Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Xanti- urcite je zaco dobre rady maju cenu zlata, v tomto pripade cenu vysokej materskej. DAKUJEM
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ahojte, chcem Vás poprosiť o usmernenie, kamarátka je v 5tt., bude s ňou ukončený prac. pomer zrejme koncom septembra. Termín pôrodu vychádza na koniec marca 2011, takže na materskú by mala nastúpiť v polovičke februára 2011. Takže by mala byť v 6 mesačnej ochrannej lehote a mala by mať nárok na materskú.
Čo ale v takom prípade, keby si teraz začala platiť DNP? Bude sa výška materskej vypočítavať z tohto DNP alebo bude počítaná ešte zo zamestnania?
0 0
Lýdia Lýdia

Lýdia je offline (nepripojený) Lýdia

Ahojte, mám známu kt. bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010
od 26.3.2010- 31.8.2010 evidovaná na UP od 1.9.2010- zamestnaná, termín pôrodu 8.4.2010 bude mať nárok na Materské ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lýdia Pozri príspevok
Ahojte, mám známu kt. bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010
od 26.3.2010- 31.8.2010 evidovaná na UP od 1.9.2010- zamestnaná, termín pôrodu 8.4.2010 bude mať nárok na Materské ?
.... áno, ak bude trvať jej PP a ak neporodí predčasne (270 dní stíha)
1 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobrý deň
snažíme sa otehotnieť no nedarí sa. Platím si DNP.
Kôli veľkému stresu som dala výpoveď. Práca, ktorú som si našla mi padla teraz som vo výpovednej dobe. Od 1. oktobra nemám prácu preto sa chcem spýtať či mi môže DNP nejak pomôcť ak budem na úrade práce. Myslím vyššiu nezamestnaneckú alebo či to môžem nejak využiť vo svoj prospech . Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

moe7 Pozri príspevok
Dobrý deň
snažíme sa otehotnieť no nedarí sa. Platím si DNP.
Kôli veľkému stresu som dala výpoveď. Práca, ktorú som si našla mi padla teraz som vo výpovednej dobe. Od 1. oktobra nemám prácu preto sa chcem spýtať či mi môže DNP nejak pomôcť ak budem na úrade práce. Myslím vyššiu nezamestnaneckú alebo či to môžem nejak využiť vo svoj prospech . Ďakujem
.... nemocenské poistenie (DNP).....nárok na nemocenské dávky ...
ak by si si platila aj poistenie v nezamestnanosti (DPvN)... nárok na vyššiu dávku v nezamestnanosti
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Do 30.06.2010 som bola nepretržite zamestnaná. Potom som bola 1 mesiac dobrovolne poistená a od 01.09.2010 som znova zamestnaná. V súčasnosti som v 4 mesiaci tehotenstva a nástup na materskú je v polovici januára 2010. Moja terajšia práca však nespĺňa moje očakávania a preto ju chcem ukončiť k 30.9.2010 ešte v skúšobnej dobe ( ak by mi to vyšlo s materskou, tak by som skončila hneď zajtra ). Potom sa mi už zrejme nepodarí zamestnať a preto ma zaujíma, z čoho sa mi vypočíta materská .
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

Dobry den, som nepretrzite zamestnana niekolko rokov u jedneho zamestnavatela, chcela by som si zvysit VZ pre matersku na maximum a to sposobom: skoncim u terajsieho zamestnavatela, zamestnam sa u druheho (nakolko viem ze tam nechcem zostat natrvalo zamestnana, len kvoli potrebnej zmene VZ), dam vypoved a vratim sa k prvemu zamestavatelovi, kde budem mat max VZ. Je mozne takymto sposobom dosiahnut max matersku? TP je 30.1.2011
0 0
AbiaLajla AbiaLajla

AbiaLajla je offline (nepripojený) AbiaLajla

Prosím o radu,
som SZČO a platím nem.poist. z nim.VZ. Som tehotná , porodím v marci 2011,
na materskú nastúpim 6 týždňov pred porodom, 270 dní spľňam.
Mám možnosť sa zamestnať ešte v roku 2010 od 1.10.2010 s najvyšším VZ.
Musím zrušiť živnosť, aby som mala materské čo najvyššie, ako sa mi bude posudzovať VZ za rok 2010 ?
Ďakujem
AbiaLalja
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Predbežne - musela by si zrušiť živnosť, inak by ti zo zamestnania nevznikol nárok na materské.
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

Mám tiež otázku. DNP si platím od 11/2009 z maxima, čo bolo myslím 1084 eur. (odvody z práce+ doplatok do maxima) T.č. som tehotná, predpokladám, že okolo 12/2010 ma lekár pošle na rizikové. Chcem sa spýtať, čo robiť s DNP, keď nastúpim na PN? Bude to mať vplyv na materskú, resp.ako najdlhšie mi to budú vyplácať?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Som zamestnaná na dobu určitú do konca roka. Termín pôrodu mám podľa materskej knižky 20. marca 2011. Ešte by som sa možno dohodla so zamestnávateľom na predlžení prac.zmluvy do konca januára 2011. Na materskú by som mala nastúpiť 6.februára 2011 ?
Čo s tým jedným týždňom? Musím sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná alebo môžem už čerpať materskú dovolenku?
Za skorú odpoveď ďakujem.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Prosím, opravte ma, ak sa mýlim...
Predpokladaný pôrod 14.6.2011, cca 3-5týždeň tehotenstva.
DNP 11,12/2008 z maxima, zmena
celý rok 2009 z minima
1/2010 z minima, koniec DNP
Zamestnaná od 5/2009, min.mzda
Prihlásim sa na DNP /max.VZ - hrubá mzda/. Ak by som bola PN hneď, rátalo by sa mi nemocenské zo zamestnania aj z DNP, ktoré som platila v roku 2009....?
Ak by som bola PN až v roku 2011, z čoho by sa mi rátalo nemocenské resp. materské???? Rátalo by sa mi zo zamestnania a z posledného DNP, ktoré by som si platila z maxima?.......
Naposledy upravil valca11 : 08.10.10 at 07:04
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

psps Pozri príspevok
Som zamestnaná na dobu určitú do konca roka. Termín pôrodu mám podľa materskej knižky 20. marca 2011. Ešte by som sa možno dohodla so zamestnávateľom na predlžení prac.zmluvy do konca januára 2011. Na materskú by som mala nastúpiť 6.februára 2011 ?
Čo s tým jedným týždňom? Musím sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná alebo môžem už čerpať materskú dovolenku?
Za skorú odpoveď ďakujem.
Ak nastúpiš na MD až po ukončení PP, tak nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týždnov pred PTP, tj. nie skôr. Ale ak by si nastupovala na MD napr. 8týž. pred PTP ešte počas trvania PP (ak ti predlžia PP do konca januára) a ten by skončil najskôr v druhý den MD, tak by sa to dalo.

Tak je to podla teraz účinného zákona. Ak nevybavíš trvanie PP aj v r.2011, tak bud sa evidovať na UP, alebo byť PN, očr alebo dobrovolné platenie ZP.

Ešte tolko, že ak ti skončí PP 31.12.2010 a tvoj PP začal v r.2009 alebo skôr, tak sa ti materksé bude rátať z roku 2009. Ak skončí PP v r.2011, tak sa materské bude rátať z r.2010.
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

NInive Pozri príspevok
Mám tiež otázku. DNP si platím od 11/2009 z maxima, čo bolo myslím 1084 eur. (odvody z práce+ doplatok do maxima) T.č. som tehotná, predpokladám, že okolo 12/2010 ma lekár pošle na rizikové. Chcem sa spýtať, čo robiť s DNP, keď nastúpim na PN? Bude to mať vplyv na materskú, resp.ako najdlhšie mi to budú vyplácať?
treba si vyžiadať 2x doklad o dočas.prac.neschop. Jednu dáš zamestnávatelovi a jednu sama do SP kde si platíš DNP. Nemocenské sa poberá najviac 52týž., tolko ale tehot. netrvá materská samozrejme nie je nemocenské, to je zvlášť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Prosím, opravte ma, ak sa mýlim...
Predpokladaný pôrod 14.6.2011, cca 3-5týždeň tehotenstva.
DNP 11,12/2008 z maxima, zmena
celý rok 2009 z minima
1/2010 z minima, koniec DNP
Zamestnaná od 5/2009, min.mzda
Prihlásim sa na DNP /max.VZ - hrubá mzda/. Ak by som bola PN hneď, rátalo by sa mi nemocenské zo zamestnania aj z DNP, ktoré som platila v roku 2009....?
Ak by som bola PN až v roku 2011, z čoho by sa mi rátalo nemocenské resp. materské???? Rátalo by sa mi zo zamestnania a z posledného DNP, ktoré by som si platila z maxima?.......
Vždy sa berie do úvahy posledné (trvajúce poistenie). Ukončené - je len na počet dní poistenia... odpoveď nájdeš v §§ 54 - 58 ... nechcem to tu zbytočne kopírovať To samozrejme platí tento rok.
Čo bude v budúcom - reálne to budeme vedieť asi v decembri ..
kukni do tejto témy http://www.porada.sk/t148486-navrhov...-poisteni.html
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

valca11 Pozri príspevok
Prosím, opravte ma, ak sa mýlim...
Predpokladaný pôrod 14.6.2011, cca 3-5týždeň tehotenstva.
DNP 11,12/2008 z maxima, zmena
celý rok 2009 z minima
1/2010 z minima, koniec DNP
Zamestnaná od 5/2009, min.mzda
Prihlásim sa na DNP /max.VZ - hrubá mzda/. Ak by som bola PN hneď, rátalo by sa mi nemocenské zo zamestnania aj z DNP, ktoré som platila v roku 2009....?
Ak by som bola PN až v roku 2011, z čoho by sa mi rátalo nemocenské resp. materské???? Rátalo by sa mi zo zamestnania a z posledného DNP, ktoré by som si platila z maxima?.......
V zamestnaní - materské z príjmu roku 2010.
DNP - z VZ roku 2010 (od vzniku poistenia do 31.12.). Ak by však súčasné DNP trvalo menej ako 26 týždňov, materskú z DNP by si mala z minima, aj keď budeš platiť viac.

Rovnaká odpoveď platí aj pre nemocenské, počas poberania nemocenského DNP trvá, odvody neplatíš.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať nasledovné:
Som zamestnaná od roku 2002 v jednej firme až do súčastnosti. V 5/2007 som nastupila na MD do 04/2010. Moja HM je cca 500 Eur.
Chcem sa prihlásiť na DNP od 1.11.2010 len neviem čo je pre mňa výhodnejšie, aký VZ si mám určiť. Tehotná ešte nie som.
Ak by som nastupovala na MD koncom roka 2011, VZ si mám určiť /max VZ-500 Eur HM/ po dobu 26 týždňov potom si mám zmeniť na minimálny VZ a platiť naďalej aby som splnila podmienku 270 dní.
Ak by som nastupovala na MD až v roku 2012 stačí mi teraz určiť VZ zminimálnej mzdy a kedy si urobiť zmenu, aby som čo najmenej zaplatila a dostala max. materskú?
ďakujem.
Naposledy upravil elizabet100 : 18.10.10 at 06:14
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

Je tu veľa príspevkov o materskej, ale chcela by som sa aj ja informovať....
Na materskú nastupim 22. 11. 2010, termín porodu je stanovený na 3.1.2011.
Zamestnaná som od r. 2002. DPN som si platila od 7.1.2009 do 8.1.2010 rozdielom VZ zo zamestnania. Na DPN som sa znova prihlásila 11.5.2010 z rozdielu VZ zo zamestnania.
Na čo všetko by som mala myslieť pri nástupe na materskú dovolenku, aby som dostala maximum. Ako je to pri zdravotnej poisťovni- treba nahlásiť nástup na MD alebo to robí zamestnávateľ? aj to keď som v 2. dôchodkovom pilieri /platí za mňa štát do 2. dôch. piliera počas materskej?/ Rozhodujúce obdobie pri DPN v tomto prípade je od 11.5.2010?
0 0
Zuzana172 Zuzana172

Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

Dobrý deň, chcela by som Vas poprosiť o ujasnenie, nie som si istá či tomu správne rozumiem. Bola som DNPO od 02/2009 do 03/2010 z min.VZ. Zamestnaná som bola od 01/2008-07/2009 s priem. HM 500eur, 02/2010-260eur a od 03/2010 mam HM cca 550eur. Nastup na matersku mam 17.01.2011 a termin porodu 25.02.2011. Ak sa nemylim, tak max. materska je 613eur. Podmienku byť poitená 270 dní pred nástupom na matersku za posledné dva roky budem mať splnenú aj ako zamestnanec aj ako DNPO. Ak chcem dosiahnúť túto matersku a ak tomu dobre rozumiem, tak stačí ak si zaplatím ako DNPO rozdiel max.VZ a mojej priem.HM t.j. 1116,75(je správny?)-550=616,75eur? Teda stačí ak sa znova poistím z cca 620eur? Ako dlho musí trvať toto poitenie? Stačí ak sa prihlásim len na týždeň s týmto základom a potom sa odhlásim a kedže toto bude moj posledný VZ z DNPO v tomto roku, tak potom sa mi bude počítať materské ako 550+620=1170x0,55=643eur, t.j. takto dosiahnem max. materské 613eur? Ešte by som sa chcela spýtať, ako by sa mi počítala PN-ka ak by som z nejakého dôvodu bola PN napr. 12/2010.Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie