Zavrieť

Porady

Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

Som nezamestnaná od apríla 2009, predtým som pracovala bez prestávky 12 rokov.
Od mája mám prislúbenú prácu na plný úväzok, ale len na 6 mesiacov.
Potom by som však nemala nárok na podporu, lebo jeden mesiac by mi chýbal.
Preto sa chcem opýtať, že ak by som sa dobrovoľne poistila na jeden mesiac, či sa mi bude rátať aj ten mesiac, hoci v apríli pracovať nebudem.
Naposledy upravil Dav : 21.03.10 at 14:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    misstka Pozri príspevok
    áno, bola.
    neodpovedala si však na druhú polovicu ivkynej otázky. Ak si poberal podporu,
    v takom prípade sa ti obdobie, ktoré sa ti započítalo pri predchádzajúcom poberaní podpory nezaráta pri dalšom zaevidovaní a žiadosti o podporu do obdobia poistenia v nezamestnanosti.
    T.j. aj ked si mesiac budeš platiť DPvN, tak nárok na podporu nezískaš, lebo budeš mať len 6+1mesiacov PvN. Musela by si byť poistená aspon 2roky.

    jani73 je offline (nepripojený) jani73

    jani73
    Len upozornenie - pokiaľ sa prihlásiš na dobrovolné poistenie a budeš ho chcieť iba 1 mesiac, nezabudni sa odhlásiť z dobrovolného poistenia, opäť cez RLFO, inak si musíš platiť poistné aj počas zamestnania až do obdobia kedy sa neodhlásiš z uvedeného poistenia. Mnoho ľudí na podanie odhlášky zabudlo, v domnení že keď sa zamestnali je všetko vybavené a po čase im soc. poisťovňa zaslala list na úhradu dlžného poistného a mali z toho hlavu v smútku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iwett Pozri príspevok
    Dobrý večer, chcem sa spýtať, keď je zamestanec zamestnaný len na 4 hodiny, vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti, ale polovica minimálnej podpory... Oplatí sa mu začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti pred ukončením prac.pomeru?
    Nie je dôležitá výška pracovného úväzku zamestnanca, ale výška vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí poistenie v nezamestnanosti.

    Dávku v nezamestnanosti je 50 % z priemerného vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov. Oplatí sa mu platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, zvýši si vymeriavací základ.

    Minimálna výška dávky v nezamestnanosti nie je stanovená.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    misstka Pozri príspevok
    Som nezamestnaná od apríla 2009, predtým som pracovala bez prestávky 12 rokov.
    Od mája mám prislúbenú prácu na plný úväzok, ale len na 6 mesiacov.
    Potom by som však nemala nárok na podporu, lebo jeden mesiac by mi chýbal.
    Preto sa chcem opýtať, že ak by som sa dobrovoľne poistila na jeden mesiac, či sa mi bude rátať aj ten mesiac, hoci v apríli pracovať nebudem.
    Môžeš sa v sociálnej poisťovni prihlásiť na reg. liste fyzickej osoby ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti.
    Platia sa 2 % z tebou určeného vymer. základu, namenej z min. VZ 319,58€

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mam otazku - a od maja 2009 si nebola evidovana na UP a nepoberala podporu?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Iwett Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, a oplatí sa mu platiť si dobrovoľne aj mesiac pred ukončením PP?
    no za ten mesiac asi velký vplyv na podporu to už mať nebude, lebo sa robí vlastne súčet vym.základov v období treoch rokov pred zaevidovaním na UP a delí sa počtom kalend.dní, kedy mal vym.základ.
    Ale ked už, tak sa prihlásiť z vymeriavacieho základu, ktorý by v súčte zo zamestnnaím dával aspon ten 1 mesiac maxim. vym.základ, z čoho je možné platiť. Ten je t.č. 2892,12eur.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ešte doplním, že poistenie musí byť zaplatené do 8. dňa nasl. kal. mesiaca, inak sa tento mesiac nepočíta

    misstka je offline (nepripojený) misstka

    misstka
    ivka70 Pozri príspevok
    Mam otazku - a od maja 2009 si nebola evidovana na UP a nepoberala podporu?
    áno, bola.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý večer, chcem sa spýtať, keď je zamestanec zamestnaný len na 4 hodiny, vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti, ale polovica minimálnej podpory... Oplatí sa mu začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti pred ukončením prac.pomeru?

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    veronikasad Pozri príspevok
    Nie je dôležitá výška pracovného úväzku zamestnanca, ale výška vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí poistenie v nezamestnanosti.

    Dávku v nezamestnanosti je 50 % z priemerného vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov. Oplatí sa mu platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, zvýši si vymeriavací základ.

    Minimálna výška dávky v nezamestnanosti nie je stanovená.
    Ďakujem za odpoveď, a oplatí sa mu platiť si dobrovoľne aj mesiac pred ukončením PP?

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    chcem sa opýtať, ak je niekto nezamestnaný, nemá nárok na podporu ani na sociálnu podporu a chce sa stať dobrovoľne nezamestnaným, aby nemusel chodiť na ÚP - chce si platiť sám odvody, koľko bude musieť mesačne platiť - či sa to oplatí a následne, keď bude chcieť ísť na rodičovskú, a keď bude dobrovoľne nezamestnaný, bude sa mu niečo rátať do MD - bude patriť do skupiny, kde mu prináleží vyššia materská? ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    cowboyka Pozri príspevok
    chcem sa opýtať, ak je niekto nezamestnaný, nemá nárok na podporu ani na sociálnu podporu a chce sa stať dobrovoľne nezamestnaným, aby nemusel chodiť na ÚP - chce si platiť sám odvody, koľko bude musieť mesačne platiť - či sa to oplatí a následne, keď bude chcieť ísť na rodičovskú, a keď bude dobrovoľne nezamestnaný, bude sa mu niečo rátať do MD - bude patriť do skupiny, kde mu prináleží vyššia materská? ďakujem
    ak chce poberať materské a do 2 rokov (podľa súčasného zákona o SP) zvýšený rodičovský príspevok, musí sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Najnižšie dobr. nemoc. poistenie je 14 € mesačne.
    Okrem toho platí v zdr. poisťovni ako samoplatitel.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    správne som to pochopila, teda musí platiť 14€ mesačne nemocenské + okolo 28€ zdravotné poistenie a čo so sociálnych poistením???a aký dlhý čas pred nástupom na MD to musí platiť?musí sa teda automaticky aj odhlásiť z ÚP? ďakujem za trpezlivosť :-)

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    cowboyka Pozri príspevok
    správne som to pochopila, teda musí platiť 14€ mesačne nemocenské + okolo 28€ zdravotné poistenie a čo so sociálnych poistením???a aký dlhý čas pred nástupom na MD to musí platiť?musí sa teda automaticky aj odhlásiť z ÚP? ďakujem za trpezlivosť :-)
    Dobrovoľné nemocenské poistenie si môžeš platiť aj počas evidencie na úrade práce a zdravotné poistenie počas tejto evidencie platí štát.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    Llívia Pozri príspevok
    Dobrovoľné nemocenské poistenie si môžeš platiť aj počas evidencie na úrade práce a zdravotné poistenie počas tejto evidencie platí štát.
    aha, ďakujem :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.