Zavrieť

Porady

Aký je postup pre Slováka ktorý chce byť zaregistrovaný ako Freelance na Slovensku ?

Srdečne zdravím ,

Zaujímala by ma jedna otázka ak by vás to neobťažovalo mi pomôcť. Zo Slovenska som odišiel keď som mal 19 (teraz mam takmer 31) a odvtedy som neplatil dane ani žiadne iné poistenie ani na Slovensku ani vo Francúzsku kde žijem. Jednoducho neexistujem legálne nikde. Trvalý pobyt mam asi v dome mojich rodičov kde nežijem. Zaujímalo by ma aký je postup pre Slováka ktorý chce byť zaregistrovaný na Slovensku ako Freelance ( Nezávislý Grafik na príklad). Nenašiel som o tom na internete žiadne informácie. Zaujímalo by ma kde sa to registruje že je niekto Freelance. A AKO a KOLKO má Freelance platiť dane? Čo by som mal ja v mojom prípade urobiť ak by som chcel byt zaregistrovaný na Slovensku?

Srdečná vďaka.

Miroslav
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Bekor
    Srdečne zdravím ,

    Zaujímala by ma jedna otázka ak by vás to neobťažovalo mi pomôcť. Zo Slovenska som odišiel keď som mal 19 (teraz mam takmer 31) a odvtedy som neplatil dane ani žiadne iné poistenie ani na Slovensku ani vo Francúzsku kde žijem. Jednoducho neexistujem legálne nikde. Trvalý pobyt mam asi v dome mojich rodičov kde nežijem. Zaujímalo by ma aký je postup pre Slováka ktorý chce byť zaregistrovaný na Slovensku ako Freelance ( Nezávislý Grafik na príklad). Nenašiel som o tom na internete žiadne informácie. Zaujímalo by ma kde sa to registruje že je niekto Freelance. A AKO a KOLKO má Freelance platiť dane? Čo by som mal ja v mojom prípade urobiť ak by som chcel byt zaregistrovaný na Slovensku?

    Srdečná vďaka.

    Miroslav
    Priznám sa, že celkom nerozumiem, čo chceš robiť. Ak grafiku na živnosť, tož založ si živnosť. Ak chceš tvoriť - tak by to bolo ako u slobodných umelcov- podľa autorského zákona.... ale nejaký pobyt musíš asi mať, aby si vedel, kam podať daňové priznanie... a všeliaké iné povinnosti má občan tejto republiky - napr. platiť si ZP... len či je to to čo by si chcel? žiť tu ako riadny občan ?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Chceš žiť a pracovať na Slovensku, alebo vo Francúzsku ?

    Môžeš mať na Slovensku alebo živnosť, alebo obchodnú spoločnosť, cez ktorú vykonávať svoje aktivity, prípadne byť slobodný umelec.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    ked dáš bližšie vedieť čo vlastne chceš, dáko ťa už nasmerujeme inak je tu veľa toho popísané, ako a v akom prípade s čím začínať - hľadaj cez "Hľadať"

    Bekor je offline (nepripojený) Bekor

    Bekor
    Freelance je asi slobodný umelec po slovensky.

    Rozhodne sa nechystám na Slovensko hneď, možno za par rokov.

    Takže asi by ma zaujímalo čo mam urobiť ak chcem byt registrovaný na Slovensku ako slobodný umelec? Sa mi zdá že je to asi to čo by mi vyhovovalo najlepšie. Ak to dobre chápem tak slobodný umelec nemusí platiť dane ak jeho zárobok nepresahuje určitú sumu. A jeho zárobok nemusí byt pravidelný keďže niekedy sa darí niekedy nie.

    ZP neplatím odkedy som zo Slovenska odišiel a neplatím ho ani tu vo Francii.

    Teda aspoň si myslím že by to malo byt jednoduchšie pre umelcov ako pre živnostníkov alebo sa mýlim?

    webguru je offline (nepripojený) webguru

    webguru
    Dobra otazka. JA sa chystam tiez na buduci rok a pravdupovediac neviem ci budem musiet platit nejake ZP alebo nie. Moj plan je totiz prist iba na niekolko mesiacov, takze pobyt nebude trvaly ale len prechodny. Zaujimalo by ma ak to riesil niekto kto isiel na Slovensko docasne zo zahranicia...

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    viem,že moja známa keď išla pracovať von na určité obdobie sa tu odhlásila zo ZP a tam sa prihlásila,pre prípad choroby...podobný systém ako u nás,len sa viac dopláca.
    čo sa týka BEKORA ak sa vráti a bude sa chcieť stať čímkolvek, ak sa pri odchode do F neodhlásil zo ZP budú žiadať aby doplatil celé obdobie

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Áno je to tak, čo sa týka zdravotného poistenia. Ale pokiaľ si v zahraničí, a chceš byť poistený na Slovensku, stačí si platiť od 1.9.2005 sumu ako dobrovoľne nezamestnaná osoba vo výške 575 Sk. Pokiaľ ide o dôchodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti, ak nepodnikáš aktívne na Slovensku, majú charakter dobrovoľnosti a nemusíš (ale môžeš) ich platiť.

    Pokiaľ ide o podnikanie, ideálna je funkcia konateľa v s.r.o. bez súčasnej pracovnej zmluvy. Okrem zdravotného poistenia (minimálneho) neplatí žiadne iné odvody.

    Bekor je offline (nepripojený) Bekor

    Bekor
    Vďaka za pomoc,

    Ja sa vám to pokúsim spresniť ešte viac, tú moju situáciu tu vo FR. Mne osobne je to úplne jedno či som niekde evidovaný alebo nie, ani zdravotne poistenie mi netreba, ani sociálne poistenie mi netreba. Žijem takto už vyše 10 rokov a vyhovuje mi to.

    LENZE

    Ja tu pracujem na počítači , mám svoj počítač a na ňom pre známych vyrábam grafické návrhy pre tlač. Napríklad navrhujem katalógy. Robím tiež niekedy internetové stránky pre známych.

    A tu je ten problém. Všetci moji známi pre ktorých som pracoval mi zaplatili ale pretože ja nemám žiadny oficiálny štatút nemohli si to oni oficiálne zaevidovať do papierov keďže ja som im nemohol vystaviť žiadny papier či faktúru za vykonanú prácu. Keďže oficiálne som tu už desať rokov turista.

    Mne, ani im to až tak moc neprekáža .

    Ale mám tu aj takých zákazníkov ktorý by chceli ak by som im mohol dať oficiálnu legálnu faktúru.

    Takže Hľadám spôsob ako sa na Slovensku zaregistrovať aby to spĺňalo nejakým tým normám aby som mohol niekomu vystaviť legálnu faktúru. Ale ja tu faktúru nebudem vystavovať za každú Moju vykonanú prácu rád by som ju vystavoval len do takej hodnoty aby som nemusel planiť dane . Aby sme sa dobre chápali mojim cieľom je mať možnosť oficiálne vystaviť faktúru len vo výnimočných prípadoch ale tá faktúra má byť legálna.

    Takže ak by som bol zaregistrovaný ako slobodný umelec od akej minimálnej sumy sa musí začať platiť daň???

    A ak by som bol konateľom v s.r.o. od akej minimálnej sumy sa musí začať platiť daň??? A Ako sa môžem stať konateľom v s.r.o.čke??? To Si mám založiť s.r.o. čku??? To je asi zložitá vec.



    Vďaka moc za pomoc.

    Bekor.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Bekor, v prvom rade si myslím, že ako občan SR si budeš musieť doplatiť poistné na ZP v minimálnej výške do 31.12.2004 /pokiaľ nepreukážeš, že si bol v zahraničí poistený/ od 1.1.2005 do 31.8. 2005 - neplatíš nič. Od 1.9.2005 si sa mal prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaný a platiť 575,- Sk preddavkovo mesačne. To sa týka aj tzv. "slobodného podnikania". Ale na konci roka budeš robiť ročné zúčtovanie ZP. Registrovať sa ako slobodný umelec musíš na Tvojom DU /podľa miesta bydliska/, kde oznámiš, že máš uvedený príjem. DU Ti vystaví kartičku s Tvojim DIČ. Teraz je odpočítateľná položka na daňovníka približne 87 tis. /to nezdaňuješ/, ale daňové priznanie podať musíš a v daňovom priznaní musíš uviesť Tvoje celosvetové príjmy /čiže aj z Francie/.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A ako slobodný umelec, sa potom čo sa týka účtovníctva chováš ako každý iný podnikateľ. Čiže si zvolíš účtovníctvo, alebo paušálne výdavky. Môžeš vystavovať faktúry, atd. atd. Nebudeš mať síce pridelené IČO, ale DU Ti pridelí DIČ a to budeš používať na Tebou vystavených faktúrach.

    Bekor je offline (nepripojený) Bekor

    Bekor
    Takže ak by som to zhrnul mám dve JEDNODUCHÉ možnosti.

    Pôjdem na Slovensko na DU a poviem že chcem byť slobodný umelec a že chcem DIC aby som mohol vystaviť faktúru a aby som mohol zaplatiť dane.

    A keď mi dá DIC ja vystavím faktúru na 87 tisíc korún a na daňovom priznaní napíšem že som zarobil 87 tisíc korún nebudem musieť platiť nič JE TAK ???



    Druha verzia je ak by som napríklad napísal pravdu o mojom zárobku že som zarobil 10 000 Euro = 400 000 SK Približne

    Nemám ani poňatia Čo budem musieť z toho zaplatiť štátu. Vedel by mi to niekto jednoducho vypočítať ? Ak by som priznal oficiálne 400 000 korún ročne Čo Budem musieť z toho odovzdať štátu ? poisťovni ? atd. ? atd. ?

    Bekor

    bryan je offline (nepripojený) bryan

    bryan
    ty si vlastne dost tazky pripad,
    ciastocne dozrievas do stadia, kedy ti uz nebude stacit zit iba z ruky do ust, nehovoriac o tom, ak raz nahodou budes mat rodinu a deti ... jednoznacne je fajn, ze si zijes volne a series na vsetky urady, ale z toho co tu predvadzas, mas len dve moznosti:
    1. ser na to dalej a netrap sa so sprostostami
    2. daj si veci do poriadku, z 10000 EUR sa nenaba;lis natolko, aby si si urobil slusnu penziu a nebodaj zaplatil jednoduchu operaciu typu "slepe crevo".

    Tak isto tu ziadas po nas veci, ktore su defacto navodom na vyhybanie sa zakonu, ak nie priamo na porusovanie zakona...

    Podla mna si isiel do sveta aj preto, aby si dozrel, mozno prave dozrel cas aby si sa zamyslel k comu si dozrel.

    Bekor je offline (nepripojený) Bekor

    Bekor
    bryan
    ty si vlastne dost tazky pripad,
    ciastocne dozrievas do stadia, kedy ti uz nebude stacit zit iba z ruky do ust, nehovoriac o tom, ak raz nahodou budes mat rodinu a deti ... jednoznacne je fajn, ze si zijes volne a series na vsetky urady, ale z toho co tu predvadzas, mas len dve moznosti:
    1. ser na to dalej a netrap sa so sprostostami
    2. daj si veci do poriadku, z 10000 EUR sa nenaba;lis natolko, aby si si urobil slusnu penziu a nebodaj zaplatil jednoduchu operaciu typu "slepe crevo".

    Tak isto tu ziadas po nas veci, ktore su defacto navodom na vyhybanie sa zakonu, ak nie priamo na porusovanie zakona...

    Podla mna si isiel do sveta aj preto, aby si dozrel, mozno prave dozrel cas aby si sa zamyslel k comu si dozrel.
    1. Asi to tak spravím ak budem mať takých radcov ako ty.

    2. No comments.


    Bekor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.