Lieky v koreničkách. Koreniny nevylepšujú iba chuť jedál, ale aj naše zdravie.
Ďumbier zaženie tehotenské nevoľnosti, čili chrípku a kardamóm povzbudí mužnosť. Kurkuma zmierňuje sennú nádchu. Neveríte? Vyskúšajte! Viete, aké poklady máte v koreničkách? Vyskúšajte konečne aj niečo iné ako čierne korenie, rascu a papriku! Spočiatku sa pridŕžajte receptov v kuchárskych knihách, neskôr si vymyslíte aj vlastné kombinácie. Aj s menej známymi koreninami dochucujte čo najčastejšie, sú to liečivé zázraky.
ANÍZ Čo by boli bez neho babkine medovníky a čínska kuchyňa? Vonia ním anízovka či rakija. Štipka zrniečok zázračne vylepší chuť pudingov, mliečnych nápojov, sladkých ryžových nákypov, ale aj bábovky. Ráno si ho prihoďte do jogurtu s müsli. Budete prekvapení jeho sviežou arómou a tým, ako z vás odplaví únavu a nervozitu. Po anízom prevoňanom jedle vás nebudú moriť podráždené črevá ani spomalené trávenie. Idete na vytúžené rande a hrozíte sa zápachu z úst? Rozžujte po jedle trochu anízu. Nadúvanie odstráni zmes pripravená z tridsiatich gramov anízu, fenikla a rasce. Rozdrvte ju tĺčikom na mäso a pol kávovej lyžičky konzumujte trikrát denne. Pri kŕčoch v bruchu, kašli a zápale priedušiek zasa pomôže anízový čaj. Zalejte dve kávové lyžičky semienok šálkou vriacej vody, pätnásť minút lúhujte a pite dvakrát denne. Ak vodou zapijete zopár zŕn, zastaví sa vám vysiľujúce čkanie.
BORIEVKY NEHRYZTE Tmavofialové plody, ktoré v obchode nájdete v drvenej podobe alebo vcelku, sa vyznačujú trpkou a štipľavou chuťou. Nevypláca sa ich preto rozžuť surové. Štyri až šesť bobuliek ozvláštni chuť diviny, najmä diviaka, jeleniny, ale aj bravčoviny. Pridávajú sa tiež k rybám, do kyslej a červenej kapusty. Korenie treba variť dlhšie, iba tak sa rozvinie jeho plná aróma. Do hrnca ho vložte v ľanovom vrecúšku a pred podávaním vyberte. Borievky sa výborne dopĺňajú s petržlenom, tymianom, majoránom, bobkovým listom a cesnakom. Jedlá s nimi vám zlepšia dýchanie, pôsobia proti reumatizmu a majú antiseptický účinok. Priveľké množstvo borievok vám môže uškodiť, vyhnite sa im pri chorobách obličiek, lebo ich dráždia. Nepoužívajte ich v tehotenstve, môžu zapríčiniť predčasné sťahy maternice až potrat. Močopudné účinky má odvar pripravený z čajovej lyžičky drvených borievok a štvrť litra vody, ktorý treba tri minúty povariť a po odstavení pätnásť minút lúhovať. Pite ho najmä pri zápaloch močových ciest.
DVE PAPRIČKY STAČIA! Čili sa kamaráti s mexickou, čínskou a indickou kuchyňou. Ochutiť ním môžete aj guláš, držkovú polievku a zeleninové jedlá. Pri varení s pálivými papričkami, sušenými vcelku alebo rozdrvenými, nepreháňajte. Obsahujú ostrý kapsaicín. Na prípravu porcií pre štyroch stolovníkov vám postačí jedna, maximálne dve papričky, ktoré v jedle povaríte a pred servírovaním vyberiete. Ak sa netrafíte do optimálneho množstva, pálenie zmierni sústo sladkosti, ryže aj chleba, ale pikantné nikdy nezapíjajte! Bude vám ešte horšie. Čili je najlepšie kombinovať s oreganom a cesnakom. A prečo by ste si ho občas mali dopriať? Lebo sa vám po jeho pravidelnej konzumácii môže zmenšiť nádor na prostate. Odborníci odhalili, že kapsaicín zabíja rakovinové bunky. Čili vás zahreje, odplaví hlieny z dýchacích ciest a podporí trávenie. Nekoreňte ním, keď máte podráždený žalúdok a hemoroidy. Ak prechladnete, uvarte si polievku s troškou štipľavej papriky. Pomáha aj pohár horúceho mlieka či vody zmiešanej s polovicou lyžičky čili.
OCHRÁNI PRED VIRÓZOU Reč je o ďumbieri, teda zázvore, ktorý si kúpite ako koreň alebo pomletý na prášok. Charakterizuje ho teplá sladká aróma a štipľavá chuť. Smelo po ňom siahnite, ak varíte pálivé zeleninové pokrmy, kura, ryby, polievky a čínske jedlá. Vtedy ho však miešajte s cesnakom. Odvážnejší môžu koreninu prihodiť aj do pudingov, marmelád a sladkého pečiva, najmä medovníkov. Nečudujte sa, keď budete mať po maškrtení všelijaké chúťky, ďumbier je totiž vychýrené afrodiziakum. Pomáha aj pri ranných tehotenských nevoľnostiach, vtedy sa odporúča prehltnúť gram, teda asi na špicu lyžičky sušenej koreniny. Rovnaké množstvo pomáha aj pri cestovnej nevoľnosti, užiť ho treba tridsať minút pred cestou. Potláča aj nadúvanie, prospieva tráveniu, navracia chuť do jedla a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Bolia vás zuby? Požujte ďumbierové kúsky. Keď po vás vystiera pazúry chrípka, navarte si čaj z lyžičky čerstvého alebo sušeného zázvoru a nechajte ho päť minút lúhovať. Zahreje vás, vypotíte sa, uvoľní vám upchatý nos a odstráni bolesť hlavy. Chcete si z tela vyhnať toxíny a naštartovať pečeň? Zalejte lyžičku nastrúhaného ďumbiera vriacou vodou, po chvíli pridajte šťavu z polovice citróna a med.
