Zavrieť

Porady

Návrat z materskej a rodičovskej dovolenky

Dobry den.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas o vysvetlenie.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat? <o:p></o:p>
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???<o:p></o:p>
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne<o:p></o:p>
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dakujem<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prajem prijemny den<o:p></o:p>
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lienka75 Pozri príspevok
Dobry den.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas o vysvetlenie.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat? <o:p></o:p>
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???<o:p></o:p>
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne<o:p></o:p>
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ak navrhne dohodu zamestnávateľ, trvaj na vuedení dôvodu skončenia. Ak to bude z organizačných dôvodov (rušenie prevádzky, nadbytočnosť a pod.), tak máš nárok na odstupné.

Či budeš pracovať ešte 2 mesiace alebo koľko mesačné odstupné dostaneš, záleží od vašej dohody. Ty dohodu nemusíš podpísať. Prečítaj si viac tu:

http://www.porada.sk/781127-post15.html


lienka75 Pozri príspevok
Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dakujem<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prajem prijemny den<o:p></o:p>
Pojednáva o tom § 76 ods. 1 ZP:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

PP trvá aj počas MD a RD, takže ak tvoj PP začal v decembri 2003, tak v od decembra 2008 má nárok na trojmesačné odstupné.
0 0
lienka75 lienka75

lienka75 je offline (nepripojený) lienka75

Ďakujem veľmi pekne.
Ešte otázočka: Mám zamestnávateľovi oznámiť aj listom kedy nastupujem. Nazvala som to: Návrat do zamestnania po materskej a rodicovskej dovolenke. Napisane to mam od kedy trvala a kedy konci. Je to nutne poslat alebo? dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lienka75 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.
Ešte otázočka: Mám zamestnávateľovi oznámiť aj listom kedy nastupujem. Nazvala som to: Návrat do zamestnania po materskej a rodicovskej dovolenke. Napisane to mam od kedy trvala a kedy konci. Je to nutne poslat alebo? dakujem
Síce to ZP vyslovene neukladá ako povinnosť, pretože sa predpokladá, že skončením RD zamestnankyňa nastúpi do práce, ale zo slušnosti ten list radšej pošli. Je dobré oznámiť zamestnávateľovi, že máš záujem vrátiť sa toho a toho dňa, aby sa vedel pripraviť či zariadiť sa.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Chcem sa opýtať a súvisí to s témou. Ak sa chce zamestnankyňa vrátiť po RD do zamestnania, kde bola značne zredukovaná výroba (takmer na 1/4), má aj v takomto prípadne nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu? Alebo jej môže zamestnávateľ povedať, že jej pracovné miesto bolo zrušené a dostane len odstupné? Ako je to v takom prípade? Aké práva má žena a čo si môže nárokovať? ĎAKUJEM za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DominikaDominika Pozri príspevok
Chcem sa opýtať a súvisí to s témou. Ak sa chce zamestnankyňa vrátiť po RD do zamestnania, kde bola značne zredukovaná výroba (takmer na 1/4), má aj v takomto prípadne nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu? Alebo jej môže zamestnávateľ povedať, že jej pracovné miesto bolo zrušené a dostane len odstupné? Ako je to v takom prípade? Aké práva má žena a čo si môže nárokovať? ĎAKUJEM za odpoveď.
Ak sa vráti a zamestnávateľ nemá pre ňu prácu (napr. zrušil jej prac. miesto a inú vhodnú prácu nemá), tak je to problém zamestnávateľa. Nejakým spôsobom sa jej musí "zbaviť".

Zbaviť sa jej môže dohodou, alebo ak sa nedohodnú, tak výpoveďou.

Ak ponúknu výhodné podmienky pre dohodu, tak to môže zobrať. Ak nie, tak nasleduje výpoveď s 2 či 3 mesačnou výpovednou dobou.

Zamestnávateľ nemôže len tak povedať, že miesto bolo zrušené. Počas VD je povinný prideľovať zamestnancovi prácu. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t76965-skonceni...tnavatela.html
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Ďakujem za odpoveď, potešila
Prečitala som si aj tú súvisiacu tému, čo si doporučil. Pre mňa je (aspoň v súčasnej situácii) výhodnejšia výpovedná lehota + odstupné (3+3). Ale...., ak by sa chcel silou-mocou dohodnúť, myslíš, že naozaj by sa dalo požadovať aj to 6 mesačné odstupné? (odpracovaných 10 rokov). Totiž, nerada by som niekoho "rozzúrila" prehnanými požiadavkami, keď stoja pred krachom... ale zasa na druhej strane - som si vedomá toho, že som za dlhé roky obetovala firme dosť ...
Naposledy upravil DominikaDominika : 07.04.10 at 20:53
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DominikaDominika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, potešila
Prečitala som si aj tú súvisiacu tému, čo si doporučil. Pre mňa je (aspoň v súčasnej situácii) výhodnejšia výpovedná lehota + odstupné (3+3). Ale...., ak by sa chcel silou-mocou dohodnúť, myslíš, že naozaj by sa dalo požadovať aj to 6 mesačné odstupné? (odpracovaných 10 rokov). Totiž, nerada by som niekoho "rozzúrila" prehnanými požiadavkami, keď stoja pred krachom... ale zasa na druhej strane - som si vedomá toho, že som za dlhé roky obetovala firme dosť ...
Navrhovanú dohodu nemusíš akceptovať. Kľudne povedz, že dohoda je z tvojho pohľadu nevýhodná a súhlasíš, aby ti dali výpoveď. Povedz im, že tak budeš mať nárok na 3 mesačnú VD počas ktorej budeš poberať plat a potom ešte na odstupné.

Ak má ale firma finančné problémy, možno bude lepšie trochu poľaviť z nárokov a akceptovať aj dohodu s napr. 4 či 5 mesačným odstupným. Lebo kto vie, či o 3 mesiace (kedy ti skončí VD) budú mať ešte na vyplatenie odstupného. Ty musíš vedieť odhadnúť, nakoľko môžeš na nich tlačiť.
1 0
domca0069 domca0069

domca0069 je offline (nepripojený) domca0069

ahojte, velmi sa mi páči tento príspevok a chcela by som sa aj ja spýtať ako mám postupovať ked firma v ktorej som pracovala pred materskou dovolenkou zmenila názov ale majitel je ten istý, materská mi končí 4.5. teda malí bude mať 3roky, znižuju tam stavy zamestnancov a ja by som bola rada ked ma nevezmu aby mi aspon vyplatili 10dni dovolenky čo som mala v starej firme- mám na to nárok aby ma aj nová firma zobrala nazad do práce alebo ma môžu hned pri dverách poslať preč?
0 0
lienka75 lienka75

lienka75 je offline (nepripojený) lienka75

Môžete mi prosím povedať kde je v zákone napísané, že materská dovolenka a rodičovská dovolenka sa ráta do času z ktorého sa ráta odstupné? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lienka75 Pozri príspevok
Môžete mi prosím povedať kde je v zákone napísané, že materská dovolenka a rodičovská dovolenka sa ráta do času z ktorého sa ráta odstupné? Ďakujem
§ 76 ods. 1 Zákonník práce. Hovorí sa "o trvaní" prac.pomeru a pracovný pomer trvá aj počas MD, RD.
0 0
domca0069 domca0069

domca0069 je offline (nepripojený) domca0069

ahojte všetci potrebovala by som narychlo poradiť ak niekto vie: dnes mi konči rodičovská dovolenka a moja firma v ktorej som pracovala sa chysta do exekučného konania a nedali mi výpoved neviete mi povedať či ma normálne zapíšu na urade práce ako nezamestnanu? lebo stanovisko z firmy som nedostala aj ked dostali moju žiadosť o prijatie do zamestania, dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

domca0069 Pozri príspevok
ahojte všetci potrebovala by som narychlo poradiť ak niekto vie: dnes mi konči rodičovská dovolenka a moja firma v ktorej som pracovala sa chysta do exekučného konania a nedali mi výpoved neviete mi povedať či ma normálne zapíšu na urade práce ako nezamestnanu? lebo stanovisko z firmy som nedostala aj ked dostali moju žiadosť o prijatie do zamestania, dakujem
Bez zápočtového listu ťa na úrade práce nezaevidujú. Zajtra nastúp do práce a uvidíš čo sa bude diať. Buď ťa zaradia na výkon práce, alebo dostaneš výpoveď ...
0 0
domca0069 domca0069

domca0069 je offline (nepripojený) domca0069

veronikasad Pozri príspevok
Bez zápočtového listu ťa na úrade práce nezaevidujú. Zajtra nastúp do práce a uvidíš čo sa bude diať. Buď ťa zaradia na výkon práce, alebo dostaneš výpoveď ...
no jedine čo mi dnes povedali v novodobej firme je,že zatial nevedia čo somnou robiť a že do konca týždna to riešiť nebudu
chcem sa ešte spýtať nebudem mať potom niečo zaplatiť na socialku alebo niekde ked budem doma čakať kým sa oni rozhodnu či ma vezmu do novej firmy alebo mi daju len výpoved zo starej firmy?
a keby ma prepustili, teda dali mi výpoved mám potom nárok na podporu?
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Prosím o radu. Zamestnankyňa je v súčasnej dobe na RD. Nastúpiť by mala do práce až v júli, ale ona telefonicky oznámila, že sa chce vrátiť o dva mesiace skôr. Bola upovedomená, aby to zamestnávateľovi oznámila písomne. Na základe tohto oznámenia môžeme, resp. musíme upovedomiť zastupujúceho zamestnanca, že končí jeho pracovný pomer (zastupovanie počas RD a MD). Moja otázka je, či stačí len telefonické upovedomenie zamestnávateľa o návrate z RD.

Opravujem: Zamestnankyňa je na MD nie RD.
Naposledy upravil Klimentová Viera : 20.05.10 at 05:42 Dôvod: Podstatný rozdiel v údaji.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Klimentová Viera Pozri príspevok
Prosím o radu. Zamestnankyňa je v súčasnej dobe na RD. Nastúpiť by mala do práce až v júli, ale ona telefonicky oznámila, že sa chce vrátiť o dva mesiace skôr. Bola upovedomená, aby to zamestnávateľovi oznámila písomne. Na základe tohto oznámenia môžeme, resp. musíme upovedomiť zastupujúceho zamestnanca, že končí jeho pracovný pomer (zastupovanie počas RD a MD). Moja otázka je, či stačí len telefonické upovedomenie zamestnávateľa o návrate z RD.

Opravujem: Zamestnankyňa je na MD nie RD.
Zákon síce nehovorí o písomnom požiadaní o RD a jeho rozsahu, ale v interných smerniciach by bolo rozumné to upraviť, že požiadať treba písomne a uviesť rozsah o aký žiada. Inak je to nepreukázatelné a mzdárka by mohla tvrdiť jedno a zamestnankyna druhé. Hlavne ak je niekto prijatý na zastupovanie zamestnanca čerpajúceho MD,RD. TEnto zastupujúci zamestnanec by mohol na to doplatiť/byť v neistote, ak by mu napr. končil pracovný pomer zo dňa na den. Bohužial zákon nehovorí o lehotách, kolko popredu treba požiadať o čerpanie RD, resp. o skorší nástup ako bolo pôvodne požiadané z RD (aj ked vo vašom prípade ide o nástup po MD), čo môže v určitých prípadoch robiť problém.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Súhlasím. Práve v tom je problém. Zastupujúci zamestnanec tak nevie do poslednej chvíle na čom je. Myslím si, že tu je práve priestor na úpravu a jasné vymedzenie vo vnútornom predpise, resp. v kolektívnej zmluve. Ďakujem za reakciu.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?
Zákonník bohužial nehovorí o tom, kolko popredu treba požiadať o čerpanie RD, resp. o jej ukončenie. HOvorí len o tom, že zamestnávatel je povinný poskytnúť RD v rozsahu, o aký rodič požiada.

Ak požiadala o ukončenie RD a nástup do práce a jej prevádzka zanikla, tak bud podpíše zmenu prac.zmluvy a ak s nou nesúhlasí, tak jej môžete dať výpoved z organizač. dôvodov (treba ich presnejšie špecifikovať) s nárokom na odstupné.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ďakujem za odpoveď. Zákonník práce teda neumožňuje preradiť zamestnanca na inú prevádzku pri zrušení prevádzky aj keď sa jedná o prevádzku s tou istou činnosťou aj s platovým ohodnotením dokonca pre ňu výhodnejšou pretože je v jej bydlisku, iba so súhlasom zamestnanca. Myslím si že sa tak trochu jedná aj o špekuláciu zamestnanca, pretože inak by predčasne neukončovala RD.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?
Nemusí prijať ponuknuté miesto, ak jej dáte výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. a má nárok na odstupné. To, koľko dní je povinná nástup vopred oznámiť ZP nedefinuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať