Zavrieť

Porady

platba kartou - súkromnou

keďže som nenašiel v histórii nič ohľadom platby súkromnou kartou, skúšam takto:

zamestnanec vyslaný na SC firemným vozidlom, dostal zálohu na predbežné výdavky - stala sa však nehoda a servis bolo nutné uhradiť na mieste + ešte k tomu ubytovanie na jednu noc, benzín (je v knihe jázd firemného auta evidovaný) - použil vlastnú platobnú kartu, nakoľko nemal takú hotovosť pri sebe. Zamestnávateľ (právnická osoba platca DPH) mu to preplatil z pokladne a uplatnil si aj odpočet DPH za servis i ubytovanie.

Otázka - je možné si tento odpočet uplatniť aj v prípade, že to bolo platené osobnou kartou zamestnanca? Európsky súdny dvor už vydal opatrenie ohľadom podobného prípadu platby osobnou kartou vo Veľkej Británii...len ho nemôžem nájsť...pomôže niekto? Resp. vie to tvrdenie potvrdiť či vyvrátiť o uplatnení si DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    tibor
    keďže som nenašiel v histórii nič ohľadom platby súkromnou kartou, skúšam takto:
    zamestnanec vyslaný na SC firemným vozidlom, dostal zálohu na predbežné výdavky - stala sa však nehoda a servis bolo nutné uhradiť na mieste + ešte k tomu ubytovanie na jednu noc, benzín (je v knihe jázd firemného auta evidovaný) - použil vlastnú platobnú kartu, nakoľko nemal takú hotovosť pri sebe. Zamestnávateľ (právnická osoba platca DPH) mu to preplatil z pokladne a uplatnil si aj odpočet DPH za servis i ubytovanie.

    Otázka - je možné si tento odpočet uplatniť aj v prípade, že to bolo platené osobnou kartou zamestnanca? Európsky súdny dvor už vydal opatrenie ohľadom podobného prípadu platby osobnou kartou vo Veľkej Británii...len ho nemôžem nájsť...pomôže niekto? Resp. vie to tvrdenie potvrdiť či vyvrátiť o uplatnení si DPH?
    Podľa môjho názoru zamestnanec mohol platil svojou súkromnou kartou. To nemôže mať vplyv na odpočítanie DPH. Je to presne to isté, ako by platil svojimi súkromnými peniazmi v hotovosti z peňaženky. Dôležité je, aby doklady, za ktoré platil, zneli na vašu firmu (napr. prípadná faktúra). Ak sú anonymné (napr. doklad ERP o tankovaní benzínu), je to v poriadku, DPH môžete uplatniť.
    Ak účet za ubytovanie je vystavený len na meno zamestnanca, tam si DPH uplatniť nemôžte, ale zamestnanec ho vyúčtuje s cestovným príkazom.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    takže smola...pozrite si:
    http://europa.eu.int/eur-lex/lex/Lex...3J0033:SK:HTML

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Možno sa mýlim, ale horeuvedené nemá vplyv na právo odpočtu DPH za predpokladu, že doklady sú vystavené korektne.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    tibor, tebou uvedený príspevok podľa mňa rieši problém, keď zamestnanec používa vlastný automobil na podnikateľské účely zamestnávateľa /a náhrady za spotrebované PHM/ a že či zo zakúpených PHM v tomto prípade uplatniť DPH alebo nie, to je fakt v diskusnej rovine polemické a zaujímavé.
    Ale tvoj problém je jasný a podľa mňa bežný a zaúčtuje sa ako výdaj v hotovosti, treba mať doklady vystavené buď všeobecne alebo na zamestnávateľa a je to v poriadku.
    Inak, nevedela som, že takéto zaujímavé veci sú na nete, vďaka za upozornenie na ne.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    pyton
    .......zamestnanec používa vlastný automobil na podnikateľské účely zamestnávateľa /a náhrady za spotrebované PHM/ a že či zo zakúpených PHM v tomto prípade uplatniť DPH alebo nie, to je fakt v diskusnej rovine polemické a zaujímavé........
    Richard ma vyhreší, že odbieham od témy, ale u horeuvedeného to ako riešiš? My uplatňujeme, aj keď nejde o prenájom vozidla.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Strelec, sorry, ja nerozumiem tvojej otázke. Prípadne vysvetli bližšie.

    Zamestnancom používajúcim vlastné vozidlo pre zamestnávateľa sa preplácajú náhrady za spotrebované PHM, kde sa pri výpočte použije cena s DPH a nie je nárok na odpočet DPH. Ako vidíme vo Veľkej Británii si aj z tohto uplatňovali DPH, keďže to je využívané na podnikateľské účely zamestnávateľa.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    problém je v tom benzíne - vraj - nie vo faktúrach - sú to bločky z registračných pokladníc, kde je ale jasne napísané platba kartou. v živote by ma to nenapadlo, že by to tak nemohlo byť platené. ale smiešne mi to je, lebo pôvodne prišli kontrolovať miliónový odpočet DPH a skončili sme pri pokladničných bločkoch.

    účtované je to jednoducho 501.60/211, dalo by sa aj 501.60/335 a 335/211...je to v poriadku?

    rezult je u mňa taký - idem sa dohodnúť po dobrom na DÚ - malo to aj iný pozitívny dopad - dostanú všetci zamestnaci firemnú platobnú kartu...

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Tibor, môže to tak byť platené, je to OK, moc dávaš na názor "niekoho iného"...a neveríš si a potom to ani nevieš dostatočne obhájiť.

    Ale je fakt, že firemné platobné karty sú istejšie a príjemnejšie.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    pyton...pekne si ma "uškrtila"...vieš po toľkých novelizáciách, čo som zažil za posledných x-rokov, som sa s prepáčením vykašľal na stále očumovanie zákonov. snažíme sa robiť vo firme biznis - nemáme čas stále sledovať novelizácie a krátkodobé účelové novelizácie novelizácií - radšej zaplatíme auditorovi či daňovákovi a tým pádom dávam na ich radu - ktorá ovšem nemusí byť vždy fundovaná.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    tibor
    rezult je u mňa taký - idem sa dohodnúť po dobrom na DÚ - malo to aj iný pozitívny dopad - dostanú všetci zamestnaci firemnú platobnú kartu...
    tibor
    snažíme sa robiť vo firme biznis - nemáme čas stále sledovať novelizácie a krátkodobé účelové novelizácie novelizácií - radšej zaplatíme auditorovi či daňovákovi a tým pádom dávam na ich radu - ktorá ovšem nemusí byť vždy fundovaná.
    Riešenie ... nech pri jednaní na DÚ zastupuje firmu audítor alebo daňovák (mám na mysli osoby, ktoré metodicky usmerňujú firmu v účtovnej a daňovej problematike). Hádam tam nebude skákať "businessman".

    V prípade, že máte takúto spoluprácu dohodnutú, predpokladám, že aj obhajoba problémov bude od týchto osôb opretá o patričné právne východiská.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 14.10.05 at 11:53

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.