Zavrieť

Porady

Teplé jedlo na palube lietadla a stravné

Dobrý deň,

takú otázočku by som mala:

zamestnec letel na služobnú cestu lietadlom cca 15 hodín. Vo všetkých dokladoch k letu je uvedené, že na palube sa podáva aj teplé jedlo. Má v tomto prípade nárok na stravné?

Ďakujem za postrehy!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Myslím si že má, lebo to jedlo je súčasťou letenky a letenka bez jedla sa nedá objednať.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    bepo
    Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.
    AlaNR zrejme mala na mysli diéty, aspoň ja som to tak pochopila

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Keď sa krátia diéty určitým % pri podávaní raňajok v hoteli analogicky mali by sa krátiť aj diéty v lietadle.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    bepo
    Stravné? To sa používa pri vnútroštatnych služobných cestách a ťažko niekam lietať po Slovensku 15 hodín. Takže má nárok na diéty.
    PARDON, áno diéty.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Raz som cítal komentár k zákonu o cestovných náhradách, kde bolo rozoberané, co vsetko ovplyvnuje krátenie stravného. Poskytnutie obcerstvenia pocas letu tam nebolo, takze aj ked let trvá 15 hodín a podávajú viackrát obcerstvenie, zamestnávatel mu nekráti stravné.

    Aby ste si nemysleli, ze je to len môj názor, tak do dolozím literatúrou - v knihe od autora Luboslava Minková - "Náhrady pri pracovných cestách podla nového zákona", vydavatel EPOS, je príklad c. 9 - sluzobá cesta do USA letecky. Pri podrobnom výpocte nárokov tam stravné nie je krátené, hoci trvanie letu v tomto príklade je 12 hodín.

    Pre bepo: nehraj sa so slovíckami, lebo sa popális. Zákon o cestovných náhradách 283/2002 nepozná pojem "diéty", je to len ludový výraz. Stravné je aj pri tuzemských cestách aj pri zahranicných cestách, takze AlaNR to napísala správne.
    Naposledy upravil Chobot : 06.10.05 at 07:49

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Súhlasím s Chobotom a dobre tam napísal, že sa jedná o poskytnuté občerstvenie...
    Pripomína mi to tú debatu o chlebíčkoch poskytnutých na školení, čo jej potom šéfka
    neuznala stravné.....

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    A fakt-slovo "diéty " je len ľudový výraz,škrtá sa.
    Ku kráteniu stravného- ešte som sa nestretol s krátením stravného v lietadle ale ak by firma veľmi chcela asi by ho krátila v súlade zo zákonom. Pri kratších letoch letecká spol označuje jedlo ako občerstvenie/snack a jedlo sa dá kúpiť na palube, pri dlhších letoch letecká spol jedlo označuje ako raňajky/obed/večera a jedlo sa nedá kúpiť na palube. a podľa § 13 ods 7 283/2002 Zz
    7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
    Takže ktovie z čoho vychádza Minková v uvedenom príklade

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja som za svojej dlhej praxe este nikdy nekratila "diety" aj ked som vedela, ze na palubach lietadiel sa ludia najedli a napili. Poskytovat jedlo a pitie je obvyklym standardom leteckych spolocnosti.Danovy urad pri kontrole proti tomu nikdy nic nenamietal. (Akurat v Rusku na vnutrostatnych linkach ponukli len 2 dcl mineralky.)

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Lietame dosť často na ZPC a nikdy nám stravné nekratili kvôli poskytnutému jedlu v lietadle. Myslim si, že je zaužívané, že sa prihliadá len na strávu poskytnutú "na cudzom uzemí", napríklad raňajky v hoteli.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Ďakujem všetkým veľmi pekne za príspevky!!!

    a Chobotovi tiež, vie za čo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.