Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri poškodeni sukromneho majetku

Ahoj,potreboval by som poradit ako postupovat ak mi niekto poškodi oplotenie pozemku.Nahlasil som to na policii oni to poslali na obvodny urad Ti mi odpisalize to neni v jejich kompetencii a ze to zastavuju.Az sa domaham škodu na sude.Myslite ze obvodny urad postupoval spravne?Podla akeho zakona postupovat?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    lubinoz Pozri príspevok
    Bol som sa poradit s pravnikom,Škodu mi sposobil Gejza Peterson-cigan v pravom slove a jeho kopačska partia.A pravnik mi povedal že musim zaplatit sud 6% z nahrady škody + jeho zastupovanie.A ked to vyhram on určite nema nič ako tito ludia robia takže mi nič nezaplati.A ja budem mat prakticky ešte vetšiu škodu.Tych poškodenych oploteni ma na svedomi viac.No mne sa jedna hlavne jeho potrestani.Predsa nemože len tak prist a niekomu poškodit majetok tahat ho 2 mesiace že to opravi atď.U nas kopali iba 2 ulice a všade je poškodenie oplotenia,požičanie penazi atď.To predsa nemože takto "podnikat" kde pride po nom ostane spušt.Chcel by som v prvom rade aby si uvedomil že može byt sankcionovany a HLAVNE kdo s nim pride do styku radšej ruky od neho preč.
    Pravdou je, že ak sa chceš súdiť o svoje peniaze, hoci máš pravdu, najviac na tom zarobí štát a advokáti. Ale advokáta nemusíš platiť, môžeš si žalobu napísať sám, ani zastupovať ťa nik nemusí.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Ja som sa pýtala na to, či si pozeral do živnostenského registra a overil, či pán Gejza má na svoju podnikateľskú činnosť vydaný živnostenský list. Pýtala som sa preto, či by z jeho strany sa nejedná o neoprávnené podnikanie(§251 Tr.zákona). Na trestné stíhanie za poškodzovanie cudzej veci zabudni, treba tam úmyselné konanie. A to mu nikto nepreukáže. Do úvahy prichádza len žaloba o náhradu škody. Keď máš aj znalecký posudok a naviac aj jeho uznanie škody, potom by to nemal byť problém. Okrem toho , ako škodu od neho zinkasovať.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    No v podstate to urobili správne, pretože náhradu škody je možné si nárokovať len v občiansko-právnom konaní.
    Skús sa dohodnúť s dotyčným a keď sa nebude dať, podaj žalobu na súd.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    lubinoz Pozri príspevok
    Ahoj,potreboval by som poradit ako postupovat ak mi niekto poškodi oplotenie pozemku.Nahlasil som to na policii oni to poslali na obvodny urad Ti mi odpisalize to neni v jejich kompetencii a ze to zastavuju.Az sa domaham škodu na sude.Myslite ze obvodny urad postupoval spravne?Podla akeho zakona postupovat?Ďakujem.
    Pýtal si sa, čo robiť so škodcom, nie ako ho vychovávať. Máš od neho uznanú výšku škody, teda dlh. Asi aj tí ostatní. Vyzvite ho, aby dlhy splatil do určitého dátumu. Ak to neurobí, pošlite mu každý platobný rozkaz a potom exekútora. Potom môže rátať, či sa mu oplatí kúpiť ten otočný stroj.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Ozaj sa chceš s tým Gejzom Petersonom súdiť ? Ak áno, je vôbec podnikateľom? Čo má ako predmet činnosti v živnostenskom liste?

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Vieš identifikovať osobu, ktorá ti poškodila plot?

    lubinoz je offline (nepripojený) lubinoz

    lubinoz
    Ano,on potvrdil ze ho poškodil ale sa jedna o vyšku nahrady škody.Mne sa jedna či obvodny urad urobil spravne že ma posiela na sud.Alebo to mohol vyriešit obvodny urad.

    lubinoz je offline (nepripojený) lubinoz

    lubinoz
    Bol som sa poradit s pravnikom,Škodu mi sposobil Gejza Peterson-cigan v pravom slove a jeho kopačska partia.A pravnik mi povedal že musim zaplatit sud 6% z nahrady škody + jeho zastupovanie.A ked to vyhram on určite nema nič ako tito ludia robia takže mi nič nezaplati.A ja budem mat prakticky ešte vetšiu škodu.Tych poškodenych oploteni ma na svedomi viac.No mne sa jedna hlavne jeho potrestani.Predsa nemože len tak prist a niekomu poškodit majetok tahat ho 2 mesiace že to opravi atď.U nas kopali iba 2 ulice a všade je poškodenie oplotenia,požičanie penazi atď.To predsa nemože takto "podnikat" kde pride po nom ostane spušt.Chcel by som v prvom rade aby si uvedomil že može byt sankcionovany a HLAVNE kdo s nim pride do styku radšej ruky od neho preč.
    Naposledy upravil lubinoz : 19.03.10 at 11:46 Dôvod: Doplnenie podstatneho.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    To je hlavný problém pri týchto spoluobčanoch. Pokutu im môžu vyrúbiť. Súd môžeš vyhrať, ale jemu to nemajú z čoho strhávať. Takže je to v podstate /prepáč/ bezpredmetné. Vychádza sa z výšky škody a tá nebola zrejme príliš vysoká resp. tak vysoká aby sa tým zaoberala polícia v rámci trestného zákona

    gabooz je offline (nepripojený) gabooz

    advokátsky koncipient gabooz
    A advokatom dodam len tolko, ze im meusis platit nic dopredu, aj ked si zbvyknu pytat (je to vzdy na dohode s klientom). Advokat si napocita pravne ukony a v pripade uspechu v sudnom spore mu odmenu plati druha strana.

    Ak ked v tomto pripade rozumiem, ze si pytal cast odmeny dopredu. Ale na druhej strane bol ferovy, ze ta nehnal do zbytocneho sudneho sporu.

    lubinoz je offline (nepripojený) lubinoz

    lubinoz
    Neviem či je podnikatelom.Ale mam s nim spisanu dohodu o nahrade škody.Ešte sa chcem spitat tych poškodenych je viac ak sa spojime tak dohromady je škoda asi 1500 EUR.To už je na trestne oznamenie.Ale ja chcem dosiahnut hlavne toho aby takto pan ponikatel nezarabal peniaze na ukor ničenia sukromneho majetku.Ked sme to riešili na obecnom urade tak povedal že mi radšej zaplati cely plot než aby si požičiaval otočny bager.Takto sa predsa nepodnika.Ja robim na živnost,robil som aj kanalizaciu [pri vykope kanalizacie Peterson niči oplotenie]ale toto by mna určite nenapadlo.Iny pripad by bol keby za mnou prišiel doniesol flašku,prepač poničil som ti plot ako sa dohodneme.Určite by sme sa dohodli flašku vypili.Ved si treba pomahat.Ale on pravy opak.Musel som za nim ist ja.Dva mesiace mi tvrdil [moja chyba] že mi vymeni cely plot.Preto chcem aby mu bola vyrubena pokuta.Mne ani tak nejde o nahradu škody,podla znalca 157,77 EUR ale o jeho potrestanie.Po mne poničil dalšim dvom susedom.Dokedy bude takto "zarabat"?

    JaDo je offline (nepripojený) JaDo

    JaDo
    Nám susedov otec (na návšteve u syna) pri vypaľovaní záhrady, ktoré sa mu vymklo z pod kontroly (hasili hasiči), spálil 21 ks 12-ročných tují a pripálil 3 ovocné stromy a egreše. Vyzvali sme ho písomne o uvedení do pôvodného stavu, nakoľko sa neprišiel ospravedlniť ani dohodnúť.
    Do dnes to nie je vyriešené, nereaguje. Prosím, nevie niekto z vás ako dlho po tejto udalosti sa môžeme obrátiť na súd? Aká je premlčacia doba. A ako správne postupovať?

    Lubizon prepáč, ale možno aj teba bude zaujímať premlčacia doba.

    Ďakujem
    JaDo

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, kedy sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá.

    potoček je offline (nepripojený) potoček

    potoček
    Pomätám si 4. rok a píšeš somariny ja som u toho bol a ten cigán ako ty to vravíš ti zaplatil za poškodený plot koľko si si zapýtal a bez dokladu. Prečo nenápišeš pravdu, že si prišiel druhý krát a zas si požadoval za plot zaplatiť, ktorý bol starý a hrdzavý a nebol poškodený. Prišiel si so zápletkou, že ako to vyzerá že jedna strana je nová plotu a tá druhá je stará. S poľutovaním musím dať každému na vedomi, že organý v činnom konaní uznali za pravdu tomu cigánovi ako on to píše lebo ja cigán niesom a bol som toho svedkom. To je tá naša sedlácka mentalita keď dávajú zadarmo tak ber, a keď máš niečo zaplatiť tak utekaj... A vy všetci ste idioti lebo reagujete na keď poznáte iba jednu stranu. Keď my niekto v skutočnosti niečo poškodil a viem, že v skutočnosti budem byť a nie takým zbabelím spôsobom uškodiť inému. Tu vidieť tvoj charakter ako to povedal tvoj brat
    lubinoz Že by potoček-Peterson-firma pred ktorou by som sa podla vlastnej skusenosti oblukom vyhnul?Ako vravim pravy cigan-cigani-klame.
    Ja si zas pre zmenu nepamätam kolko som si zapytal a dostal bez dokladu čo je jeho chyba,ale zas ma teba za svedka.
    Ale velmi dobre si pamätam ked som išiel za nim ako bude vykonavat vykop sme sa dohodli že mi nebude davat a vyslovne som mu zakazal davat hlinu z vykopu na moj plot.
    Pridem na druhy den poreram akoby som sa s ciganom vôbec nedohadoval,akoby tam žiaden plot nebol-škoda že som hnet nevolal policiu.Tak som požadoval vratit oplotenie pozemku do pôvodneho stavu.Samozrejme že som nechcel aby môj sukromny majetok vyzeral ako u ciganoch a jedno pole pletiva bolo nove dalšie dve polia stare a zhrzavene ako to pišeš ti,dalšie tri polia nove atd.Tak sme sa znova dohodli a spisali dohodu o nahrade škody-kde mi sam pan Peterson navrhol že ked skončia tak mi vymeni celu dlžku oplotenia.
    Ja mam na všetko dôkazy,a možem moju verziu dokazat narozdiel od tvojej verzie.
    Kedže organy v činnom konani uznali za pravdu p.Petersonovi určite dostal vyjadrenie a dovolim ti ho tu zverejnit a tym dokazat že ti neciganiš a ja klamem.
    Lebo ja si velmi dobre pamätam ako včera že ked som sa odvolal na okresnu prokuraturu na postup obvodneho uradu,mi volali z policie v akom štadiu je môj pripad,tak som im vysvetlil že firma ktora zadala pracu ako supdodavku p.Petersonovi mi medzičasom oplotenie vymenili,tym padom už nemam žiadnu škodu a aby zastavili vyšetrovanie.Takže strašne rad by som videl ako organy činne v konani dali za pravdu p.Pertersonovi.
    A to že vaša mentalita-ked maš niečo zaplatit tak utekaj,je sväta pravda.
    A to že ked tu niekto požiada o radu a ma dôvod akykolvek a slušny a ochotni ludia narozdiel od teba,mu poradia nie su idioti.
    A o charaktere toho ktory cigani rovno do oči,do telefonu,odvedie sfušovanu pracu,umyselne vedome niči cudzi majetok a ja neviem čo ešte by som pomlčal.
    Nakoniec by som chcel zdôraznit že to stare 12 ročne pletivo dvakrat natrete gumoasvaltom by určite ešte ninimalne dalšich 12 rokov vydržalo keby u nas nepracovali take firmy ako p.Peterson a boli by učinnejšie postihi.

    JUDr.Niko je offline (nepripojený) JUDr.Niko

    Právnik, ktorý sa zaoberá najmä konkurzami a reštrukturalizáciami a úpadkom subjektov všeobecne. Taktiež zabezpečujem celkový proces vymáhania pohľadávok vrátane mimosúdnej dohody a následne súdnou cestou. ...viac JUDr.Niko
    Je to podnikatel a podnika prostrednictvom spolocnosti VK PROGRES, spol. s r.o. Je mojim dlznikom a dlzi mi 7 000 Eur. Za vymozenie, pripadne kontakt odmena. http://orsr.sk/vypis.asp?ID=5705&SID=8&P=1
    lubinoz Vidim že Slovensko je male a Peterson stale robi škodu kde sa ukaže.
    Mal by byt register na takychto super podnikatelov ako je Peterson.Potom by bolo určite nenej poškodenych.
    Ja som si škodu ako tak vymohol ale nie u Petersona ale z firmy pre ktoru robil a dufam že oni si to snim tiež vyrovnali.Len neviem či zadržne stačilo na tu škodu čo on napachal.
    Inač ja som napisal odvolanie na obvodny urad a po nejakom čase sa mi ozvali z policie že im to obvodny urad vratil na prešetrenie,ale kedže ja som to mal ako tak vyriešene tak som to zrušil.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.