Zavrieť

Porady

Vypočet z minimalnej mzdy po novom či po starom?

Odvod do zdrav.poistovne v prvom roku podnikania je z min.mzdy 14%
Moja dilema+OTAZKA= min.mzda bola do konca sept.2005 6500 Sk ,od 1.10.05. je 6900Sk odvody do zdrav.poist.mam platit nadalej z 6500/14 %,alebo uz 14 % zosumy 6900 SK ?
Dakujem za odpoved.
ad:Ozon
Naposledy upravil ozon : 07.10.05 at 12:14 Dôvod: ;)...?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    ozon
    Odvod do zdrav.poistovne v prvom roku podnikania je z min.mzdy 14%
    Moja dilema+OTAZKA= min.mzda bola do konca sept.2005 6500 Sk ,od 1.10.05. je 6900Sk odvody do zdrav.poist.mam platit nadalej z 6500/14 %,alebo uz 14 % zosumy 6900 SK ?
    Dakujem za odpoved.
    ad:Ozon
    Novú sumu 966,- budeš platiť až od januára (teda do 8.2.2006). Do konca tohto roka ešte stále po starom 910,-.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    No tak by to malo byť. Ja tomu nerozumiem, len som to čitala v prispevkoch na porade a myslim, že priamo od pana Mihala. Ak sa pletiem, pan Mihal ma určite opravi.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Janka6685
    No tak by to malo byť. Ja tomu nerozumiem, len som to čitala v prispevkoch na porade a myslim, že priamo od pana Mihala. Ak sa pletiem, pan Mihal ma určite opravi.
    Týmto som reagovala na príspevok, ktorý tu už nie je.

    ozon je offline (nepripojený) ozon

    ozon
    Dakujem za kazdy nazor+radu...
    Ano je to logicke ak by sa vypocet od zmen. min.mzdy okamzite zmenil - len ci to plati obecne?

    Zda sa ze nie...

    Vsade sa operuje pri vypocte z min.mzdy po starom 6500SK/14% aj ked zakon hovori jasne ...O vypocte z aktual.min.mzdy ta je 6900/14% = odvod do zdrav.poistovne 966 SK.

    Ale v vacsina nazorov je asi zakon... ...

    Ad>Ozon
    Naposledy upravil ozon : 07.10.05 at 13:14 Dôvod: P.S.
    vlajka_sk.gif  

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Janka má pravdu, platí sa 14% zo 6500 Sk, je to uvedené niekde v ustanoveniach zákona o ZP, rýchlo nevie, stačí doň pozrieť.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Kopírujem z inej témy t.j. citujem a zároveň súhlasím s Andrejom

    Re: SZČO - ZP a SP

    --------------------------------------------------------------------------------

    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: ZuzanaP
    Prečo do ZP až od 01. 01. 2006?

    Minulý rok, keď sa zvyšovala min. mzda k 01. 10. 2004, sme museli za SZČO zaplatiť vyššie poistné už za 10/2004.
    --------------------------------------------------------------------------

    Od 1.1.2005 sa zmenil zákon o zdravotnom poistení. Jednou z noviniek je aj to, že minimálny a maximálny vymeriavací základ na výpočet poistného na zdravotné poistenie sú od 1.1.2005 definované inakšie ako to bolo do 31.12.2004. Preto ten rozdiel.
    __________________
    Andrej

    ozon je offline (nepripojený) ozon

    ozon
    lipocka
    Ja len pre upresnenie dodávam, že hlavný dôvod je v tom, že od začiatku r. 2005 sa do zdravotnej poisťovne odvádzajú preddavky, ktoré sa zúčtujú až po skončení účtovného roka a po zistení základu dane z príjmov.

    ...zaujmave ale zaujmala by ma legislat.opora tých tvrdení
    nič kokretne v zakone o Z.P. SOM NENASIEL.
    ...aj tak vdaka.
    ad:Ozon

    ozon je offline (nepripojený) ozon

    ozon

    SUPER...!
    Mam to...
    dik.. mozem ist hajat!
    je to § 29b v novele zak.o zdr.p. z 30.6.2005 ods.4

    citat4) Výška minimálnej mzdy zmenená nariadením vlády Slovenskej republiky vždy k 1. októbru kalendárneho roka, sa pre účely tohto zákona použije od 1. januára do 31. decembra nasledujúceho kalendárneho roka.

    Dakujem.
    ad:Ozon
    Naposledy upravil ozon : 07.10.05 at 17:53 Dôvod: P.S.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Zobrala som to sice zo zle zaradenej temy ale davam suhrn:

    ozon
    Zdravim...
    Mam mensi vypocetny problem, zacal som podnikat v marci 2005.
    ...pri vypocte danoveho zakladu po odpocte pausal.vydavkou atd.
    mam delit 12-tkou alebo iba 10-tkou, ked podnikanie bude v tomto roku
    pre mna prestavovat len 10 mesiacov?
    Diky za odpoved.
    SP- § 138 zákona 461/2003 Z.z. o soc. poisteni v zneni nesk. zakonov:
    "(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovočinnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti."

    To znamena, ze vymeriavaci zaklad si v tvojom pripade vyratas: ZD/2/10 a z toho % na SP(do kazdeho fondu zvlast)

    dalej sa v tomto § pise:

    "(10) Vymeriavací základ, ak tento zákon neustanovuje inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné."

    UZ ZA 10/2005 MIN. zo 6900.-

    ZP § 13 zákona o ZP

    "(5)Vymeriavací základ SZCO je daný ako polovica základu dane z príjmov, dosiahnutého v súvislosti s prevádzkovaním cinnosti SZCO v danom roku."

    To znamena, ze vymeriavaci zaklad si vyratas: ZD/2/12 a z toho % na ZP (14%)

    a dalej
    "(17) Na účely tohto zákona sa pod pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa osobitného predpisu,<sup>49</sup>) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné." <o ="">:p></o>:p>

    to znamena, ze odvod za ZP sa meni az od 1/2006 a do konca roka sa berie min. mzda platna k 1.1.2005, t. j. 6500,-
    Naposledy upravil Daska : 07.10.05 at 18:05

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Súhlasím s Daskou, je to § 13, ods. 17 zákona o ZP v platnom znení od 1.9.2005

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.