Zavrieť

Porady

NEPLATENÉ VOĽNO - SVIATOK

Chcela by som sa s Vami poradiť. Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 15.08.2005. Od 01.09.2005 si zobral neplatené voľno a 05.09.2005 ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe. Ako to bude s jeho výplatou ? Keď mal neplatené voľno , dám mu VZ = 0 ? A za sviatok / 01.09.2005 / mu v prípade neplateného voľna náhrada nepatrí ?
Musím ho odhlásiť zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne ?
Ďakujem každému kto mi pomôže. Kacena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Ked je neplatene volno nahrada za sviatok mu samozrejme nepatri, do SP bolo treba dat prerusenie od 1,9, a od 5,9, ho riadne odhlasit. Do ZP trebalo odhlasit k 5,9, a zaroven nahlasit, ze jeho vym. zaklad je za september 0,-, takze si musi doplatit odvod sam
    Naposledy upravil Daska : 12.10.05 at 06:14

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Daska
    Ked je neplatene volno nahrada za sviatok mu samozrejme nepatri, do SP bolo treba dat prerusenie od 1,9, prerusenie a od 5,9, ho riadne odhlasit. Do ZP trebalo odhlasit k 5,9, a zaroven nahlasit, ze jeho vym. zaklad je za september 0,-, takze si musi doplatit odvod sam
    Podľa mňa nie je vymeriavací základ pre ZP "0". Mala by to byť pomerná časť minimálnej mzdy /od 1.9. - 5.9./. odvod má odviesť zamestnávateľ.

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    Maňaska
    Podľa mňa nie je vymeriavací základ pre ZP "0". Mala by to byť pomerná časť minimálnej mzdy /od 1.9. - 5.9./. odvod má odviesť zamestnávateľ.
    Tiež si myslím , podľa toho čo som si naštudovala , že VZ do ZP by mala byť pomerná časť minimálnej mzdy alikvótne prislúchajúcej dňom neplateného voľna alebo absencie. minimálny vymeriavací základ sa nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému voľnu bez náhrady mzdy.

    Budem rada ak sa k tomu vyjadrí ešte niekto.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    V celku súhlasím, až na tú absenciu. Za čas neplatenej absencie sa min. VZ nezvyšuje. Ak by mal zam-nec celý mesiac absenciu jeho VZ na ZP je 0,-. K prvému príspevku: jeho VZ na ZP by mal byť 6500/22x3=887,- Sk. Dúfam, že to je správne, nech sa vyjadria ešte ostatní poraďáci.

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    Ja som to len vydedukovala z článku na www.vszp.sk - poradňa
    Citujem odpoveď na otázku o absencií :
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="95%" border=0><TBODY><TR><TD class=css-hodnota-pol vAlign=top></TD></TR><TR><TD class=fuga-1 vAlign=top colSpan=2 height=30><HR width="100%" SIZE=3 < td></TD><TR><TD id=fuga-1 vAlign=top align=left width=130></TD><TD vAlign=top align=left><!-- ===================== Vlozena tabulka pre harok s odpovedou =================== --><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="100%" border=0><TBODY><TR><!------------------- r ---------------------------><TD class=fuga-1 width=12 background=../grf3/harok1_lhr.gif height=12> </TD><TD class=fuga-1 background=../grf3/harok1_hs.gif> </TD><TD class=fuga-1 width=12 background=../grf3/harok1_phr.gif> </TD></TR><TR><!------------------- r ---------------------------><TD vAlign=top align=left background=../grf3/harok1_ls.gif> </TD><TD class=css-hodnota-pol background=../grf3/harok1_in.gif>Áno, zamestnávateľ má v prípade absencie odviesť za obdobie 1. – 13. 9. 2005 preddavok, ktorý je vypočítaný z vymeriavacieho základu vo výške minimálnej mzdy alikvótne prislúchajúcej dňom absencie. Podľa § 13 ods. 16 zákona o zdravotnom poistení sa totiž minimálny vymeriavací základ nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému voľnu bez náhrady mzdy.


    </TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    milanr
    V celku súhlasím, až na tú absenciu. Za čas neplatenej absencie sa min. VZ nezvyšuje. Ak by mal zam-nec celý mesiac absenciu jeho VZ na ZP je 0,-. K prvému príspevku: jeho VZ na ZP by mal byť 6500/22x3=887,- Sk. Dúfam, že to je správne, nech sa vyjadria ešte ostatní poraďáci.
    Podľa mňa to správne nie je - absencia by nemala krátiť vymeriavací základ pre odvod do ZP.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    K tej absencii. Na školení, ktoré viedol p. Ing. Kukučka zo Softipu bola rozoberaná aj téma absencie. Podľa jeho výkladu absenciu nie je možné považovať za pracovné voľno, ktoré poskytuje zamestnávateľ. Takže pri neplatenej absencii sa VZ nezvyšuje. Je to paradox, ale je to tak.

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    Je to zaujimave , dva celkom rozdielne názory a človek potom nevie podľa čoho sa má riadiť.
    Každopádne , ja sa budem držať rady z poradne VŠZP. Mám to pekne vytlačené , založené a budem sa držať ich názoru.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    endrju
    Milanr, diskusiu na túto tému otváral aj Poraďák s nickom Peťo. Neviem, či tento výklad bude všeobecne akceptovaný. ÚDZS by mal na túto tému vydať nejaké metodické usmernenie. Aspoň tak som počul z dobre informovaných zdrojov, ktoré si nepriali byť menované
    Súhlasím s Tvojim názorom. V takých prípadoch je najlepšie, keď sa vydá niejaké usmernenie záväzné pre všetkých. Ale logicky má podľa mňa p. Ing. Kukučka pravdu, veď absenciu neposkytuje zam-teľ, tak ako neplatené voľno.

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    A ohľadom sociálnej poisťovne sa nemenilo nič , však ?
    Tam stále platí , že pokiaľ zamestnanec nič neodpracoval tak aj jeho VZ je 0 ?

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    kacena
    Chcela by som sa s Vami poradiť. Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 15.08.2005. Od 01.09.2005 si zobral neplatené voľno a 05.09.2005 ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe. Ako to bude s jeho výplatou ? Keď mal neplatené voľno , dám mu VZ = 0 ? A za sviatok / 01.09.2005 / mu v prípade neplateného voľna náhrada nepatrí ?
    Musím ho odhlásiť zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne ?
    Ďakujem každému kto mi pomôže. Kacena
    Zamestnanca na neplatenom voľne musím odhlásiť aj zo zdravotnej poisťovne ?
    Ak áno , tak na akom tlačive ?

    neily je offline (nepripojený) neily

    neily
    Do zdr. poisť. si neplatí sám, ale od sept. platí nový zákon a ten jasne hovorí že za neplat. volno musí odvieť ZP zamestnávateľ, teda v tomto prípade alikvotne do 5.9.05 z minim. mzdy (10+4%)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.