Zavrieť

Porady

Spotreba PHM

Stavebná firma má nákladné vozidlá, u ktorých sa je veľká nadspotreba PHM. Môže si túto nadspotrebu zúčtovať do daňových nákladov na základe vnútropodnikovej smernice o spotrebe PHM, kde si určí priemerné spotreby, keďže autá pracujú v teréne s nákladom prip.prívesom a nie je možné dodržať normovanú spotrebu podľa TP. A čo s autami, ktoré nemajú v TP uvedenú spotrebu PHM. Majitelia firmy nie sú naklonení možnosti, aby auta dali tzv. prelitrovať, keďže je to finančné náročné.
Usporiadat
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

My máme opačný problém pri dodávke je v TP uvedená spotreba 8,8/100,ale skutočnosť je 6,6/100 a ja neviem čo s tým
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ja to robím zhruba takto:

- na základe dlhodobého pozorovania a merania priemernej spotreby sme určili priemernú spotrebu 17 litrov/100 km, či už v lete alebo v zime. Malo by sa to robiť tak, že sa zoberie auto podobného typu(t.j. s obdobným motorom a tonážou) a zoberie sa priemerná spotreba s tohoto technického preukazu. Spotreba nad rámec by mala byť nedaňová.
Ja som však nemohol zohnať takýto doklad podobného typu auta, tak som požiadal zamestnancov o vysledovanie priemernej spotreby, o čom sa urobil zápis. Celú nadspotrebu môžete dať podľa mňa do nákladov, s tým, že pre daný mesiac zdôvodnite vznik nadspotreby z rôznych dôvodov. Napr. z toho dôvodu, že aj keď automobil stojí a pracuje sa napr. s nakladačom, má spotrebu vymýšľam si 5litre/1 hodina alebo z dôvodu, že jazdí krátke jazdy plne naložené.

Podľa mňa je to daňovo obhájiteľné, ja si myslím, že by som to obhájil, aj keď si to trochu protirečí so zákonom o cestovných náhradách.

Ideálne je, keď máte vozidlá sledované GPS, vtedy by to malo byť v pohode obhájiteľné, lenže to ešte chvíľu bude trvať, kým to budú mať všetky autá.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

sklenkova
My máme opačný problém pri dodávke je v TP uvedená spotreba 8,8/100,ale skutočnosť je 6,6/100 a ja neviem čo s tým
Tak toto vidím po prvýkrát. Zožente si bločky od firiem, čo majú nadspotrebu a vykompenzujte si aspoň DPH
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sklenkova
My máme opačný problém pri dodávke je v TP uvedená spotreba 8,8/100,ale skutočnosť je 6,6/100 a ja neviem čo s tým
Preboha, to máte akú dodávku ? Kika, nižšia skutočná spotreba nie je žiadny problém. V § 19 ods. 1 písm. l) ZDP sa uvádzajú ako daňový výdavok " výdavky na spotrebované PHL..". Spotrebovať môžeš len to, čo si nakúpila a od čoho máš doklad. Ak je skutočná spotreba nižšia ako normovaná, daňovým výdavkom sú len skutočne vynaložené náklady na PHL - zodpovedajúce v Tvojom prípade spotrebe 6.6 l/100 km.
(Ale v praxi najpoužívanejšie riešenie uviedol o príspevok vyššie M3G ).
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Fiat DUCATO máme ju od mája,možno preto to tak zle vychádza že je to nové auto,ja sa len bojím,že keď dávam PHM do výdavkov a nezodpovedá to podla TP,že to neuznajú
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sklenkova
Fiat DUCATO máme ju od mája,možno preto to tak zle vychádza že je to nové auto,ja sa len bojím,že keď dávam PHM do výdavkov a nezodpovedá to podla TP,že to neuznajú
Nižšiu nemajú dôvod neuznať. Problém so zdôvodňovaním a uznaním do daňových výdavkov je len pri spotrebe vyššej, ako je podľa TP.
Naposledy upravil andrej_rv : 09.10.05 at 19:29
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Podľa môjho názoru by dlhodobá a vysoká nadspotreba oproti TP nebola obhájiteľná ako daňový náklad, pretože firma musí niečo urobiť s tým, keď jej vozidlá dlhodobo vykazujú nadspotrebu. Regulárna cesta na "zvýšenie" daňovo uznateľnej spotreby je vydanie osvedčenia certifikovanej skúšobne o príslušnej vyššej spotrebe PHL oproti TP.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak je skutocna spotreba nizsia, ako normovana, robi sa to obycajne tak, ze sa za firemne peniaze natankuje do sukromneho auta. Aj ma firma dost penazi, nie je problem to dat do nakladov.
Pri vyssej spotrebe by som dala (tak ako pise ajobs), auto "prelitrovat" do skusobne. Inak nie je zaruka, ze danovy urad nadspotrebu uzna do danovych nakladov.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Prosím poraďte, ako si ja vypočítam priemernú spotrebu? Lízujeme FIAT DOBLO-ako úžitkové vozidlo. Dala som si od lízingovky zaslat kopiu velkeho techničaku a nie je tam spotreba. Že podla noveho sa tam už neuvádza a musím si ju zistiť ja sama. No nie je to blbosť? Veď kedysi sa to tam uvádzalo. Prosím poraďte. dík.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Prosím poraďte.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

dadika
Prosím poraďte.
Už sa tu o tom písalo, treba dať "prelitrovať" vozidlo. Daj si hľadať toto slovíčko.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Skús www.fiat.sk , tam to nájdeš
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

dadika
Prosím poraďte, ako si ja vypočítam priemernú spotrebu? Lízujeme FIAT DOBLO-ako úžitkové vozidlo. Dala som si od lízingovky zaslat kopiu velkeho techničaku a nie je tam spotreba. Že podla noveho sa tam už neuvádza a musím si ju zistiť ja sama. No nie je to blbosť? Veď kedysi sa to tam uvádzalo. Prosím poraďte. dík.
Máte určite knižku k tomuto automobilu - skús tam vyhľadať, lebo naozaj už teraz neuvádzajú v TP spotrebu. Niekde v technických údajoch skús.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
volal som do fiatu, ale toho ze sa nemam drzat je to nejakych 4,9 l na 100 km. a s tym prelitrovanim to ste ako mysleli?
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
čítala som tie príspevky, dík, ale aj tak ma zarazila tá cena za prelitrovanie-sme mikrofirma a 10 tis. je pre nás dosť. a ako ste to vyriešili tými smernicami?
0 0
martinaa martinaa

martinaa je offline (nepripojený) martinaa

pozri na stánke fiatu parametre a tam by mala byť aj spotreba
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Malo by to byť v technických parametroch vozidla, a čo sa týka prelitrovania, robí to nejaký výskumný ústav v Žiline (neviem presný názov), a v Košiciach napr. EXAKTA,s.r.o. - neviem , odkiaľ si ?
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
v technickych parametroch vozidla to nie je,ako som pisala vyššie. Som z Dubnice.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Kamarátka mala tento problém, zavolala do autorizovanej predajne, ktorá jej autíčko predala a dostala pekne na hlavičkovom papieri rozpísanú premiernú spotrebu. Neviem, či to bude stačiť ak príde kontrola, ale aspoň nejaký podklad má. Ak daniari chcú aby sme rátali náklady podľa spotreby, mali by zabezpečiť aj to, aby údaj o priemernej spotrebe bol povinným údajom v technickom preukaze.
Najmä pri úžitkových automobiloch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať