Zavrieť

Porady

predaj pôdy obci

Dobrý deň,
viete mi poradiť?
Manžel zdedil podiel 4/32 pôdy, ktorú vlastní s obcou a so Sl. pozemk. fondom. Obec ako majoritný vlastník (má 18/32), chce od neho odkúpiť podiel. Podľa LV je pôda rozdelená na ornú pôdu (1200m2), ostatné plochy (1300m2) a trvalé trávne porasty (17985m2). Podľa geometrického plánu z katastra je na parcele "orná pôda" a "ostatné plochy" postavená čistička. Starosta tvrdí, že môžeme predať len svoj podiel z TTP a to len za úradnú cenu (0,09eur/m2), lebo pôda s čističkou je obecná. Moje otázky sú:
1. Má manžel rovnaký podiel zo všekých parciel na LV? (mne sa to zdá logické, ale starosta nás presviedčal o opaku)
2. Obec môže kupovať pôdu len za úradnú cenu, nie kúpnu? (Plánujú tam postaviť aquapark, ceny pozemkov vyleteli za posledné roky hore, tento pozemok priamo susedí s plánovaným rozsahom aquaparku, aj keď doteraz sa práce nezačali...)
Ďakujem za odpovede. Nechceme na tom zarobiť veľké peniaze, ale suma, ktorú nám ponúka starosta je smiešna, keď pozemok so starým domom tam predávajú za 5eur/m2.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    A čo tak odkúpiť ostatných 28/32 za úradnú cenu a potom to predať za trhovú niekomu inému?

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Pozemok pod cistickou ani v jej ochrannom pasme pozemok predat nesmie. Nakolko zakon ustanovuje kto smie vlastnit vodohospodarske diela a kto nie a tvoj manzel nesmie.

    2. Co sa tyka hodnoty za kolko moze obec kupovat, obec moze kupovat za trhovu cenu. A ak sa nedohodnu, tak obec poda na sud navrh na zrusenie podieloveho spoluvlastnictva pricom prikaze obci vyplatit tvojho muza hodnotou podielu podla sudnoznaleckeho posudku. a ten musi byt v trhovej cene..

    eva79 je offline (nepripojený) eva79

    eva79
    Dakujem za odpoved, prepacte, ze oneskorene.
    Bola som zistovat niektore veci okolo cisticky. Ked ju stavali a potrebovali stavebne povolenie, moj svokor bol vedeny ako neznamy vlastnik, tak suhlas za neho dal Slov. pozemk. fond. Tomu rozumiem. Ale ked sa teraz objavil znamy vlastnik, mala by to obec odkupit, ved vlastnicke pravo nezaniklo?! Myslim tu podu pod a okolo cisticky. Kolaudacia cisticky este nebola urobena, ale neviem , ci to nieco pre nas znamena. Takze moja otazka je, ako sa ma vysporiadat poda pod a okolo cisticky? Ked je manzel na liste vlastnictva, poda je vedena ako orna a ostatne plochy a on tam ma podiel. Obec to musi kupit? A ak sa nedohodneme na cene, tak bude postup ako v druhej odpovedi - sud a musime predat podla sudnoznaleckeho posudku? Alebo ak sa nedohodneme, mozeme to nechat tak, ze nic nepredavame a vsetko zostane po starom?
    Ide mi o princip, ako sa to ma normalne pravne vyriesit, nechcem sa priet za kazdu cenu...
    Dakujem.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak máš na LV pôdu, na ktorej je postavená čistička, tak je to tvoja pôda a nie obecná. Môžeš to nechať tak, ale lepšie by bolo vlastníka čističky vyzvať, aby od vás pôdu odkúpil.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    sarasara Pozri príspevok
    Ak máš na LV pôdu, na ktorej je postavená čistička, tak je to tvoja pôda a nie obecná. Môžeš to nechať tak, ale lepšie by bolo vlastníka čističky vyzvať, aby od vás pôdu odkúpil.
    Alebo nech platí nájomné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.