Zavrieť

Porady

Podlaha v staršom dome

dobry den,
kupili sme 60rocny domcek a postupne si ho prerabame. Dali sme si spravit zatial plastove okna, plynove/radiatorove kurenie, elektriku a to je zatial vsetko. Je to klasicky starsi typ domu 10m X 10m so sedlovou strechou a neobyvanou (zatial) povalou. Ked sme ho kupovali tak bola na celom prizemi ulozena plavajuca podlaha, majitel tvrdil, ze dal vyliat beton vsade okrem spalne a preto sa tam teraz vyduva podlaha. V ostatnych izbach sme to neriesili a ani nemame zatial v plane. Pustil som sa do tej spalne.. dal som dole plavajucu podlahu a pod nou boli vedla sabe p[obribijane klasicke drevene laty na par miestach z presvitajucou vlhkostou. Nebolo to ale nic strasne, ked si uvazim ze to tak bolo 60 rokov a tie laty su takom stave ze sa daju este na hocico pouzit. Laty su nabite na tramoch a okolo je skvara/piesok/hlina.Moja otazka je aky by bol najlepsi sposob sporavenie tejto podlahy. Viem ze existuje vela postupov, mna by zaujimal ten lacnejsi a rychlejsi, no samozrejme aby som to nemusel fixovat po dvoch rokoch, alebo tak.. Kolko by som mal vykopat, ake materiely pouzit a tak. Na vrch pojde klasicka laminatova podlaha.
dakujem velmi pekne
Naposledy upravil Dav : 15.03.10 at 09:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    haluz33 je offline (nepripojený) haluz33

    haluz33
    diky
    v tej teme co si mi ponukol su zasa len odkazy na dalsie temy, presiel som vsetky a kazda je ina, v jednej ma suchy podpivniceny dom, v druhej preberaju dedka s babkou atd
    preto som sa snazil opisat moju situaciu co mozno najlepsie aby konkretne typy a rady boli na tuto konkretnu situaciu, tak ak by niekto vedel poradit budem rad.
    ja mám takéto skúsenosti:

    1. u nas doma ked sa prerabalo, tak vsade sa vyberali tie drevene laty, presne tak ako hovoris, pod nimi bolo vselico - piesok, hlina, atd... naspodok sa nasypala pemza (aka vrstva, to ti uz nepoviem, nepamätam), tak sa dali zelezne brany a kadejake zelezo, stare roxory, atd, aby beton drzal pokope, no a ten beton je asi 40 cm hruby. no a tak klasika - plavajuca podlaha. zatial to je v pohode, cca asi 6 rokov.

    2. u svokry - tie isté drevené laty, pod nimi piesok, hlina, este v horsom stave, no nechcelo sa im ju vyberat, nechali ju tam. na stare laty dali polotvrdeny !!! lacnejsi polystyren a na to plavajucu podlahu. Teraz výsledok - po roku sa im podlaha rozchádza, v spálni uplne niekde az akokeby vylamané, hlavne na spojoch..

    takze mas na vyber...

    emzetperx je offline (nepripojený) emzetperx

    emzetperx
    Ja budem robiť presne týmto spôsobom :

    Postup:
    1.) Podkladný betón stačí 30-40 mm
    2.)Penetrácia (asfaltový náter napr. Alp penetral)
    3.)Hydroizolácia tzv.IPA -Glasbit,Hydrobit
    4.)Tepelná izolácia polystyrén alebo sklenná vata
    5.)Fólia
    6.)Kari sieť
    7.)Poter 30mm
    8.) Povrchová úprava .Dlažba, parkety 15 mm

    Dilatácia poteru 10 mm polystyrén ,v styku zo stenami.

    sfinks je offline (nepripojený) sfinks

    sfinks
    Osobne by som siel takto na to ... Vytrhas podlahu, das piesok prec z casti pred vyrovnas to das parozabranu (igelit dajaky) na to polystyren aspon 10 cm, a nato kary siet poter 5-6 cm a po stranahc tych 10 mm dilataciu, osobne by som dal aj podlahove kurenie ale to je uz na tebe ...a kolko mas toho piesku vykopat si uz vies vypocitat ze ako vysoko ches tu podlahu mat ...
    Naposledy upravil sfinks : 31.03.10 at 06:38

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    emzetperx Pozri príspevok
    Ja budem robiť presne týmto spôsobom :

    Postup:
    1.) Podkladný betón stačí 30-40 mm
    2.)Penetrácia (asfaltový náter napr. Alp penetral)
    3.)Hydroizolácia tzv.IPA -Glasbit,Hydrobit
    4.)Tepelná izolácia polystyrén alebo sklenná vata
    5.)Fólia
    6.)Kari sieť
    7.)Poter 30mm
    8.) Povrchová úprava .Dlažba, parkety 15 mm

    Dilatácia poteru 10 mm polystyrén ,v styku zo stenami.
    30mm poter je málo min 50mm.

    val007 je offline (nepripojený) val007

    val007
    A ten spodný je dostatočný? Nám vraveli tak 70 - 100 mm.
    Potom som rozmýšľaľa, koľko asi pode schnúť ten podkladový betón a kedy môžme začať pokračovať na tom niečo robiť. Čítala som si, ako vyzistím, či je betón vlhký, len ma zaujímalo, či aj ten spodný aj vrchný poter musia schnúť každý zvlášť do "sucha" alebo ako by som to napísala alebo ten podkadový betón nemusí byť celkom suchý, kým sa pokračuje ďalej?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Podkladný betón sa na zhutnených novostavbách robí od 7-10 cm.Na starej prerábke stačí aj 4-5cm.Schnúť cca dva dni ,len toľko aby sa dal penetrovať a lepiť na to ipa.

    val007 je offline (nepripojený) val007

    val007
    Ešte by som sa dačo spýtala k tým podlahám. Píšete tu fóliu. Ideme vyhádzať (konečne) staré drevené podlahy a spraviť nové, s tým, že dom sme dali podrezať a teraz i vnútorné priečky. Majster nám ale povedal, že oni fóliu nedávajú, len na spodok bielu geotextíliu a žiadnu fóliu inde nedajú. Môže to tak byť?
    Druhé nám zas vraveli, že polystytén ani nemusí byť, lebo že teplejšie od tej podlahy tak či tak nebude. My by sme ale ten polystyrén chceli, tak nám povedali, že môže byť aj obyčajný,že netreba tvrdený. OK?
    A posledná otázočka, že keď chceme dať navrch plávajúcu, že by sme si mali dať nivelizačný poter. O tomto sme zasa neuvažovali, tak neviem. Poradíte?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Poporadí.Fólia sa dáva pod poter preto ,aby voda obsiahnutá v betóne nestieka do a hlavne ,pod tepelnú izoláciu poteru.Možno ste to zle interpletovali, alebo pochopili(neviem)nechápem prečo by tam mal dávať geotextíliu.Nepoznám presné podmienky ,ale pripadá mi to ,ako technický nezmysel.Neviem nájsť dôvod prečo by tam mala ísť geotextília.Polystyrén dajte ,len preto, že sa tým preruší tepelný most.Úplne stačia 3 cm.Neviem čo si kto predstavuje pod pojmom "obyčajný polystyrén".Treba tam dať podlahový polystyrén vhodný do trvale obývateľných priestorov(hygienicky nezávadný).Tento polystyrén je tvrdší,hutnejší ,ako fasádny(dalo by sa povedať ,že tvrdší,ale nieje to to isté).Nivelačný poter sa dáva len vtedy ,ak je krivý poter.Priemerný murár musí byť schopný urobiť poter natoľko rovný ,že priamo naň môže ísť plávajúca podlaha.Ak ten poter urobí tak krivý ,že sa musí nivelovať tak to môže byť predmetom reklamácie.Takže ak chce niekto po sebe vyrovnávať nový poter nivelákom, tak nech to robí na svoje vlastné náklady.Je to jeho chyba jeho neschopnosť,alebo spôsob,vychcanosť, ako vytiahnuť zo zákaznika peniaze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.