KARDAMÓM PROTI ZÁHE Kardamóm je výborný aj do kávy, horúci mok získava výraznú chuť. Obstaráte si ho ako tobolky a celé i rozdrvené semená. Má veľmi silnú arómu a obľúbený je najmä v orientálnych krajinách. Polovica lyžičky ozvláštni ryžové i pokrmy karí, rovnako pudingy, sladké nákypy, ale aj varené víno či punč. Jedlá si ním okoreňte, ak trpíte nechutenstvom, poruchami trávenia, močenia a hnačkami. Výborne pomáha pri pálení záhy! Korenie obsahuje tiež látky, ktoré bránia množeniu chrípkových vírusov. Muži by si na pokrme s kardamómom mali pochutnávať častejšie, má pozitívny účinok pri impotencii a predčasnej ejakulácii.
KORIANDER PROTI POTENIU Mleté alebo celé korenie má sladkastú príchuť. Koriandrom si ochuťte dusenú bravčovinu, kuracinu, zeleninové prívarky a pridajte ho do doma vyrábaných kompótov či sladkostí. Ak varíte pre štyroch, do jedla prisypte polievkovú lyžicu korenia. Jeho častejšia konzumácia prospeje tráviacej sústave a zlepší cirkuláciu krvi. Je tiež prevenciou proti nadúvaniu, kŕčom a zápalom močových ciest. Varte s ním aj vtedy, keď vám život ničí nechutenstvo, migrény a potenie. Pred objavením antibiotík koriandrové koláčiky predpisovali pri „ruži" a iných streptokokových kožných infekciách. Trpí váš potomok niekoľkodňovou hnačkou? Okrem toho, že s ním zájdete k lekárovi, pripravte mu koriandrový odvar. Čajovú lyžičku rozdrvených semienok zalejte hrnčekom vriacej vody, lúhujte päť minút a podávajte trikrát denne pred jedlom.
KURKUMA NA ŽLČNÍK Žltou koreninou, ktorá tvorí hlavnú súčasť korenia karí sa prifarbujú syry, tuky, likéry, maslo a cestoviny. Vyznačuje sa výraznou korenistou chuťou, ktorá lahodí ryžovým a zeleninovo-strukovinovým pokrmom. Pridajte ju do dressingov, sladkého domáceho pečiva, ale na začiatku tepelnej úpravy. Ak ste pozvali na obed svokru a bažíte po jej chvále, vhoďte do mäsového vývaru štipku korenia. Odmení sa vám nádhernou zlatistou farbou. Kurkuma povzbudí slabý žlčník. Hovorí sa, že otupí aj sennú nádchu a astmu, práve je sezóna, tak to vyskúšajte! Klinické testy potvrdili, že pravidelná konzumácia jedál s kurkumou pôsobí ako prevencia zhubných nádorov, je to totiž silný antioxidant. Povzbudzuje tiež tvorbu krvi. Trpíte neutíchajúcim kašľom? Zmiešajte lyžičku koreniny s rovnakým objemom medu a liečivo prehltnite aj štyrikrát denne. Odplaví vám hlieny z dýchacích ciest.
ROZMARÍN NA GRIL Ak s niekým vo vašom blízkom okolí šijú všetci čerti, ochuťte mu rozmarínom hrachovú i špenátovú polievku, karfiol, tekvicu, lososa, divinu, kačicu, králika, jahňacinu, bravčovinu, šaláty, praženicu či omelety. Na dve porcie vám postačí lyžička sušeného rozmarínu. Keď grilujete mäso, prihoďte na tlejúce uhlíky rozmarínovú vetvičku. Podľa najnovších výskumov jej silice zneškodnia rakovinotvorné látky, ktoré môžu vznikať, keď sa odkvapkávajúci tuk spaľuje v pahrebe. Ak pridáte rozmarín k vareným zemiakom, získajú pozoruhodnú príchuť. V každom jedle podporí trávenie tukov a stimuluje pečeň. Odstraňuje tiež bolesti hlavy, zlepšuje pamäť a zvyšuje krvný tlak. Prenasleduje vás nízky tlak a nekonečná únava? Popíjajte rozmarínové víno, na ktoré potrebujete desať až dvadsať gramov vetvičiek. Zalejte ich trištvrte litrom bieleho či červeného vína. Zmes musí päť dní postáť. Potom ju preceďte a kalíštek si doprajte dvakrát denne.
ŠAFRAN NA VIAC SPERMIÍ Korenie má formu sušených celých blizien alebo mletú. Krásne dožlta sfarbí ryžu, polievky i omáčky, ale používa sa aj pri pečení chleba a pečiva. Do jedla ho vložte krátko pred dovarením a nepreháňajte s ním. Priveľké množstvo by vám neprospelo. Na štyri porcie vám postačí štvrť lyžičky prášku alebo celistvých blizien. Šafran pred vložením do jedla vylúhujte v jednej až dvoch polievkových lyžiciach horúcej vody. Blizny najprv rozdrvte. Kombinujte ho najmä s oreganom, rozmarínom a bazalkou. Korenie účinkuje ako analgetikum, zmierňuje menštruačné bolesti i ťažkosti pri prechode. Nedarí sa vám otehotnieť? Uvarte drahému šafranovú delikatesu, vyprovokuje tvorbu spermií.