Zavrieť

Porady

nakup tovaru zo zahraničia(EU) a DPH

Prajem dobrý deň

chcel by som sa opýtať ako je to s DPH a nákupom tovaru v zahraničí a následným predajom na Slovensku v tuzemsku.

Ak napr. kúpim v Nemecku, Rakúsku či Anglicku nejaký tovar, dajme tomu nejaké oblečenie, ako to vlastne bude s DPH na vstupe a s DPH na výstupe ak to predám na Slovensku. Zaujíma ma hlavne pohľad z účtovnictva, ake doklady su akceptovateľné, či môže byť dokladom aj pokladničný blok z nemeckého obchodu za nejaké tričko.

Tiež nerozumiem ak napr v nemecku kupim tovar s vyššou DPH ako je na Slovensku.

Čítal som si zákon o DPH, ale nejak som tomu nerozumel

dakujem vopred za odpovede
Usporiadat
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
nikto mi nevie pomoct?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ak si platiteľ DPH a kupuješ v krajine EÚ tovar tiež od platiteľa, tak je lepšie vypýtať si faktúru s tým, že sa preukážeš svojím IČ DPH, potom dostaneš fa bez zahraničnej dane a tu tovar zdaníš + si zároveň odpočítaš DPH. Potom predávaš tovar v SR ďalej s DPH.

Pri nákupoch v maloobchode si v zásade môžeš nárokovať DPH od zahraničného daňového úradu, ale to je komplikovanejšie.
1 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
a keď sa v maloobchode preukažem svojim IČ DPH ako platca DPH na Slovensku, tak mi nedaju tovar bez dane?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Frantisek Sentelik Pozri príspevok
a keď sa v maloobchode preukažem svojim IČ DPH ako platca DPH na Slovensku, tak mi nedaju tovar bez dane?
V krajinách EÚ nakúpiš bez dane, u nás to samozdaníš, na Slovensku nakúpiš s daňou a tú si uplatníš právo na jej odpočet. Samozrejme, ak budeš mať doklad podľa zákona o dph.
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Mám takýto prípad - platiteľ DPH - pridelené IČ DPH nakúpil v EÚ tovar bez DPH /preukázaním svojho IČ DPH/, ale následne si nepriznal tento tovar v účtovníctve /zabudol dat dodklady a mne to nechýbalo, lebo to bolo platené v hotovosti/,tovar použil na akokeby vlastnú spotrebu, tým pádom neodviedol DPH /na ktorú by mal následne nárok na odpočítanie, ak by mi odovzdal doklady/. Čo s tým? Že vraj to mám nechat tak. Chýba, k tomu doklad o úhrade a on to už nechce riešit. Možem to nechat tak?
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Viete mi niekto na to odpovedať?
0 0
xiastro xiastro

xiastro je offline (nepripojený) xiastro

som
magdalenaa Pozri príspevok
Mám takýto prípad - platiteľ DPH - pridelené IČ DPH nakúpil v EÚ tovar bez DPH /preukázaním svojho IČ DPH/, ale následne si nepriznal tento tovar v účtovníctve /zabudol dat dodklady a mne to nechýbalo, lebo to bolo platené v hotovosti/,tovar použil na akokeby vlastnú spotrebu, tým pádom neodviedol DPH /na ktorú by mal následne nárok na odpočítanie, ak by mi odovzdal doklady/. Čo s tým? Že vraj to mám nechat tak. Chýba, k tomu doklad o úhrade a on to už nechce riešit. Možem to nechat tak?
z dovodu opatrnosti by sa to malo riesit a odviest dph, ak pouziva predmetny tovar na osobnu spotrebu. kontroly na samozdanenie chodia... samozrejme, je to vsak na konatelovi, pripadne FO.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Prosím o pomoc pri nasledovných prípadoch:
Platiteľ DPH vykonáva zdaniteĺné plnenia ( predaj tovaru ) aj plnenia oslobodené od DPH ( nákup a predaj nehnuteľností-kupuje od občanov)
1. Kúpi tovar v EU obdrží fa bez DPH a tovar bude ďalej predávať ( zdaniteľné plnenia ) - je mi jasné - samozdaní

2. Kúpi tovar napr. v TESCU - má pokladničný doklad s DPH , bude ho predávať - ako postupovať - samozdaní? čo so zahr. DPH ?

3. Kúpi kachličky do bytu, ktorý bude predávať ( nákup aj predaj bytu bez DPH ) - obdrží fa bez DPH - samozdaní a DPH uplatní iba na výstupe?

4. Detto ale kúpi kachličky v TESCU - má pokl. doklad s DPH - ako postupuje?

ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
upresni
bod 2...........nákup v EU, vyplýva z kontextu
a 4 - nakúpi v SR?

používa koeficient? Ak áno, aký a akým spôsobom?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

vladino45 Pozri príspevok
Prosím o pomoc pri nasledovných prípadoch:
Platiteľ DPH vykonáva zdaniteĺné plnenia ( predaj tovaru ) aj plnenia oslobodené od DPH ( nákup a predaj nehnuteľností-kupuje od občanov)
1. Kúpi tovar v EU obdrží fa bez DPH a tovar bude ďalej predávať ( zdaniteľné plnenia ) - je mi jasné - samozdaní

2. Kúpi tovar napr. v TESCU - má pokladničný doklad s DPH , bude ho predávať - ako postupovať - samozdaní? čo so zahr. DPH ?

3. Kúpi kachličky do bytu, ktorý bude predávať ( nákup aj predaj bytu bez DPH ) - obdrží fa bez DPH - samozdaní a DPH uplatní iba na výstupe?

4. Detto ale kúpi kachličky v TESCU - má pokl. doklad s DPH - ako postupuje?

ďakujem
1. Samozdanenie 69/5, s nárokom na odpočítanie 49/2/c a 51/1/c
2.Samozdanenie 69/5, nárok na odpočítanie DPH (zo ZD), žiadosť o vrátenie DPH do CZ 55f, ak je daň vyššia za všetky nákupy, kde bola uplatnená DPH z CZ viac ako 50 €. Ak nepožiadate o vrátenie a neúčtujete o nároku na vrátenie DPH, výška DPH je nedaňový náklad z pohľadu ZDP
3. par. 44, nakoľko predaj bytu je oslobodený od DPH v zmysle par. 38
4. par. 44, nemáte nárok na vrátenie DPH v zmysle 55f

Ak sa mýlim, opravte ma
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

všetko nákup v EÚ, koeficient používa, ale nie v týchto prípadoch
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

betka Pozri príspevok
1. Samozdanenie 69/5, s nárokom na odpočítanie 49/2/c a 51/1/c
2.Samozdanenie 69/5, nárok na odpočítanie DPH (zo ZD), žiadosť o vrátenie DPH do CZ 55f, ak je daň vyššia za všetky nákupy, kde bola uplatnená DPH z CZ viac ako 50 €. Ak nepožiadate o vrátenie a neúčtujete o nároku na vrátenie DPH, výška DPH je nedaňový náklad z pohľadu ZDP
3. par. 44, nakoľko predaj bytu je oslobodený od DPH v zmysle par. 38 - povinnosť samozdaniť teda nemám ?
4. par. 44, nemáte nárok na vrátenie DPH v zmysle 55f - nesamozdaňujem a DPH aký náklad? daňový, nedaňový?

Ak sa mýlim, opravte ma
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vladino45 Pozri príspevok
všetko nákup v EÚ, koeficient používa, ale nie v týchto prípadoch
a prečo nie? si si istý, že nemusí? Lebo koef. môže byť aj v prípade samozdanenia
výstup 100%
odpočítanie len pomernou časťou.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

KEJKA Pozri príspevok
a prečo nie? si si istý, že nemusí? Lebo koef. môže byť aj v prípade samozdanenia
výstup 100%
odpočítanie len pomernou časťou.
to ano, ale v tomto prípade kúpil tovar a predáva ho celý s DPH...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

vladino45 Pozri príspevok
Prosím o pomoc pri nasledovných prípadoch:
Platiteľ DPH vykonáva zdaniteĺné plnenia ( predaj tovaru ) aj plnenia oslobodené od DPH ( nákup a predaj nehnuteľností-kupuje od občanov)
1. Kúpi tovar v EU obdrží fa bez DPH a tovar bude ďalej predávať ( zdaniteľné plnenia ) - je mi jasné - samozdaní

2. Kúpi tovar napr. v TESCU - má pokladničný doklad s DPH , bude ho predávať - ako postupovať - samozdaní? čo so zahr. DPH ?

3. Kúpi kachličky do bytu, ktorý bude predávať ( nákup aj predaj bytu bez DPH ) - obdrží fa bez DPH - samozdaní a DPH uplatní iba na výstupe?

4. Detto ale kúpi kachličky v TESCU - má pokl. doklad s DPH - ako postupuje?

ďakujem


betka Pozri príspevok
1. Samozdanenie 69/5, s nárokom na odpočítanie 49/2/c a 51/1/c
2.Samozdanenie 69/5, nárok na odpočítanie DPH (zo ZD), žiadosť o vrátenie DPH do CZ 55f, ak je daň vyššia za všetky nákupy, kde bola uplatnená DPH z CZ viac ako 50 €. Ak nepožiadate o vrátenie a neúčtujete o nároku na vrátenie DPH, výška DPH je nedaňový náklad z pohľadu ZDP
3. par. 44, nakoľko predaj bytu je oslobodený od DPH v zmysle par. 38
4. par. 44, nemáte nárok na vrátenie DPH v zmysle 55f

Ak sa mýlim, opravte ma
Ahojte,

toto ma zaujalo...

Ak slovenská s.r.o. je platiteľom DPH a občas nakúpi nejaky materiál v Rakúsku. Je v Rakúsku na pracovnej ceste a nakúpi tam v rakúskom supermarkete trebars zošit a pero. Donesie takýto blok, samozrejme s rakúskou DPH.

Takýto blok treba samozdaňovať už keď obsahuje rakúsku DPH?

P.S. Asi preklep a malo to byť 69/6. Ale to nie je podstatné...
0 0
Radopol Radopol

Radopol je offline (nepripojený) Radopol

Dobrý večer, mam obchod s pc hrami, nie som platca DPH, chcem sa spýtať keď kupim hru v UK v bežnom obchode môžem ju bez problémov predávať vo svojom obchode.
Ďakujem
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

môžeš
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý večer,
pripájam sa k tejto téme, lebo nie som si teraz istá či to robím správne,
účtujem jednu firmu, ktorá vykonáva aj služby v Nemecku (konkrétne mont.súčiastok), vysiela tam svojich zamestnancov. Z pohľadu DPH vystavuje Fa nemeckému odberateľovi do Nemecka, bez DPH podľa §15,čiže štvrťročne zasielame súhrnný výkaz. Ako je to s daňou na vstupe??? Z dokladov, ktoré boli nakúpené v tuzemsku si normálne uplatňujem DPH, vo väčšine majú nadmer.odpočet. Treba prepočítavať koeficientom??? A z dokladov, ktoré boli z Nemecka si účtujem extra na analyt.účte napr.343500 - DPH v Nemecku s tým, že na konci roka to preúčtujem na ned.náklad a čo ak by som chcela požiadať o vrátenie?? Lebo je to viac ako 50€. Čo k tomu je potrebné a ako to žiadať??
Ďakujem
Pekný večer ))
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

QUOTE=janapill;1930771]
Dobrý večer,
pripájam sa k tejto téme, lebo nie som si teraz istá či to robím správne,
účtujem jednu firmu, ktorá vykonáva aj služby v Nemecku (konkrétne mont.súčiastok), vysiela tam svojich zamestnancov. Z pohľadu DPH vystavuje Fa nemeckému odberateľovi do Nemecka, bez DPH podľa §15,čiže štvrťročne zasielame súhrnný výkaz. Ako je to s daňou na vstupe??? Z dokladov, ktoré boli nakúpené v tuzemsku si normálne uplatňujem DPH, vo väčšine majú nadmer.odpočet. Treba prepočítavať koeficientom??? A z dokladov, ktoré boli z Nemecka si účtujem extra na analyt.účte napr.343500 - DPH v Nemecku s tým, že na konci roka to preúčtujem na ned.náklad tak to asi mám zle, správne podľa toho čo som si zistila tu na porade má byť na účet napr.501 a ak mám nárok na vrátenie tak, na konci roku preúčtujem na 378/648 tak?? a čo ak by som chcela požiadať o vrátenie?? Lebo je to viac ako 50€. Tá DPH bude okolo 2000€ za rok. Majú vôbec na to nárok, keďže prenášame daň.povinnosť na zahr.odberateľa?? Jedná sa vlastne o bločky z tankovania PH a ubytovania zamestnancov. Čo k tomu je potrebné a ako to žiadať?? viete mi poradiť nejaký platný link?? Vďaka
Ďakujem
Pekný večer ))[/QUOTE]
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať