Zavrieť

Porady

Čo môžem urobiť aktuálne pre zdravie

ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Tak ma napadlo, že by som otvorila novú tému, kde by sme si mohli navzájom odovzdávať skúsenosti na báze alternatívnej a preventívnej starostlivosti o zdravie.
Osvedčené bylinné extrakty, obklady a pod. Každý si tu môže nájsť niečo, čo môže pre seba urobiť.
Ako prvé ponúkam: čistiaca jarná kúra Medvedím cesnakom.
Naposledy upravil ubka : 11.02.11 at 21:53
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tak som bola vonku so psom a dozbierala som si ešte nejaké gaštany svoju "dávku" mám zašitú v malej vankúšovej obliečke a už ju mám teda v posteli a spravila som aj dcére vrecko a pár kusov som si dala do auta, možno budem menej vulgárna
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katy a R Pozri príspevok
.. no už aby si sa ty neozval
... ja si chodím pravidelne obzerať cintoríny .. a ver, že to pomôže aj mômu zdraviu. (treba väčšinou do kopčeka šlapať)
...nie , to bola taká náhoda jak bejk ...
V tejto téme som sa vyskytol po prvý krát ...fakt , na moj veru ...

A keď už , cintorín má svoje , takpovediac , čaro ...aj keď niekedy smutné spomienky sa vybavujú ...

Aj tam , kde mám chalupu , je cintorín ...pekne do kopca sa ide ...ešte som ale nebol , nejak zatiaľ nevyšiel čas .
Raz sme síce už boli na ceste , že ideme pozrieť , no cukor mi solídne išiel dole / cítil som to .../ , tak sme sa urýchlene museli vrátiť ...
Ale chystáme sa ...možno aj nejaké foto potom nahodím ...
Ale domáci vravia , že pekný je , závan histórie z neho je cítiť ...
Veď aj je to fest stará obec ...
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

lujza.j 25-09-10, 07:13 PM

a pár kusov som si dala do auta, možno budem menej vulgárna
To nevozíš gaštany v aute sama. Neviem, na čo to pomáha, ale pripomenuko mi to, že keď som pred 3 rokmi robila manželovi doprovod na liečení po MP v Kováčovej, jedna procedúra bola liečba prácou. Tam premŕval pšenicu vo vedierku a vyťahoval z nej rôzne prdmety. Tak aby bola liečba intenzívnejšia, zohnali sme vedierko a v takom malom obchodíku som vykúpila všetku šošovicu a pán predavač veľmi ochotný, keď som mu povedale na čo to potrebujem dal mi z auta gaštany. Bolo to v júni, tak to mal určite z minulého roka.
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

babka - ježibabka Pozri príspevok
lujza.j 25-09-10, 07:13 PM

a vyťahoval z nej rôzne prdmety. .
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

To sa mi podarilo. Hehehe. Keď prší, nech je aspoň švanda.
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

babka - ježibabka Pozri príspevok
lujza.j 25-09-10, 07:13 PM

a pár kusov som si dala do auta, možno budem menej vulgárna
To nevozíš gaštany v aute sama. Neviem, na čo to pomáha, ale pripomenuko mi to, že keď som pred 3 rokmi robila manželovi doprovod na liečení po MP v Kováčovej, jedna procedúra bola liečba prácou. Tam premŕval pšenicu vo vedierku a vyťahoval z nej rôzne prdmety. Tak aby bola liečba intenzívnejšia, zohnali sme vedierko a v takom malom obchodíku som vykúpila všetku šošovicu a pán predavač veľmi ochotný, keď som mu povedale na čo to potrebujem dal mi z auta gaštany. Bolo to v júni, tak to mal určite z minulého roka.
akosi som toto nepochopila ale nevadí ja sa väčšinou vozím sama a keďže cest. premávka je BA taká aká je, teda katastrofa som strašne vulgárna, ale fakt strašne všetkým vynadám hlavne do pohlavných orgánov, je mi to jedlo či chlap alebo ženadobre teda hambím sa trošku tak som si myslela, že si urobím v mojom "porche" takú zónu, že by to na mňa vplývalo antivulgárne
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Gastany vozit mozes, ale myslim, ze by ti viac pomohlo, keby si si uvedomila, ze si dama. A damy nenadavaju, povznesu sa nad hlupostou inych.
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

to je úplná pravda, ale sú situácie kedy s to fakt nedáak by som sa chcela v mojej rodnej smradľavej BA povzniesť nad hlúposťou vodičov a vodičiek, ver mi vznášala by som sa stále
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Neviem či to tu patrí, ale je to zaujímavé zistenie.

Skúmaním zdravotných účinkov kávy na ľudský organizmus sa v uplynulých troch storočiach zaoberalo mnoho vedeckých pracovníkov. Skutočné účinky boli vedecky preukázané až v roku 1820, kedy bola z kávy prvýkrát izolovaná aktívna látka, neskôr nazvaná kofeín. Nemecký vedec Friedlieb Ferdinad Runge popísal tiež jej účinky na ľudský organizmus. Prišiel k záveru, že v semenách kávy obsiahnutý alkaloid kofeín povzbudzuje alebo podporuje činnosť niektorých orgánov ako sú srdce, mozog, nervy, ľadviny i svaly. Neskôr bol vyvinutý postup oddelenia kofeínu zo zŕn nepraženej kávy a vyriešené spracovanie a praženie kávy bez kofeínu.

O tom, či pitie kávy prospieva alebo škodí zdraviu, bolo v minulosti, ale stále je i v súčasnosti, vedené mnoho diskusií a sporov. Pri posudzovaní týchto otázok musíme brať do úvahy, koľko šálok denne vypijeme a akú silnú kávu si pripravujeme. Medzi milovníkmi kávy je však značná diferencia. Väčšina tých, čo pravidelne konzumujú kávu, pije 1-2 šálky kávy denne. I keď sa odborníci zhodujú v názore, že primerané pitie kávy ( 2 až 3 šálky denne) zdravým ľuďom neuškodí, a naopak môže ich zdraviu prospievať, nad pitím kávy by sa mali zamyslieť predovšetkým tí, ktorí toto množstvo mnohonásobne prekračujú.

V minulosti boli v boji proti tomuto čiernemu nápoju zdravotné dôvody väčšinou zveličené. Prvé šíky bojovníkov proti káve sa začali formovať už v období, kedy sa káva začínala postupne piť v spoločenských miestnostiach – vtedajších prvých kaviarňach. V skutočnosti sa mocní obávali politického nebezpečenstva. Ľudia sa zhromažďovali, aby spolu diskutovali a tak boli kaviarne považované za podozrivé miesta schôdzok a stretnutí ľudí s rôznymi názormi. Na to sa vládnuce kruhy dívali s podozrievavosťou. Preto sa začalo o pití kávy hovoriť ako o tekutine zdraviu škodlivej, vyvolávajúcej rôzne ochorenia. So zdravotným stavom milovníkov pitia kávy to však nemalo vôbec nič spoločného.

Vzhľadom k tomu, aké obrovské množstvo kávy sa v tak veľkom geografickom priestore vypije, je pre vedcov, ktorí sa intenzívne zaoberajú zdravotným stavom ľudskej populácie dôvodom, aby zistili a dali jasnú odpoveď, ako to vlastne s dlhodobým požívaním kávy je a aký to má dopad na ľudské zdravie. O vzťahu pitia kávy a jej účinkom na zdravie je zhromaždené úctyhodné množstvo odbornej literatúry a vedeckých informácii a neustále pribúdajú nové. Pri sledovaní a hodnotení vplyvu kávy na ľudský organizmus je treba brať do úvahy nielen množstvo skonzumovanej kávy, ale tiež skutočnosť, pri akých príležitostiach a v akých súvislostiach sa káva pije. V prípade, že pitie kávy býva sprevádzané fajčením a súčasnou konzumáciou alkoholu, čo sa deje veľmi často, sledované parametre účinkov kávy sú zahmlené týmito zmienenými faktormi a celkovo to skresľuje výsledky účinkov kávy. Veľmi dôležitým faktorom je tzv. „spôsob života - životný štýl“. Vedie to k rozporným výsledkom, nezrovnateľným a nejednoznačným záverom. Je ťažké získať tzv. „očistené“ údaje týkajúce sa daného lekárskeho problému a potom ich štatisticky objektívne vyhodnotiť. Svedčia o tom často nejednoznačné výsledky vedeckých štúdií. Preto výskum ďalej intenzívne pokračuje. Škodlivosť pitia kávy na zdravotný stav človeka sa dosiaľ nepodarilo jednoznačne dokázať, ale ani úplne vylúčiť. V poslednej dobe je publikovaných mnoho výsledkov vedeckých štúdií, ktoré naopak poukazujú na pozitívne účinky kávy v spojitosti s prevenciou mnohých rôznych ochorení, a to nielen vďaka prítomnosti kofeínu, ale mnohých ďalších látok ako sú napríklad dôležité antioxidanty kávy – polyfenoly. Tieto nedávne štúdie nám pomôžu lepšie porozumieť a snáď i ochrániť pred častými chorobami, ktoré sú spúšťané oxidačnými reakciami, kde majú antioxidanty protektívny účinok. Záverom možno teda povedať, držme sa doporučení a „pime kávu s mierou“ a vedomím, že stále narastajú vedecké dôkazy o pozitívnom vplyve kávy na kvalitu nášho života.

Pôsobenie na dýchanie
Káva a astma
Výskyt astmy ako onemocnenie dýchacích ciest v posledných dvadsiatich rokoch celosvetovo významne vzrástol. Vo vyspelých štátoch jej výskyt dosahuje okolo 10% populácie. Prospešný účinok kávy na astmu je známy už viac ako 100 rokov a káva bola používaná ako liečebná metóda v Škótsku minimálne od roku 1859. Pozitívne účinky sú potvrdené nedávnymi vedeckými štúdiami. Talianske štúdiá ukázali, že výskyt astmy sa znížil o 28% u ľudí, ktorí pili 3 a viac šálok kávy za deň. Podobné výsledky boli získané i v ďalších štúdiách, kde sa výskyt astmy u konzumentov kávy znížil o 29% a výskyt „piskotu“ o 13% v porovnaní s tými, čo kávu nepijú. Vdychovanie aromatických látok pri pití kávy pôsobí proti astmatickým ťažkostiam. Tieto látky uvoľňujú svalstvo. I kofeín a teofilín, ktoré sú v káve obsiahnuté povzbudzujú pri väčších dávkach dýchanie. Je to následok ich pôsobenia na nervové centrum, ktoré je umiestnené v hornej časti miechy, a ktoré riadi intenzitu dýchania. Za normálnych okolností sa to u zdravých jedincov, ktorí vypijú 1-3 šálky za deň vôbec na dýchaní neprejaví. Svaly na stenách priedušiek patria medzi svaly našou vôľou neovládateľné a práve pri astmatickom záchvate, pokiaľ sú stiahnuté, ich kofeín a predovšetkým teofilín výrazne uvoľňuje. Obe látky predstavujú jednu zo základných liekov proti astme.

Pôsobenie na srdce a cievny systém
Účinky kofeínu na srdce a cievy sú už veľmi dlho diskutované. Nedávne výskumy ale potvrdili, že mierne pitie kávy nemožno spojiť s rozvojom kardiovaskulárnych onemocnení, vrátane arteriosklerózy, infarktu myokardu, srdečných arytmií alebo vysokého krvného tlaku. Kofeín krátkodobo zvyšuje srdečný výkon, čo znamená, že srdce začína pumpovať väčšie množstvo krvi do krvného obehu. Kofeín i teofilín rozširuje cievy takmer v celom tele. Výnimkou sú mozgové cievy. Tie reagujú opačne (vazokonstrikcia). Niektoré vedecké odkazy naznačujú, že by mohol kofeín mierne znižovať zrážanlivosť krvi. U krvného tlaku nie je taká jednoduchá odpoveď. Je veľký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí kávu pijú pravidelne a medzi abstinentmi. Všeobecne je možné povedať, že po podaní kofeínu k zvýšeniu tlaku dochádza, lebo sa zvyšujú hladiny niektorých látok v krvnej plazme, ktoré na zvýšenie tlaku majú priamy vplyv, keď to telo potrebuje (adrenalín, noradrenalín, renín a pod.).U ľudí, ktorí si od kofeínu odvykli, precitlivených na tento alkaloid, alebo sa s ním vôbec nestretli, dochádza k zvýšeniu tlaku. Pri sledovaní opakovaného podávania kofeínu bol u osôb zaznamenaný postupne klesajúci tlak, ktorý sa vrátil do normálu. Tento jav je nazývaný tolerancia na kofeín. Telo sa naučí látku znášať a nereagovať negatívne. Kofeín napríklad prestane zvyšovať krvný tlak. Podľa doteraz zistených vedeckých výsledkov prítomnosť kofeínu u normálne zdravých jedincov nespôsobuje zvýšenie krvného tlaku, alebo ho zvýši len krátkodobo.

Ako pôsobí kofeín na stres?
Pitie kávy pri strese sa neodporúča a to z dôvodu kombinácie pôsobenia kávy na krvný tlak a zároveň jeho súčasné zvýšenie vyvolané stresom. Sčítanie týchto účinkov je veľmi pravdepodobné, a tým sa môže zvyšovať zdravotné riziko. Odborníci kávu neodporúčajú piť pri zvýšenej miere stresu, ktorý je vyvolaný neúmerným pracovným zaťažením, v konfliktných a emotívne napätých situáciách.

Pôsobenie na mozgové bunky
Káva a bolesti hlavy
Kofeín vyvoláva zúženie mozgových ciev, čo nám môže pomôcť pri niektorých bolestiach hlavy (migrénach). Bolesťami hlavy trpí mnoho ľudí a pri použití analgetík s obsahom kofeínu alebo kávy, sa nám uľaví alebo bolesti prestanú. V štúdii z nedávnej doby bola ľuďom, ktorí trpeli bolesťami hlavy, podávaná kombinácia lieku proti bolesti ibalginu a kofeínu. U 80% pacientov sa prejavilo výrazné zlepšenie v priebehu 6 hodín v porovnaní so 67%, ktorí užili iba liek proti bolesti. Kofeín je často pridávaný do liekov, pretože zlepšuje ich absorpciu a zvyšuje sa liečebný účinok proti bolesti. Veľa ľudí tvrdí, že kofeín v silnej šálke kávy môže pomôcť pri migrénach, keď je podaná včas. Predpokladaný mechanizmus účinku kofeínu je stiahnutie ciev (vazokonstrikcia). Toto môže platiť len pre určitý typ migrény.

Káva a Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je jedno z najvýznamnejších neurologických onemocnení. V súčasnosti je touto chorobou postihnutých viac než 4 milióny ľudí na celom svete. Symptómy sa obvykle objavujú po päťdesiatom roku života a riziko rozvoja tejto choroby s pribúdajúcim vekom stúpa. Hlavnými symptómami je svalová stuhnutosť, pomalá pohyblivosť a stres, hoci niektorí majú tiež problémy s rovnováhou, komunikačné problémy ako je písanie, hovorenie a výraz tváre. Príznaky vznikajú na podklade nedostatku dopamínu, jedného z neuroprenášačov mozgu. Väčšina vedcov sa zhoduje, že táto nemoc má spúšťací mechanizmus v kombinácii génov, životného štýlu a faktorov životného prostredia. Na začiatku roku 2002 bola zrevidovaná vedecká literatúra a bolo identifikovaných 8 prípadových štúdií a 5 skupinových analýz vo vzťahu pitia kávy a rizikom onemocnenia Parkinsonovou chorobou. Táto analýza výsledkov ukázala, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú o 31% menšiu šancu vývoja Parkinsonovej choroby ako ľudia, ktorí kávu nepijú. Obecné výsledky sú menej jasné u žien. Z týchto dôvodov dostupné dôkazy konzistentne ukazujú, že konzumácia kávy znižuje riziko výskytu Parkinsonovej choroby. Rôzne štúdia nasvedčujú tomu, že kofeín pomáha koncentrácii dopamínu v mozgu, blokuje v ňom bunkové receptory, a tak pôsobí ako liek proti Parkinsonovej chorobe.

Káva a Alzheimerova nemoc
Alzheimerova choroba je dnes jedna z najbežnejších foriem demencie. Prevencia a liečba tohto onemocnenia je veľkou celosvetovou výzvou. Vedecké štúdiá ukázali, že príjem kofeínu je spojovaný s menším rizikom Alzheimerovej choroby. Celonárodné kanadské štúdiá zahrňujúce 4 615 ľudí starších ako 65 rokov ukázala, že konzumácia kávy, medzi inými faktormi, ako je pravidelná aktivita, je významne spojená so znížením rizika vývoja Alzheimerovej choroby. Podobné výsledky pre kávu boli získané i v Portugalskom výskume .

Účinky na funkciu ľadvín
Pravdepodobne každý, kto pije kávu alebo čaj, si všimol močopudný tzv. diuretický účinok. Kofeín i theofylín zvyšujú vylučovanie vody ľadvinami pomerne krátkodobo a pri dostatočnom prísune tekutín nie je 24 hodinová rovnováha príjmu a výdaja tekutín narušená. Umiernená, rozumná konzumácia kávy až do 4 - 5 šálok za deň, nemá väčší efekt než ktorý je pozorovaný u obyčajnej vody. Vo vzťahu k športovcom bolo hodnotené 9 štúdiami, ktoré zisťovali efekty konzumácie kofeínu na objem moču. Autor uzavrel vedecké výsledky potvrdením, že atléti a rekreační športoví nadšenci si nerozhodia hospodárenie tela s tekutinami, pokiaľ budú konzumovať kofeínové nápoje s mierou a stravovať sa zdravo. Pre cestovateľov s dlhými letmi je dôležité upozornenie, že je nutné zabezpečiť normálny denný príjem tekutín 1,5-2 l a k tomuto môže prispievať i káva. Efekt kávy resp. kofeínu bol sledovaný ešte z ďalších aspektov ako je vplyv na svalovinu močového mechúra a možný vznik tzv. dráždivého močového mechúra (prítomnosť častého močenia a úniku moču) a v poslednej rade vplyv na vznik močových kameňov. Urgenciu a únik moču podľa dostupných dát nemožno dávať do súvislosti s primeraným príjmom kávy. Pri vzniku močových kameňov je najstarším a najspoľahlivejším liečebným a preventívnym postupom zvýšený príjem tekutín. K objasneniu vplyvu kávy na vznik urolitiázy (výskyt močových kameňov) boli koncipované dve rozsiahle demografické štúdie v USA zahrňujúce 45 285 mužov a 81 093 žien. Záverom tejto štúdie neboli zistené rozdiely vo výskyte močových kameňov u jedincov pijúcich bežnú a bezkofeínovú kávu. Rozhodujúci pre tvorbu kameňov bol objem prijatých tekutín.

Osteoporóza
Rastúce povedomie o výskyte degeneratívneho onemocnenia kostí, osteoporózy, u starších žien, možný vzťah medzi dávkou kofeínu a zdravými kosťami, je relatívne nová oblasť vedeckého záujmu. Jedna súčasná štúdia ukazuje, že hoci vylučovanie vápnika močom mierne rastie po použití kofeínových nápojov, tento efekt bol kompenzovaný zníženým vylučovaním vápnika neskôr v priebehu dňa, takže tento efekt je bezvýznamný na vývoj osteoporózy alebo hustoty kostí. Iné štúdiá zaznamenali len určité, malé zvýšenie rizika osteoporózy, ktoré môže byť ľahko kompenzované stravou. Toto riziko bolo obzvlášť u žien v menopauze a u starších jedincov. Bolo potvrdené, že nedochádza k úbytku vápnika v kostiach, ani k žiadnym zmenám v hustote kostí. U mladších jedincov nebol ani v jednom prípade zaznamenaný prípad vyplavovania vápnika z kostí.

Pôsobenie na žalúdočnú sliznicu a žlčník
Účinok kávy na žalúdočnú sliznicu je veľmi dôležitý. Kofeín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny (kyseliny chlorovodíkovej), rovnako ako enzýmu pepsínu. To môže mať pozitívny dopad na naše trávenie. Pravdaže ľudia trpiaci na žalúdočné vredy, vredy dvanástorníka a iné zažívacie onemocnenia by mali byť s kávou opatrní. Bolo preukázané, že i bezkofeínová káva zvyšuje vylučovanie žalúdočných kyselín a to pôsobením ďalších látok, ktoré vznikajú pri procese praženia. Pitie kávy tiež povzbudzuje sťahy žlčníka a urýchľuje tvorbu a tok žlče. Tieto účinky môžu mať vplyv na prevenciu tvorby žlčových kameňov. Tieto účinky boli zistené i u bezkofeínovej kávy a tak lekári odporúčajú v prípadoch príznakov vredových onemocnení nepiť kávu na lačný žalúdok.

Káva a pálenie záhy
Pálenie záhy je veľmi častá a nepríjemná záležitosť, ktorá môže mať mnoho príčin. Od konzumácie výdatných, pálivých a korenených jedál až po stres. Štúdie zahrňujúce pacientov s problémami s pálením záhy nepreukázala, že káva by mala byť dávaná do súvislosti s týmito ťažkosťami. Niektorí ľudia sa sťažujú na pálenie záhy po vypití kávy. Dá sa predpokladať, že toto je skôr následok spojený s predchádzajúcim jedlom, ako s kávou. Nie je tu žiadny presvedčivý dôkaz, že pitie kávy je nevhodné na žalúdok alebo spôsobuje vznik žalúdočných vredov a vredov dvanástorníka.

Vplyv na hladinu cholesterolu
V kávovom extrakte sa nachádzajú látky kafestol a kahweol. Sú to látky lipidickej povahy, tzv. „tukové duo“ , z nich je viac účinný kafestol. Tieto dve látky sú vedeckými pracovníkmi dávané do súvislosti so zvyšovaním hladiny nielen cholesterolu, ale tiež triglyceridov v krvnom riečisku. Obecne ale platí, že ľudia, ktorí pijú kávu, nemajú vyššiu hladinu cholesterolu než ľudia, ktorí kávu nepijú. Podrobnejšie analýzy preukázali, že záleží na metóde prípravy kávy. Pokiaľ sa pije káva pripravená technikou prekvapkávania cez filtračný papier alebo káva rozpustná, hladiny cholesterolu v krvi sa nezvýšia. Takto pripravená káva prakticky tieto látky neobsahuje alebo len v malom množstve. Ľudia s vyšším rizikom kardiovaskulárneho onemocnenia by mali piť výhradne kávu rozpustnú, alebo by aspoň nemali zabúdať na používanie papierového filtra.

Vplyv na rakovinové bunky
Účinkami pitia kávy pri nádorových onemocneniach sa vedci zaoberajú dlhú dobu. Dnes máme k dispozícii mnoho epidemiologických štúdií sledujúcich výskyt zhubných nádorov a z nich vyplývajúcich úmrtí u obyvateľov rôznych geografických oblastí, príslušníkov odlišnej rasy, etnických skupín apod. Neexistuje žiadny vedecký podklad pre tvrdenie, že primerané pitie kávy zvyšuje pravdepodobnosť vzniku akéhokoľvek nádorového onemocnenia. S novými výsledkami sa záujem sústredil na močový mechúr, pankreas a hrubé črevo. Vo väčšine výskumných prác nie je vzťah medzi konzumáciou kávy a nádorovými ochoreniami tohto typu preukázaný. Silným rizikovým faktorom sa však potvrdilo fajčenie. U nádorov hrubého čreva, pŕs, vaječníkov, žalúdka a zažívacieho traktu, mozgu, ale i ďalších nádorových onemocneniach, sa spojitosť s pitím kávy taktiež nepreukázala. Naopak, niektoré štúdia sa prikláňajú k názoru, že káva môže mať v prípadoch nádorového onemocnenia protektívny účinok. V káve sa nachádzajú látky, ktoré majú laxatívny účinok a majú schopnosť stimulovať činnosť hrubého čreva. To podporuje vyrovnanú funkciu tohto orgánu a tým znižuje jeho náchylnosť k zhubným onemocneniam. Používanie kávy ako tekutiny na čistenie čriev sa využívalo už dávno. Svetová nadácia pre výskum rakoviny (World Cancer Research Fund) a Americký inštitút pre výskum nádorových ochorení (Amecrican Institute for Cancer Research) konštatovali vo svojich správach z roku 1997 a 2000, že nie je preukázateľná žiadna príčinná súvislosť medzi pitím kávy a vznikom nádorového ochorenia. Nové vedecké poznatky naopak vyzdvihujú antioxidanty v káve ako možnú prevenciu týchto ochorení, ktoré sú zatiaľ sledované v laboratóriách a ktoré musia byť ďalšími štúdiami potvrdené.

Vplyv na pečeň
Pečeň je najväčším orgánom v tele a je nevyhnutné, aby bola zachovaná jej správna funkcia. Pomáha nám, aby naše telo bolo funkčné a efektívne. Narastajúce vedecké dôkazy ukazujú, že káva môže taktiež prispievať k významnej ochrane proti vzniku a rozvoju choroby pečene. Pitie kávy a jej ochranného účinku je zmieňované najmä v súvislosti s cirhózou pečene, onemocnením, ktoré spôsobuje progresívne poškodenie a odumieranie pečeňového tkaniva a tým zníženie jej funkcie. Ďalej bola sledovaná v súvislosti s konzumáciou kávy aktivita enzýmov pečene. Bolo preukázané, že pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie a tiež na funkcionalitu pečene.

Antibakteriálne vlastnosti kávy
Vedci zistili, že v čerstvo pripravenom kávovom extrakte sa nachádzajú antibakteriálne pôsobiace látky proti Streptococcus mutans. Tým káva dokáže zabrániť škodlivému povlaku na zuboch, ktorý tento mikroorganizmus spôsobuje. Pri podrobnejších analýzach vedci došli k záveru, že nie purinové alkaloidy, ale práve ďalšie látky ako je kyselina chlorogenová, nikotínová a trigonelín majú antibakteriálne vlastnosti. Kofeín, dlho považovaný za najpodstatnejšiu bioaktívnu zložku kávy, sa na týchto účinkoch zúčastňuje len v nepatrnej miere.

Iné vplyvy na zdravie
Publikované výsledky napr. udávajú, že ženy, ktoré konzumujú viac kofeínu alebo kávy, majú kratší menštruačný cyklus v porovnaní s ostatnými. U žien konzumujúcich viac kávy sa omnoho menej vyskytuje dlhá menštruácia a ich celkový menštruačný cyklus je tiež v priemere kratší. Ako už bolo povedané, kofeín ľahko prechádza placentou a preniká do materského mlieka. Telo tiež v tehotenstve pomalšie odbúrava kofeín a ten môže dlhšie pôsobiť. Tento vplyv kávy a kofeínu na zdravie matky a plodu je samozrejme starostlivo sledované. Pre ženy, ktoré pijú primerané množstvo kávy ( 2-3 šálky) predstavuje kofeín len minimálne riziko. Mnoho žien v tehotenstve stráca chuť na kávu, a tak nie je vylúčené, že sa jedná o prirodzenú ochranu plodu. Samozrejme je v tehotenstve možné piť kávu bezkofeínovú, ktorá obsahuje iba zostatkové množstvo kofeínu. Tiež boli sledované účinky kávy na ľudskú reprodukciu. Výskumy dokazujú, že primerané pitie kávy nemá žiadny nepriaznivý vplyv na mužskú i ženskú plodnosť.
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Tieto zaujmavosti o káve sú akoby písané z firmy Nescafe alebo Jacobs... :-)
Káva jednoznačne prekysluje organizmus a to telu určite nie je prospešné. A ak si ju konzument ešte aj prisladí a pridá mlieko, tak sa okyslenie niekoľkokrát znásobí :-( Prekyslením organizmu vznikajú skoro všetky tzv.civilizačné choroby.
Určite môže mať v niektorých prípadoch aj prospešný účinok, ale brať ju ako liek a prevenciu? Aj lieky pomôžu, ale tiež majú vedľajšie účinky - na jedno pomôže a 10 poškodí.
Už to že je káva návyková nie je asi v poriadku. A tí čo si "dobíjajú baterky" kávou a bez nej nemajú energiu, vlastne fungujú na energetický dlh a tým sa ešte viac vyčerpávajú. Asi nie je človek zdravý ak nemá vlastnú energiu...
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nehante kavu, co kto lubi, tym sa neotravi.
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake


Energia rastlín

V dnešnej dobe si stále viac ľudí uvedomuje, že honba za majetkom im neprináša také uspokojenie, ako si pôvodne predstavovali, hromadenie vecí ich stojí veľa energie, cítia že strácajú spojenie so svojou duchovnou podstatou. Vnútorný nepokoj, dlhodobý stres, spoločnosť vyvíjajúca stále väčší tlak na jednotlivca, vnucovanie rôznych mylných hodnôt a idolov, núti človeka zamyslieť sa nad svojou životnou cestou a nabáda ho k hľadaniu rovnováhy medzi hmotnou realitou a svojim vnútorným svetom.

Naši predkovia sa snažili žiť v súlade s prírodou, boli na jej energie veľmi citlivo napojení, vnímali energiu stromov, rastlín, silu kame
ňov, verili že všetko v prírode má takisto dušu ako človek. Prírodu si vážili, uctievali si ju, nosili obetné dary duchom prírody. Aj my v prírode môžeme veľmi rýchlo načerpať veľa životného magnetizmu. Málokto má však možnosť pobudnúť chvíľu v lese, pri vode, či na prechádzke, vtedy keď sa cíti vyčerpaný, unavený, bez nálady. Každý však môže mať doma kúsok prírody, pestovať rastlinku ,čo poteší jeho srdce. Cez svoju auru vnímame vyžarovanie rastlín, stromov, kameňov, ľudí i predmetov, preto by sme sa mali pre ne rozhodovať podľa našich vnútorných pocitov. Ak sa však nevieme rozhodnúť, aké rastlinky pestovať, môžeme voliť rastlinku aj podľa svojho znamenia, ale dôležité je, aby sa nám rastlinka páčila, alebo nás niečím oslovila, či priťahovala. Na nevedomej úrovni vnímame najlepšie , akú energiu potrebujeme dodať, alebo tlmiť. Energia prírody je v tomto smere nenahraditeľná.


BARAN 21.3 - 20.4.

echmea fulgens, echmea pásikavá, muškát, azalka, begonia, prýštec ohnivý

BÝK 21.4 - 20.5.
begonia veľkokvetá, fialka, cyklámen, kalanchoe

BLÍŽENEC 21.5. - 21.6.
Asparagus, brečtan, nefrolepka, palmy, tradeskancia

RAK 22.6 - 22.7.
begonia masoniana, aloe, agave, fuksia, pieporec

LEV 23.7. - 23.8.
ibištek, netýkavka, kala, kamélia

PANNA 24.8. - 23.9.
brečtan, potosovec, syngonium, dracena variegata, monstera

VÁHY 24.9. - 23.10
ananás, hortenzia, chryzantema, kroton, paprička čili,

ŠKORPION 24.10. - 22.11.
dracena marginata, gynura, kaktusy, oleander, tigrie papuľky,

STRELEC 23.11.- 21.12
bonsaj, citronovník, klívia, svokrin jazyk

KOZOROŽEC 22.12. -20.1.
draceny, fikusy, lomikame
ň, juka, tučnolist

VODNÁR 21.1. - 20.2.
asparagus, azalka, dracena, maranta, vianočná hviezda

RYBA 21.2. 20.3.
orchidea, šachor, tučnolist



ANANÁS - zbavuje priestor od jednotvárnosti, od energie myšlienok znudených a nechápavých ľudí, podporuje duševnú sviežosť a rozvíjanie vlastných schopností

AGÁVA - je vhodná pre samotárov, pomáha rozšíriť si duševný obzor, poznanie , všestrannosť, ukľud
ňuje osoby nedotklivé, agresívne alebo precitlivelé. Upokojuje nervy a čistí dom od energie konfliktov a neporozumenia

AZALKA - rastlina priateľstva, pomáha zbaviť priestor zbytočných rečí, klebiet a nepodstatných myšlienok, rozdáva radosť, uvoľnenie, pokoj, posil
ňuje nervy, vhodná pre umelcov, podporuje kreativitu, vhodná je aj pre tých, čo stoja vzadu a boja sa zviditeľniť
ASPARAGUS PEROVITÝ- mal by byť tam, kde ľudia často menia postoje, názory, nevedia dodržať slovo, inak hovoria a inak robia, majú sklony k zádumčivosti, sú konzervatívni, ťažko komunikujú s okolím. Tiež pohlcuje energiu zhonu nesústredených osôb, znižuje citové vypätie

ASPARAGUS IZBOVÝ - visí smerom dolu , sa odporúča pre nerozhodných, váhavých, neistých, aktivuje ľudí k činnosti. Mali by ho pestovať aj ľudia s tichým hlasom. Asparagus i azalka čistia priestor od malicherností

BEGONIA - čistí priestor od energie cudzích ľudí, napomáha výrečnosti, vnáša energiu dobrej nálady, pomáha zabudnúť na ťažkosti /pomáha pri nerozhodnosti, či nesmelosti /vhodná aj do domu dôchodcov/

BEGONIA VEĽKOKVETÁ - neutralizuje rozpor medzi rozumom a psychikou, rozvíja intuíciu a učí logike, zmenšuje vnútorné napätie a nervozitu, vhodná tam kde často dochádza ku konfliktom medzi mužom a ženou , alebo ak spolu nekomunikujú

BEGONIA MASONIANA /železný kríž/ - vhodná pre plačlivých, precitlivelých, zádumčivých, uvravených, trpiacich záchvatmi úzkosti, vhodná i pre tých, čo dlho rozmýšľajú kým začnú jednať. Rozvíja citlivosť, intuíciu, obchodný talent, podporuje vymýšľanie podnikateľského plánu

BREČTAN - dodáva nové nápady pri rozmýšľaní a vedie k uplatneniu sa, očisťuje energiu domu od energie myšlienok ľudí nerozhodných a ľahko ovplyvniteľných, vhodná aj pri nízkom sebavedomí a pre tých ,čo potrebujú niečiu podporu

BONSAJ - vhodná tam, kde sa obyvatelia domu chovajú úzkostne, nevedia sa ovládať, materiálny majetok vyvyšujú nad všetko ostatné, pomáha pochopiť duchovný svet
CITRONOVNÍK /POMARANČOVNÍK/- zmierňuje strach zo školy, zo zlyhania, peciváli sa stávajú aktívnejší, posilňuje koncentráciu, učí trpezlivosti tých, čo chcú všetko naraz

CYKLÁMEN - vytvára nenútenú atmosféru, doporučuje sa tam kde žujú citlivci s premenlivými náladami, citovo závislí na ostatných. Vhodná aj pri povahove rozdielnych a uzavretých ľuďoch, či zábudlivých
DRACÉNA VARIEGATA - harmonizuje priestor, dodáva energiu najmä pochmúrnym povahám, čo neveria, že bude lepšie, vhodná pre tých čo obchodujú, ale ich to neuspokojuje, pre tých čo sa boja štúdia alebo čo všetko kritizujú

DRACENA MARGINATA - pohlcuje energiu myšlienok a citov, odporúča sa pre tých , čo trpia nedostatkami svojej povahy, chráni ich pred sebazničením. Vhodná pre toho, kto má o sebe zlú mienku, rozptyľuje pesimizmus , zmier
ňuje panovačnosť

ECHMEA FULGENS - nemá rada lakomosť /proti chamtivosti/, dôležitosť, namyslenosť, vhodná pri roztržitosti, váhavosti, osamelosti, opustenosti a vtedy, keď sa človek nevie rozhýbať k činnosti, pomáha mu stať sa aktívnym a sebavedomým. Vhodnejšia je skôr pre mužov /do pracovne / , menej vhodná pre ženy, pretože ak by to bola jediná rastlina v byte, môže byť žena hašterivá, sebecká, dominantná

ECHMEA PÁSIKAVÁ - /nechaj ma na pokoji/ tlmí vášne pri silných túžbach, uklud
ňuje i agresívne povahy, upokojuje pri pocite ohrozenia, uvádza psychiku do rovnováhy

FIALKA - pôsobí harmonizujúco, zvlášť pri pocite u tých, čo sa im zdá že si ich okolie nevšíma a nikto ich nemá rád, vplýva pozitívne na dobrú náladu
biela- očisťuje priestor od zlých pocitov a myšlienok
modrá - podporuje tvorivosť a krásu
červená a ružová - tam kde sú ľudia materiálne zameraní
fialová - duchovná energia, očisťuje priestor od neporozumenia a nepriateľstva

FIKUS LÝROVITÝ - očisťuje priestor od velikášskych myšlienok, pesimistických hovorov a konzervativizmu, napomáha myšlienkovému rozletu, ak niekto pridlho rozmýšľa nad jedným problémom mal by pestovať túto rastlinku

FIGOVNÍK - vhodný pre senzitívnych ľudí, pre tých čo hovoria nezrozumiteľne alebo viac hovoria ako myslia,pre tých čo si berú priveľa povinností alebo majú sklony k sentimentálnosti

FUKSIA - treba zasadiť ak strácame chuť do života , lebo rozvíja tvorivosť, originalitu, podporuje zmenu a duchovný rozvoj, taktiež ak žijú v dome konzervatívni ľudia, čo priveľmi ľpejú na svojich názoroch, tradíciách, ktorí zle reagujú na zmeny, alebo ak sa opakovane vyskytuje ten istý problém. V rodinách s deťmi pomáha nájsť správny prístup k deťom

GYNURA - poskytuje ochranu zraneným citom, čistí priestor od energia a desu z informačných prostriedkov, chráni pred nočnými desmi , vhodná pri strachu z tmy a sklonoch k podozrievavosti, vhodná taktiež pre hlučné osoby

HORTENZIA - čistí okolie od závisti, žiarlivosti, opovrhovania a zlej nálady. Vhodná pre tých, ktorým chýba zmysel pre realitu a majú často hlavu v oblakoch, ale aj pre tých, čo sa držia moc pri zemi

CHRYZANTÉNA - mužom dáva silu ducha a žene nežnosť a pôvab, navodzuje rovnováhu pri konflikte rozum - cit, chráni pred zmenami nálad, odporúča sa tam, kde žijú vedľa seba silné osobnosti

IBIŠTEK - čínska ruža - podporuje podnikavosť, tvorivú iskru, priateľskosť, otvorenosť, pomáha introvertom, tlmí chorobnú ctižiadosť
červená - napomáha k nezávislosti a rozhodnosti
žltá - vhodná pre vedúcich pracovníkov a manažérov, rozvíja organizačné schopnosti človeka, podporuje sústredenie
biela - u egoistov prebúdza láskavosť, ušľachtilosť, lásku a tvorivosť

JUKA - slonia noha - pohlcuje pocity márnosti , prehnanej citlivosti a neadekvátnych reakcií. Posil
ňuje psychiku, rozptyľuje pochybnosti, neistotu,napomáha zdržanlivým a bojazlivým presadiť sa.

KAKTUSY - pri sklonoch k prudkým citovým výbuchom, vzplanutiach, nevyspytateľnosti,
chránia príbytok aj pred negatívnymi energiami z okolia /možno ich postaviť ku vchodovým dverám, kde odrážajú energiu ak máme neprajníckych susedov, alebo ich pestovať na obloku, kde taktiež chránia aj pred vplyvmi zvonku, hovorí sa že kaktus je bojovník so zlými duchmi/, nemajú byť umiestnené v spálni, ani v blízkosti napr. kresla, kde človek sedáva
kaktusy vysoké - pohlcujú energiu citových výbuchov navonok vyrovnaných a kľudných ľudí
kaktusy guľaté - ochra
ňujú atmosféru pred prchlivosťou obéznych osôb
kaktusy oválne - univerzálna ochrana pri nedotklivosti, urážlivosti a pomstychtivosti

KALA - kornútovka - aktivuje všetky zmysly, pomáha najmä pri nedoslýchavosti a šume v ušiach. Zvyšuje odolnosť voči citovému vyčerpaniu, depresii, sklúčenosti, popudlivosti, málomluvnosti, ak je niekto háklivý na kritiku svojej práce alebo osoby. Je strážcom rodinného šťastia.

KALANCHOE -Blossveldova pomáha vyrovnať sa z realitou, vhodná pre rodiny kde žijú starí ľudia unavení životom, pomáha získať dobrú náladu rozmrzelým ľuďom, alebo tam kde sa hovorí o nepríjemných veciach , ako aj pri nezdvorilosti ,podráždenosti, nedotklivosti. Vhodná je aj pre fyzicky ťažko pracujúcich , ale aj pre parádnice, ktorým chýba vkus.
KALANCHOE MINIATA - madagaskarský zvonček- zachytáva energiu skľúčenosti, vtedy keď si neveríme

KAMÉLIA - mali by ju pestovať ľudia nároční, senzibilní, tvoriví, ktorí strácajú nadšenie k tvorivej činnosti ak nejde všetko podľa ich predstáv. Podporuje nehu dobrosrdečnosť, ohľaduplnosť, zdvorilosť, obetavosť. Uzavretým a plachým ľuďom pomáha otvoriť sa a spoznať svoju krásu, a realisticky vyhodnocovať skutočnosť. Rastlinka je senzibilná vyžaduje starostlivosť a vhodné podmienky

KLÍVIA - neutralizuje podráždenosť,ukľud
ňuje srdce, tlmí dogmatizmus , fanatizmus, netolerantnosť k iným názorom
KROTÓN - ukľudňuje atmosféru, nastoľuje rovnováhu, chráni pred workholizmom, ale dáva aj impulzy dokončiť načatú prácu a napomáha váhavcom, ktorí považujú svoje projekty za nepatrné, presadiť sa

LOMIKAMEŇ -vhodné pre pracoviská, kde sledujú spoločné ciele, robí atmosféru prívetivejšou, pomáha prejaviť city, kamarátstvo, nehu, energiu precitlivelosti pohlcuje

MARANTA - vhodná v interieri, kde sa schádza hlučná spoločnosť, čistí priestor od energií konfliktu, usmer
ňuje činorodých, čo majú priveľa aktivít a nevedia sa rozhodnúť pre jednu vyhovujúcu,napomáha štúdiu a komunikatívnosti, pomáha doviesť veci do konca, v podnikaní pomáha nájsť spôsob rýchleho zbohatnutia, veľmi je prospešná ai pre trudnomyseľných lebo im pomáha najsť správnu cestu pri hľadaní životného naplnenia. Nevhodná je pre bojazlivých

MONSTERA - vyžaruje pokoj a harmonizuje priestor. Mali by ju pestovať ľudia, čo majú chaos v myšlienkach, v citoch , emóciách a šíria ho okolo seba, nevedia kedy čo povedať, alebo nevedia prestať hovoriť. Vhodná je aj pre tvrdohlavých a konzervatívnych

MUŠKÁT - rozvíja zmysel pre humor, zmier
ňuje agresivitu, stres a zúrivosť. Ukľudňuje tých čo všetko kritizujú a všetko ich rozčuľuje.

NEFROLEPKA -papradie - harmonizuje celú nervovú sústavu. Vynikajúca je pre tých , čo majú sklony zveličovať, strácajú cit pre mieru, priveľmi sa nechajú pohltiť problémom, alebo z iného dôvodu im často tečú nervy

NETÝKAVKA - balzamína - pomalých motivuje k aktivite, hektických naopak brzdí, pomáha zdokonaliť sa, vytvoriť si nový imidž, pomáha rozhodnúť sa medzi musím a chcem, zvlášť keď je osoba unavená životom
biela a fialová zvyšuje duševnú aktivitu:
ružová emocionálnu
červená fyzickú
oranžová sexuálnu

OLEANDER - je jedovatou rastlinou, ale pestuje sa veľmi často. Má schopnosť pohlcovať energiu zlomyseľnosti a zloby, veľmi vhodný tam kde majú ľudia sklon a alkoholu a drogám, lebo pomáha človeku nájsť životnú cestu a dodáva mu silu ísť dopredu , čistí priestor pre energiu lásky. Vedúcim pracovníkom, ktorí sa priveľmi rozčuľujú je tiež dobré darovať oleander, ľahšie budú hľadať prístup k svojim podriadeným

ORCHIDEA - mal by ju pestovať každý, kto má sklon, k depresiám, začína strácať chuť do života, alebo pociťovať prázdnotu.
Biela - podnecuje k presnosti v práci
žltá a oranžová- podnecuje k tvorivej činnosti
tmavočervená- podnecuje človeka pracovať jedným dychom
ružová pomáha rozvíjať cit pre krásu a harmóniu
Všetky orchidee fascinujú svojou neopakovateľnou nevšednou krásou

PALMY - očisťujú priestor od pesimizmu a melanchólie. Doporučujú sa aj pre nespoločenských alebo ľahkomyseľných ľudí.

PALMA KOKOSOVÁ - pôsobí liečivo na tých čo sa nevedia podeliť o svoje pocity, agresiu, zúrivosť, pokorenie, sklamanie. Kokosovník priťahuje ľudí, ktorí potrebujú teplo a lásku

PAPIČKA ČILI - očisťuje priestor od hnevu, podráždenosti a nespokojnosti. Ideálna pre neporiadnikov a tých, čo im chýba estetické cítenie

PIEPOREC - treba pestovať tam, kde žijú ľudia, čo neznášajú oponentov a všetko musí ísť podľa nich. Pieporec zmier
ňuje protiklady u ľudí, čo robia naschvál ostatným, navodzuje atmosféru srdečnosti

POTOSOVEC
- zosúlaďuje ľavú a pravú mozgovú hemisféru, ťažkopádni, či citovo narušení sa jeho pôsobením vyrovnanejší, zaháňa zádumčivosť, záhaľčivosť, roztržitosť, či neposednosť. Mali by ho pestovať všetci, ktorí pracujú s mladými ľuďmi , nakoľko energia tejto rastlinky napomáha vzájomnému porozumeniu a tlmí generačné bariery.

PRÝŠTEC OHNIVÝ - tŕnová koruna- túto rastlinku pestujte, ak neviete čeliť uražlivým poznámkam, klebetám, zlým pohľadom, pomôže vám nastoliť vnútornú rovnováhu. Zmier
ňuje uponáhľanosť, taktiež vás ochráni pred nevyrovnanými vzťahmi s ostatnými ľuďmi

SVOKRIN JAZYK - sanseviera trojpása- čistí energiu priestoru od zlých slov a myšlienok, vulgárností, tlmí negatívne emocie, posiluje pozitívne myslenie, bojazliví sa stávajú výbojnejší pod jej vplyvom

SYNGONIUM - vhodná tam, kde nechápu dianie vo svete, vnáša ducha novej doby, napomáha spoločenským kontaktom, posiluje charakter, urýchľuje myslenie, takže je dobrý pomocník pri štúdiu lebo pomáha vstrebať nové poznatky. Doporučuje sa aj pri nedostatku sebadôvery, keď sa človek nevie zbaviť neodbytných pocitov, alebo je veľmi skeptický. Túto rastlinu by mali mať v blízkosti všetci, ktorí pracujú s informáciami

ŠACHOR - pôsobí v miestnosti ako energetická pumpa, čistí priestor od lži a vychytralosti, pomáha vyjadriť srdečnosť a úprimnosť, napomáha učeniu a zbieraniu informácií. Vhodný pre uzavretých a roztržitých

TIGRIA PAPUĽKA - čistí priestor od hnevu, zlomyseľnosti, pomáha zapojiť vlastný rozum,analytické schopnosti a logiku, preto je vhodnejšia skôr pre ľudí citlivých a ľahko zraniteľných. Ak máte tendencie uprednost
ňovať rozum pred citmi tak nie je pre vás moc vhodná
TUČNOLIST STROMČEKOVÝ - vyrovnáva energie v dome, zlepšuje náladu, pomáha otvoriť sa uzavretým povahám. Mali by ho pestovať aj tam, kde majú starosti o materiálne zabezpečenie, lebo priťahuje peniaze. Tento jeho účinok sa dá posilniť chryzantémovkami a pomarančovníkom

TRADESKANCIA - všetky druhy -obľúbená rastlinka našich babičiek, vnáša do priestoru radosť a veselosť, čistí priestor od závisti a neprajníctva, učí nás riešiť problémy s úsmevom a pokojne.

VIANOĆNÁ HVIEZDA - vhodná tam , kde sa stretáva veľa ľudí, navodzuje atmosféru pohody, radosti, posil
ňuje sebavedomie, pomáha nájsť sámého seba, vhodná pre deti i dospelých , podporuje kreativitu a fantáziu

Patrí to tu? Či je Posúďte sami, ale mne sa to páči
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...ešte toto

Energia stromov

Magickú silu stromov poznajú ľudia už mnoho rokov. Blahodárny účinok vyžarovania stromov využívali aj naši predkovia, posvätné háje a hlboká úcta k stromom bola pre nich samozrejmosťou. Každý strom má svoje osobitné vyžarovanie, preto je dobré vedieť akú energiu potrebujeme. Už pri krátkom pobyte v lese cítime, ako sme pookriali. Ak sa rozhodneme pre konkrétny druh stromu, vyberieme si strom zdravý, rovný a mocný. K stromu pristupujeme s úctou, najskôr ho v myšlienkach poprosíme o pomoc a potom zotrváme v jeho blízkosti, tak dlho až sa cítime oddýchnutí a osviežení. Môžeme tiež strom jednoducho objať, alebo sa o
ň oprieť chrbtom a dlaňami sa dotýkať kmeňa stromu. Záleží na nás aký spôsob si vyberieme. Nezabudnime pri odchode stromu pekne poďakovať.

BREZA - najvhodnejší strom pre melancholikov, tak ako brezy svojou svetlou kôrou presvetľujú krajinu, tak breza svojim vyžarovaním napomáha obnove, veselej mysle a dodáva chuť k novým začiatkom. Navštívte brezu vždy, keď na vás padá smútok, depresia, neviete sa zbaviť strnulosti, bojíte sa zmeny, neviete sa odpútať od starých zvykov. Jemný šepot lístia v jej korune rozoženie chmáry vašej mysle a upokojí vašu dušu

BUK - objatie buka priaznivo pôsobí na ľudí trpiacich bolesťami hlavy, duševne pracujúcich, zábudlivých , roztržitých, nepozorných, tiež vhodný pri ťažkostiach s krvným tlakom či stresom. Energia buka vám pomôže pozrieť sa na problémy s nadhľadom, dodá vám dobrú náladu, ukáže vám cestu k tolerantnosti , zlepšeniu komunikácie s okolím

BOROVICA - má antiseptické účinky, blahodárne pôsobí na všetkých, ktorí majú problém s dýchacími cestami, alebo sú váhaví, zmätení, nevedia sa prispôsobiť okoliu. Borovica je strom rastúci v spoločenstvách rôznych druhov stromov, dokonca i duba. Tento strom posil
ňuje pamäť, tvorivé nápady, intelekt, zmierňuje zlostné nálady a stres, pomáha človeku prispôsobiť sa novým okolnostiam či prostrediu

DUB - posvätné dubové háje mali Kelti i Slovania. Duby si uctievali a dávali im obetné dary . Je symbolom sily, vitality, zdravia, moci, stability, vôle, dlhovekosti. Energia duba pomáha pri rozhodovaní aj zdanlivo neriešiteľných problémov, dodá silu, keď ste vyčerpaní, cítite úbytok životnej energie, robíte chybné rozhodnutia, máte strach z neúspechu

LIPA - strom porozumenia, lásky , harmónie. Jej kvet je nenahraditeľný pri liečbe nachladnutia, viróz, horúčkových ochoreniach. Keď vás trápi láska, alebo máte pocit ublíženosti, psychickej vyčerpanosti, nepochopenia, potrebujete vyžarovanie lipy. Jej sila navodzuje pocit pokoja, zmierenia, lásky, duševnej pohody

JEDĹA - symbolizuje znovuzrodenie, regeneruje naše sily, pôsobí ukľud
ňujúco na celú nervovú sústavu. Pomáha rozvíjať intuíciu, učí trpezlivosti , stálosti. Priaznivé účinky ma tiež na dýchacie cesty

GAŠTAN - priaznivo pôsobí pre reumatických ochoreniach. Možno použiť výluh z kvetov gaštana, alebo jeho plody. Nosenie plodov gaštana vo vrecku zmier
ňuje reumatické ťažkosti. Gaštany umiestnené pod matracom, chránia náš kľudný spánok, zbavuje nás obáv, nepokoja či strachu. Energia gaštana nás učí trpezlivosti, dôvere, odvahe umeniu čakať na správnu chvíľu, vedieť sa včas a správne rozhodnúť

SMREK
- tomuto stromu je pripisovaná ochranná moc, má chrániť dom a rodinu pred zlom a nepriaz
ňou osudu. Vyžarovanie smreku prečisťuje nielen vzduch ale zbavuje aj auru človeka negatívnych energií. O pomoc môžeme smrek požiadať, keď sa cítime osamelí, bezmocní, vyčerpaní. Jeho energia posilňuje našu psychiku, aj fyzické telo

VŔBA - je strom smútku, ale dokáže svojou energiou rozptýliť sklamanie, nenávisť, zatrpknutosť. Ak máme bolesť na duši, ktorú neviete alebo nemôžete nikomu povedať, zdôverte sa vŕbe. Popremýšľajte pod vŕbou nad tým, čo vás ťaží, ale dlho sa pri nej nezdržujte. Poďakujte jej , že vás vypočula a hneď odíďte. Určite sa budete cítiť lepšie. Naši predkovia túto jej schopnosť poznali a využívali. Výraz robiť niekomu bútľavú vŕbu znamená vypočuť si niečiu bolesť a rozptýliť ju, utíšiť

TIS - je symbolom smrti, pomáha dušiam prekonať cestu na druhý svet. Je to strom jedovatý, preto ak sa ho dotýkame , treba sa dôkladne umyť. Chráni človeka pred temnými silami, navodzuje pokoj a rovnováhu medzi svetom hmotným a duchovným

...aj to sa mi páči
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...a o tom nepochybujem, že tu patrí

Luna radí

Každý z nás, keď sa pozrie na večer na oblohu, vidí, kedy je mesiac dorastajúci a kedy cúvajúci. Keď má oblúčik na ľavej strane /ako písmenko C/ cúva, keď má oblúčik na pravej strane /ako písmeno D/ mesiac dorastá. Fázy mesiaca bývajú označené aj v kalendároch. Mesačné rytmy môžeme využiť i my vo svoj prospech pri starostlivosti o svoje telo, dom, byt, záhradu, stromy, pôdu, pri upratovaní domácnosti.
Ako mesiac putuje po oblohe prechádza jednotlivými znameniami zverokruhu vždy najviac ovplyv
ňuje tú časť tela, ktorá patrí príslušnému znameniu zverokruhu.

Znamenia zverokruhu sa delia na :

baran, lev, strelec - živel ohe
ň, rastlinná časť - plod
býk, panna, kozorožec - živel zem
, rastlinná časť - koreň
blíženec, váhy, vodnár - živel vzduch, rastlinná časť - kvet
rak, škorpión, ryba - živel voda
, rastlinná časť - list

Znamenia zvieratníka ovládajú jednotlivé časti tela:

BARAN - hlava, nos, oči ,mozog
BÝK - krk, hrtan, hlasivky, mandle, štítnu žľazu
BLÍŽENCI - ruky, pľúca, plecia, priedušky
RAK - žalúdok, žlčník, peče
ň. dolnú časť pľúc
LEV - srdce, chrbát, krvný obeh, bránicu
PANNA - črevá, slezina, pankreas
VÁHY - boky, obličky, močový mechúr
ŠKORPIÓN- pohlavné orgány, močovod
STRELEC- stehná, žily
KOZOROŽEC- kosti, pokožka, kolená, kĺby
VODNÁR- lýtka, členky, holene
RYBY- chodidlá, lymfatický systém

V každom zvieratníkovom znamení sa mesiac zdrží mesiac 2-3 dni. Vtedy môžeme priaznivo využiť jeho vplyv tým, že venujeme zvýšenú pozornosť tým častiam, ktoré patria zvieratníkovému znameniu, v ktorom sa mesiac práve nachádza. Pri dorastajúcom mesiaci je vhodné telu dodávať živiny, ktoré mu chýbajú napr. formou zeleninových a štiav a ovocia , ale treba si dávať pozor na zloženie potravy, vyvarovať sa najmä sladkostí, lebo vtedy ľahšie priberáme, všetko nám ide na úžitok. Pri ubúdajúcom mesiaci treba dopriať telu očistu, telo sa ľahšie zbavuje toxínov a vyplaví to čo nepotrebuje. Ľahšie sa chudne.

Pri rytmoch mesiaca treba pamätať na jedno pravidlo, ak je možné, treba sa vyhnúť operáciám počas splnu a neoperovať ani tú časť tela ovládanú zvieratníkovým znamením, ktorou práve prechádza mesiac, napr. ak mesiac prechádza znamením barana, nie je vhodné operovať hlavu, oči , ak prechádza napr. znamením kozorožca nie je vhodný čas na operáciu kolena. Výnimkou sú akútne stavy.

ČISTENIE - pranie, odstra
ňovanie nečistôt nám pôjde ľahšie pri ubúdajúcom mesiaci. Pri praní prádla v dňoch keď mesiac prechádza vodnými znameniami ryba, rak, škorpión stačí použiť len polovičnú dávku pracieho prášku. V týchto dňoch je skutočne vhodné robiť veľké pranie a údržbu umývateľných plôch.

Dôkladné vetranie priestorov, upratovanie skrí
ň ,robíme keď mesiac prechádza vzdušnými znameniami váhy,vodnár, blíženci , alebo ohnivými znameniami baran , lev, strelec.
V d
ňoch zeme alebo vody vetráme krátko a rýchlo. To isté platí aj pri vetraní perín. Ak vyložíme periny von v dňoch keď prechádza mesiac vodnými znameniami ryba, rak, škorpión, alebo zemskými kozorožec, býk, panna perie naberie veľa vlhkosti a naša námaha bude zbytočná.
Taktiež sklenné plochy sa ľahko , rýchlo a pekne vyleštia pri ubúdajúcom mesiaci v d
ňoch vzdušných znamení váhy, vodnár, blíženci alebo ohnivých baran, lev, strelec.

Pri starostlivosti o pokožku by sme tiež mali brať do úvahy pohyb Mesiaca. Pri dorastajúcom mesiaci je vhodné použiť výživné masky, krémy, pri ubúdajúcom mesiaci je vhodné venovať sa čisteniu pleti,peelingu , odstra
ňovaniu akné, depilácii. Pre starostlivosť o pokožku a nechty sú ale najvhodnejšie dni keď mesiac prechádza znamením kozorožca.
Vlasom by sme mali venovať,pozornosť keď je mesiac v znamení panny a leva. Je to najvhodnejší čas na strihanie vlasov. V d
ňoch panny aj účes drží najlepšie. Naprosto nevhodný je čas na strihanie aj umývanie vlasov sú dni ryby a raka.

Ak potrebujeme nájsť vhodný čas na maľovanie bytu, či natieranie, farby lepšie schnú pri ubúdajúcom mesiaci, nevhodné sú ale dni leva farba môže rýchlo preschnúť a potom sa olupovať a naprosto pomaly schnú farby v d
ňoch vody.

Rastlinky v kvetináči nám ľahko a rýchlo zakorenia, ak ich presádzame v d
ňoch panny. Polievať vodou je dobré vo vodných znameniach ryba, rak, škorpión. Hnojenie tiež lepšie znášajú v dňoch vody, rastliny okrasné kvetom je možno hnojiť aj v dňoch vzdušných blíženci, váhy, vodnár a rastliny okrasné listom, môžeme hnojiť v dňoch keď sa mesiac nachádza v zemských znameniach panna, býk, kozorožec.

V d
ňoch , keď mesiac prechádza znamením barana našej koncentrácii veľmi pomôže prechádzka na čerstvom vzduchu a výdatný spánok nám doplní životnú energiu. Masáž hlavy a tváre pôsobí v tomto čase mimoriadne upokojujúco. Očné cvičenia posilnia náš zrak.

V d
ňoch býka si dávajme pozor na hrdlo, hlasivky , uši, nezabúdajme na šál, vyhýbajme sa chladeným nápojom. V prípade, že nás hrdlo bolí, prospeje nám kloktanie šalviovým čajom, alebo slanou vodou.

V d
ňoch blíženca si nezabudnime precvičiť ramená, plecia, ruky a dychové cvičenia prospejú našim pľúcam. Dni prajú aj komunikácii, preto sa venujme aj týmto aktivitám.

Keď mesiac prechádza znamením raka venujme pozornosť strave. Vhodné sú ľahko straviteľné jedlá. Citlivý rak praje aj rodinným stretnutiam. Nestrihajme a neumývajme si vlasy.

V levovi si dávajme pozor na srdce. Vyhnime sa pitiu kávy. Ak si nevieme kávu odrieknuť, vyhnime sa aspo
ň pitiu kávy medzi 11,00 až 13,00 hodinou. Našim vlasom prospeje ak si ich necháme ostrihať, taktiež výživné vlasové masky je dobré aplikovať počas týchto dní.

K panne patria črevá, slezina, pankreas. Vyhnime sa vyprážaným jedlám, majonézovým šalátom a sladkostiam. Ďalšie vhodné dni na ošetrenie našich vlasov.

Keď mesiac prechádza znamením váh, dávajme si pozor na prechladnutie v krížovej oblasti, naše ľadviny sú mimoriadne citlivé. Dobre im prospeje dostatok tekutín a čistiacich močopudných čajov.

V škorpiónovi mesiac ovplyv
ňuje pohlavné a vylučovacie orgány. Doporučuje sa do stravy zaradiť celozrnné výrobky, ovocie a zeleninu.

D
ňoch strelca si precvičme nohy, prospeje nám i masáž, sauna či teplý kúpeľ. Masáž suchou kefou prospeje našim stehnám, ak máme sklon k celulitíde.

Kozorožec ovplyv
ňuje kolená, kosti ,pokožku. Hneď ráno si zacvičme. Krúživé pohyby zápästia ramien, bokov, pomôžu prekrviť naše kĺby. Nezabudnime ani na pohyb prstov rúk a nôh. Masáž celého tela suchou kefou nám tiež veľmi prospeje. Tiež si doprajme teplú a studenú sprchu. Pri dorastajúcom mesiaci doprajme pokožke výživné látky, masky, krémy, pri ubúdajúcom mesiaci je vhodný čas na čistenie pokožky či depiláciu.

Vodnár vplýva na lýtka, členky a päty, venujme im preto primeranú pozornosť. V d
ňoch vodnára sme aj kreatívnejší, preto venujme pozornosť aj nápadom, ktoré sa nám zrodia v hlave.

Mesiac v rybách ovplyv
ňuje chodidlá a lymfatický systém. Kúpeľ v slanej vode, masáž chodidiel, či ošetrenie krémom je pre naše chodidlá teraz mimoriadne prospešné. V letnom období si dožičme prechádzku na boso v tráve, čím podporíme činnosť všetkých vnútorných orgánov. Vyhnime sa umývaniu a strihaniu vlasov.

... ešte aj rosničky v TV niečo z toho spomenú.


helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

30 Najzdravších potravín


Pre imunitný systém: ste pri každej vlne nachladnutia postihnutí? Tak neváhajte...

Morčacie prsia: obsahujú nemalé množstvo železa, zinku a vitamínu B. Toto trio zabraňuje infekciám.

Reďkovka: kalcium, vitamín C, kálium a magnézium sa starajú o dobre prekrvenie slizníc.

Jablko: obsahuje veľké množstvo rastlinného farbiva (quericitín), perfektného zabíjača vírusov.

Brokolica: až do okrajov plný zeleného farbiva, ktorý ochraňuje steny telových buniek pred poškodením.

Haring: výborný prameň Omega-3-mastných kyselín a jódu, zabraňujúci zápalovým procesom a reumatickým ochoreniam.

Čaj: obsahuje teín, ktorý v spojení s tráviacimi šťavami posilňuje imunitný systém a znižuje riziko infarktu.

Šípky: pri každodennom pití šípkového čaju, alebo náteru na chlieb, sa imunitný systém posilňuje, a to pomocou vysokého obsahu vitamínu C.
Pre krásu: predpoklady pre hladkú pokožku a lesklé vlasy nájdete ...
Marhule, broskyne: vitamín A stimuluje regeneráciu pokožky. Sušené plody obsahujú päťnásobne viacej účinných vitálnych látok ako čerstvé.

Ananás: obsahuje účinnú latku pre hladkú pleť - bromelín - ktorý zároveň urýchľuje spaľovanie tukov v bunkách.

Melóny (žltý): obsahuje retinol - Beauty Vitamin - regenerujúci bunky pokožky.

Čučoriedky: majú antioxidačné vlastnosti, ochraňujú pokožku proti neblahým účinkom voľných radikálov, najmä u fajčiarov, a zabraňujú tvorbe vrások.
Vajcia: so svojím obsahom biotínu (vitamín H) pôsobia blahodarne na lesk vlasov a pokožky.

Jahody: obsahujú dupľované množstvo asparagínovej kyseliny než špargle. Podporujú močenie, odvodnenie a látkovú výmenu ako aj vylučovanie nestráviteľných škodlivín z tela.

Slnečnicové jadra: obsahujú vysoké množstvá vitamínu E, čo zlepšuje prekrvenie a hladkú pokožku.

Pre viacej energie: na odstránenie únavy a vyčerpania
Orechy: sú bohaté na alfa-linolovú kyselinu, minerálne látky a bielkoviny: posilňujú mozgové bunky a koncentráciu.

Biela fazuľa: obsahom magnézia podporuje lepší prenos myšlienok a zabraňuje svalovým kŕčom

Ovsené vločky: ich obsah vitamínu B zosilňuje koncentráciu a magnézium zvyšuje výkonnosť organizmu. Denný príjem najlepšie už na raňajky.

Papája: vysoký obsah vitamínu C a magnézia je výborná kombinácia proti únave, podporuje trávenie.

Pistácie: obsahom kália pomáhajú pri uvažovaní udržať si jasnú myseľ, pretože kálium podporuje transport kyslíka červenými krvinkami.

Červená paprika: svojím extrémne vysokým obsahom vitamínu C dopomáha perfektnému prekrveniu mozgu.

Jogurt: je zdrojom kalcia a aminokyseliny isoleicínu. Čo i len jeden téglik denne zvýši vašu výkonnosť.

Pre dobrý spánok
Paradajka: obsahuje atropín, pôsobiaci na uvoľnenie svalov.
Hruška: obsahuje meď, potrebný stopový prvok pre výživu mozgových buniek, čo ďalej uvoľňuje napätie organizmu.
Kukurica: pôsobí perfektne upokojujúco po ťažkom dni na mozog svojim obsahom vitamínu B1.
Hrach: obsahuje fosfor, čo je záruka. Už 100 gramov hrachu nahradí celú uspávanku.
Avokádo: vysoký obsah kalia a fosforu zaručuje dobrý a pokojný spánok.
Zemiaky: nervy upokojujúce magnézium je ideálnym pomocníčkom.
Banán: tu sa nachádza aj aminokyselina tryptofan, ktorý umožňuje prenos krvného cukru do mozgových buniek a potom sa premení na serotonín, tento na melatonín, ktorý umožňuje hlboký spánok a pekné sny.

Brokolica
Účinky: Aktivizuje látkovú výmenu, zlepšuje prácu srdca, svalov a nervov. Znižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidatného betakaroténu a vitamínov C a E. Je bohatým zdrojom kyseliny listovej a železa.
Množstvo: Jedzte raz týždenne 20 dag povarenej brokolice s cesnakom. Asi 1-3 dávky brokolice po 170 g týždenne môžu výrazne zníži riziko rakoviny. Brokolica znižuje vstrebávanie jódu, preto 3 ľudia , ktorí jedia brokolicu viac ako 2-3 týždenne, by mali konzumovať potraviny s vyšším obsahom jódu.

Nákyp z brokolice
Ingrediencie: 500 g brokolice, soľ, 300 g hustej kyslej smotany, 5 vajec, 200 g strúhaného ementálu, muškátový oriešok, biele korenie, 2-3 lyžice masla a 2 lyžice strúhanky
Postup: Brokolicu očistíme, umyjeme a rozdelíme na ružičky. Stopku očistíme a pokrájame. Varíme ju v dostatočnom množstve vody cca 10 minút. Po varení vodu zlejeme a brokolicu prudko ochladíme studenou vodou a necháme odkvapkať. Smotanu rozšľaháme s vajcom a strúhaným syrom, posolíme a okoreníme muškátovým orieškom a korením. Zapekaciu misu vymastíme maslom, vysypeme strúhankou. Na dno dáme brokolicu, prelejeme vajcom so smotanou a syrom. Zvyšok masla rozdelíme vo vločkách po povrchu. Zapekáme asi 20 minút, kým vajcia stuhnú.

Jablko
Účinky: Jablká takmer neobsahujú bielkoviny, majú však vysoký obsah vody, málo sacharidov a v šupke nepatrné množstvo vody. Mimoriadne bohaté sú na vitamíny a stopové prvky. Jablká majú vysoký obsah draslíka. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch. Pomáhajú pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáhajú sladké jablká, pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev. Sú osvedčený prostriedok pri ťažkostiach s kĺbmi. Podporujú odolnosť proti chorobám. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Zo šupky a dužiny, ktoré chránia jadrovník, sa v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým i preventívnym účinkom. Odvar z jabloňových kvetov má upokojujúce účinky a zmierňuje záchvaty kašľa. Pri chrípke a kašli sa osvedčilo pitie šťavy z jabĺk. Jemne nastrúhané jablko i so šupkou konzumované večer viaže v črevách toxické látky.

Výborné jablkové pite
Ingrediencie: 25 dkg Hery, 37 dkg hladkej múky,13 dkg kryštálového cukru, 1 celé vajce,1 bal. vanil. cukru 1 bal. prášku do pečiva
Cesto dobra zmiesiť, dať na chvíľku do chladu a potom rozdeliť na 2 časti, rozvaľkať a dať jeden plát na plech a potrieť plnkou potom dať druhý plát.
Plnka: 1-1,5 postrúhaných jabĺk podusiť, pridať 10 dkg cukru a chladné natrieť na cesto, ktoré môžeme potrieť pikantným lekvárom, posypať mletými orechmi, hrozienkami. Vrch cesta popichať a upiecť, posypať nakoniec práškovým cukrom.

Brzlík
V minulosti sa tvrdilo, že v dospelosti činnosť brzlíka stagnuje a brzlík , že sám zakrpatie. V mnohých štátoch však prieskum v posledných rokoch potvrdil, že jeho funkcia trvá a má dokonca jeden z rozhodujúcich vplyvov na imunitný systém nášho organizmu. Okrem toho ovplyvňuje hormonálnu a nervovú oblasť nášho organizmu. Nadväzuje na činnosť štítnej žľazy a slinivky a pre svoju funkciu potrebuje jód (tak ako štítna žľaza) a zinok (ako slinivka)
Brzlík je veľmi citlivý na citové rozpoloženie človeka. U človeka, ktorý prežíva duševnú traumu nad stratou partnera, zamestnania či iného sklamania a má pocit, že život pre neho nemá žiadny zmysel, sa stlmí jeho činnosť, a to má vždy negatívny vplyv na fungovanie organizmu. Ak brzlík nepracuje, človek stráca energiu, telo stráca schopnosť reagovať na rôzne imunitné informácie a dokonca začne degenerovať. Preto je veľmi dôležité pri akomkoľvek ochorení stimulovať bod brzlíka, Ktorý je v rámci reflexnej terapie nazývaný univerzálnym bodom. V priebehu jednej stimulácie organizmus naštartuje svoju činnosť za účelom zvýšenia obranyschopnosti, zlepšuje sa stav imunitného systému, čím dochádza k úľave a obnoveniu síl.
Reflexná plôška brzlíka sa nachádza na základnom kĺbe druhého prstu na oboch chodidlách a tiež na základnom kĺbe na oboch ukazovákoch našich rúk.
Masáž: Pri reflexnej masáži brzlíka nesmieme tento bod príliš dráždiť. Stačí mu impulz pätnástych až dvadsiatich stlačení na jedno sedenie. Pri prevencii stačí stlačiť raz denne, pri chorobách degeneratívneho charakteru, ako je aj sclerosis multiplex stláčame až desať krát denne.
helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

Ranný rituál pre zdravie

Sú aj takéto dni. Prebudí nás zvonenie budíka a naše prvé myšlienky patria uvedomeniu, že sa nám nechce vstávať. Napriek tomu, že je ráno, máme nepochopiteľný pocit únavy, cítime stuhnutú chrbticu a kĺby. Pred vnútorným zrakom sa nám ako na filmovom plátne odvíja nie práve optimistický scenár začínajúceho dňa. Často si doprajeme ešte "päť minút" spánku, z ktorých je aj polhodinka . A potom to začína, v strese a náhlení ... ranná hygiena, niečo na seba, raňajky, cesta do práce... Že náš deň bude práve taký, ako ho ráno začneme? Ale kde vziať čas na všetky tie ranné rituály pre zdravie, krásu, pohodu?
Ak sme ochotní vzdať sa polhodinky ranného spánku, tu je možnosť, ako si spríjemniť každý deň, upevniť zdravie a posilniť obranyschopnosť organizmu, predĺžiť mladosť a život.

1. Naučme sa používať biologický budík (ak nám funguje, je to výborné!). Večer v polospánku so zatvorenými očami si predstavíme hodiny a na nich čas, kedy sa chceme zobudiť, napr. šesť hodín a povieme si v duchu: "Ráno sa zobudím o šiestej hodine" Učme sa tento spôsob budenia používať najskôr cez víkend a ako poistku si nadstavme o pár minút neskôr aj budík. Po čase prestane byť zobúdzanie pre nás stresom, stane sa príjemným privítaním nového dňa.

2. Nevyskočme hneď z postele na rovné nohy. Ešte so zatvorenými očami v príjemnom polospánku si predstavme, že očakávané udalosti dnešného dňa dopadnú pozitívne, podľa našej predstavy. "Čaká ma príjemný deň" "Pokojne prijmem všetko, čo mi dnešný deň prinesie"

3. Prebudíme svoje stuhnuté telo. Najprv sa 10-krát zhlboka nadýchneme a pomaly vydýchneme (nádych aj výdych nosom) a nasleduje naťahovanie - oči máme zatvorené, sústredíme sa na pocity v chrbtici, v kĺboch a svaloch celého tela:
• vzpažíme a s nádychom natiahneme pravú ruku aj pravú nohu súčasne, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - striedavo, 3-krát obidve strany; (pri všetkých cvikoch pri naťahovaní nohy prepíname dopredu pätu, aby sme natiahli stiahnuté zadné svaly);
• vzpažíme a natiahneme krížom pravú ruku a ľavú nohu, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - striedavo, 3-krát obidve strany;
• vzpažíme a súčasne s nádychom natiahneme obidve ruky aj nohy, napneme svaly celého tela, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - opakujeme 3-krát. Vstaneme pomaly a s úsmevom. Stačí niekoľko dní a pocítime lepšiu ohybnosť celého tela, prekrvením svalov a kĺbov zlepšíme okysličenie a výživu buniek a rozprúdime v tele životnú energiu.

4. Ranná očista tela.
• Čistenie zubov je neodmysliteľnou súčasťou rannej hygieny, pridajme k nemu aj masáž zubných lôžok (upevňuje zuby - prevencia proti paradentóze): spojme vrchnú a spodnú čeľusť, zuby oproti sebe a 10-krát s nádychom stlačíme, výdrž a s výdychom uvoľnime.
• Čistením jazyka odstránime hlien, ktorý je výsledkom čistenia našich vnútorných orgánov; ich energetické dráhy končia na jazyku od pľúc na hrote jazyka až po hrubé črevo pri koreni: pred zrkadlom vyplazíme jazyk a lyžičkou stiahneme hlien od koreňa.
• Čistenie očí je najúčinnejšie studenou vodou - vodu naberieme do dlaní a necháme ju pôsobiť na oči a celú tvár - zopakujeme 5 až 10-krát (prekrvuje očné svaly a nervy, zlepšuje zrak, otužuje).
• Masáž tela nasucho sisalovou žinkou prekrvuje pokožku, čistí póry od odumretých kožných buniek, podporuje očistnú a dýchaciu funkciu pokožky - pokožka je vláčna, pružná a pevná. Masírujeme od najprv pravú nohu od chodidla hore, potom ľavú nohu, trup zospodu nahor k srdcu, pravú a potom ľavú ruku a nakoniec šiju a krk. Nasleduje sprcha, spočiatku začnime striedaním teplej a chladnej vody, zakončime vždy chladnou, neskôr nám nebude robiť problém stále chladnejšia voda.

5. Pre zdravé trávenie, štíhlu postavu a čisté telo zvnútra.
Vytlačíme šťavu z jedného citróna, zriedime ju s 2 až 3 dl vody teploty tela (cca 37°C) a vypijeme po malých dúškoch; jeme po pol hodine až po hodine. Čím neskôr budeme raňajkovať, tým dáme telu väčšiu šancu na očistu našich životne dôležitých orgánov. Skúsme dopoludnia jesť len ovocie, prípadne ovsené vločky s ovocím alebo celozrnný chlieb s troškou masla alebo oleja. Pozitívne účinky pocítime už po týždni.
helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

Jedlo nech je liekom
Chuť jesť
Nejedzme, ak sa nám nechce, ak nemáme chuť. A nejedzte tiež to, čo sa vám nechce, na čo nemáte chuť. Nevnucujte jedlo sebe ani iným. Pri jedení je sloboda vôle posvätná. Ak sa nám chce jesť, ak máme na jedlo chuť, najprv sa sami seba spýtajme: nebude lepšie zdržať sa jedla? Neškriepme sa s vlastnými chuťami, škriepne sa len so zvykmi
Len do polosýta
Nejedzme do úplného nasýtenia. Radšej nedojesť, ako sa prejesť. Pocit sýtosti tak ako pocit hladu býva povrchový a hĺbkový. Za ideálnych okolností by mali tvoriť harmonický pár, zaručujúci spoľahlivosť a presnosť dodržania miery. Naša podstata však nie je ideálna. Je praktická a prispôsobivá a sami na to doplácame. Hĺbkový, vnútorný hlad a nasýtenosť sa riadia presnými pravidlami, no vonkajší hlad a pocit nasýtenia sú prístupné pochybovačným úvahám typu: "pre každý prípad .", "a čo ak .", "no možno ." Ak nemáme deficit jedla, ale naopak, jeho nadbytok, naša chuť do jedla sa zväčšuje. Nehladujeme - prejedáme sa. Podstata tkvie v tom, že vnútorné nasýtenie prichádza neskôr - zjedená potrava musí stráviť, vstrebať sa, prejsť do krvi, absorbovať sa . Až vtedy prichádza konečný signál, pocit, že sme sa nasýtili. Ako si nájsť svoju normu? Skúsme 2 -3 týždne skončiť jedenie pred citeľným nasýtením, zjedzme napríklad pol porcie namiesto celej. Zaoberajme sa potom niečím iným, odpútajme sa od jedla. Za ten čas sa určite dostaví aj vnútorné nasýtenie. Zistíte, že ste úplne pokojní a sýti. Odmenou vám bude vynikajúca vitalita a chuť do práce. Čoskoro sa presvedčíte, že aj vonkajšie nasýtenie prichádza skôr, jasne precítite: "Stačí, dosť, som sýty." A ak máte pocit, že na vás to nefunguje, potom jedzte čo najpomalšie, dlho žujte. Pri pomalom a dlhom jedení sa pocit sýtosti dostaví.
Málo a často
Radšej jesť často a málo, ako zriedka a veľa. Berme však do úvahy individuálne zvláštnosti Sú sezónne druhy potravy, ktoré zvádzajú k hodovaniu, k prejedaniu. Organizmus si z času na čas niečo žiada v maximálnych množstvách, do zásoby. Dnes sú lesné plody, záhradné jahody, broskyne, melóny a zajtra už nebudú. Nie je hriechom najesť sa ich do prasknutia, ale nepresýťme sa.
Odpracujme si jedlo
Každé jedlo nech zaplatia svaly. Každá potrava, najmä živočíšna, by sa mala v prírode získavať značnou fyzickou námahou. Civilizácia nás zbavila tejto základnej nevyhnutnosti a narušila prirodzenú spravodlivosť potravinovej odmeny: dnes si jedlo ideme kúpiť, hotové zjeme - a to je všetko. Dnes sa za jedlo neplatí svalmi ale nervami. A my za nadbytok platíme nadváhou, ochoreniami. Je nanajvýš opodstatnené raňajkovať, až keď si prvé jedlo odpracujeme. A ak sa nám nepodarí pohybovať pred jedlom, odpracujme si to potom, spáľme prebytok.
Najlepšie korenie
Čerstvý vzduch je to najlepšie korenie. Trávenie je proces spaľovania a dostatok kyslíka ho robí účinnejším a efektívnejším. Oddychujme teda po každom jedle v pohybe.
Nie horúce!
Radšej teplé ako studené, radšej studené ako horúce. Naše vnútorné orgány majú presné a veľmi citlivé tepelné receptory, ktoré sú bezbranné voči tepelnému násiliu. Pery, jazyk, podnebie a hltan sú vonkajší strážcovia, ale sú otupení jedením horúcich jedál a pitím horúcich nápojov. Zvieratá aj malé deti nezjedia horúce jedlo, ale počkajú, kým vychladne.. V prírode nikdy nebola, nie je a nebude horúca strava, len chladná a teplá, nie však teplejšia ako vtáčia krv. Približne pri teplote 39,5 °C sa začínajú rozpadávať enzýmy a pri teplote nad 40 °C aj samotné bunky. Ak sa zriekneme horúceho, pridáme si nemálo zdravia a mnoho rokov života. Úplne studené potrava je menej nebezpečná.
Čo s čím?
Potravinová rozmanitosť je stratégia, jednotvárnosť zase taktika. Prírodná strava našich predkov bola mimoriadne rozmanitá. Rozmanitosť sa stala potrebou - zdrojom potravy bol zemský povrch s jeho rastlinami, a zvieratami, oceán . Rozmanitosť však nikdy nebola jednorazová, chvíľková. Najčastejšie platilo pravidlo: jedna hostina - jedno jedlo. V prírode sa nestávalo, aby banány rástli na jednom strome s cestovinami, alebo aby vedľa zabitého zvieraťa ležali koláče. Dnes kombinujeme navzájom potraviny, ktoré sa počas trávenia nechovajú v žalúdku priateľsky, zaťažujú tráviace orgány. Takže stratégiou stravovania je úsilie čo najviac spestriť si stravu rozmanitosťou jedál, takticky sa usilujeme pridržiavať pravidla: na jeden krát do žalúdka - jeden druh potravín, alebo potraviny vhodne skombinované.
Takže čo s čím konkrétne:
• ovocie patrí do prázdneho žalúdka a nepriatelí sa takmer s ničím, jeme ho zásadne pred jedlom, nanajvýš ho môžeme kombinovať s obilnými kašami, pripravenými s vodou; najlepšie je kombinovať kyslé ovocie s kyslým a sladké so sladkým
• zelenina najlepšie vo forme šalátov, ochutených citrónovou šťavou, rastlinným olejom, bylinkami, prípadne jogurtovou alebo smotanovou zálievkou; zeleninu môžeme kombinovať s jedlami zo živočíšnych bielkovín - mäso, mliečne výrobky, vajcia, alebo s jedlami zo sacharidov - cestoviny, ryža, pohánka, pšeno, kukurica , zemiaky; výnimkou sú dyne, ktoré nie je vhodné kombinovať s ničím
• strukoviny - hrach, fazuľa, šošovica, bôb, cícer sú vynikajúcim zdrojom životnej energie a hodnotných rastlinných bielkovín; okrem zeleniny a byliniek s olejom a citrónom nekombinujme ich kvôli plynatosti s ničím
• orechy možno kombinovať so sladkým ovocím, zeleninou, medom; nevhodné k živočíšnym potravinám
• mäso možno kombinovať so zeleninou, zvyčajné prílohy ako cestoviny, ryža, knedľa, zemiaky sú v kombinácii s mäsom takmer nestráviteľnou kombináciou
• vajíčka jedzme len varené namäkko, so zeleninou a bylinkami; zle trávia so zemiakmi, strukovinami aj obilovinami; je zbytočné ich kombinovať s inými živočíšnymi potravinami ako mäso, syry, maslo - zaťažujúce pre pečeň, žlčník, cievy
• čerstvé mlieko sa najlepšie znáša samé so sebou, výnimočne s obilnými kašami; ťažko trávi v spojení s mäsom a vajciami
• kyslé mlieko a kefír najlepšie nekombinovať, mliekom potravu nezapíjame - zhoršujeme a predlžujeme trávenie
• maslo čerstvé v malých množstvách možno kombinovať s obilnými kašami, chlebom a pečivom; je to jediný ľahkostráviteľný obložený chlebík; nekombinovať s mäsom, vajciami a sladkými jedlami, nie je vhodné miešať v jednom jedle rastlinné a živočíšne tuky
• syry sa najlepšie znášajú so zeleninou a bylinkami
• med možno kombinovať s ovocím, orechmi, nekysnutými cestovinami
• obiloviny - pšenica, raž, obilné vločky, pohánka, proso, kukurica spolu s ovocím a zeleninou tvoria základ našej stravy
• polievky nie sú nevyhnutné, ak sa nám žiadajú, potom nech sú jediným jedlom; mäsové vývary kvôli prekysleniu organizmu vynechajme
• biely cukor je asi náš najväčší rafinovaný nepriateľ, v kombinácii s akýmkoľvek jedlom zhoršuje trávenie, pretože brzdí produkciu tráviacich enzýmov
• soľ - čím menej, tým lepšie; v prípade, že sa nám vyslovene žiada slané, treba vyhovieť, zrejme ju náš organizmus potrebuje
• tekutiny pijeme pred jedlo alebo hodinu až dve po jedle, najlepšie vodu, bylinkový čaj, čerstvé šťavy

Živá strava
Dajme prednosť prirodzenosti - jedzme radšej surovú, živú, prírodnú, čo najmenej upravené stravu; za hrsť pšeničných klíčkov nám poskytne viac živín ako tá najchutnejšia čokoláda ; čím menej času strávime v kuchyni varením, tým zdravšia je naša strava
Rituál zdravia
Stravovací rituál nie je kultom jedla, ale radostným a kultúrnym stolovaním; doprajme si dostatok času na jedlo, venujme sa iba jedlu, dobre prežujme každé sústo - naučíme sa opäť neprejedať, nájsť si svoju mieru a tým umožníme nášmu telu cestu k zdraviu a optimálnej hmotnosti
helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

Umenie zvládnuť stres

Ak stres pôsobí dlhodobo, môže zanechať následky na našom fyzickom aj psychickom zdraví. Ponúkame vám jednoduché spôsoby a techniky, ktorými sa môžeme brániť škodlivým účinkom stresu a nájsť cestu k spokojnosti:

Aktivita
Obnovme telesnú aktivitu. Výskumy ukázali, že pohodlnosť je častejšou príčinou obezity ako chuť do jedla. Telesný pohyb je najúčinnejším urýchľovačom metabolizmu. Najjednoduchší, neškodný a najprirodzenejší spôsob kondičného tréningu je rýchla pešia chôdza. Pravidelné denné prechádzky vám zaručia účinnejšie spaľovanie tukov, zlepšenie činnosti srdca a pľúc, prehĺbenie dýchania. Zabezpečia pocit sviežosti, zostaneme čulí a vnímaví. Ak máme počas dňa málo času na prechádzky pre zdravie, alebo pre inú pohybovú aktivitu, využime každú možnosť pešej chôdze.

Cvičenie
Nájdime si každý deň čas na pohyb, cvičenie. Každému z nás vyhovuje iná pohybová aktivita, mali by sme rešpektovať svoj temperament, zdravotný stav, svoju pohyblivosť. Radšej 20 minút pohybu denne ako 2 hodiny raz za týždeň. Precvičme všetky svaly tela, všetky kĺby a šľachy, premasírujme pohybom všetky cievy a nervy. Pri pohybe sa vylučujú endorfíny - hormóny šťastia, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a tým chránia organizmus pred negatívnymi účinkami stresu. Na vylučovanie endorfínov blahodárne vplýva aj slnko a čerstvý vzduch, preto cvičenie vonku je oveľa účinnejšie a prospešnejšie. Pri každom cvičení sa koncentrujme na dýchanie, na prácu svalov a kĺbov. Vnímanie každého nádychu a výdychu nám uľahčuje pohyb a pomáha precítiť jeho blahodárne účinky na zdravie. Aj pravidelným cvičením krátkej zostavy nenáročných cvikov sa dopracujeme k dobrej fyzickej kondícii, pevnému svalstvu, dobrej pohyblivosti kĺbov a k psychickej pohode.

Čerstvý vzduch
Nadýchajme sa čerstvého vzduchu, najlepšie v pohybe, aby sme pocítili obnovu krvi, okysličenie celého tela. Dostatok čerstvého vzduchu precítime ako ľahšie dýchanie a pohybovanie, oživenie pamäti a myslenia, zlepšenie nálady, zoslabenie bolesti. Naozaj čerstvý vzduch - to je živá zem, jej liečivá zeleň, napĺňajúca priestor čarovným žiarením, to sú polia, lesy, jazerá a rieky, hory a moria. Doprajme si čo najčastejšie prechádzku v prírode, ak je to možné, najlepšie každý deň. Pri prechádzke sa aspoň chvíľu venujme len sebe. Zhlboka dýchajme s predstavou očisťovania organizmu - s každým nádychom prijímame liečivú očisťujúcu energiu, kyslík, ktorý urýchľuje všetky životne dôležité procesy v tele: trávenie, vstrebávanie živín a vylučovanie.

Nadváha
Zbavme sa záťaže. Ak máme nadváhu, nosíme so sebou nebezpečné bremeno. Váha zvýšená o desať percent znamená pre nás dvojnásobne vyššie riziko chronickej únavy, dýchavičnosti, reumatických bolestí, srdcovo cievnych ťažkostí, cukrovky. Prebytočné kilogramy nám skracujú život, zmenšujú energetické rezervy a zhoršujú náladu.

Priateľ hlad
Doprajme si každý deň pocit hladu a pocit samovoľnej chuti do jedla. Jedzme až vtedy, keď pocítime skutočný hlad. Jedzme v kľude, pomaly, potravu dobre prežujme. Každý živý organizmus je kedykoľvek pripravený znášať nedostatok potravy, nie je však pripravený na dlhodobý nadbytok. Oveľa viac trpíme z nadbytku jedla, ako z nedostatku. Náš jedálny lístok nech tvoria prevažne jedlá z obilovín a strukovín, denne zelenina a ovocie. Nášmu zdraviu prospieva, ak znížime príjem živočíšnych bielkovín, tukov, cukru a vhodne kombinujeme potraviny. Zlepší sa tým trávenie aj vylučovanie, pocítime príliv energie, väčší výkon a výdrž.

Pitný režim
Nešetrime vodou na pitie ani na kúpeľ. Vypime jej 1,8 až 2,4 litra denne. Každý deň začnime pohárom vody. Podľa najnovších výskumov voda, ktorá si zachovala kryštalickú mriežku ľadu, pôsobí na organizmus ako biostimulátor. Ak chceme vyskúšať povzbudzujúce a liečivé účinky roztopenej vody z ľadu, mali by sme piť denne 2 až 3 poháre, najlepšie aj s kúskami ľadu. Pri slabšej odolnosti si na ľadovú vodu zvykáme postupne. Prvý pohár pijeme ráno hodinu pred jedlom, ďalšie počas dňa, vždy hodinu pred jedlom. Podľa predbežných výskumov je roztopená voda účinná pri srdečných bolestiach, zastavuje krvácanie pri hemoroidoch, podporuje liečbu kŕčových žíl a ich zápalov. Zaujímavé pozitívne výsledky boli zaznamenané aj pri liečení obezity a celkovom omladení organizmu.

Otužovanie
Vystavme svoje telo denne citeľnej zmene teploty. Naša pokožka je najrozmernejším a určite jedným zo životne najdôležitejších orgánov nášho tela. Kožou sa reguluje telesná teplota, udržuje sa stabilný krvný tlak a zabraňuje nadmernej strate tekutín. Civilizácia priniesla mnohé vymoženosti, ale príroda nás nevybavila na pohodlný život. Žijeme v takmer skleníkovom prostredí - v prekúrených, pred čerstvým vzduchom chránených domoch. Toto ustavičné teplo je unavujúce, spomaľuje myslenie a oslabuje telo. Pre naše zdravie sú vhodné striedavé teplé a studené ranné sprchy, striedavé kúpele, parná alebo suchá sauna. Je to blahodárna gymnastika pre naše cievy, zlepší sa krvný obeh a tým aj okysličovanie, výživa a regenerácia celého tela. Striedanie teplôt pôsobí blahodárne aj na pokožku tváre a celého tela. Pokožka si dlho zachováva pružnosť, vláčnosť a sviežu farbu. Tepelné kontrasty sú pre telo rovnako nevyhnutné ako striedanie dňa a noci. Ľudia odjakživa pripisovali studeným kúpeľom omladzovaciu silu. Pravidelné denné kúpanie v studenej vode zvyšuje látkovú výmenu až o 80%. Ranný studený kúpeľ, po ktorom sa silno vyutierame do sucha tak, že pokožka sčervenie, stimuluje dýchanie, zbaví pľúca opotrebovaného vzduchu a podporuje krvný obeh. Nepodľahnime obavám, že v studenej vode prechladneme. Prechladnúť sa dá tak v teple ako aj v chlade. Naopak - pokiaľ sme zdraví, môžu nám studené kúpele prospieť.

Vodoliečba
Doprajme si vodné procedúry na očistu a upokojenie. Koža je plošne najväčší orgán na vylučovanie odpadových látok. A tie sa z tela najlepšie vylučujú vodnými procedúrami, ako sú obklady, kúpele, pary, zábaly a sauny. Veľmi účinné sú mokré obklady. Mokrú, dobre vyžmýkanú plachtu podložíme igelitom a zabalíme sa do nej a prikryjeme vlnenou dekou na 45 až 60 minút. Obklad pomáha pri bolestiach chrbta, horúčkach, plynatosti, návaloch krvi. Do teplého kúpeľa je vhodné pridávať rôzne odvary z bylín, ktoré posilňujú a ukľudňujú organizmus a podporujú liečbu ochorení. Odvar z prasličky roľnej pomáha liečiť rany, ktoré sa zle hoja, odvar z harmančeka ukľudňuje, znižuje nervozitu a odstraňuje kŕče, odvar z borovicových vetvičiek pôsobí liečivo na srdce, zápaly nervov a nespavosť. Na očisťujúci kúpeľ je vhodná aj soľ (na jednu vaňu môžeme až 2 kg soli). Dráždi síce pokožku, ale najúčinnejšie odvádza škodlivé látky z tela - hĺbkovo čistí vnútorné orgány, lieči reumatizmus.

Relaxácia
Okrem nočného spánku si doprajme aspoň 15 až 20 minút úplné uvoľnenie svalov a upokojenie mysle. Ponorme sa do stavu relaxácie a každý deň sa stretnime sami so sebou. Ráno, ešte skôr, ako sa úplne prebudíme, v príjemnom polospánku si vytvorme pozitívny obraz práve začínajúceho dňa, predstavíme si, že očakávané udalosti sa odohrávajú podľa našich predstáv a želaní, všetko, čo prinesie nový deň, prijmeme s radosťou. Potom otvorme oči, usmejme sa na celý svet a obdarujme úsmevom, všetkých okolo nás. Relaxovať môžeme kedykoľvek počas dňa, určite si nájdeme čas, ktorý je pre nás najvhodnejší. Relaxácia je cestou k lepšiemu pochopeniu seba, k upokojeniu mysle, k zlepšeniu koncentrácie.

Optimizmus
Nalaďme sa optimisticky. Optimistická myseľ zvláda stres oveľa jednoduchšie a účinnejšie. Optimista nájde aj v tej najzúfalejšej situácii pozitívny uhol pohľadu - "aj to zlé je na niečo dobré". Nie je dôležité, čo prežívame, ale aký je náš vzťah k udalostiam a situáciám nášho života.

Radosť a úsmev
Nájdime si každý deň dôvod aspoň na jednu malú radosť alebo úsmev. A nenechajme si ich len pre seba, určite nájdeme niekoho, s kým môžeme podeliť a úsmevy opätujme. Život nám poskytuje viac možností, preto berme udalosti a situácie tak, ako prichádzajú. Radujme sa z maličkostí, zo slnečného dňa, ale aj z dažďa. Usmievajme sa
helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

Bomba proti chrípke a aj očistná kúra - sirup pre zdravie


POTREBNÉ PRÍSADY

3 hlávky cesnaku, 3 citrony, 1 1/4 dcl medu, 2 polievkové lyžice jablčného octu, 1 1/4 dcl vody

POSTUP PRÍPRAVY

Cesnak očistíme, rozoberieme a každý strúčik napukneme napr. plochou noža naňho pritlačíme. Do misky dáme cesnak, nalejeme med, šťavu s dužinou z citronov a jablčný ocot. Zalejeme vriacou vodou a rozmiešame. Keď to vychladne, prikryjeme a dáme do chladničky na 3 dni. Potom to precedime do fľaše a držíme v chladničke. Užívame denne 2 kávové lyžičky ráno a večer. V prípade prepuknutia choroby môžme užívať každú hodinu.
Cesnak nekrajať najemno lebo to bude príliš silne a aj takto sa z neho liečivé látky vyluhujú do sirupu a zjedia to aj deti.

Veľa zdravia........
helenka78 helenka78

helenka78 je offline (nepripojený) helenka78

Výživa a zdravie žien

U mnohých žien môže vedenie domácnosti, výchova detí a starostlivosť o starších členov rodiny, rovnako ako práca mimo domu, do veľkej miery ovplyvňovať ich telesnú i duševnú pohodu. Správna výživa a zdravý životný štýl môžu do veľkej miery zlepšiť zdravie žien počas celého života.
Rýchly telesný rast v mladosti, menštruácia, tehotenstvo a dojčenie, to všetko zvyšuje riziko nedostatku dôležitých výživových zložiek, ako je železo, kyselina listová a vápnik. Viaceré štúdie o výžive dokázali, že k chronickému nedostatku týchto a ďalších zložiek nedochádza len u mladých žien, ale vo všetkých vekových skupinách. Nízko energetické diéty, snaha o získanie štíhlej línie, nepravidelné a nevhodné stravovanie a narastajúca obľuba vegetariánskej stravy sú príčinou toho, že ženy sú vo zvýšenej miere ohrozené nedostatkom dôležitých výživových zložiek.

Význam železa

Ženy vo veku, kedy môžu rodiť, majú zvýšenú spotrebu železa a sú pri jeho nedostatku ohrozené vznikom anémie. Je preto pre ne dôležitý pravidelný príjem potravín obsahujúcich železo, ktoré sa však zároveň konzumujú v dostatočnom množstve, a z nich je ľudský organizmus schopný železo využiť. Dobre absorbovateľné je železo z myoglobínu, ktorý je prítomný v mäse a mäsových výrobkoch. Potraviny, ktoré obsahujú železo neviazané v hémovom komplexe, sú zelené druhy zeleniny, strukoviny (fazuľa, šošovica), arašidy a obohatené raňajkové cereálie. Dôležité sú i zdroje vitamínu C, lebo zlepšujú príjem železa zo zdroja, ktoré neobsahujú železo viazané v hémovom komplexe.

Kyselina listová a tehotenstvo

Všetky ženy vo veku, kedy môžu otehotnieť, majú denne prijímať zvýšené množstvo kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko výskytu rázštepu a ďalších poškodení chrbtice. Spotreba kyseliny listovej je v priebehu tehotenstva podstatne vyššia. Všeobecne sa doporučuje, aby tieto ženy prijímali denne 400 mg folátov (t. j. solí kyseliny listovej) vo forme tabliet, dávali prednosť potravinám obohatených kyselinou listovou, alebo i potravinám, ktoré ju obsahujú, ako sú vnútornosti a listová zelenina.

Vápnik pre silné kosti

Vápnik predstavuje faktor dôležitý pre správny vývoj kostry a mineralizáciu kostí počas rastu. Jeho najdôležitejším zdrojom je mlieko, syry, jogurty a listová zelenina. V posledných rokoch sa prejavuje znížený príjem vápnika u detí a mládeže, a to je práve v období jeho najväčšej potreby. Negatívny vplyv na stav kostí má i menšia telesná aktivita. Dôležitú zložku potravy predstavujú z tohoto hľadiska i niektoré vitamíny, kyselina listová, vitamíny B12, C a D, ktoré sa zúčastňujú výstavby štruktúry kostí, ktorá je potom vyplnená vápnikom. Zodpovedajúca strava bohatá na všetky vyššie uvedené zložky je preto dôležitá nielen pri vývoji kostry, ale i v období prechodu. Znížená tvorba estrogénu u žien vo veku nad 50 rokov sa dáva do súvislosti so zvýšeným úbytkom kostnej hmoty a osteoporózou. V tomto veku strácajú ženy priemerne 3 % svojej kostnej hmoty ročne.

S narastajúcou dĺžkou života, ktorý je u žien dlhší než u mužov, sa ženy dožívajú 80 rokov i viac. Znamená to, že žena môže po prechode prežiť ešte celú tretinu svojho života. Pre ženy je preto dôležité dodržiavať v každom veku správne stravovacie návyky a voliť pestrú a vyváženú stravu. Môžu si tak zaistiť nielen svoje vlastné zdravie, ale i zdravie a pohodu svojich potomkov.
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať