Zavrieť

Porady

Otvorenie dedičského konania

Prosím Vás o radu v nasledovnej veci. Po rodičoch prebehlo dedičské konanie, ktoré bolo uzavreté a potvrdené súdnym rozhodnutím v roku 2008. Minulý týždeň sa nám dedičom ozvala nejaká spoločnosť že ona eviduje nejakú dlžnú sumu voči jednému z rodičov a vyjadrila sa v takom zmysle že chce nejakým spôsobom otvoriť alebo napadnúť dedičské konanie (podľa nej jej to umožňuje občiansky zákonník) a uplatniť si svoju pohľadávku voči nám dedičom. Pritom v období keď prebehlo dedičské konanie sme o existencii tohoto dlhu nevedeli. Je takýto postup možný a my dedičia sme povinný uhradiť dlžnú sumu aj v prípade že sme o existencii tohoto dlhu nevedeli?

Ďakujem
Usporiadat
Iulius Iulius

Iulius je offline (nepripojený) Iulius

myslím, teda som :)
tak podla mna ak sa zisti dedicstvo vo forme pasiv dedicske konanie ktoré je pravoplatne sa neda znova otvorit.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Obávam sa, že Iulius nemá pravdu.

Premlčacia doba

§ 101

Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

§ 102

Pri právach, ktoré sa musia najprv uplatniť u fyzickej alebo právnickej osoby, začína plynúť premlčacia doba odo dňa, keď sa právo takto uplatnilo.

§ 103

Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

Zdroj: http://www.klasici.sk/old/publikovan...onnik%201.html
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Iulius Pozri príspevok
tak podla mna ak sa zisti dedicstvo vo forme pasiv dedicske konanie ktoré je pravoplatne sa neda znova otvorit.
Súhlasím.
§ 175x ods. 1 druhá veta z. č. 99/1963 Zb. OSP
Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

A v prípade že je skutočne možné znovu otvoriť dedičské konanie podľa vás máme právo sa zriecť dedičstva, nakoľko o tomto sme uvažovali aj pri pôvodnom dedičskom konaní pretože hodnota dedeného majetku je pomerne nízka.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Nemyslím, že je to potrebné. Dedič spláca dlhy len do výšky zdedeného majetku.
0 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Súhlasím.
§ 175x ods. 1 druhá veta z. č. 99/1963 Zb. OSP
Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.


Ďakujem pekne za odpoveď
prečítal som si uvedenú časť zákona a ak som to dobre pochopil tak je to skutočne tak ako to píše Mgr. Shrek. Otázka je či ešte nejaký iný zákon neupravuje riešenie dedičského konania po jeho správoplatnení.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

m6692 Pozri príspevok
A v prípade že je skutočne možné znovu otvoriť dedičské konanie podľa vás máme právo sa zriecť dedičstva, nakoľko o tomto sme uvažovali aj pri pôvodnom dedičskom konaní pretože hodnota dedeného majetku je pomerne nízka.
V súčasnosti sa nemôžeš zriecť toho, čo si nadobudol. Ak niektorý veriteľ chce otvoriť dedičské konanie, tak ho nechaj, nech sa snaží. A ako dedičia sa o neho nestarajte. Pretože nikdy nič neotvorí. Zdá sa, že veriteľ zatiaľ nevie, čo má s tou pohľadávkou urobiť. Iná vec je, ak by priamo od dedičov požadoval zaplatenie svojej pohľadávky s hrozbou, že ju bude vymáhať cestou súdu. V takom prípade si daj predložiť doklady k pohľadávke, t.j. zmluvu, na základe ktorej vznikla, faktúru a či ju pozostalý za života uznal. Potom môžeš posúdiť, či táto pohľadávka nie je premlčaná. Tie premlčacie lehoty môžu byť rôzne, takže zájdi za právnikom, ak to nevieš sám posúdiť. Sám nič neuznávaj a nech to nerobia ani ostatní dedičia.
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Petra Nová Pozri príspevok
V súčasnosti sa nemôžeš zriecť toho, čo si nadobudol. Ak niektorý veriteľ chce otvoriť dedičské konanie, tak ho nechaj, nech sa snaží. A ako dedičia sa o neho nestarajte. Pretože nikdy nič neotvorí. Zdá sa, že veriteľ zatiaľ nevie, čo má s tou pohľadávkou urobiť. Iná vec je, ak by priamo od dedičov požadoval zaplatenie svojej pohľadávky s hrozbou, že ju bude vymáhať cestou súdu. V takom prípade si daj predložiť doklady k pohľadávke, t.j. zmluvu, na základe ktorej vznikla, faktúru a či ju pozostalý za života uznal. Potom môžeš posúdiť, či táto pohľadávka nie je premlčaná. Tie premlčacie lehoty môžu byť rôzne, takže zájdi za právnikom, ak to nevieš sám posúdiť. Sám nič neuznávaj a nech to nerobia ani ostatní dedičia.
Ďakujem aj tebe za odpoveď
vidím že sa mi to celé nejako zamotáva. Doteraz som si myslel že takýto dlh je možné vysporiadať len v rámci dedičského konania ( toho pôvodného alebo nejakým napadnutím toho pôvodného). Ale podľa toho čo píšeš veriteľ ma môže žalovať na súde za dlh ktorý má voči tomu po kom som dedil?
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
m6692 Pozri príspevok
A v prípade že je skutočne možné znovu otvoriť dedičské konanie podľa vás máme právo sa zriecť dedičstva, nakoľko o tomto sme uvažovali aj pri pôvodnom dedičskom konaní pretože hodnota dedeného majetku je pomerne nízka.
m6692 Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpoveď
prečítal som si uvedenú časť zákona a ak som to dobre pochopil tak je to skutočne tak ako to píše Mgr. Shrek. Otázka je či ešte nejaký iný zákon neupravuje riešenie dedičského konania po jeho správoplatnení.
Nie je možné znova obnoviť dedičské konanie, nakoľko sa neobjavil nový poručiteľov majetok, iba pasíva.
1 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

m6692 Pozri príspevok
Ďakujem aj tebe za odpoveď
vidím že sa mi to celé nejako zamotáva. Doteraz som si myslel že takýto dlh je možné vysporiadať len v rámci dedičského konania ( toho pôvodného alebo nejakým napadnutím toho pôvodného). Ale podľa toho čo píšeš veriteľ ma môže žalovať na súde za dlh ktorý má voči tomu po kom som dedil?
Áno môže. Ale Ty sa môžeš brániť, namietať právny dôvod a výšku pohľadávky.
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Petra Nová Pozri príspevok
Áno môže. Ale Ty sa môžeš brániť, namietať právny dôvod a výšku pohľadávky.
Prosím ťa ja nie som doma v týchto veciach, mohla by si mi ešte trošku poradiť, čo konkrétne znamená že môžem namietať právny dôvod a ako môžem spochybniť výšku pohľadávky (jedna sa o nejakú nesplatenú pôžičku u nejakej spoločnosti) tam veľmi nevidím priestor na to. Ďakujem
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Je to nejaká nebankovka? Na čo konkrétne Vás vyzvala? A ČO Vám dedičom na preukázanie svojej pohľadávky poskytla?
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Je to nejaká spoločnosť poskytujúca úvery a zatiaľ nás len telefonicky vyzvala na zaplatenie dlžnej čiastky odvolávajúc sa na Občiansky zákonník.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

m6692 Pozri príspevok
Je to nejaká spoločnosť poskytujúca úvery a zatiaľ nás len telefonicky vyzvala na zaplatenie dlžnej čiastky odvolávajúc sa na Občiansky zákonník.
Predsa nebudeš uhrádzať niečo na základe telefonickej výzvy. Nebuď priveľmi aktívny. A nehovorili, že ten dlh od poručiteľa už vymáhali na súde?.
1 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

m6692 Pozri príspevok
Je to nejaká spoločnosť poskytujúca úvery a zatiaľ nás len telefonicky vyzvala na zaplatenie dlžnej čiastky odvolávajúc sa na Občiansky zákonník.
Na telefonickú výzvu na zaplatenie pohľadávky netreba vôbec reagovať. Návrh na obnovenie dedičského konania by museli dať oni. Nič neplaťte. Môže sa jednať aj o umele vykonštruovaný záväzok.
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Petra Nová Pozri príspevok
Predsa nebudeš uhrádzať niečo na základe telefonickej výzvy. Nebuď priveľmi aktívny. A nehovorili, že ten dlh od poručiteľa už vymáhali na súde?.
Samozrejme že to neuhradím na základe nejakého tel. rozhovoru. Aj sem som napísal len preto že argumentovali nejakým znovuotvorením dedičského konania tak som chcel vedieť či niečo také je vôbec možné. A to či ten dlh nebol vymáhaný súdnou cestou neviem nakoľko my sme sa o tomto dlhu dozvedeli len nedávno t.j. asi dva roky po ukončení dedičského konania. Zajtra im tam zavolám a presne zistím stav veci pretože doteraz volali len švagrinej, zrejme len na ňu majú číslo. Zatiaľ tebe aj ostatným čo mi pomohli veľmi pekne ďakujem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ja by som tam ani nevolala. Veď písomne od nich nemáte nič v rukách. Reagovala by som až keď sa ozvú oni.
1 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
m6692 Pozri príspevok
Samozrejme že to neuhradím na základe nejakého tel. rozhovoru. Aj sem som napísal len preto že argumentovali nejakým znovuotvorením dedičského konania tak som chcel vedieť či niečo také je vôbec možné. A to či ten dlh nebol vymáhaný súdnou cestou neviem nakoľko my sme sa o tomto dlhu dozvedeli len nedávno t.j. asi dva roky po ukončení dedičského konania. Zajtra im tam zavolám a presne zistím stav veci pretože doteraz volali len švagrinej, zrejme len na ňu majú číslo. Zatiaľ tebe aj ostatným čo mi pomohli veľmi pekne ďakujem.
Načo chceš niekam volať?
Tíško seď a čakaj. Oni musia byť aktívni ak niečo chcú. Ty nič nerob. A švagriná nech im nedvíha.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

m6692 Pozri príspevok
Samozrejme že to neuhradím na základe nejakého tel. rozhovoru. Aj sem som napísal len preto že argumentovali nejakým znovuotvorením dedičského konania tak som chcel vedieť či niečo také je vôbec možné. A to či ten dlh nebol vymáhaný súdnou cestou neviem nakoľko my sme sa o tomto dlhu dozvedeli len nedávno t.j. asi dva roky po ukončení dedičského konania. Zajtra im tam zavolám a presne zistím stav veci pretože doteraz volali len švagrinej, zrejme len na ňu majú číslo. Zatiaľ tebe aj ostatným čo mi pomohli veľmi pekne ďakujem.
Z toho, že hovorili niečo o znovuobnovení dedičského konania, by som usudzovala, že nie sú v práve priveľmi zdatní a môžu len skúšať. Ja by som nevolala, oni musia byť aktívni. Vy dedičia sa nemáte kam ponáhľať, aby sa z pohľadávky, čo najviac premlčalo. Ale v každom prípade by ste mali pohľadať v písomnostiach po poručiteľovi zmluvu o pôžičke, aj to koľko splatil a akým spôsobom splácal. Ak formou zrážok zo mzdy, tak nejaké doklady by mohli mať mzdárky. Treba si z vlastných zdrojov zistiť čo najviac, lebo veriteľ môže zatajiť už uhradené splátky a Ty budeš ťažko preukazovať opak. A ešte jednu vec. Ak si Vás zistili ako dedičov, normálny postup by bol taký, že napíšu čo chcú a z akého dôvodu chcú. Telefonicky sa dlhy skutočne nevybavujú.
1 0
m6692 m6692

m6692 je offline (nepripojený) m6692

Možno máte pravdu s tým že ja nič robiť nemám oni musia konať ak niečo chcú, len by som chcel predísť tomu aby som jedného dňa dostal poštou nejaké predvolanie na súdne pojednávanie v tejto veci. Chcel som mať v týchto veciach trošku jasno aby som vedel ako sa zachovať ke´d nás budú najbližšie kontaktovať či už telefonicky alebo písomne. Ale v podstate máte pravdu kým písomne nič nemám zatiaľ môžem byť v celku v pokoji.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať