Zavrieť

Porady

Balkónové paradajky

Som začínajúci pestovateľ /zeleniny/ balkonovej. Chcem sa opýtat
kedy je správne presadit/do vetsieho crepníka/ paradajky vid príloha dole.
A ako casto ich zalievat teraz napr.ked rastu výhonky aby som nieco nepokazil
Výhonky zatial rastú celkom rýchlo som prekvapený. Neviem ci sa hnoja uz ked su
male rastlinky alebo az ked su velké
Naposledy upravil chevy_chase : 29.03.10 at 17:39
Usporiadat
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ďakujem za link, práve som dočítala. Možno som robila chybu, že som ich sadila viac do jedného črepníka. Teraz sú všetky osobitne. Uvidím, čo s nimi bude.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Žabinka Pozri príspevok
Ďakujem za link, práve som dočítala. Možno som robila chybu, že som ich sadila viac do jedného črepníka. Teraz sú všetky osobitne. Uvidím, čo s nimi bude.
Určite sa vydaria, nepochybuj
0 0
chevy_chase chevy_chase

chevy_chase je offline (nepripojený) chevy_chase

Ozývam sa po dlhsej dobe. Podarilo sa mi vypestovat nieco také...vid foto.
Len mam dilemu. Kvietky zakvitnu a odkvitnu bude sa diat nieco dalej? Myslím ci su to samoopelovacie to neodborne nazvem alebo ako to je. Ani jeden kvietok sa neotvorí.Neviem ci to tak ma byt. Na jednej rastline mam aj 40kvietkov.
Naposledy upravil chevy_chase : 26.05.10 at 10:02
DSC04064.jpg  
DSC04065.jpg  
DSC04066.jpg  
1/1
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

chevy_chase Pozri príspevok
Ozývam sa po dlhsej dobe. Podarilo sa mi vypestovat nieco také...vid foto.
Len mam dilemu. Kvietky zakvitnu a odkvitnu bude sa diat nieco dalej? Myslím ci su to samoopelovacie to neodborne nazvem alebo ako to je. Ani jeden kvietok sa neotvorí.Neviem ci to tak ma byt. Na jednej rastline mam aj 40kvietkov.
Pod kvetom by sa mala mala vytvárať malá paradajčička. Keď kvet odpadne, malo by ju byť vidno. Tvoje paradajky podľa mňa vyzerajú, že im nič nechýba.
Moje sa zatiaľ tiež držia, a kvitnúúúú.
3 0
chevy_chase chevy_chase

chevy_chase je offline (nepripojený) chevy_chase

Žabinka Pozri príspevok
Pod kvetom by sa mala mala vytvárať malá paradajčička. Keď kvet odpadne, malo by ju byť vidno. Tvoje paradajky podľa mňa vyzerajú, že im nič nechýba.
Moje sa zatiaľ tiež držia, a kvitnúúúú.
Ano ano poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet a kukuk male zelene tam čudo kuká
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel
Naposledy upravil chevy_chase : 26.05.10 at 19:13
DSC04068.jpg  
DSC04069.jpg  
DSC04070.jpg  
DSC04071.jpg  
DSC04073.jpg  

1/1
2 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

chevy_chase Pozri príspevok
Ano ano poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet a kukuk male zelene tam čudo kuká
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel
No ty si ale dobrý Mičurin
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Aj ja už mám pekné ... len som sadila neskôr a ešte nekvitnú, ale kvietky už majú nahodené...a sa mi zdá, že máme rovnakú sortu
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

slavica Pozri príspevok
No ty si ale dobrý Mičurin
Myslím, že by si mal pouvažovať nad zmenou svojho nicku na "Mičurin". Fakt. Na začínajúceho "pjestitela" sa Ti darí výborne. Držím palce, nech sa Ti darí a máš radosť z Tvojich prvých úspechov. Určite budeš mať lepšiu úrodu na balkóne, ako polovica zaplaveného Slovenska v záhradách.
3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
chevy_chase Pozri príspevok
Ano ano poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet a kukuk male zelene tam čudo kuká
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel
Vyzerajú Ti fajn, skús sa pozrieť aj na tento link:

