Zavrieť

Porady

osvedčenie o dedičstve versus banka

Dobrý večer,
rada by som poprosla o radu...Vo februári sa skončilo dedičské konanie po mojom otcovi(osvedčenie o dedičstve už nadobudlo právoplatnosť), pričom v rámci pasív bola uvedená pohľadávka banky - suma vyplývajúca so zmluvy o vydaní kreditnej karty a zároveň v rámci aktív bežný účet s istou kladnou sumou. Pri návšteve banky ma zamestnankyňa upozornila, že uvedené sumy neplatia, keďže na spomínanej kreditnej karte od úmrtia otca narástol úrok (pri návšteve banky hneď po smrti otca ma uistili, že smrťou sa účet zablokuje a nijaké úroky nenarastajú) a bežný účet je v debete, keďže vrátili sociálnej poisťovni otcov dôchodok, na ktorý už nemal nárok. Odmietla som zaplatiť čokoľvek, čo nie je uvedené v osvečení s tým, že predsa notár s bankou komunikoval a uvedené údaje o účte aj karte mal od nich, načo mi bolo povedané, že to tak neplatí, lebo údaje banka zasiela k ku dňu smrti ale účet aj karta sú naďalej po smrti "živé a úroky nabiehajú"...Podľa slov zamestnankyne úroky budú narastať aj ďalej, poým nezaplatím všetky sumy (zaplatila som len čiastku uvedenú v osvedčení ako dlh na kreditnej karte), a na moju námietku, že ak banka nesúhlasí s osvedčením, ktoré vydal súd, nech o teda súdnou cestou spochybní, mi bolo naznačené, že banka nič nespochňovať nebude ale bude sumu vymáhať odo mňa... Poradí mi niekto, ako postupovať?
Podľa môjho názoru urobila chybu buď banka - poskytnutím nesprávnych údajov notárovi, alebo to "zblbol" notár... Je mojou povinnosťou platiť niečo, čo nie je uvedené v osvedčení? Alebo len banka vyvíja snahu zastrašiť ma, lebo sa jej nechce púšťať do spochybnenia osvedčenia? V pípade, že by došlo k spochybneniu osvedčenia a vydaniu nového, má banka právo vymáhať odo mňa nejaké úroky, ak nejde o moje pochybenie? Načo slúži vyčíslenie dlhov v dedičskom osvedčení, keď podľa banky uvedené sumy vôbec v danom čase nie sú relevantné? Veď ak by sa dedičské konanie vlieklo niekoľko rokov, úroky by niekoľkonásobne narástli...
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    neviem o ktorú banku sa jedná, ale reálne vzato akýkoľvek zmluvný vzťah za normálnych okolností zaniká smrťou jednej zo strán. Vzťah občan - banka je zmluvný vzťah, ktorý zanikol v momente smrti otca. Takže zahŕňať si nad rámec dedičkého konania nejaké poplatky je blbosť. To ja sa teraz môžem tiež dodatočne prihlásiť, že mám papier podľa ktorého mi nejaký mrtvy dlží peniaze a teraz ich budem po ukončení dedičkého konania vymáhať. Na základe čoho? Banka mala možnosť si v rámci dedičkého konania vyčísliť sumu, ktorú požaduje zahrnúť do konania. Uviedla si taku akú uviedla a na viac nemá nárok. Jedine, že by ako veriteľ napadla dedičské konanie. Ja na tvojom mieste len tak zo srandy inkognito by som si skúsila zavolať na centrálu banky na info linku a spýtala sa. Vacsinou poskytujú úplne iné info ako teta u prepážky. Zaujímalo by ma čo povedia.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Áno. Banka Ťa môže zažalovať a podľa mňa, ak si jediná dedička, tak si už dávno mala zrušiť ten účet.

    Osvedčenie o dedičstve nemá charakter rozhodnutia v sporovom konaní a banka v ňom nemá v ňom postavenie účastníka dedičského konania. Ledaže by ste ako dedičia požiadali o postup podľa §175n alebo 175p ods.1 Osp. Čo si myslím, že ste neurobili. Takže v tom dedičskom konaní sa len zistilo, kto je dedič, ako si dedičstvo rozdelíte, aká je čistá hodnota dedičstva, čo je potrebné pre stanovenie odmeny notára a súdneho poplatku za prejednanie dedičstva.

    Treba si uvedomiť dve veci, že majetok nadobúdajú dediči ku dňu smrti poručiteľa (§460 Obč.zák.) a v osvedčení sa záväzne určí, ktorý dedič, čo a koľko dostane. Teda, rozdelí sa majetok, nie dlhy. Tie prechádzajú na dedičov smrťou poručiteľa. Viď § 470 Obč.zák..

    Je si nemyslím, že smrťou poručiteľa zanikla zmluva, ktorú uzavrel poručiteľ s bankou. To z ničoho nevyplýva. Naopak, do toho bankového vzťahu ste vstúpili všetci dedičia. Bolo treba zrušiť tento účet hneď, ako osvedčenie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť. Ak nie, dedičia zodpovedajú za dlhy, ktoré zo zmluvy uzavretej s bankou vznikajú. Táto zmluva s bankou bola uzavretá podľa Obchodného zákonníka. A ak sa dobre pamätám, tak záväzky z obchodných zmlúv zo zákona zanikajú smrťou fyzickej osoby len v prípade mandatára a obchodného zástupcu.

    dalid je offline (nepripojený) dalid

    dalid
    Aj ja sa priklanam k nazoru, ze banka mala svoje pohladavky prihlasit do dedicskeho konania a co si neprihlasili je ich problem.. To ze u nich niekto v systeme potom nezrusil urocenie na ucte (kreditka) tvojho mrtveho otca, je opat ich problem, ktory sa teraz snazia preniest na teba....
    Skus kontaktovat bankoveho onbutsmana, aj ked to moze byt na dlhe lakte..

    Podnet k Bankovému ombudsmanovi môžete podať písomne alebo elektronicky. Najjednoduchšie je stiahnuť si oficiálny formulár (dostupný na www.bankovyombudsman.sk) vyplniť ho a na najbližšej pošte ho odoslať na adresu:



    Bankový ombudsman, Rajská 15/A, 811 01 Bratislava alebo ho poslať prostredníctvom mailovej pošty na adresu ombudsman@bankovyombudsman.sk.



    Najčastejšie otázky súvisiace s fungovaním kancelárie bankového ombudsmana, spolu s výročnými správami o jeho činnosti, či postupe pri vypracovaní podnetov nájdete na www.bankovyombudsman.sk

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Tá suma dlhu v osvedčení nie je dogma a ani záväzná. Tým svojim predchádzajúcim príspevkom som sa Ti to snažila vysvetliť, ale asi nie celkom zrozumiteľne. Preto sa obmedzím na konštatovanie, že banka bude svoj dlh vymáhať cestou súdu, o tom nemusíš pochybovať. V tom spore bude banka preukazovať jedine výšku dlhu z tej kreditnej karty a účtu ku dňu podania žaloby.

    Nepíšeš v čom ten rozdiel medzi 500 € a 1000 € spočíva. Ale banka Ti určite dala jeho špecifikáciu. Ťažko sa k tomu rozdielu vyjadrovať, pretože neviem z čoho vznikol.

    Doplnenie.
    Inak, skús napísať, čo sa v tom osvedčení o dlhu píše. Zaviazal sa niekto z dedičov dlh prevziať v rámci celkového vysporiadania dedičstva? Treba si uvedomiť, že ak málo informácii poskytneš, tak aj málo dostaneš, resp. môžu vychádzať z úplne iných predpokladov.
    Naposledy upravil Petra Nová : 24.03.10 at 12:45

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fantomka,
    Petra Nová má pravdu. Bohužial zákon je tak čudne postavený, že ty ku dňu úmrtia nemôžeš zrušiť účty v banke. A banka ten účet drží kým sú tam peniaze, nám sa tak spotrebovali peniaze na BU, lebo vybrať sa nedali a platiť trebalo aj po smrti.

    Ale až po dedičskom sme mohli tento BU zrušiť. Skôr nie.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    V zásade platí, čo som napísala a doplnila Xanti. Ak by som Ti mala poradiť, tak žiadaj banku o špecifikáciu dlhu. Môže to byť aj v podobe počítačového výstupu z účtu. Banka to musí dať bezplatne. A túto špecifikáciu spolu so zmluvou a ostatnými písomnosťami, ktoré Ti banka doručila, zober a choď za bankovým ombudsmanom, ako Ti radila Kaco 11. Alebo za právnikom. Pretože okrem zmluvy, platia aj všeobecné dodacie podmienky banky , a len Boh vie, aké všetky poplatky Ti mohli podľa nich účtovať. Len už niečo rob a nespoliehaj sa na to, čo Ti povedala kedysi pani v banke. Ani to, čo je uvedené v osvedčení. Ten dlh bude každý mesiac narastať, keď už pre nič iné, tak z dôvodu úroku z omeškania.

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    Littera scripta manet. – Co je psáno, to je dáno držal by som sa pravoplatneho osvedcenia a kym nebude ine pravoplatne osvedcenie plati to co je v nom.

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    Iulius Pozri príspevok
    Littera scripta manet. – Co je psáno, to je dáno držal by som sa pravoplatneho osvedcenia a kym nebude ine pravoplatne osvedcenie plati to co je v nom.
    zatiaľ sa toho aj držím, len už v tom prestávam mať jasno - načo mi je dedičské osvedčenie, keď ho banka neakceptuje, ako môžu narastať úroky po smrti, načo notár žiada od banky údaje ku dňu smrti, ak podľa banky sú už dávno neplatné, lebo odvtedy ubehlo vyše pol roka...

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    To iste si myslim aj ja - dlh na kreditke by nemal narast o ziadne uroky po smrti otca (navyse ak by sa dedicske predlzilo, uroky by predsa mohli niekolkonasobne narast a to mi pride dost scestne)... Ibaze banka si stale melie svoje... Ich sumy na osvedceni absolutne nezaujimaju, maju svoje udaje a na tych trvaju... Vraj pre nich dlh k datumu umrtia nie je podstatny, kedze suma na sa v case meni a nie je ich povinnostou vypisovat notarovi ake zmeny nastali...Napadnut osvedcenie na sude podla vsetkeho ale nechcu (asi sa im s tym neche otravovat, skor sa ma snazia zastrasit urokmi a zalobami a tak prinutit zaplatit). Mozu ma zazalovat? Myslela som, ze jedina moznost je napadnut osvedcenie na sude a v tom pripade by som ale aj keby boli uspesni, nemala platit ziadne dalsie uroky... za chybne osvedcenie je predsa zodpovedny notar....

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    Urcite skusim toho ombudsmana, ak nezistim iny sposob, je to totiz naozaj na dlhe lakete, ma tusim 3 mesiace lehotu na vybavenie, ktore v podstate ma iba odporucaci charakter... za 3 mesiace si banka narata neurekom urokov...aj ked podla mna neopravnenych...najhorsie je, ze nech uz spravil chybu ktokolvek - ci banka ci notar, vzdy sa to snazia hodit na toho, co skutocne za nic nemoze...ale s tym maju skusenosti asi mnohi...

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    úryvok z článku o postupe banky pri úmrtí klienta / ešte by to chcelo príslušný §
    Po preukázaní smrti majiteľa účtu – najmä úmrtným listom – banka účet blokuje až do skončenia dedičského konania. S účtom sa teda nedá disponovať, rovnako ani s platobnou kartou,” dopĺňa Michal Fúrik z Dexia banky. Zablokuje sa aj prístup k účtu internetom. Účet sa pritom ďalej úročí a poplatkuje.

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    Ešte sa vrátim k mojej otázke - môže ma banka zažalovať za nezaplatenie uvedených súm, ak nie sú súčasťou právoplatného osvedčenia? Podľa všetkého banka nezamýšľa spochybniť osvedčenie na súde, ako mi bolo povedané (asi nechú "bojovať" proti súdu, ktorý osvedčenie vlastne potvrdil), ale nečinne čakať, či ustúpim a zaplatím a popri tom si rátať ďalšie úroky a neskôr ma rovno zažalovať....

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    Nie som jedina dedicka a ucet som zatial nezrusila prave z dôvodu, ze by som najprv musela zaplatit sumu, ktoru odo mna ziada banka ale ktora nie je uvedena v dedicskom osvedceni... V osvedceni je suma na ucte v pluse, banka tvrdi, ze je minuse... Rozdiel je pritom cca 400 eur... Pri kreditnej karte, ktoru som uz zaplatila, zostal este urok, ktory naratali po smrti otca v case, ked prebiehalo dedicke konanie a teda som ani nemohla nic zaplatit, kedze som nemala pravoplatne osvedcenie... Podla poslednej odpovede by sa teda mohlo stat, ze ak sa dedicske konanie taha 2 roky, dedic zrazu po jeho skonceni zisti, ze nedlzi povedzme 500 eur, ale 1000... a to je teda dost velky rozdiel...naco sa potom uvadza vyska pohladavky v osvedceni, ked to nema ziadnu platnost?

    fantomka je offline (nepripojený) fantomka

    fantomka
    Vysvetlila si to zrozumitelne, dakujem.
    Ja som sa len pozastavila nad skutocnostou, ze ak mam uhradit nieco na zaklade uznesenia sudu a veritel s tou sumou nesuhlasi, resp. eviduje inu sumu, nemusi sa obratit na sud, aby spochybnil uznesenie a dosiahol tak napravu -, ale moze zazalovat mna, co sa snazim podla uznesenia sudu konat...Myslela som, ze pre mna je zavazne uznesenie sudu, ale zda sa, ze asi to nie je uplne pravda...
    Tie sumy 500 a 1000 eur boli len priklad...
    Rozdiely su, ako som pisala, 2:
    prvy na beznom ucte - na osvedceni je kladna hodnota, banka eviduje zapornu (podla vyjadrenia banky, bol stiahnuty pre socialnu poistovnu z otcovho uctu dochodok, na ktory uz nemal narok - proti tomu vobec neprotestujem, len by ma zajimalo, preco to nie je uvedene v osvedceni - ta minusova suma, kedze dedicske zacalo v novembri a podla banky dochodok vratili uz septembri! Aky udaj teda poskytli notarovi po dvoch mesiacoch od vratenia? Evidentne nie spravny.
    Druhy rozdiel je na kreditnej karte - k dlznej sume (uz zaplatenej) je priratany urok (ten som zatial nezaplatila)- neuvedeny v osvedceni a evidentne vzniknuty az po smrti. Pritom pri mojej navsteve banky s umrtnym listom ma zamestnankyna uistovala, ze karta sa zablokuje a nijake uroky nebudu narastat, na to som sa jej totiz vyslovene pytala. Ako sa ukazuje, nie je to pravda - pritom, ak by som nemusela cakat na skoncenie dedicskeho, a mohla sumu zaplatit ihned po smrti, urok by nevznikol...(to je presne to, o com pise Xanti)
    Nejde mi o to, aby som neplatila to, co som dlzna, ale ze sa mi cely ten proces zda pre dedica nekorektny.

    Este k osvedceniu - je tam napisane vyslovene, ze aktiva - bezny ucet s prislusenstvom v sume xx eur dedim ja (je to malicka suma), dlh je uvedeny v casti pasiv ako pohladavka banky vyplyvajuca so zmluvy o vydani kreditnej karty v sume xxx eur.(teda spolocny dlh mna a mojej sestry).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.