deti narok na vyplat, kedze v osvedceni o dedicstve to nie je uvedene? Nie je tam ziadna klauzulka, ze "v pripade predaja sa ciastka rozdeli..."Alebo sa to berie automaticky a napisane to tam byt nemusi?
Dalsia vec, Od otca teraz odkupili tie kusocky parciel...teda parcelka ku parcelke...a je z toho dost peniazkov. Chcem sa opytat, ci mame my narok na istu ciastku z tej sumy, kedze tiez to nebolo v osvedceni uvedene, ze "v pripade predaja....?
Pytam sa to preto, ze napr. nieco, co som po mame zdedila ja, tak tam je uvedene, ze nie som povinna vyplatit (jednoducho povedane).
Tak to, co sa tyka toho domu a tych pozemkov sa berie ako automaticky, alebo tam musi byt jasne napisana ta klauzulka?
A nie, nie sme vychcane deti, to zacina byt niekto iny...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Erika686,
    bohužial majetok Tvojich rodičov je už len v rukách Tvojho otca. A môže si s ním robiť čo len chce.

    Nemáte nárok na vyplatenie, lebo ste sa zriekli v prospech otca svojho podielu na dedičstve.

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    No ja som si to myslela, len si spominam, ze na dedicskom pojednavani sme sa o tom rozpravali, ale uz si nepamatam, ci nam to hovoril otec, ze ked preda, tak nas vyplati, alebo nam to hovoril notar.
    No ,kedze to neni v osvedceni, tak predpokladam, ze nam to hovoril len otec...co neni na papieri...
    Nechcem spochybnovat tvoju odpoved, urcite sa v tom vyznas, ked si to napisala,ale...urcite je to tak?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Erika686 Pozri príspevok
    No ja som si to myslela, len si spominam, ze na dedicskom pojednavani sme sa o tom rozpravali, ale uz si nepamatam, ci nam to hovoril otec, ze ked preda, tak nas vyplati, alebo nam to hovoril notar.
    No ,kedze to neni v osvedceni, tak predpokladam, ze nam to hovoril len otec...co neni na papieri...
    Nechcem spochybnovat tvoju odpoved, urcite sa v tom vyznas, ked si to napisala,ale...urcite je to tak?
    Erika,
    keby to tak nebolo tak máte zápis v osvedčení, že pri prípadnom predaji je povinný vyplatiť podiely.
    Ale vy ste sa podla toho čo hovoríš vzdali dedičstva v prospech otca a on je vlastníkom, no a ako vlastník môže robiť čo len uzná za vhodné.
    Otec Vám možno len slúbil, že vás vyplatí alebo že peniaze rozdelí, no nič mu to neprikazuje...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Erika686 Pozri príspevok
    Dakujem, nepotesila si ma...ani ostatnych surodencov
    Erika,
    mne je to jasné.
    My sme urobili presný opak ako vy pri dedičskom. Mama sa vzdala svojho podielu v prospech nás detí, jej ostala polovica a my máme zvyšok. Ved ako si sama odporúčala v jednej téme, načo to prededovať ešte raz.

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Este ma tak napadlo, ze k tomu dedicskemu...nedal by sa u notara (u toho, kt. prebehlo dedicske konanie) spisat nejaky dodatok, kde by bolo uvedene, ze ak sa to preda, tak nam otec vyplati podiel,...samozrejme ak by otec bol charakter a suhlasil?
    Alebo obnovit dedicske konanie?
    ...asi nie, co? Ostaval by jedine sud, ale tak tam by sme to neradi tahali...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No myslím,
    že dodatočne sa nedá už urobiť nič nakoľko dohodu u notára teda dedičské osvedčenie schvaluje súd.

    Zrejme jedinou cestou je presvedčiť otca aby Vám daroval späť Vaše podiely, ktoré ste mali získať po matke.

    Dedičské konanie nemôžete obnoviť je právoplatné, a nenašiel sa žiaden nový majetok, ktorý by sa dal predediť takže obnoviť dedičské konanie nie je možné.

    A mám pocit, že ani na súde neuspejete. Lebo dom, pozemky sú jeho vlastníctvom a môže si s tým robiť všetko čo uzná za vhodné. Na dedenie nie je nárok, poručiteľ nemusí zanechať žiaden majetok.

    Možno jedinou cestou je preukázať právnu nespôsobilosť, čo samozrejme ak nie je nemocný tak preukážete ťažko.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Erika686 Pozri príspevok
    Este ma tak napadlo, ze k tomu dedicskemu...nedal by sa u notara (u toho, kt. prebehlo dedicske konanie) spisat nejaky dodatok, kde by bolo uvedene, ze ak sa to preda, tak nam otec vyplati podiel,...samozrejme ak by otec bol charakter a suhlasil?
    Alebo obnovit dedicske konanie?
    ...asi nie, co? Ostaval by jedine sud, ale tak tam by sme to neradi tahali...
    Myslím, že súdom by ste nevyriešili nič, lebo ste sa svojho majetku (dedičstva)vzdali dobrovoľne. To, že sa po čase veci vyvinuli inak, ako ste si mysleli s tým nič nemá spoločné.

    Dodatok ? DK je dávno ukončené, takže tiež nie

    Obnoviť ded. konanie , na základe čoho ?
    -ak ste dedičstvo vyporiadali v dedičskom konaní dohodou, ktorá bola potvrdená osvedčeím o dedičstve, pripadne rozhodnutím súdu, nie je možné žiadat obnovu dedičského konania pre majetok, ktorý sa už prededil. Obnovit dedičské konanie by bolo možné, ak by sa objavil novy majetok
    Skutočnost, ze vztahy v rodine sa zmenili po dedičskom konaní, nemôže byt dôvodom na jeho obnovu.

    Jediné východisko vidím, aby ste presvedčili otca, aby Vám nejaké peniaze vyplatil...

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Tak vam dakujem za odpovede....tusim nas caka vazna debata s otcom, nic ine nam neostava

    osvedcenie o dedicstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.