Zavrieť

Porady

Príjem z nájomného - časovo rozlíšiť alebo nie?

Ahoj všetci,

SZČO prenajíma kancelárske priestory. V 09/2005 poslala faktúru svojím nájomcom, v ktorej požadovala uhradenie nájomného na obdobie do konca roka 2005 a na celý rok 2006. Nájomcovia faktúry zaplatili. Mám tento príjem v jednoduchom účtovníctve časovo rozlíšiť alebo nie.

Ďakujem za rady a nározy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja sice s jednoduchym uctovnictvom skusenosti nemam, ale si myslim, ze prijate najomne za rok 2006 by malo byt zauctovane v priebeznych polozkach a do prijmu by sa malo zapocitat len najomne za tento rok.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Este by som doplnila, ze ani v jednoduchom uctovnictve nie je kazdy prijem penazi a kazdy vydaj penazi danovym prijmom alebo vydajom. Napr. zaplatena akontacia v pripade leasingu asi nemoze byt uznana ako naklad v plnej vyske.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    U prijatého nájomného sa nevyžaduje časové rozlíšenie. Ak daňovník príjme nájomné vopred alebo príjme nájomné za uplynulé roky, tieto príjmy sa zahrnú do príjmov ovplyvňujúcich základ dane v tom zdaňovacom období, v ktorom platby boli prijaté.

    Časové rozlíšenie sa robí u prijatého alebo poskytnutého preddavku - zálohy, ktorá je súčasťou základu dane u FO v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby, alebo iných plnení, na úhradu ktorých bol prijatý, alebo uhradený preddavok.

    Iba pri platbe nájomného vopred prenajímateľovi fyzickej osobe na ďalšie zdaňovacie obdobie je potrebné platby časovo rozlíšiť rovnomerne.
    Naposledy upravil Muška : 15.10.05 at 17:40

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Dakujem za poucenie, ako som uz pisala, s jednoduchym uctovnictvom nemam ziadne skusenosti.

    Príjem z nájomného - časovo rozlíšiť alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.