Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zuzana172 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vas poprosiť o ujasnenie, nie som si istá či tomu správne rozumiem. Bola som DNPO od 02/2009 do 03/2010 z min.VZ. Zamestnaná som bola od 01/2008-07/2009 s priem. HM 500eur, 02/2010-260eur a od 03/2010 mam HM cca 550eur. Nastup na matersku mam 17.01.2011 a termin porodu 25.02.2011. Ak sa nemylim, tak max. materska je 613eur. Podmienku byť poitená 270 dní pred nástupom na matersku za posledné dva roky budem mať splnenú aj ako zamestnanec aj ako DNPO. Ak chcem dosiahnúť túto matersku a ak tomu dobre rozumiem, tak stačí ak si zaplatím ako DNPO rozdiel max.VZ a mojej priem.HM t.j. 1116,75(je správny?)-550=616,75eur? Teda stačí ak sa znova poistím z cca 620eur? Ako dlho musí trvať toto poitenie? Stačí ak sa prihlásim len na týždeň s týmto základom a potom sa odhlásim a kedže toto bude moj posledný VZ z DNPO v tomto roku, tak potom sa mi bude počítať materské ako 550+620=1170x0,55=643eur, t.j. takto dosiahnem max. materské 613eur? Ešte by som sa chcela spýtať, ako by sa mi počítala PN-ka ak by som z nejakého dôvodu bola PN napr. 12/2010.Ďakujem za odpoveď.
... tak na to je už neskoro ...
prihlás sa znova na DNP .. stačí z minima (už nemá význam dávať vyšší VZ).. a mala by si materskú zo súčtu VZ z PP a minima.
.. a ešte sledovať, aké budú zmeny v zákone (to len pre istotu )
Pre PNku platí to isté..
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Dobrý deň,

som momentálne na rodičovskej dovolenke a 26.10. t. r. by som mala nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku, tzv. reťazový pôrod. Mám k tomu zopár otázok:

- Na MD musím nastúpiť alebo môžem ďalej poberať rodičovský príspevok?

- Ak by som mohla poberať aj naďalej rodičovský príspevok, bola by jeho výška maximálna, teda 256 EUR?

- Ak by som "musela" poberať materskú, mala by som podľa terajších "prognóz" na zmeny v zákone nárok v budúcom roku na zvýšený rod. príspevok?

Pozn.: Zvýšený rodičovský príspevok som už poberala, i keď len dva mesiace, ale predsa.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradíte mi??
som zamestnanec a mzdu mám priemerne hrubú mzdu 550,- Eur niekedy menej a mám jedno dieťa 14 ročné a naň poberám rodič. príspevok aj daňový bonus.

teraz plánujem otehotnieť ku koncu roku teda dieťatko by sa malo narodiť niekedy 9-10/2011

prosím poradte mi ako to je s materskou teda kolko budem dostávať z terajšieho platu alebo ako si ju môžem navýšiť a ako ked sa chcem prihlásiť ako samoplatca v sociálke.

materská je 6 mesiacov z tohto výmeru a potom už len to čo dá štát, a ako to je s príspevkom pri narodení dieťaťa???

ďakujem veľmi pekne.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

heike Pozri príspevok
Dobrý deň,

som momentálne na rodičovskej dovolenke a 26.10. t. r. by som mala nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku, tzv. reťazový pôrod. Mám k tomu zopár otázok:

- Na MD musím nastúpiť alebo môžem ďalej poberať rodičovský príspevok?

- Ak by som mohla poberať aj naďalej rodičovský príspevok, bola by jeho výška maximálna, teda 256 EUR?

- Ak by som "musela" poberať materskú, mala by som podľa terajších "prognóz" na zmeny v zákone nárok v budúcom roku na zvýšený rod. príspevok?

Pozn.: Zvýšený rodičovský príspevok som už poberala, i keď len dva mesiace, ale predsa.

Prosím, vie mi niekto poradiť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronkaj Pozri príspevok
prosím poradíte mi??
som zamestnanec a mzdu mám priemerne hrubú mzdu 550,- Eur niekedy menej a mám jedno dieťa 14 ročné a naň poberám rodič. príspevok aj daňový bonus.

teraz plánujem otehotnieť ku koncu roku teda dieťatko by sa malo narodiť niekedy 9-10/2011

prosím poradte mi ako to je s materskou teda kolko budem dostávať z terajšieho platu alebo ako si ju môžem navýšiť a ako ked sa chcem prihlásiť ako samoplatca v sociálke.

materská je 6 mesiacov z tohto výmeru a potom už len to čo dá štát, a ako to je s príspevkom pri narodení dieťaťa???

ďakujem veľmi pekne.
... no najlepšie (a najistejšie) by bolo zamestnanie s platom okolo 1100 -1200€
K DNP .. ak teda zamestnanie meniť nebudeš .. tak sa môžeš poistiť z rozdielu maximálneho VZ a tvojho VZ v zamestnaní. Ak ešte nie si tehotná - tak stíhaš (A sledovať.. čo nakoniec poslanci schvália). Hádam do decembra budeme vedieť nové znenie zákona
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Katy a R

´dakujem takže urobím dobre ak sa prihlásim z toho rozdielu si budem platiť dobrovolne a prinajhošom ak to zrušia tak to môžem zrušiť aj ja a potom ak by to nezrušili tak vlastne budem dostávať časť čo mi platil zamestnávateľ a časť čo si sama doplácam

a ako to je prosím s tými príspevkami pri narodení ako to je teraz??? skladá sa to z dvoch častí jedno je od úradu práce a jedno od sociálky??? alebo ako no mám v tom chaos.

ďakujem pekne za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronkaj Pozri príspevok
prosím poradíte mi??
som zamestnanec a mzdu mám priemerne hrubú mzdu 550,- Eur niekedy menej a mám jedno dieťa 14 ročné a naň poberám rodič. príspevok aj daňový bonus.

teraz plánujem otehotnieť ku koncu roku teda dieťatko by sa malo narodiť niekedy 9-10/2011

prosím poradte mi ako to je s materskou teda kolko budem dostávať z terajšieho platu alebo ako si ju môžem navýšiť a ako ked sa chcem prihlásiť ako samoplatca v sociálke.

materská je 6 mesiacov z tohto výmeru a potom už len to čo dá štát, a ako to je s príspevkom pri narodení dieťaťa???

ďakujem veľmi pekne.
na 14 ročné dieťa určite nepoberáš rodičovský príspevok, ale prídavok na dieť z UP a daňový bonus od zamestnávatela.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

heike Pozri príspevok
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Please, poraďte mi...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronkaj Pozri príspevok
Katy a R

´dakujem takže urobím dobre ak sa prihlásim z toho rozdielu si budem platiť dobrovolne a prinajhošom ak to zrušia tak to môžem zrušiť aj ja a potom ak by to nezrušili tak vlastne budem dostávať časť čo mi platil zamestnávateľ a časť čo si sama doplácam

a ako to je prosím s tými príspevkami pri narodení ako to je teraz??? skladá sa to z dvoch častí jedno je od úradu práce a jedno od sociálky??? alebo ako no mám v tom chaos.

ďakujem pekne za pomoc
.. k tej prvej časti .. áno
.. k tej druhej .. vypláca UPSVaR .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=229
0 0
Zuzana172 Zuzana172

Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

Katy a R

Ďakujem za odpoveď, možeš mi prosím Ťa vysvetliť, prečo už je neskoro? V čom sa mýlim? Ak nastúpim na materskú 17.01.2011 nevypočítava sa príspevok z posledného DNP za predcházajúci rok? A ak sa poistím teraz z minima musím byť poistená až do nástupu na materskú alebo ako dlho? )Dakujem za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zuzana172 Pozri príspevok
Katy a R

Ďakujem za odpoveď, možeš mi prosím Ťa vysvetliť, prečo už je neskoro? V čom sa mýlim? Ak nastúpim na materskú 17.01.2011 nevypočítava sa príspevok z posledného DNP za predcházajúci rok? A ak sa poistím teraz z minima musím byť poistená až do nástupu na materskú alebo ako dlho? )Dakujem za radu.
.. pretože v tvojom prípade - pri DNP sa použije pravdepodobný VZ ( aj keby si sa z maxima prihlásila) ... viď § 57 c
... no a poistenie môžeš nechať do konca materskej .. potom uvidíš, čo ďalej
0 0
Adrika83 Adrika83

Adrika83 je offline (nepripojený) Adrika83

Prosiiiim o informaciu, lebo mam v tom chaoz. S velkou pravdepodobnostou schvalia od roku 2011 novy zakon o materskej. Bude sa dať poberat materska z max.VZ ???

Moj problem je taky, ze som tehotna a materska by mi mala zacat 2.5.2011. DNP si platim od 1.7.2010 (takze presne od1.1.2011 budem moct cerpat napr. PN) . Som zamestnana. Bojim sa ze si to platim uplne zbytocne a ze ked schvalia matersku zo 60% hrubeho prijmu, tak som v ....
Prosim odpovedzte mi niekto :-) Vopred dakujem.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobrý deň,

včera som si bola dať to pripoistenie aby som mala lepšiu materskú
takže som si od 25.10.2010 dala z rozdielu VZ a toho čo mi platí zamestnávateľ a vyšlo mi to na 570 Eur a platiť budem 25,- mesačne.

- povedali mi že tým, že mám u zamestnávateľa už určite 270 dní aj budem lebo výpoved nedávam a dúfam ani nedostanem tak mi časť materskej pôjde z toho teda 50 %
- vraj ak aj teraz hněď by som zostala tehotná je to ok lebo toto DNP budem mať k dátumu pôrodu 26 týždňov a to už budem splnať a teda mi bude platiť aj z tých 570 Eur 50%
- podľa mňa aj čo sa všade píše musí aj to DNP byť k dátumu pôrodu 270 dní či nemusí????

a čo plánujú ako to bude s materskou na tých 6 mesiacov vláda od 1.1.2011 vraj toto zrušia tieto pripoistenia a budú dávať 60% z platu a hotovo???

Aj to že je možnosť si navýšiť materskú je jeden z argumentov, ktorý môj manžel uznal a dal sa na to aby sme ešte v našom veku mali dieťa.
no ked mi to zrušia alebo tak ma porazí.

mám sa teda snažiť už teraz otehotnieť lebo tak to je tak tak aby sme splnili potom tých 270 dní.

ďakujem veľmi pekne za odpoved
0 0
pajama pajama

pajama je offline (nepripojený) pajama

ahojte, prosim o radu:
som na rodicovskej dovolenke do januara, asi to daju k 1.1.2011 - syn nastupuje do skolky / 3 roky dovrsi v aprili 2011/. Cakame druhe dietatko a nastup na matersku by mal byt 14.2.2011, platim si aj DNP. Ako sa riesi hluche obdobie medzi 1.1.2011 - 14.2.2011? PN???
Este som zabudla, drzia mi miesto v praci, maju za mna nahradu, a teda asi tym, ze by maly nastupil do skolky by som ja mala nastupit do prace /ak sa nemylim/, co by bol nezmysel.
Vdaka za rady
0 0
beldine beldine

beldine je offline (nepripojený) beldine

dobry den, ja mam snad najzlozitejsiu otazku a situaciu xD cakam s partnerom prirastok do rodiny a problem je v tom ze ja som slovenska on cech chceme byvat v cechach a aj dieta by malo mat trvaly pobyt v cr, rodit by som mala v cr ale poistenie mam v sr a aj pracu v sr stahovat by som sa mala mesiac pred porodom do cr a nakolko nemam pracu v cr niesom v cr ani poistena na matrike v cr nam povedali ze dieta bude mat ceskoslovensku narodnost a 2 rodne listy a pobyt bude mat na uzemi cr, kde teda vznikne narok na prispevok pri narodeni dietata a na matersku? a ci vobec vznikne
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Keď je tehotná SZČO, resp. finančná agentka OVB (viac-menej bez príjmu) zároveň zamestnaná, bude mať materskú zo zamestnania?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Musí splniť 270 dní nemoc.poistenia pred pôrodom v posledných 2 rokoch - tak nárok na materské bude mať zo zamestnania.
Pokiaľ je nemoc.poistená aj ako SZČO - aj tu musí splniť 270 dní nemoc.poistenia - tak môže mať nárok aj ako SZČO. Každé nemoc.poistenie sa posudzuje samostatne.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Pracuje ako zamestnanec nepretržite 16 rokov, ako fin. agent necelý rok (zatiaľ s malými príjmami - cca 10 EUR štvrťročne), takže odvody neplatí, no platí si DNP asi 3 roky. Takže by mala mať nárok zo zamestnania aj z DNP? Ďakujem.
0 0
Lenka101 Lenka101

Lenka101 je offline (nepripojený) Lenka101

Dobrý deň,
ohľadne dobrovoľného pripoistenia pred materskou som toho prečítala kopec, dnes som bola na sociálnej poisťovni a tiež som dostala zopár informácií. Potrebovala by som len upresniť nejaké otázky:
1. Plánovaný termín pôrodu je 18.7.2010, plánovaný nástup na materskú 6.6.2010. Som zamestnaná od 1.1.2010 - spĺňam teda základnú podmienku poberania materskej - 55 % z vymeriavacieho základu. Otázka: aké je rozhodujúce obdobie pre vymeriavací základ v tomto prípade ?
2. chcem si začať platiť DNP. Podľa informácií zo sociálnej poisťovne musím spĺňať podmienku platenia DNP 270 dní pred nástupom na materskú. Túto podmienku spĺňam - nakoľko do plánovaného termínu nástupu na materskú je to cca 196 dní a z prechádzajúcich 2 rokov mám dňa 31.12.2009 ukončený pracovný pomer - teda z tohto obdobia si môžem napočítať do 270 dní potrebný počet dní. (od 6.6.2009 do 31.12.2009) (prosím opravte ma ak sa mýlim) Moja otázka znie: V prípade, že si začnem platiť DNP 4,4 % z plného vymeriavacieho základu, ktorý je cca 1116 EUR - budem mať nárok na materské aj z nemocenského poistenia, ktoré mám momentálne od súčasného zamestnávateľa a taktiež aj materské z maximálneho VZ z DNP?
V skratke - môžem teda poberať "dve dávky materskej" z "dvoch nemocenských poistení"?

Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lenka101 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ohľadne dobrovoľného pripoistenia pred materskou som toho prečítala kopec, dnes som bola na sociálnej poisťovni a tiež som dostala zopár informácií. Potrebovala by som len upresniť nejaké otázky:
1. Plánovaný termín pôrodu je 18.7.2010, plánovaný nástup na materskú 6.6.2010. Som zamestnaná od 1.1.2010 - spĺňam teda základnú podmienku poberania materskej - 55 % z vymeriavacieho základu. Otázka: aké je rozhodujúce obdobie pre vymeriavací základ v tomto prípade ?
2. chcem si začať platiť DNP. Podľa informácií zo sociálnej poisťovne musím spĺňať podmienku platenia DNP 270 dní pred nástupom na materskú. Túto podmienku spĺňam - nakoľko do plánovaného termínu nástupu na materskú je to cca 196 dní a z prechádzajúcich 2 rokov mám dňa 31.12.2009 ukončený pracovný pomer - teda z tohto obdobia si môžem napočítať do 270 dní potrebný počet dní. (od 6.6.2009 do 31.12.2009) (prosím opravte ma ak sa mýlim) Moja otázka znie: V prípade, že si začnem platiť DNP 4,4 % z plného vymeriavacieho základu, ktorý je cca 1116 EUR - budem mať nárok na materské aj z nemocenského poistenia, ktoré mám momentálne od súčasného zamestnávateľa a taktiež aj materské z maximálneho VZ z DNP?
V skratke - môžem teda poberať "dve dávky materskej" z "dvoch nemocenských poistení"?
Vopred ďakujem za odpoveď.
skontroluj si prosím dátumy, príp. oprav.
0 0
Načítať ďalšie