Zavrieť

Porady

Odpočet DPH z ČR

Mám vážny problém.

V roku 2004 sme nakupovali naftu cez firmu AS 24 Praha, ktorú nám dvojtýždenne fakturovali. Sumu za PHM sme dávali do prevádzkovej réžie včetne DPH. V roku 2005 nás oslovila firma z ČR , ktorá nám oznámila , že si môžeme spätne uplatniť DPH v ČR a že bude v našom mene konať ohľadne registrácie DPH v ČR a ostatných formalít. Práve dnes nastala však situácia, že uvedená firma v ČR nám postúpi finančné prostriedky za DPH z ČR na náš účet. Jedná sa mi o to ako mám správne celú túto transakciu zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Uvažovala som nad tým, že nakoľko v roku 2004 bolo DPH zahrnuté v prevádzkovej réžii ako nákup PHM, tak príjem peňazí za DPH v roku 2005 by som mala asi zaúčtovať ako ostatný zdaniteľný príjem. Neviem či správne uvažujem. Alebo musím dať oprávné priznanie za rok 2004, Ja fakt neviem čo s tým mám spraviť. Ak viete , tak pomôžte. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petronela je offline (nepripojený) Petronela

    Petronela
    Na základe Usmernenia MF SR k zákonu č. 595/2003 Z.z. , kt. bolo uverejnené vo FS 5/2005 sa vrátenie DPH zahrnie do príjmov- základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k jej vráteniu na základe oznámenia členského štátu resp. pripísaniu na účet.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mám za to, že zároveň v tomto prípade dochádza aj k vzniku nového účtovného prípadu, ktorým by ste si obhájili postup, nakoľko iba v roku 2005 ste vstúpili do jednania ohľadom nárokovania si zaplatenej DPH v ČR. Predpoklaldám, že máte k tomu aj potrebnú dokumentáciu. Nakoľko ste si prislúchajúcu daň uplatnili v daňových výdavkoch, keď vám táto skutočnosť ešte nebola známa, zahrňte príjem z vrátenej DPH do zdaniteľných príjmov ... v tomto prípade ostatných v čase ich inkasa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.