Zavrieť

Porady

Dohody a výplatná listina

Dobrý deň ,

mám takú "primitívnu" otázočku,ale ostala som nad ňou stáť. Mesačne máme asi 400 dohod o vykonaní práce, priamo na dohode je hrubá mzda,vypočítaná daň a suma k výplate.Je nutné robiť mesačne aj výplatné listiny? Odvod do sociálnej poistovne robíme hromadne mesačne.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    NADEJKA
    Dobrý deň ,

    mám takú "primitívnu" otázočku,ale ostala som nad ňou stáť. Mesačne máme asi 400 dohod o vykonaní práce, priamo na dohode je hrubá mzda,vypočítaná daň a suma k výplate.Je nutné robiť mesačne aj výplatné listiny? Odvod do sociálnej poistovne robíme hromadne mesačne.
    Ďakujem za odpoveď.
    No jednoznačne musíš nájsť spôsob na základe čoho do účtovníctva zaúčtuješ výdaj z pokladne - takže musíš mať nejakú výplatnicu, (hoci tabuľku z exelu ) s podpismi zamestnancov, že peniaze prevzali, to že je suma na dohode ešte neznamená, že ju zamestnanec dostal. A keby si mala do účtovníctva prikladať tých 400 dohôd..., to nie je bohviečo...
    nespraví Ti SW taký výstup ?, v čom robíš?

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    NADEJKA
    Dobrý deň ,

    mám takú "primitívnu" otázočku,ale ostala som nad ňou stáť. Mesačne máme asi 400 dohod o vykonaní práce, priamo na dohode je hrubá mzda,vypočítaná daň a suma k výplate.Je nutné robiť mesačne aj výplatné listiny? Odvod do sociálnej poistovne robíme hromadne mesačne.
    Ďakujem za odpoveď.
    Dohody o vykonaní práce tvoria neoddeliteľnú súčasť mzdovej evidencie podniku.
    Je nevyhnutné dodržiavať všekty mesačné, štvrťročné a ročné povinnosti vyplývajúce z príslušných zákonov - ktoré majú pri dohodách opodstatnenie..
    V období, kedy sa vypláca dohoda o vykonaní práce by mala existovať aj výplatná páska.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ja robím. Dohoda je zmluva, kde si sa zaviazala, koľko máš dať, ak sa splnia podmienky - teda napríklad pracovník naozaj pracoval a urobil čo urobiť mal. Výplatná páska je doklad o skutočne vyplatených peniazoch, ktoré má pracovník očakávať na účte (alebo vo vrecku) a to môže byť celkom iné, ako je napísané v zmluve. Aj dvaja pracovníci s rovnakou dohodou môžu dostať rôznu mzdu, napríklad jeden z nich podpísal prehlásenie a druhý nie. Zdá sa však, že tebe robí väčší problém to množstvo - dúfam, že to nerobíš ručne!!! Asi som ťa nepotešila....

    NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

    NADEJKA
    Nepotešili ste ma,robím v programe POHODA, ale doťahujem veci od januára 2005,čo je k dnešnému dňu cca 2 500 dohod,sme agentúra,ktorá sa zaoberá prieskumom trhu.Neviem si predstaviť,že by som všetkých tých ludí mala zaevidovať do programu - osobné údaje, pri skupinových rozhovoroch mám napr. k dispozícii len rodné číslo a meno,priezvisko.A bez zaevidovania mi to zase neurobí výplatu.Rozmýšľala som nad excelovskou tabuľkou,ak ide len o tie podpisy,prevzatie v hotovosti podpisujú priamo na rozhovoroch,ostatné dohody idú buď poštou alebo na účet.Nie je iná cesta, musí byť výplatná listina?´

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ešte dávam do pozornosti povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľ dane podľa § 39 Zákona o dani z príjmov.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    NADEJKA
    Dobrý deň ,

    mám takú "primitívnu" otázočku,ale ostala som nad ňou stáť. Mesačne máme asi 400 dohod o vykonaní práce, priamo na dohode je hrubá mzda,vypočítaná daň a suma k výplate.Je nutné robiť mesačne aj výplatné listiny? Odvod do sociálnej poistovne robíme hromadne mesačne.
    Ďakujem za odpoveď.
    V každom prípade musíš viesť evidenciu o dohodách podľa zákonov:
    - Zákonníka práce (napr., § 224 ods.2 zákona 311/2001)
    - o dani z príjmov (najmä § 39 zákona 595/2003)
    - o sociálnom poistení (§ 231 - 232 zákona 461/2003)
    - o zdravotnom poistení (§19 ods. 5 zákona 580/2004; aj keď odovody do ZP z dohôd neplatíš, musíš podľa evidencie dokázať zamestnancovi vystaviť potvrdenie pre prípadné ročné zúčtovanie ZP; pravdepodobne by v tomto prípade mohlo byť použiteľné aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde; podrobnosti majú byť v predpisoch, ktoré ešte neboli vydané)

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    bepo
    Češi by povedali- no potěš Pánbůh pri 400 dohodárov mesačne
    Zdá sa mi, že firma zabezpečujúca svoje podnikanie 400 dohodármi je dosť neštandardná pokiaľ nejde o nejaký "študentský upratovací servis".
    Ak má takáto firma prostriedky na "prevádzkovanie" 400 dohodárov, mala by mať aj peniaze na zaplatenie adekvátnej "evidenčnej" pracovnej sily (možno aj dvoch síl) v TPP.

    NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

    NADEJKA
    Andrej,nie je to také jednoznačné.Firma robí prieskumy trhu pre velké spoločnosti, t.j. monitoring výrobkov,skupinové rozhovory, má dohodárov po celom Slovensku,ktorých si zaškolí a robia pre nich nepravidelne ale celý rok.

    Nedá sa to zabezpečiť vlastnými pracovnými silami.Firma totižto potrebuje názory,pripomienky,podnety od občanov celého Slovenska,aby mohla urobiť správny záver na určitý prieskum.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    NADEJKA
    Andrej,nie je to také jednoznačné.Firma robí prieskumy trhu pre velké spoločnosti, t.j. monitoring výrobkov,skupinové rozhovory, má dohodárov po celom Slovensku,ktorých si zaškolí a robia pre nich nepravidelne ale celý rok.

    Nedá sa to zabezpečiť vlastnými pracovnými silami.Firma totižto potrebuje názory,pripomienky,podnety od občanov celého Slovenska,aby mohla urobiť správny záver na určitý prieskum.
    Nadejka, ďakujem za informáciu. Je to tiež jedno "z polí", na ktorých je lepšie podnikať na dohody.
    To však nič nemení na mojom názore, že by firma mala mať "evidenčnú" činnosť zabezpečenú dostatočným početom pracovných síl v TPP. Evidenčné povinnosti vyplývajúce zo zákonov "nepustia" a treba s nimi rátať pri zostavovaní "podnikateľkého plánu".
    Prajem veľa úspechov pri boji s množstvom papierov.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Nadejka, ja účtujem tiež firmu, ktorá robí prieskum trhu a mám v databáze cca 500 dohodárov. Nie každý mesiac pracujú všetci, ale mám ich nahodených v SW POHODA. Veď inak si neviem predstaviť ako robíš výkazy do SP. Musíš predsa používať EZU a to si teda neviem predstaviť, že by som nahadzovala dáta ručne.
    Tak isto potvrdenia o zdaniteľnom príjme som už v minulom roku posielala viac ako 700 dohodárom. Všetko v SW POHODA.
    Výplatné pásky mesačne neposielam, to je už riziko firmy.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Máme v jednej firme cca 600 dohodárov - robíme ako BEA len s tým, že netlačíme výplatnice k podpisu, ale podpisujú VPD na každú výplatu a to ide do účtovníctva (hrúúúza).

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ja by som si vyrobila také tlačivko, kde by som si ručne vypísala to, čo má na výplatnej páske byť. Tie sumy sú podľa mňa viac-menje stále také isté. Takže by som si vyrobila ťahák - tabuľku, kde by som tie najpoužívanejšie čiastky mala dopredu vypočítané. A potom ešte jeden súhrnný list, kde by som poznačila, komu som tú ručne vypísanú pásku odovzdala. Personálne údaje sa nahodia potom, v tichu kancelárie. Ale viem si predstaviť, že keď pred vami stojí človek, je nervózny a všetko s ním treba vybaviť a zaplatiť na jeden šup, tak sa nedá čakať na počítač - často je to ručne stručne najrýchlejšie. Ak sa tie pásky nedajú vystaviť vopred (napríklad nevieš, kto príde) - tak by som si pomohla takto.
    Už teraz ťa ľutujem s prihláškami/odhláškami do sociálnej poisťovne! Ja mám iba 40 zamestnancov a 13 zamesnávateľov, no do poisťovne behám s dohodármi takmer denne!

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    NADEJKA
    Nepotešili ste ma,robím v programe POHODA, ale doťahujem veci od januára 2005,čo je k dnešnému dňu cca 2 500 dohod,sme agentúra,ktorá sa zaoberá prieskumom trhu.Neviem si predstaviť,že by som všetkých tých ludí mala zaevidovať do programu - osobné údaje, pri skupinových rozhovoroch mám napr. k dispozícii len rodné číslo a meno,priezvisko.A bez zaevidovania mi to zase neurobí výplatu.Rozmýšľala som nad excelovskou tabuľkou,ak ide len o tie podpisy,prevzatie v hotovosti podpisujú priamo na rozhovoroch,ostatné dohody idú buď poštou alebo na účet.Nie je iná cesta, musí byť výplatná listina?´
    Úplne najjednoduchšie by bolo mať podpísané s dohodármi súhlasy na zasielanie mzdy na osobný účet ( a samozrejme, aby tieto účty aj fyzicky mali otvorené ). Potom by nebolo potrebné vypisovať výplatné listiny. Ale v tejto činnosti je to asi ťažko dosiahnuť ...

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ja som to pochopil, myslím, že som to aj napísal, že keď zasielaš mzdu na osobný účet zamestnanca, nemusíš mu nechať podpisovať VÝPLATNÚ LISTINU. Myslím, že je to úplne jasné:::::::::

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Aro
    Máme v práci podobný problém. Je teda nevyhnutné im výpl. pásky predať?
    Výplatné PÁSKY treba zamestnancom odovzdať , ak dostal mzdu v hotovosti - musí podpísať aj výplatnú listinu - tá ide do účtovníctva (výdaj z pokladne). Ak mu zamestnávbateľ pošle mzdu na účet, nepodpisuje výplatnicu, nakoľko dokladom je BV, výplatnú pásku mu však tiež zamestnávateľ dať musí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.