Zavrieť

Porady

vratenie pozicky a dedicske konanie

dobry den. chcela by som poprosit o radu ohladne vratenia pozicky. je to trosku zlozite....mojmu synovi som pozicala pomerne velku sumu penazi, asi 250.000 Sk /uhrnne/, a to tak, ze sme sa dohodli/ustne/, ze zanho budem splacat splatky lizingovej spolocnosti na splatenie jeho auta /plus nejake dlasie veci, ako poistka auta apod./, kedze on bol na tom docasne financne zle. Syn mi to chcel vsetko vratit/mali sme spolu dobry vztah/, ale nestihol, minuly rok zomrel a ku splateniu nedoslo. Jeho manzelka zije velmi neusporiadany zivot, ma problemy s alkoholom, absolutne odmieta, ze mi nieco dlzi, aj ked dobre vie ako je to naozaj. Celkovo sa s nou neda dohodnut, dokonca zakazuje vnucke, aby za mnou chodila, co mi je naozaj luto, hlavne kvoli tej malej, ked uz nema ani otca, pritom spolu mame velmi dorby vztah a urcitu dobu u mna aj byvala... Splatene peniaze viem preukazat vypismi z mojho uctu, z ktoreho som platila lizingovej spolocnosti. Na radu priatelky som do dedicskeho konania po synovi uvedene pohladavky prihlasila, ale notarka povedala, ze kedze porucitelka dlhy neuznala, ona s tym nemoze nic robit,a ze nemam pravo ani nazriet do spisu, kedze nie som ucastnik konania. Po synovi, ktory vlastnil byt a spolocne so zenou auto, by mala dedit manzelka a jeho dcera, pricom sa vraj dohodli tak, ze byt pripadne malej a auto manzelke, ale vraj to este musi schvalit sud. Co mam robit, mam sa obratit na sud a vymahat peniaze, ale od koho, kto mi teraz vlastne dlzi? Alebo mam robit nieco este v ramci dedickskeho konania? Myslim ze synova manzelka umyselne chce dat byt na vnucku a ona peniaze nema, tak mysli, ze nic nevymozem, pripadne ze od malej vymahat nebudem. Ja ale tie peniaze naozaj potrebujem, syn zomrel v zahranici a ja chcem previezt jeho telo sem domov, kam patri a to je velmi drahe. Sama na to nikdy nenasetrim, kedze prakticky vsetky uspory som davala posledne roky na tie splatky... Neviem co robit, dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nevesta nie je poručiteľka. Trvaj na zahrnutí dlhov do dedičského konania (písomne). Mal by o tom rozhodnúť súd.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak nevesta pri dedičskom konaní prenechala do vlastníctva byt tvojej vnučke a jej zostane auto.
    Ak by súd uznal, že syn ti bol dlžný 250.000 Sk, dlžnú sumu by ti museli vrátiť obidve dedičky, nakoľko dedičstvo neodmietli.
    Súd by trval dosť dlho a ani jedna zrejme peniaze nemá. bude vnučka musieť predať byt?
    Zomrel ti syn a zostal v cudzine. Prijmi úprimnú sústrasť, veľmi ťa ľutujem. Prísť o dieťa......viem o čom to je.

    vlastam je offline (nepripojený) vlastam

    vlastam
    dakujem za sustrast, je to naozaj vsetko velmi tazke, riesit nieco taketo a stale si pri tom spomenut na syna.... keby som ho nepotrebovala previezt sem, asi to ani neriesim a necham peniaze peniazmi, ale neveste je to uplne jedno, ze tam ho z hrobu po case vyberu /je to len akysi docasny, potom davaju na nejake ine - verejne pohrebisko..../a co bude...stale sa akosi neviem zmierit s tym, ze ludia dokazu byt taki zakerni a necitlivi, neviem co robit

    vlastam je offline (nepripojený) vlastam

    vlastam
    pardon, napisala som porucitelka miesto nevesta... ja som to aj pisomne uplatnila, tie pohladavky u notarky, ale kedze ich nevesta poprela, notarka mi povedala, ze sa musim obratit na sud, ale neviem ci este teraz, ked sa schvaluje dedicska dohoda, alebo pockat na dedicske rozhodnutie a potom zalovat dedicov.... neviem akou formou sa obratit na sud...ako myslis to trvat na zahrnuti dlhov do konania, mam napisat na sud este teraz pocas schvalovania dohody, ze som proti, a ze ziadam aby sud konal o mojich pohladavkach? ale notarka mi povedala, ze nie som ucastnik..., prepac za mozno hlupe otazky, som len laik.... dakujem za radu

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    vlastam Pozri príspevok
    pardon, napisala som porucitelka miesto nevesta... ja som to aj pisomne uplatnila, tie pohladavky u notarky, ale kedze ich nevesta poprela, notarka mi povedala, ze sa musim obratit na sud, ale neviem ci este teraz, ked sa schvaluje dedicska dohoda, alebo pockat na dedicske rozhodnutie a potom zalovat dedicov.... neviem akou formou sa obratit na sud...ako myslis to trvat na zahrnuti dlhov do konania, mam napisat na sud este teraz pocas schvalovania dohody, ze som proti, a ze ziadam aby sud konal o mojich pohladavkach? ale notarka mi povedala, ze nie som ucastnik..., prepac za mozno hlupe otazky, som len laik.... dakujem za radu
    no notárka si zjavne zľahčuje prácu... resp. sa tým nechce zaoberať, nakoľko je to pre ňu práca navyše... máte okrem výpisov z účtu aj nejakú zmluvu o pôžičke resp. leasingu na synové vozidlo? teoreticky môžte skúsiť - je to len na dobré slovo zájsť do leasingovej spoločnosti a požiadať ich o kópiu leasingovej zmluvy na synové auto, a následne viete celkom jednoducho preukázať auto vlastník leasingová spoločnosť držiteľ syn, bankový účet vedený na Vaše meno odchod z Vášho účtu na synovú leasingovú splátku... (avšak je to na dobré slovo z toho dôvodu, že leasingová spoločnosť sa s Vami nemusí ani baviť, nakoľko vy nie ste ich klient... ) zostáva mi rozum stáť, že notárka sa len opýta či sú pasíva alebo nie a nechá to tak...

    vlastam je offline (nepripojený) vlastam

    vlastam
    ano, mam aj leasingovu zmluvu, v podstate z dokumentov ktore mam vsetko jasne vyplyva, ved to auto, ktore je v dedicstve je to, za ktore som platila za syna splatky...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    vlastam Pozri príspevok
    ano, mam aj leasingovu zmluvu, v podstate z dokumentov ktore mam vsetko jasne vyplyva, ved to auto, ktore je v dedicstve je to, za ktore som platila za syna splatky...
    tak odporúčam kontaktovať nejakého právnika a do dedičského kanania prihlásiť ako pasívum pohľadávku vo výške zaplatených leasingových splátok...

    vratenie pozicky a dedicske konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.