Zavrieť

Porady

Drazba polovice nehnutelnosti

Dobry den,

poprosil by som Vas o radu.

Rodicia sa rozviedli roku 1998, po rozvode nebolo majetkové vysporiadanie.
Pocas manzelstva rodicia spolocne postavili rodinný dom. Na liste vlastníctva na katastri v roku 2005 sa urobil zápis, že otec a mama sú podielovymi spoluvlastníkmi o velkosti spoluvlastnickych podielov - ½-ica u kazdeho z nich k celku. Mama neskor svoj podiel prepisala na mna.
Ja a mama zijeme v byte v ktorom otec nema podiel.
Rodinny dom uziva len otec a pri jeho uzivani len chatra a to doslova.
Otec je umelec, nema ziaden prijem (oficialny), neplati dane, odvody, nechodi na urad prace, vyhyba sa vsetkemu, skoro ako keby neexistoval.
Otec rokmi si narobil dlzoby na elektrine, plyne, neplatil vobec vyzivne ... Tym padom je na jeho polovici exekucia.
Doteraz už bola 2x vyhlasena drazba jeho polovice domu, co otec vyuziva, pretoze nik o polovicu nema zaujem.
Takze vysledok toho, sme si mysleli, ze sa to da vyriesit len tak, ze jeho polovicu pri drazbe vyplatime my.
Dnes nam vsak exekutor oznamil, ze prejavilo o dom zaujem 12 romov, ktori maju zaujem vydrazit otcovu zadlzenu polovicu a nasledne sa tam nastahovat. Logicky, tym padom nasa polovica uz bude uplne nedobytna a prideme aj o toto, kedze otvorene aj povedali ze nasu polovicu "cistu" nemienia ani odkupovat Exekutor vyhlasil, ze ked prejavia skutocny zaujem – vypisuje znova drazbu.

Musim este poznamenat, ze rodiny dom je atriový ma atypicky tvar a nie je delitelny.

Ospravdlnujem sa za taky zlhavy uvod, len aby to bolo pochopitelne. A teraz otazka:

Cize, je vobec mozne, aby exekutor predaval ½ nehnutelnosti, ked nie je vlastne realne urcene, ktorá polovica je jeho a ktora je moja, ze ja aj on mame po polovici, ale defakto z kazdeho cm2 rovnako?
Ako by sa urcilo po drazbe, ktora polovica je ktora?

Da sa dat navrh na sud, aby sud urcil rozdelenie majetku z hladiska podorysu? A nasledne napadnut tuto drazbu? A pokial by o tomto navrhu sud nerozhodol, bola by drazba pozastavena?
Usporiadat
mr_diesel mr_diesel

mr_diesel je offline (nepripojený) mr_diesel

Dobrý deň! Tiež by som potreboval poradiť v prípade exekúcie podielov.
Kúpil som pozemok, od viacerých spoluvlastníkov, čím som sa stal väčšinovým spoluvlastníkom, konkrétne 2/3. O zostávajúcu 1/3 sa delia štyria vlastníci, ktorí však majú na svojich podieloch exekučné konania (niektorí aj viac na jednom podiele).
Mám vážny záujem kúpiť aj ich podiely, samozrejme max. za reálnu trhovú cenu.
Problém je vtom, že ich dlhy sú vraj mnohonásobne vyššie ako je cena podielu a nemajú iné nehnuteľnosti, len spomínané podiely.
Ako by som mal postupovať?
Za odpovede vopred ďakujem. Peter
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Počkať si, kým exekútor, ktorého záložného právo je prvé v poradí, nevyhlási dražbu. Následne ešte pred samotnou dražbou zložiť u exekútora cenu podielu stanovenú znaleckým posudkom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať