Zavrieť

Porady

kupa bytu v druhom manzelstve

Dobry den,

chcela by som poprosit o radu. Moj manzel uz bol raz zenaty a ma z predchadzajuceho manzelstva dve deti. Pred rozvodom spisal s exmanzelkou dohodu o vysporiadani BSM, na zaklade ktorej vsetok majetok (byt, auta, garaz, zahradu, podiel vo firme) dal svojej exmanzelke. Ta mu podpisala papier (podpis nie je notarsky overeny), ze z vynosov a jeho podielu na spolocnej firme bude financovat potreby ich deti. Manzel sa ozenil druhykrat a momentalne po narodeni dcerky planujeme kupu noveho bytu. V sucasnosti byvame v mojom byte, ktory som vlastnila este pred svadbou. Financovanie noveho bytu bude ciastocne aj z predaja tohto mojho bytu. Tym, ze kupime nehnutelnost uz ako manzelia, vznika BSM a teda v pripade umrtia manzela by som musela z nasho bytu vyplatit dedicstvo aj jeho detom z prveho manzelstva. Pre mna by to znamenalo predat byt, vyplatit jeho deti a s dcerkou sa prestahovat do bytu, na ktory by mi zostali nejake financie po vyplateni dedicstva.
Prosim o radu, ako by sme mohli zabezpecit to, ze vsetok majetok, ktory nadobudneme s manzelom spolocne, pripadne len nasej spolocnej dcerke. Je mozne kupit byt na malolete dieta, popripade je ina moznost?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    sudnou cestou poziadat o zuzenie bsm. na maloletu je moznost kupit ale tam do 18 ste spravcami majetku vy a tiez to ide cez sud. ale z bsm je vynaty napriklad dar.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Navrhol,by som Vám podať návrh na vyporiadanie BSM. Byt potom bude v podielovom spoluvlastníctve. Tvoj manžel potom nech daruje svoju časť tebe a zriadi sa vecné bremeno doživotného užívania veci.
    Týmto spôsobom bude aj tvoj manžel krytý pre prípad, že by ste sa raz rozviedli. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale je to možné a potom by nemal nárok na nič.
    Alebo ako radila kaco, kúpiť byt a darovať ho dcérke, ale rovnako zriadiť už spomínané vecné bremeno. Tak budete chránení Vy, ako darcovia.
    Ťažko je tu poradiť nejaké univerzálne riešenie, kde by ste mohli byť všetci spokojní a mať istotu.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Tak ako píše kaco 11, požiadať súdnou cestou o zúženie BSM, kde by ste ako manželia boli v podielovom vlastníctve, teda ty by si mala väčší podiel ako tvoj manžel.
    Druhá možnosť by bola, že si byt necháš, dáš ho prenájmu a výnos budeš poskytovať na splácanie úveru. Toto by bolo pre teba výhodnejšie v prípade, že by sa manželovi niečo stalo, alebo keby ste sa rozišli.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ja by som sa vrátila k manželovmu prvému manželstvu. Dohodu o vysporiadaní BSM nemohli spísať počas manželstva. Ak tak urobili, je neplatná. Prepísal kataster na základe tej dohody vlastníctvo nehnuteľností? Nevolala sa tá dohoda inak? Nedatovali ju až po rozvode?

    V prípade, že by bola dohoda neplatná, manžel tam má 1/2 nehnuteľností podľa § 149, ak uplynuli 3 roky od rozvodu. Ak 3 roky neuplynuli, stále má nevysporiadané BSM z prvého manželstva.

    § 149

    (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
    (4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu .... o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. ..

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    slavka76 Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcela by som poprosit o radu. Moj manzel uz bol raz zenaty a ma z predchadzajuceho manzelstva dve deti. Pred rozvodom spisal s exmanzelkou dohodu o vysporiadani BSM, na zaklade ktorej vsetok majetok (byt, auta, garaz, zahradu, podiel vo firme) dal svojej exmanzelke. Ta mu podpisala papier (podpis nie je notarsky overeny), ze z vynosov a jeho podielu na spolocnej firme bude financovat potreby ich deti. Manzel sa ozenil druhykrat a momentalne po narodeni dcerky planujeme kupu noveho bytu. V sucasnosti byvame v mojom byte, ktory som vlastnila este pred svadbou. Financovanie noveho bytu bude ciastocne aj z predaja tohto mojho bytu. Tym, ze kupime nehnutelnost uz ako manzelia, vznika BSM a teda v pripade umrtia manzela by som musela z nasho bytu vyplatit dedicstvo aj jeho detom z prveho manzelstva. Pre mna by to znamenalo predat byt, vyplatit jeho deti a s dcerkou sa prestahovat do bytu, na ktory by mi zostali nejake financie po vyplateni dedicstva.
    Prosim o radu, ako by sme mohli zabezpecit to, ze vsetok majetok, ktory nadobudneme s manzelom spolocne, pripadne len nasej spolocnej dcerke. Je mozne kupit byt na malolete dieta, popripade je ina moznost?
    Dakujem
    Musíš rátať s tým, že jeho deti z prvého manželstva stále budú v jeho živote. V prípade jeho smrti budú v každom prípade (jedine v prípade právoplatného vydedenia nie) účastníkmi dedičského konania po ňom. Nech by vlastnil len vkladnú knižku na jeho meno.

    Ak je otázka položená tak, že čo urobiť, aby jeho deti z prvého manželstva nič nededili, tak jedinou možnosťou je, aby v čase smrti nič nevlastnil. Vydedenie tiež nie je jednoznačné, lebo vlastné deti nemôže len tak ľahko vydediť.

    Takže majetok musí byť napísaný buď na teba alebo na dcéru. Presný postup ti už popísali.

    kupa bytu v druhom manzelstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.