http://v-hano.meu.zoznam.sk/news/balkonove-paradajky/
8 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chevy_chase alias Mičurin ,
všimla som si, že zrejme neodstraňuješ zálistky, resp. bočné výhonky. To je to, čo rastie na rajčinke medzi hlavnou stonkou a bočným listom, cca v 45 stupňovom uhle - ľudovo tzv. pazucha, alebo aj "pankhart" sa tomu hovorilo u nás pri viniči.
Ak ich budeš priebežne odštikovať, rastlinka sa Ti odvďačí rýchlym rastom a bohatou strapcovitou úrodou s veľkými plodmi. Teraz Ti totiž odčerpávajú silu, ktorá má ísť do budúcich plodov.
Nevadí, ak sú už veľké, kľudne odštipni.
Ja som to tiež kedysi nerobila, až keď mi to poradila kolegyňa. Odvtedy nám úroda rajčín rapídne vzrástla. Uvidím, či z nich bude niečo tento rok. Do záhrady sa nedá
ani vstúpiť /a so zlomeným zápästím sa tam už vôbec neodvážim - stačí, že som sa šmykla na blate raz.../.
Naposledy upravil Oliwa : 04.06.10 at 12:22
4 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Oliwa Pozri príspevok
Chevy_chase alias Mičurin ,
všimla som si, že zrejme neodstraňuješ zálistky. To je to, čo rastie na rajčinke medzi hlavnou stonkou a bočným listom, cca v 45 stupňovom uhle - ľudovo tzv. pazucha, alebo aj "pankhart" sa tomu hovorilo u nás pri viniči.
Ak ich budeš priebežne odštikovať, rastlinka sa Ti odvďačí rýchlym rastom a bohatou strapcovitou úrodou s veľkými plodmi. Teraz Ti totiž odčerpávajú silu, ktorá má ísť do budúcich plodov.
Nevadí, ak sú už veľké, kľudne odštipni.
Ja som to tiež kedysi nerobila, až keď mi to poradila kolegyňa. Odvtedy nám úroda rajčín rapídne vzrástla. Uvidím, či z nich bude niečo tento rok. Do záhrady sa nedá
ani vstúpiť.
Veru, ani ja ich neodstraňujem. Myslela som, že čím viac "konárikov", tým viac plodov. Ale dám si poradiť, a hneď ako prídem domov, tak ich oholím.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ja sa už pasujem za "veterána" ... vlani som pestovala prvý raz a bola som poučená, že treba odštipávať. Mala som vlani 12 rastlín, boli vysoké asi 2 m a to som mala džungľu na balkóne. Však mám aj fotky, ale z toho mobilu to neviem sem dostať
Pridávala som im krystalon kvet a plod a boli ozaj nad moju maličkosť teraz mám tiež 12 kúskov, ale už som volila radšej kríčkové ... neskôr aj ja priložím foto
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Ja sa už pasujem za "veterána" ... vlani som pestovala prvý raz a bola som poučená, že treba odštipávať. Mala som vlani 12 rastlín, boli vysoké asi 2 m a to som mala džungľu na balkóne. Však mám aj fotky, ale z toho mobilu to neviem sem dostať
Pridávala som im krystalon kvet a plod a boli ozaj nad moju maličkosť teraz mám tiež 12 kúskov, ale už som volila radšej kríčkové ... neskôr aj ja priložím foto
Ak sa rastlinky dobrou staroslivosťou zmenia na "stromy" a hrozí, že úrodu bude treba oberať z rebríka /na balkóne pozor na vypadnutie /, vtedy vraj stačí odštipnúť vršok a nebudú už rásť do výšky.
My sme tiež museli niekdajšie paličky zmeniť na 3 m laty, ale za tie krásne strapce zdravých rajčín to stálo - už len položiť na tácky, dať do fólie a dodávať obch. reťazcom .
Naoberali sme do krabíc a pribalili deťom do letných táborov, nech majú na desiatu detváky...
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Kočky a môžu sa odštipovať tie výhonky, aj keď sú na nich malinké kvietky, alebo náznak kvietkov?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

slavica Pozri príspevok
Kočky a môžu sa odštipovať tie výhonky, aj keď sú na nich malinké kvietky, alebo náznak kvietkov?
Môžu. Aspoň ja tak robím, ak rastú rýchlejšie ako ich stíham sledovať, resp. keď to nechám na mangela.
Určite to nie sú jediné kvietky na celej rastlinke - nechaj si tie najsilnejšie, ktoré nevyrastajú z bočákov.
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Oliwa Pozri príspevok
Ak sa rastlinky dobrou staroslivosťou zmenia na "stromy" a hrozí, že úrodu bude treba oberať z rebríka /na balkóne pozor na vypadnutie /, vtedy vraj stačí odštipnúť vršok a nebudú už rásť do výšky.
My sme tiež museli niekdajšie paličky zmeniť na 3 m laty, ale za tie krásne strapce zdravých rajčín to stálo - už len položiť na tácky, dať do fólie a dodávať obch. reťazcom .
Naoberali sme do krabíc a pribalili deťom do letných táborov, nech majú na desiatu detváky...
ja som ich vlani mala "zavesené" na šnúre. Pod každým truhlíkom som podsunula 3 ks špagátu a vyviazala hore na šnoru. Potom, ako rástli, som ich zachytávala ďalšími špagátikmi, robila také osmičky, aby pekne rovno stáli. A ku koncu som musela, ako píšeš, odštipávať vrcholčeky, aby nerástli do nebies ...
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Žabinka Pozri príspevok
Veru, ani ja ich neodstraňujem. Myslela som, že čím viac "konárikov", tým viac plodov. Ale dám si poradiť, a hneď ako prídem domov, tak ich oholím.
To odštipovanie si treba ustrážiť hned od začiatku. Jednoduchšie sa odstraňujú malé, slabé váhonky, ako ked máte už pevnejšiu vetvičku.

Pri nízkych kríčkových rajčinách to nie je také dôležité, ale pri vysoko rastúcich áno. Ja odstraňujem aj spodné listy postupne, ako rastlina rastie.
Keď neodstraňujete "pazušky" rastlina rastie " na divoko"a dáva silu aj do zbytočných vetvičiek.

Tým, že riadne preriedite konáriky ( neskôr aj listy) , tak sa k rajčinám dostane viac slniečka a sú voňavejšie a chutnejšie.

Rajčinky je dobré 2-3 krát ( máj-jún) postriekať napr. Kuprikolom, alebo Championoim. Je to prevencia proti plesniam, na ktorú sú rajčiny veľmi citlivé. Prvým príznakom sú žlté fľaky na listoch-treba ich odstraňovať, nech sa pleseň nešíri.
Rajčiny nikdy neroste a nepolievajte na listy!

Ak máte rastlinky v plnej zrelosti a plné plodov, môžete koncom júla zastrihnúť vrchol, a preriediť listy,aby sa rastlina zbytočne nezaťažovala, lebo tie plody na koncoch zväčša aj tak nestihnú dozrieť.
Veľa úspechov
6 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Konečne som našla v mobile tie fotky ... to sú tie rajčinky vlaňajšie, ku koncu som sa musela nimi vyslovene predierať a vždy som bola celá zelená od nich ... a zospodu som listy musela odrezávať, lebo by som sa k nim nedostala
Snímek 033.jpg  
Snímek 034.jpg  
1/1
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Konečne som našla v mobile tie fotky ... to sú tie rajčinky vlaňajšie, ku koncu som sa musela nimi vyslovene predierať a vždy som bola celá zelená od nich ... a zospodu som listy musela odrezávať, lebo by som sa k nim nedostala
Zdenka, no tebe by tuším nestačil ani 3x taký veľký balkón , paráda...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

však mám 2 ... ale ten druhý je pracovný ...a už musí byť aj oddychový, lebo na tú moju "záhradku" sa ani tento rok tuž nijakovsky nezmestím...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať