Zavrieť

Porady

Mám nárok na odstupné pri takejto výpovedi?

Prosím Vás potrebovala by som radu. Firma v ktorej som zamestnaná nám k 31.3.2010 dala výpoveď dohodou, pretože firma zmenila obchodný názov, právnu formu aj IČO. Nová firma nás zamestnala od 1.4.2010, týmto by som sa chcela opýtať či mi vzniká nárok na odstupné, pretože zamestnávateľ tvrdí, že nárok na odstupné nemám, pretože ma hneď zamestnal, ale ja mám obavu predsa ide len o úplne inú firmu, síce majitelia sú rovnakí, ale čo ak ma po mesiaci prepustia? Ďakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Uveď konkrétny paragraf z výpovede, nakoľko výpoveď dohodou neexistuje. Jedine dohoda o rozviazaní prac.pomeru podľa § 60 ZP.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
habibiatko habibiatko

habibiatko je offline (nepripojený) habibiatko

Samozrejme dávajú nám rozviazanie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce, len potrebujem vedieť či vzniká alebo nevzniká nárok na odstupné, konkrétne mňa sa to však netýka lebo tá firma, ktorá nám dáva výpoveď v nej som bola zamestnaná na dobu určitú, ale pýtam sa kvôli iným zamestnancom tí čo úž sú na dobu neurčitú.

A ešte by som chcela poprosiť o jednu radu. Ak mám zmluvu na dobu určitú je po uplynutí tejto doby ak sa zamestnávateľ rozhodne nechať si ma urobiť dodatok k zmluve, že sa mení na dobu neurčitú, musí to dať písomne?
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

§ 76
Odstupné a odchodné


(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

habibiatko Pozri príspevok
A ešte by som chcela poprosiť o jednu radu. Ak mám zmluvu na dobu určitú je po uplynutí tejto doby ak sa zamestnávateľ rozhodne nechať si ma urobiť dodatok k zmluve, že sa mení na dobu neurčitú, musí to dať písomne?
Ak po ukonceni doby urcitej nadalej pracujes - teda je ti nadalej pridelovana praca - tvoj pracovny pomer sa automaticky stava PP na dobu neurcitu.
V podstate zamestnavatel toto nemusi dat na papier (myslim, ze mu to nenariaduje zakon), ale ak chce mat vsetko v poriadku, tak by mal urobit dodatok a dat ti ho. Pripadne ty ako zamestnanec by si si mala taky dodatok ziadat.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

habibiatko Pozri príspevok
Prosím Vás potrebovala by som radu. Firma v ktorej som zamestnaná nám k 31.3.2010 dala výpoveď dohodou, pretože firma zmenila obchodný názov, právnu formu aj IČO. Nová firma nás zamestnala od 1.4.2010, týmto by som sa chcela opýtať či mi vzniká nárok na odstupné, pretože zamestnávateľ tvrdí, že nárok na odstupné nemám, pretože ma hneď zamestnal, ale ja mám obavu predsa ide len o úplne inú firmu, síce majitelia sú rovnakí, ale čo ak ma po mesiaci prepustia? Ďakujem
Keďže ide o 2 rôzne firmy, nie o právneho nástupcu pôvodnej firmy, tak pre prechode k inému zamestnávateľovi je nárok na odstupné pri skončení u prvej firmy.

Aj keď ide o skončenie dohodou, ak je to z dôvodu organizačných zmien, zamestnanec má nárok na odstupné. Treba ale dôvod skončenia uviesť do dohody.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

habibiatko Pozri príspevok
Prosím Vás potrebovala by som radu. Firma v ktorej som zamestnaná nám k 31.3.2010 dala výpoveď dohodou, pretože firma zmenila obchodný názov, právnu formu aj IČO. Nová firma nás zamestnala od 1.4.2010, týmto by som sa chcela opýtať či mi vzniká nárok na odstupné, pretože zamestnávateľ tvrdí, že nárok na odstupné nemám, pretože ma hneď zamestnal, ale ja mám obavu predsa ide len o úplne inú firmu, síce majitelia sú rovnakí, ale čo ak ma po mesiaci prepustia? Ďakujem
Chobot Pozri príspevok
Keďže ide o 2 rôzne firmy, nie o právneho nástupcu pôvodnej firmy, tak pre prechode k inému zamestnávateľovi je nárok na odstupné pri skončení u prvej firmy.

Aj keď ide o skončenie dohodou, ak je to z dôvodu organizačných zmien, zamestnanec má nárok na odstupné. Treba ale dôvod skončenia uviesť do dohody.
No neviem, ale mne to dosť pripadá práve ako právny nástupca. Ťažko posudzovať, keď nepoznáme podrobnosti. Ale keby boli stará a nová firma urobili medzi sebou zmluvy o prechode práv a povinností, nárok na odstupné by nebol, pretože by v podstate pracovný pomer pokračoval.
6 0
smutko smutko

smutko je offline (nepripojený) smutko

My sme boli v rovnakej situácií. Dali nám podpísať dodatok k pracovnej zmluve, tam bolo napísané že náležitosti prac. zmluvy sa nemenia a práva a povinnosti preberá nový zamestnávateľ. Odstupné sme nedostali ale sme ďalej pracovali.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

smutko Pozri príspevok
My sme boli v rovnakej situácií. Dali nám podpísať dodatok k pracovnej zmluve, tam bolo napísané že náležitosti prac. zmluvy sa nemenia a práva a povinnosti preberá nový zamestnávateľ. Odstupné sme nedostali ale sme ďalej pracovali.
To je práve ten prechod práv a povinností podľa Zákonníka práce. Aj keď zamestnávateľ je iný, pracovný pomer pokračuje bez prerušenia, preto niet dôvodu na odstupné.
2 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Predpokladám, že za krátku dobu budem aj ja v situácii, kedy sa naše občianske združenie spojí s iným, nakoľko športové kluby už prešli do novovzniknutého OZ. Chcela by som vedieť, keď prevezme nové aj zamestnancov, či pri prípadnej výpovedi z dôvodu nepotrebnosti, nakoľko som ekonómka a oni ekonóma majú, budem mať nárok na odstupné za obdobie 3 mesiacov /v pôvodnom pracujem 16 rok/ po zmene zamestnávateľa. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rogalo Pozri príspevok
Predpokladám, že za krátku dobu budem aj ja v situácii, kedy sa naše občianske združenie spojí s iným, nakoľko športové kluby už prešli do novovzniknutého OZ. Chcela by som vedieť, keď prevezme nové aj zamestnancov, či pri prípadnej výpovedi z dôvodu nepotrebnosti, nakoľko som ekonómka a oni ekonóma majú, budem mať nárok na odstupné za obdobie 3 mesiacov /v pôvodnom pracujem 16 rok/ po zmene zamestnávateľa. Ďakujem
Áno.
1 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Tweety, ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď. Začínam v tejto neistej situácii mať určité pochybnosti, ale dúfam, že to dopadne dobré a pripravujem sa na všetko.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Eulalia Pozri príspevok
No neviem, ale mne to dosť pripadá práve ako právny nástupca. Ťažko posudzovať, keď nepoznáme podrobnosti. Ale keby boli stará a nová firma urobili medzi sebou zmluvy o prechode práv a povinností, nárok na odstupné by nebol, pretože by v podstate pracovný pomer pokračoval.
Je ťažké kvalifikovane povedať, či ide o nástupnícku firmu alebo nie, lebo nepoznáme podrobnosti. Ale vychádzam z toho, že habibiatko napísala:

"Firma v ktorej som zamestnaná nám k 31.3.2010 dala výpoveď dohodou, pretože firma zmenila obchodný názov, právnu formu aj IČO. Nová firma nás zamestnala od 1.4.2010,"


Keby išlo o nástupnícku firmy, ktorá prevzala všetky práva a povinnosti, tak by nebolo nutné ukončovať pracovný pomer, ale stačilo by zmenu riešiť len dodatkom k PZ. Ale aj tak môže byť, že išlo o nástupnícku firmu a chceli to riešiť takto.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Fany Pozri príspevok
No lenže z pohľadu napr. odvodov do poisťovní, je to už iná firma, preto rozviazanie prac. pomeru a nové zmluvy vlastne boli potrebné.
Chcem sa spýtať, či sa v novej firme v takomto prípade môže dať zamestnancom na pracovnú zmluvu aj skúšobná doba, resp. či je niekde uvedené, že v takomto prípade sa skúš.doba nedáva.
V takomto pripade musi nova firma dat rovnake podmienky v prac. zmluve ako povodna firma. Kedze skusobna doba pracovnikovi uz neplynie, nemoze mat skusobnu dobu ani v novej firme.
0 0
Huligen Huligen

Huligen je offline (nepripojený) Huligen

Zdavim vsetkych.
Informacia :tento isty problem mame aj mi len nikde som sa nedocital ci v tom dodatku nahodov nebude aj to ze prava a povinosti pejdu na noveho zamestnavatela , zmluvy budu na dobu neurcitu alebo na dobu neurcitu so skusobnov dobov 3 mesiace a potom nas vsetkych posle na ulicu a tim sa nas zbavi novy zamestnavatel a stary sa potesi ze usetril na odstupnom. no poradte . Za radu Vam vopred dakujem vsetkymak bi bol aj § potesi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Huligen Pozri príspevok
Zdavim vsetkych.
Informacia :tento isty problem mame aj mi len nikde som sa nedocital ci v tom dodatku nahodov nebude aj to ze prava a povinosti pejdu na noveho zamestnavatela , zmluvy budu na dobu neurcitu alebo na dobu neurcitu so skusobnov dobov 3 mesiace a potom nas vsetkych posle na ulicu a tim sa nas zbavi novy zamestnavatel a stary sa potesi ze usetril na odstupnom. no poradte . Za radu Vam vopred dakujem vsetkymak bi bol aj § potesi.
Pred podpísaním zmluvy si ju treba dôkladne prečítať. Nikdy nemusíš nič podpisovať okamžite. Každý má právo pred tým, než niečo podpíše si to prečítať a oboznámiť sa s textom podpisovaného dokumentu.

Ak sa ti niečo nebude v dodatku pozdávať, máš právo proti tomu namietať a žiadať to zmeniť. Treba si uvedomiť, že ide o dohodu, na ktorú treba 2 zmluvné strany. AK jedna nesúhlasí, žiadna dohoda nie je.

Žiadny zákon neprikazuje zamestnávateľovi, čo môže a čo nemôže byť v tom dodatku. Pracovný vzťah si upravuješ so zamestnávateľom ty.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

má zamestnanec právo si napr. pracovnú zmluvu alebo dodatok k prac.zmluve zobrať domov a preštudovať si ju? Musí mu to z-ľ umožnť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janaGT Pozri príspevok
má zamestnanec právo si napr. pracovnú zmluvu alebo dodatok k prac.zmluve zobrať domov a preštudovať si ju? Musí mu to z-ľ umožnť?
A na pôde zamestnáv. na to nie je čas?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Tweety Pozri príspevok
A na pôde zamestnáv. na to nie je čas?
je, ale sa bojím, aby môj manžel po nástupe do PP po dlhodobej PN nepodpísal niečo, čo nemá.
Naposledy upravil janaGT : 27.04.10 at 10:23
0 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Zdravím. Pracujem v ZŠ ako účtovníčka už tri roky. Pracovnú zmluvu mám uzavretú na dobu neurčitú. Po zvolení nového riaditeľa sa ma tento snaží vyštvať a dosadiť si tam svojho človeka. Ponúka mi odstupné vo výške 3000 E. Má vôbec na vyplatenie tak velikého odstupného právo?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Helga12 Pozri príspevok
Zdravím. Pracujem v ZŠ ako účtovníčka už tri roky. Pracovnú zmluvu mám uzavretú na dobu neurčitú. Po zvolení nového riaditeľa sa ma tento snaží vyštvať a dosadiť si tam svojho človeka. Ponúka mi odstupné vo výške 3000 E. Má vôbec na vyplatenie tak velikého odstupného právo?
Vôbec nerieš, či máš právo alebo nie. Ak ti to ponúka, a vyhovuje ti to, tak to ber. Horšie by bolo, keby ťa chcel dostať preč bez akéhokoľvek odstupného.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať