Zavrieť

Porady

Pri otvorení súvahy sa aktíva nerovnajú pasívam. Prečo?

prosím pomôžte mi.
prečo mi dáva pri otvorení súvahy, že sa mi aktíva nerovnajú pasívam? Prekontrolovala som si všetko a aj kontroly urobila a vypisovalo mi, že je všetko OK. Čo si mám hlavne skontrolovať?
Prosím, prosím, poraďte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Máš zaúčtovaný hosp. výsledok?

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    nie
    ako to mám urobiť? nikdy som nerobila uzatvárania v PU a neviem ako postupovať - čo najprv urobyť

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    viem, že musím konečné stavy nákladových a výnosových účtov zaúčtovať na ta ťarchu 710.
    ale ako si dokážem v POHODE ,,vycucnuť" tie konečné stavy? KDE?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    na strane pasív ti zrejme chýba HV. Mal by byť na účte 431, nakoľko účty 5xx a 6xx na neťahajú do suvahy.

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    na strane pasív ti zrejme chýba HV. Mal by byť na účte 431, nakoľko účty 5xx a 6xx na neťahajú do suvahy.
    nie, nemám tam HV

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    na strane pasív ti zrejme chýba HV. Mal by byť na účte 431, nakoľko účty 5xx a 6xx na neťahajú do suvahy.
    vytlačila som si pohyby na účtoch:
    náklady (501,518,538,551,568) = 10 225,57
    výnosy (602, 662) : a tuto neviem, prečo a či je to dobre, že v tomto prehľade o pohyboch mám mínusové stavy v stĺpci zostatok
    HV = V - N

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    To je dobre, pretože to su výnosy.
    HV zaúčtuj zisk 710/702, alebo strata 702/710, ale nezabudni pri zisku daň z príjmu 591/341.

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    m.hladka Pozri príspevok
    To je dobre, pretože to su výnosy.
    HV zaúčtuj zisk 710/702, alebo strata 702/710, ale nezabudni pri zisku daň z príjmu 591/341.
    ďakujem Ti
    a toto zaúčtujem cez interné doklady?
    najprv som si mala zaúčtovať jednotlivé nákladové a výnosové účty, napr.: 710/501, 602/710, ... cez interné doklady a potom HV a daň?

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    na strane pasív ti zrejme chýba HV. Mal by byť na účte 431, nakoľko účty 5xx a 6xx na neťahajú do suvahy.
    mám už všetko prekontrolované a stále mi vypisuje že sa A nerovnajú P.
    na strane pasív mám 431, ale mám tam stratu z minulých obdobý

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    O akú sumu ide, podľa toho môžeš zistiť, kde je chyba, aký účet si vynechala, alebo ho máš na opačnej strane?

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    a nerobím chybu v tom, že som ešte neurobila uzávierku? Lebo HV, ktorý ma byť na 431 tam nemám

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    Robím v POHODE a bolo mi tu už radené, že daň mám zaúčtovať v interných dokladoch a HV neúčtovať, lebo mi ho uzávierka automaticky urobí.
    tak teraz ako?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Zrejme preto ti nesedia aktíva a pasíva, lebo máš z roku 2008 alebo staršieho na účte 431 zostatok. Ten musíš preúčtovať buď na 428 alebo 429. Na 431 musí byť nula. Potom spusti uzávierku roku 2009 a do roku 2010 ti vygeneruje nový HV, ktorý zaúčtuje na 431.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Účet 431 za rok 2009 nemôžeš mať, ten vznikne po zaúčtovaní zisku r.2009-710/702, alebo straty r.2009-702/710 a prenesie sa po prevode do nového r.2010 ako účet 431.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    stefany2505 Pozri príspevok
    mám už všetko prekontrolované a stále mi vypisuje že sa A nerovnajú P.
    na strane pasív mám 431, ale mám tam stratu z minulých obdobý
    strata z minulých období musí byť z účtu 431 preúčtovaná na 429 . 431 nesmie vykazovať zostatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.