Zavrieť

Porady

pravoplatnost rozhodnutia odvolacieho súdu

Chcela by som sa spytat ci neviete niekto co sa povazuje resp kedy je pravoplatne rozhodnutie odvolacieho súdu. teda kedy sa povazuje za pravoplatne. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Čo sa týka lehoty na podanie dovolania, napíšem to takto. Na to aby bolo rozhodnutie odvolacieho súdu právoplatné, musí byť doručené všetkým účastníkom konania. Rozhodujúcim dňom pre začatie plynutia lehoty na podanie dovolania je preto deň, kedy bolo rozhodnutie doručené poslednému účastníkovi konania. Ak by bolo rozhodnutie odvolacieho súdu doručené Tebe ako poslednej, tak lehota začína plynúť 22.3.
    Čo sa týka druhej otázky, podanie dovolania nemá suspenzívny účinok, takže podaním dovolania sa vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia priamo zo zákona neodkladá. Podľa § 243 Občianskeho súdneho poriadku však "pred rozhodnutím o dovolaní môže súd, ktorý o ňom má rozhodnúť, odložiť vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia."

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    § 159 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.)
    "Doručený rozsudok, ktorý už nemožno napadnúť odvolaním, je právoplatný."


    To znamená, že rozsudok odvolacieho súdu nadobúda právoplatnosť doručením.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozor, doručené rozhodnutie tebe bolo 23. marca len vtedy, ak si sa v mieste doručenia v čase 4. až 7. marca nezdržiavala, t.j. preukázateľne si bola odcestovaná a pod.
    Ak si sa v mieste doručovania zdržiavala, považuje sa písomnosť za doručenú tretí deň po zanechaní oznamu o uložení zásielky. Vtedy pošta vyznačí dátum na doručenke, odtrhne ju a zašle súdu.
    Na dovolacom súde musíš byť zastúpená právnikom, ten musí poslať aj dovolanie. Tak ho rýchle hladaj.

    Obč. súdny poriadok

    Doručovanie
    § 45

    (1) Súd doručuje písomnosť sám alebo poštou. ...
    (2) Údaje uvedené na potvrdení o doručení písomnosti (ďalej len "doručenka") sa považujú za pravdivé, ak nie je dokázaný opak.

    § 46

    (1) Adresátovi možno doručiť písomnosť v byte v sídle (mieste podnikania), na pracovisku alebo kdekoľvek bude zastihnutý.

    (2) Ak nebol adresát zastihnutý, hoci sa zdržuje v mieste doručenia, doručí sa inej dospelej osobe bývajúcej v tom istom byte alebo v tom istom dome alebo zamestnanej na tom istom pracovisku, ak je ochotná obstarať odovzdanie písomnosti. Ak nemožno ani takto doručiť, uloží sa písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresát sa vhodným spôsobom vyzve, aby si písomnosť vyzdvihol. Písomnosť sa považuje za doručenú dňom, keď bola súdu vrátená, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

    § 47

    (2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel
    Naposledy upravil Mária27 : 24.03.10 at 03:21

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš pravdu, je to § 47 (chcela som to napísať veľmi rýchle).

    § 47

    (1) Do vlastných rúk treba doručiť písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a iné písomnosti, ak to nariadi súd.

    (2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    ak si vyzdvihne adresát zásielku považuje sa za doručenú, dňom doručenia... v zákone sa uvádza, čo v prípade ak ju adresát nevyzdvihne

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Moja vina, novela trojdňovú lehotu domnelého doručenia zrušila. Robilo to veľa šarapaty, je o tom veľa judikatúr. Nesmieme si veľa pamätať. Dovtedy znel paragraf takto:

    (2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku do troch dní od uloženia nevyzdvihne, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.

    zubrita je offline (nepripojený) zubrita

    zubrita
    elaurie Pozri príspevok
    § 159 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.)
    "Doručený rozsudok, ktorý už nemožno napadnúť odvolaním, je právoplatný."


    To znamená, že rozsudok odvolacieho súdu nadobúda právoplatnosť doručením.
    Dakujem za rychlu odpoved Elaurie! Len pre uplnost by som chcela vediet ze ak rozhodnutie doslo 4 marca a ja som si ho prevzala dnes na poste t.j. 22 marca tak na podanie dovolania mam cas 1 mesiac od 22. marca alebo od 4 marca ?

    Este jedna vec. Podanie dovolania ma odkladny ucinok plnenia podla rozhodnutia odvolacieho sudu alebo nie?

    zubrita je offline (nepripojený) zubrita

    zubrita
    cize ak tomu spravne rozumiem tak pri podani dovolania treba ziadat aj odlozenie vykonatelnosti rozhodnutia odvolacieho sudu ?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Mária27 Pozri príspevok
    Pozor, doručené rozhodnutie tebe bolo 23. marca len vtedy, ak si sa v mieste doručenia v čase 4. až 7. marca nezdržiavala, t.j. preukázateľne si bola odcestovaná a pod.
    Ak si sa v mieste doručovania zdržiavala, považuje sa písomnosť za doručenú tretí deň po zanechaní oznamu o uložení zásielky. Vtedy pošta vyznačí dátum na doručenke, odtrhne ju a zašle súdu.
    Na dovolacom súde musíš byť zastúpená právnikom, ten musí poslať aj dovolanie. Tak ho rýchle hladaj.

    Obč. súdny poriadok

    Doručovanie
    § 45

    (1) Súd doručuje písomnosť sám alebo poštou. ...
    (2) Údaje uvedené na potvrdení o doručení písomnosti (ďalej len "doručenka") sa považujú za pravdivé, ak nie je dokázaný opak.

    § 46

    (1) Adresátovi možno doručiť písomnosť v byte v sídle (mieste podnikania), na pracovisku alebo kdekoľvek bude zastihnutý.

    (2) Ak nebol adresát zastihnutý, hoci sa zdržuje v mieste doručenia, doručí sa inej dospelej osobe bývajúcej v tom istom byte alebo v tom istom dome alebo zamestnanej na tom istom pracovisku, ak je ochotná obstarať odovzdanie písomnosti. Ak nemožno ani takto doručiť, uloží sa písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresát sa vhodným spôsobom vyzve, aby si písomnosť vyzdvihol. Písomnosť sa považuje za doručenú dňom, keď bola súdu vrátená, i keď sa adresát o tom nedozvedel.
    Ja v tej citácii nevidím nič o tom "náhradnom" doručení na 3. deň po oznámení, prosím Ťa, upresni to. Ďakujem

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Prepáč Flinstone, veľmi sa ospravedlňujem, samozrejme Tvoj príspevok nepovažujem za neužitočný, práve naopak, len tu teraz pri mne vystrája môj dvojročný syn, ktorý sa veľmi rád hrá s klávesnicou a myšou, takže sa stalo to čo som nechcela a neviem to zrušiť. Ak sa to dá nejako zrušiť, poraďte.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    elaurie Pozri príspevok
    Prepáč Flinstone, veľmi sa ospravedlňujem, samozrejme Tvoj príspevok nepovažujem za neužitočný, práve naopak, len tu teraz pri mne vystrája môj dvojročný syn, ktorý sa veľmi rád hrá s klávesnicou a myšou, takže sa stalo to čo som nechcela a neviem to zrušiť. Ak sa to dá nejako zrušiť, poraďte.
    netráp sa tým... o nič nejde

    albiwatt je offline (nepripojený) albiwatt

    albiwatt
    Čo však mám robiť v takom prípade, keď právoplatné rozhodnutie súdu bolo doručené iba rozvodovému právnikovi manžela, no mne nie? Ako to riešiť dodatočne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.