Zavrieť

Porady

Externé štúdium VŠ a jeho započítanie pre dovolenku

Prajem všetkým poraďákom pekný deň.
Prosím o radu v nasledovnej pracovnej problematike: Prijali sme do štátnej služby zamestnankyňu, ktorá v máji 2004 zmaturovala a následne študovala VŠ - ale externe. Počas štúdia na VŠ bola rôzne zamestnaná a aj evidovaná na úrade práce, príp. bola dobrovoľne nezamestnaná. Externé magisterské štúdium práva ukončila v máji 2009. Môžem jej pre dovolenku započítať aj toto úspešne ukončené externé štúdium VŠ? Tie krátkodobé zamestnania sú pre ňu nevýhodné, je to kratšia doba ako doba externého štúia. V ZP je náhradná doba pre dovolenku doba " úspešne ukončeného štúdia". Správne si myslím, že jej celé externé vysokoškolské štúdium môžem zarátať? Rada by som jej správne počítala roky, aby v budúcnosti s tým nemala už problém. Ďakujem za stanovisko.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mariangelo Pozri príspevok
Prajem všetkým poraďákom pekný deň.
Prosím o radu v nasledovnej pracovnej problematike: Prijali sme do štátnej služby zamestnankyňu, ktorá v máji 2004 zmaturovala a následne študovala VŠ - ale externe. Počas štúdia na VŠ bola rôzne zamestnaná a aj evidovaná na úrade práce, príp. bola dobrovoľne nezamestnaná. Externé magisterské štúdium práva ukončila v máji 2009. Môžem jej pre dovolenku započítať aj toto úspešne ukončené externé štúdium VŠ? Tie krátkodobé zamestnania sú pre ňu nevýhodné, je to kratšia doba ako doba externého štúia. V ZP je náhradná doba pre dovolenku doba " úspešne ukončeného štúdia". Správne si myslím, že jej celé externé vysokoškolské štúdium môžem zarátať? Rada by som jej správne počítala roky, aby v budúcnosti s tým nemala už problém. Ďakujem za stanovisko.
Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot Pozri príspevok
Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.
Ja sa len opieram o ustanovenie § 35 zákona o službách zamestnanosti, kde je uvedené:

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kvet Pozri príspevok
Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.
Chobot Pozri príspevok
Ja sa len opieram o ustanovenie § 35 zákona o službách zamestnanosti, kde je uvedené:

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)
Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie.

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Xanti Pozri príspevok
Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie.

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)
No neviem, môže sa to vyložiť rôzne.

Napr. ten výraz "úspešne ukončeného štúdia" môže znamenať, že len také štúdium sa môže započítať, ktoré bolo úspešne ukončené. A o aké formy štúdia ide, to potom upresňuje ods. "h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov, ". Ak b niekto študoval na VŠ a nedokočil by ju, tak ten čas sa mu nezapočíta, aj keď išlo o sústavnú prípravu na povolanie.

Ale je to len môj názor, nemôžem s istotou povedať, či je to tak. Ak s tým firma nemá problém uznať to štúdium, tak nech jej to uznajú.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
kvet Pozri príspevok
Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.
Kvet máš pravdu, do výpočtu počtu dní dovolenky sa berie aj externé štúdium úspešne ukončené. Stačí len do osobného - personálneho spisu doložiť diplom o ukončení a získaní titulu.
Xanti Pozri príspevok
Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie.

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)
Máš Xanti pravdu, stačí po 18.-tom roku veku zamestnanca úspešne ukončené štúdium.
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Zákon č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

§ 68 Doklady o absolvovaní štúdia
(1) Doklady o absolvovaní štúdia študijného programu v študijnom odbore sú
a) vysokoškolský diplom,
b) vysvedčenie o štátnej skúške,
c) dodatok k diplomu.
(2) Vysokoškolský diplom je doklad o absolvovaní štúdia akreditovaného študijného programu v príslušnom študijnom odbore a o udelení akademického titulu. Vydáva ho vysoká škola. Na vysokoškolskom diplome sa uvádza meno a priezvisko absolventa, matričné číslo diplomu, názov vysokej školy, názov študijného odboru, názov študijného programu, podľa ktorého sa štúdium
56
uskutočňovalo, názov fakulty, ak sa študijný program uskutočňoval na fakulte, akademický titul a ďalšie údaje určené vysokou školou. Vysokoškolský diplom sa odovzdáva spravidla pri akademickom obrade.
(3) Vysvedčenie o štátnej skúške je doklad o vykonanej štátnej skúške, jej súčastiach a jej výsledku. Vydáva ho vysoká škola.

Xanti nikde ani v tomto zákone sa neuvádza druh štúdia, denné či externé. Pokiaľ sa štúdium úspešne absolvuje, započítava sa do nároku na dovolenku.
9 0
mariangelo mariangelo

mariangelo je offline (nepripojený) mariangelo

Ďakujem za Vaše názory, páčila sa mi odpoveď od kvet. Mám rovnaký názor a hľadať v zákone niečo, čo tam nie je, netreba. Aj tak sú niekedy dosť zložité a komplikujú nám život. Prajem Vám všetkým krásne Veľkonočné sviatky plné pohody a radosti.
0 0
zuzkakom zuzkakom

zuzkakom je offline (nepripojený) zuzkakom

Ja som v podstate v rovnakej situáci, počas externého štúdia som bola určiý čas zamestnaná na plný uväzok (spolu 3 r. a 7 mes) a určitý čas nie (evidovaná na úrade práce), takže teraz keby som chela aby mi to započítali, tak si to podľa predchádzajúcich odpovedí môžem nechať v najbližšom zápočte nechať započítať?

a ešte podotázka k tomu, rátať to od zápisu na VŠ alebo od prijatia na štúdium?
Naposledy upravil zuzkakom : 30.03.10 at 15:09
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzkakom Pozri príspevok
Ja som v podstate v rovnakej situáci, počas externého štúdia som bola určiý čas zamestnaná na plný uväzok (spolu 3 r. a 7 mes) a určitý čas nie (evidovaná na úrade práce), takže teraz keby som chela aby mi to započítali, tak si to podľa predchádzajúcich odpovedí môžem nechať v najbližšom zápočte nechať započítať?

a ešte podotázka k tomu, rátať to od zápisu na VŠ alebo od prijatia na štúdium?
Aj evidencia na UP sa Ti ráta. Takže tam pokial si bola evidovaná tak je to v pohode. Horšie by bolo keby si bola "nasilu" dobrovolne nezamestnaná počas štúdia na VŠ lebo v rokoch 2002 až 2004 nechceli externých študentov evidovať na UP ale človek požíval všetky výhody - sociálne dávky, zdravotku platenú štátom a iné veci.
2 0
zuzkakom zuzkakom

zuzkakom je offline (nepripojený) zuzkakom

Xanti Pozri príspevok
Aj evidencia na UP sa Ti ráta. Takže tam pokial si bola evidovaná tak je to v pohode. Horšie by bolo keby si bola "nasilu" dobrovolne nezamestnaná počas štúdia na VŠ lebo v rokoch 2002 až 2004 nechceli externých študentov evidovať na UP ale človek požíval všetky výhody - sociálne dávky, zdravotku platenú štátom a iné veci.
Moje štúdium trvalo od 2004 do 2009 takže som to "vymákla"
Len som dostala dost blbé zápočty od zamestnávateľov počas štúdia, každý individuálne len tú danú dobu, takže pre mňa by bolo optimálne keby mi tie individuálne zápočty nezobrali do úvahy, ale len tú celú dobu štúdia... možno by sa to tak zjednodušilo.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzkakom Pozri príspevok
Moje štúdium trvalo od 2004 do 2009 takže som to "vymákla"
Len som dostala dost blbé zápočty od zamestnávateľov počas štúdia, každý individuálne len tú danú dobu, takže pre mňa by bolo optimálne keby mi tie individuálne zápočty nezobrali do úvahy, ale len tú celú dobu štúdia... možno by sa to tak zjednodušilo.
No ale aspon máš vykryté obdobie s UP ked si nepracovala. Ja nie, ja som v tom blbom období ani nepracovala ani nebola na UP.
0 0
mariangelo mariangelo

mariangelo je offline (nepripojený) mariangelo

Ak máš prerušenie medzi strednou a VŠ, tak by sa to malo od zápisu na VŠ. Ak máš medzi VŠ a strednou školou iba letné prázdniny, tak sa počíta bez prešušenia od 18. roku veku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mariangelo Pozri príspevok
Ak máš prerušenie medzi strednou a VŠ, tak by sa to malo od zápisu na VŠ. Ak máš medzi VŠ a strednou školou iba letné prázdniny, tak sa počíta bez prešušenia od 18. roku veku.
A sme zase pri zákone o službách zamestnanosti § 35:


(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole, .....

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)


Preto ja si stále myslím, že externé štúdium by sa nemalo počitať do odpracovaných rokov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok
A sme zase pri zákone o službách zamestnanosti § 35:

(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole, .....

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)


Preto ja si stále myslím, že externé štúdium by sa nemalo počitať do odpracovaných rokov.
No ja Ti neviem Tibor,
kedže naozaj ide aj o mňa tak som snorila na nete a našla som toto ...
zdroj : http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?ForumID=5
Hela
06. 05. 2003 04:07Moja znama pracovala na zaklade zmluvy uzavretej na dobu urcitu. Popri zamestnani studuje externe na vysokej skole, nie je to denne studium(!). Po ukonceni pracovneho pomeru sa isla prihlasit na urad prace, pretoze medzitym nenasla nove pracovne miesto. Tam ju vsak odmietli zaregistrovat, pretoze je vraj studentka a odkazali ju na socialne. Jednal prislusny okresny urad prace v sulade so zakonom o zamestnanosti? Ak nie, co by mala moja znama podniknut? Vopred dakujem za radu. Hela
luba
12. 06. 2003 09:55na úrade práce postupovali správne, nakoľko v súlade s § 39, ods. 6, písm. a/ Zákona o zamestnanosti sa do evidencie nezamestnaných nezaradí občan, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie. A za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj denné, aj kombinované, ale aj externé štúdium na strednej alebo vysokej škole. Tento zákon bol zmenený pred tromi rokmi, dovtedy mohli byť evidovaní na úrade práce študenti kombinovaného a externého štúdia. Môže však požiadať o sociálnu podporu na okresnom úrade na sociálnom odbore.
No a myslím, že teraz je úplne narušená tvoja odvolávka na § 35 zákona o službách zamestnanosti.

Lebo podla toho sa za sústavnú prípravu považovalo aj externé štúdium, a naozaj nikde v v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), sa nepíše že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie a že sa započítava len denné štúdium. Forma ukončenia nie je naozaj nikde definovaná.

Tak ako to je? Nikto nevie jasnú odpoveď?
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Xanti Pozri príspevok
No ja Ti neviem Tibor,
kedže naozaj ide aj o mňa tak som snorila na nete a našla som toto ...
zdroj : http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?ForumID=5
No a myslím, že teraz je úplne narušená tvoja odvolávka na § 35 zákona o službách zamestnanosti.

Lebo podla toho sa za sústavnú prípravu považovalo aj externé štúdium, a naozaj nikde v v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), sa nepíše že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie a že sa započítava len denné štúdium. Forma ukončenia nie je naozaj nikde definovaná.

Tak ako to je? Nikto nevie jasnú odpoveď?
To je také isté čitateľské fórum, ako porada. Rady tam napísané, nie sú záväzné a myslím, že pisateľ príspevku napísal nesprávne. Aj podľa zákona platného v tom čase, kedy bol príspevok napísaný, nebolo externé štúdium považované za sústavnú prípravu na zamestnanie. Tu je citát zo zákona o službách zamestnanosti platného v roku 2003:

§ 39
..
(6) Do evidencie nezamestnaných sa nezaradí občan, ktorý

a) sa sústavne pripravuje na povolanie,
b) je dočasne práceneschopný alebo invalidný občan, ktorý je neschopný vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie,
c) má nárok na peňažnú pomoc v materstve,
d) má priznaný starobný dôchodok,
e) má priznaný výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok,
f) bol vyradený podľa § 41 ods. 2, a to po dobu jeho vyradenia z evidencie nezamestnaných.

§ 40


(1) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa na účely tohto zákona považuje štúdium na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj

a) obdobie od skončenia sústavnej prípravy na povolanie na jednej škole do začiatku nasledujúceho školského roka, ak občan pokračuje bez prerušenia v sústavnej príprave na povolanie, alebo do dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí na štúdium,
b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky okrem štúdia organizovaného externou formou.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tibor,
nie je mi vôbec jasné prečo dávaš do súvisu zákonník práce a § 103 odst.5 písm. c) zo zákonom o službách zamestnanosti?

Vysvetli mi to prosím .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok
To je také isté čitateľské fórum, ako porada. Rady tam napísané, nie sú záväzné a myslím, že pisateľ príspevku napísal nesprávne. Aj podľa zákona platného v tom čase, kedy bol príspevok napísaný, nebolo externé štúdium považované za sústavnú prípravu na zamestnanie. Tu je citát zo zákona o službách zamestnanosti platného v roku 2003:

§ 40

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj

b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky okrem štúdia organizovaného externou formou.
No oki, ty máš verziu zákona z.z. 5/2004 platnú od 1.1.2004. Ale ja som rozprávala o roku 2002,2003 a tam v tej verzii z.z 564/2001 ( chybná, ale platná temer dva roky ), znel takto
§ 40

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje

b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky.
A určite vidíš ten rozdiel v chybnej verzii zákona chýba okrem štúdia organizovaného externou formou.
Takže pisateľ príspevku na fore určite nepísal nesprávne. Sám to teraz vidíš.

zdroj : http://www.vop.gov.sk/pripady-odstup...zaradenie-doxx

Ale fakt mi nie je jasné, prečo si na základe zákona o zamestnanosti myslíš, že doba externého štúdia sa nezarátava do zápočtu rokov. Ked zákonník práce naozaj nedefinuje formu ukončenia štúdia pre potreby zápočtu rokov na výmeru dovolenky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Xanti Pozri príspevok
Tibor,
nie je mi vôbec jasné prečo dávaš do súvisu zákonník práce a § 103 odst.5 písm. c) zo zákonom o službách zamestnanosti?

Vysvetli mi to prosím .
Však v tvojej citácii si ty dala odkaz na článok, kde sa priamo zákon o službách zamestnanosti uvádza.

A tiež preto, lebo ZP neuvádza, čo je sústavná príprava na povolanie a odkazuje na osobitný predpis, ktorým je zákon o službách zamestnanosti.

"h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,"
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok
Však v tvojej citácii si ty dala odkaz na článok, kde sa priamo zákon o službách zamestnanosti uvádza.

A tiež preto, lebo ZP neuvádza, čo je sústavná príprava na povolanie a odkazuje na osobitný predpis, ktorým je zákon o službách zamestnanosti.

"h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,"
Tibor,
áno dala som odkaz kde sa uvádza zákon o službách zamestnanosti. Ale len a len kvôli tomu, že ho stále spomínaš ty.

A na základe čoho si prišiel na to, že
§ 103 odst.5 písm.
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov

sa riadi zákonom o službách zamestnanosti. To nikde uvedené nie je. Či som niečo prehliadla? Ak áno nasmeruj ma. Díky.

Myslím, že by som rada mala jasno nielen ja ale mnoho iných ludí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať