Dovolím si to priložiť, nech to niekde je.
https://www.nitranoviny.sk/mudr-slav...ysledok-testu/
Podobný typ príspevku mi už FB raz zablokoval, obmedzil účet. Tak, ak sa Vám pozdáva týchto pár bodov, čo robiť a ako sa chrániť pred ťažkým priebehom covidu, môj príspevok si radšej stiahnite off line.
MUDr. Slavomír Šuch: Praktické rady, ak máte covid, alebo pozitívny výsledok testu
1. Máte pozitívny test, má pozitívny test alebo je chorý na Covid niekto z okolia, alebo máte niektorý z týchto príznakov ( prejavy infektu dýchacích ciest, škriabanie v krku, nádcha, bolesť hrdla pri prehĺtaní, pocit choroby, dráždenie na kašeľ, hnačku bez predchádzajúcej diétnej chyby, zvýšenú teplotu nad 37,5 st. C, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, krížov…)? Máte vysokú pravdepodobnosť infekcie vírusom, mutácia delta.
Zvážte čo najrýchlejšie antigénový rýchlotest test na Covid v najbližšom centre, dovtedy dbajte na bezpečnosť blízkych ľudí.
Čo môžete urobiť pre zabránenie ťažkého priebehu ochorenia ?
1. Zachovajte telesný kľud, hydratujte sa dostatočne, najlepšie bylinkovým čajom s účinkom na dýchacie cesty a tráviaci trakt, ktoré sú najčastejšie postihnuté deltou.2. Nasaďte si ihneď, čo najskôr :
– vitamín C, najlepšie s pomalým uvoľňovaním, dávka nad 3 gramy za deň.
– vitamín D v dávke prvý deň 6000 IU, potom 3 – 4 tisíc dlhodobo.
– Zinok v dávke 3 x 25 mg- Selén 3 x 20 až 25 mg denne
– probiotikum 3 x denne
– Quercetin 3 x 250 mg
– NADH 2 x 1/2 tbl rozpustit v ustach
– B komplex forte 1 tbl denne, alebo Milgamma N 3 x1 cps denne
– Isoprinosin 3 x 1 tbl, pri akútnych stavoch aj 3×2 tbl.
– lieky na potlačenie bolesti, teploty a zápalu – Ibuprofen, Paracetamol, Novalgin, alebo iné, ktoré viete, že u Vás zaberú, aspoň 2 – 3 jednotlivé dávky denne.
– zástancovia Ivermectinu od prvého dňa do 80 kg 8 – 12 mg, nad 80 kg 12 – 16 mg denne, alebo ob deň, podľa intenzity príznakov.
Upozornenie: S Ivermectinom vám obvykle váš lekár neporadí, jeho použitie je u covidu “ off label“, ale podľa môjho názoru, podloženého osobnými skúsenosťami z druhej vlny z liečby niekoľkých desiatok pacientov, benefit používania Ivermectinu vysoko prevažuje nad všetkými jeho rizikami.
Prvé 3 – 4 dni neexistuje iná dostupná ambulantná liečba, ktorú by ste si mohli nasadiť. Chlieb sa láme na 5 – 6 deň trvania príznakov. Ak pretrvávajú zvýšené teploty nad 38 st. C, ak sa zhoršujú príznaky a celkový stav, ak nastúpia dýchacie ťažkosti, zvýrazní sa kašeľ a nemáte pocit zlepšenia, je čas konzultovať lekára – podľa veku, váhy, intenzity príznakov a prítomnosti rizikových ochorení ( vek nad 50 rokov, obezita BMI nad 30, cukrovka, astma, chronická bronchitída, ochorenia srdca, vysoký tlak krvi, choroby štítnej žľazy, obličkové choroby, autoimúnne choroby a onkologické ochorenia).
Lekára môžete konzultovať cez linku 112, čo je najrozumnejšie a pre vás najbezpečnejšie riešenie. Nespoliehajte sa na diaľkové telefonické “ vyšetrenie“ praktickým lekárom a elektronický predpis lieku.
Trvajte na osobnom vyšetrení lekárom s auskultáciou pľúc, osobným rozhovorom, RTG pľúc, zmeraním saturácie krvi kyslíkom, vyšetrením krvi, zvlášť hladiny CRP, leukocytov, D – dimérov a v určitých prípadoch aj Troponínu a NT – PRO- BNP ( u ľudí s rizikom infarktu, srdcoveho zlyhávania, pľúcnej embolie a veku nad 70 – 75 rokov)
Ak máte doma, nasaďte si na štvrtý – piaty deň, pri neustupujúcich príznakoch, k dovtedajšej liečbe antibiotiká ( napr. klaritromycin) , aspirín ( 100mg) a vysoko rizikoví nízkomolemulárny heparín ( napr. Fraxiparín) ( pokiaľ už neužívate antikoagulanciá), kortikoid – dexametazon (Krka) v dávke 6 mg denne, pantoprazol, omeprazol alebo famotidin, antihistaminiká. Túto liečbu je však vhodné, pokiaĺ nemáte skúsenosti, skonzultovať vždy s lekárom. Tu viac – menej ambulantné (domáce) možnosti liečby končia, u väčšiny ľudí sú už aj prekročené…
Nebojte sa kontaktovať linku112! Domáca liečba lekárom nevyšetrených chorých kyslíkom, len na základe hodnôt saturácie krvi O2 necertifikovanými oxymetrami, odkladanie vyšetrenia lekárom a čakanie na “ zlepšenie“ je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia oeganizmu Covidom so všetkými následkami (umelá ventilácia, embólia, smrť). Tento text, pokiaľ ho cenzori na FB nezablokujú, bude aktualizovaný a dopĺňaný o nové informácie a postupy, prípadne varovania a odporučenia.
Tretia vlna je tu, na štát ani vyššiu moc sa spoliehať nedá. Pomáhajme si, zdieľajme skúsenosti a starajme sa o seba aj blízkych.
Bohužiaľ, už to znovu začalo.
Text: MUDr. Slavomír Šuch, lekár – internista od 1993, pôsobí v internej ambulancii a na urgentnom príjme v Martine, Trstenej a Čadci a internej jednotke intenzívnej starostlivosti v Čadci a Trstenej.