Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo pre podanie daňového priznania

Chcem Vás poprosiť o radu. Viem že je to v hodine dvanástej, ale môj brat začal v minulom roku podnikať 07/2009 a tak som mu sľúbila, že mu urobím daňové priznanie, ale myslela som si, že použijeme paušálne výdavky a nebudeme musieť robiť účtovníctvo. No výdavky prevyšujú príjmy a zrejme by sme mali teda urobiť jednoduché účtovníctvo. Stiahla som si program Alfa a nahodila som si došlé a odoslané faktúry. Ale nastal problém v tom, že na účte v banke má transakciu ktorá nesúvisí s podnikaním a tiež platil v hotovosti z vlastného vrecka a teraz mi tam svietia mínusové položky. Vie mi s tým niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ak platil v banke za transakciu, ktorá nesúvisí s podnikaním, tak to zaučtuj ako VNZD -osobná spotreba podnikateľa a ak mu chýbajú na pokladni peniaze, tak mu potrebnú čiastku zaučtuj ako PNZD - osobný vklad podnikateľa

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mínusové položky nemôžu byť v v pokladni , treba to vyrovnávať vkladom podnikateľa , nakoľko určite začínal podnikanie z jeho finančných prostriedkov .Taktiež určite dopĺňal aj bankový účet .

    Harleyka je offline (nepripojený) Harleyka

    Harleyka
    ja by som navrhovala urobit vklad podnikatela ako prijem neovplyvnujúci zaklad dane a transakciu v banke, ktora nesúvisí s podnikaním, dať ako výdaj neovplyvnujúci základ dane

    Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

    Jarunka NR
    Ďakujem Vám! Na uistenie sa, zhrniem že môžem dotovať i pokladňu i bankový účet osobným vkladom podnikateľa v ľubovolnej výške. Tieto peniaze potom zostávajú v podnikaní. Nemôže si ich ľubovolne vyberať?
    Na bankový účet si vložil peniaze a následne ich vybral v plnej výške, takže dám ako iný nezdaniteľný príjem - alebo osobný vklad podnikateľa? a výber ako VNZD?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jarunka NR Pozri príspevok
    Ďakujem Vám! Na uistenie sa, zhrniem že môžem dotovať i pokladňu i bankový účet osobným vkladom podnikateľa v ľubovolnej výške. Tieto peniaze potom zostávajú v podnikaní. Nemôže si ich ľubovolne vyberať?
    Na bankový účet si vložil peniaze a následne ich vybral v plnej výške, takže dám ako iný nezdaniteľný príjem - alebo osobný vklad podnikateľa? a výber ako VNZD?
    Vklad PNZD
    Výber VNZD

    Vyberať môže ľubovolne s prihliadnutím na povinné platby a úhradu tovaru,služieb a podobne.

    Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

    Jarunka NR
    Ešte by som sa chcela opýtať, zaplatil v hotovosti faktúru a následne si vybral peniaze z banky. Ale výber z banky bol neskôr ako úhrada faktúry. Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.

    Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

    Jarunka NR
    Tiež by som sa chcela spýtať, je to síce malá suma ale či úroky z bežného účtu môžem dať ako príjem zrazený zrážkou u zdroja, alebo iný zdaniteľný príjem?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.
    áno

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jarunka NR Pozri príspevok
    Tiež by som sa chcela spýtať, je to síce malá suma ale či úroky z bežného účtu môžem dať ako príjem zrazený zrážkou u zdroja, alebo iný zdaniteľný príjem?
    Tu máte odpoveď

    http://www.porada.sk/1358428-post38.html

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Jarunka NR Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, zaplatil v hotovosti faktúru a následne si vybral peniaze z banky. Ale výber z banky bol neskôr ako úhrada faktúry. Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.
    Mohlo by to ísť aj cez priebežné položky a bol by príjem do pokladne, ale na neskoršie úhrady v hotovosti, tej faktúre čo bola predtým ak nemá krytie na pokladni bude musieť predchádzať osobný vklad podnikateľa PNZD. Úroky - iný zdaniteľný príjem

    Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

    Jarunka NR
    A teda môžem dotovať pokladňu z BÚ a dať priebežnú položku i keď to bude až dva mesiace po hotovostnej úhrade faktúry?
    V podstate úrok bol 0,01 a daň asi 0. Takže som tých 0,01 dala ako iný zdaniteľný príjem.
    Ďakujem.

    Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

    Jarunka NR
    Ak sa ešte môžem opýtať, čo všetko by som mala ešte urobiť, aby som si mohla v Alfe spokojne vytlačiť Daňové priznanie. On je síce zároveň aj zamestnanec, to si tam nahodím, ale aby som nezabudla ešte niečo vytlačiť. Je potrebné priložiť Pohľadávky, Záväzky či niečo k daňovému priznaniu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.