Zavrieť

Porady

ako plati dan z prijmu platca dph

Ahojte, mam dve otazky na Vas. Som laik

1. AK sa firma (s.r.o.) stala platcom dph od 1.4., tak je mi jasne ze danove sa bude podavat kazdy kvartal a ze vsetky tovary ktore sa na firmu nakupia tak sa mozu odpocitat od dph...cize ak nejaky predmet stoji 119eur, tak zaplatim eur uz len 100(resp tu dph si odpocitam v tom kvartali. to mi je jasne..

Ale na konci roka musim stale ako kazdy iny podat aj dan z prijmu 19%. Tuto dan som si ako neplatca vedela znizit o naklady..cize napr neplatila som 19%dane ale platila som napr len 12% dane.
No a moja otazka znie ci to funguje tak aj nadalej. Ak ano tak ta dan sa plati z tych zostavajucich 100eur tovaru?cize ak budem mat naklady napriklad 100% cize nebduem platit ziadnu dan z prijmu tak realne akoze zaplatim za tovar len 80% ked sa to tak vezme?

2. Druha otazka znie ze ak bola nejaky dolezity predmet na fungovanie firmy kupeny este pred 1.4. a je to dost drahy predmet a bolo by fajn si z toho odratat dph, tak ako sa to da urobit? Je na to nejaka normalna legalna forma? Napriklad predat to inej firme a potom to od nej kupit a pod.

Dakujem za kazdu radu a prepacte za formu otazok ale som fakt neznala v tejto oblasti

Dakujem a zelam pekny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Dan sa pocita z hospodarskeho vysledku... pocita sa z rozdielu medzi vynosmi a nakladmi. Vsetko co mas na 6** uctoch a 5** uctoch...

    Ak si kupila nieco za 119 eur (nebola si platca DPH), tak si uctovala napriklad:
    501/211
    Pri predaji tovaru si uctovala napriklad 238 eur takto:
    211/604

    HV = 238-119 = 119 eur.

    Teraz ako platca, ked kupis nieco za 119 a 19 z toho je dph, tak:
    501 (100 e)
    343 (19 e) / 211 (119 e)


    Predala si za 238:
    211 (238e) / 604 (200 e) + 343 (38e)


    HV = 200-100=100

    Akurat ze podavas este aj priznanie k DPH... takze...

    Ak som nepochopila otazku, oprav ma...
    Naposledy upravil zk24 : 23.04.10 at 10:50 Dôvod: zarovnania...

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    bolacka Pozri príspevok
    Ahojte, mam dve otazky na Vas. Som laik

    1. AK sa firma (s.r.o.) stala platcom dph od 1.4., tak je mi jasne ze danove sa bude podavat kazdy kvartal Ak si štvrťročný plátca, tak áno a ze vsetky tovary Tovary a služby, pri ktorých je nárok na odpočet činnosti, nie pri ktore sa na firmu nakupia tak sa mozu odpocitat od dph...cize ak nejaky predmet stoji 119eur, tak zaplatim eur uz len 100(resp tu dph si odpocitam v tom kvartali. to mi je jasne.. Zaplatíš 119, €, zaúčtuješ 100 + DPH.
    Ale na konci roka musim stale ako kazdy iny podat aj dan z prijmu 19%. Daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty sú dve rozdielne dane.Tuto dan som si ako neplatca vedela znizit o naklady..Daň z príjmu si neznižuješ o náklady. Základ dane počítaš Výnosy mínus náklady plus pripočitateľné položky mínus odpočitateľné položky. cize napr neplatila som 19%dane ale platila som napr len 12% dane. Akoukoľvek matematikou si platila daň z príjmu 19 % zo základu dane.
    No a moja otazka znie ci to funguje tak aj nadalej. O nároku na odpočet dane a o daňovej povinnosti účtuješ na účte 343, základ dane na príslušné účty triedy 5 a 6. Ak ano tak ta dan sa plati z tych zostavajucich 100eur tovaru?cize ak budem mat naklady napriklad 100% cize nebduem platit ziadnu dan z prijmu tak realne akoze zaplatim za tovar len 80% ked sa to tak vezme?

    2. Druha otazka znie ze ak bola nejaky dolezity predmet na fungovanie firmy kupeny este pred 1.4. a je to dost drahy predmet a bolo by fajn si z toho odratat dph, tak ako sa to da urobit? Je na to nejaka normalna legalna forma? Napriklad predat to inej firme a potom to od nej kupit a pod.


    Dakujem za kazdu radu a prepacte za formu otazok ale som fakt neznala v tejto oblasti

    Dakujem a zelam pekny den
    V texte
    Naposledy upravil Dav : 23.04.10 at 12:54

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    bolacka Pozri príspevok
    Ahojte, mam dve otazky na Vas. Som laik

    1. AK sa firma (s.r.o.) stala platcom dph od 1.4., tak je mi jasne ze danove sa bude podavat kazdy kvartal a ze vsetky tovary ktore sa na firmu nakupia tak sa mozu odpocitat od dph...cize ak nejaky predmet stoji 119eur, tak zaplatim eur uz len 100(resp tu dph si odpocitam v tom kvartali. to mi je jasne..

    Ale na konci roka musim stale ako kazdy iny podat aj dan z prijmu 19%. Tuto dan som si ako neplatca vedela znizit o naklady..cize napr neplatila som 19%dane ale platila som napr len 12% dane.
    No a moja otazka znie ci to funguje tak aj nadalej. Ak ano tak ta dan sa plati z tych zostavajucich 100eur tovaru?cize ak budem mat naklady napriklad 100% cize nebduem platit ziadnu dan z prijmu tak realne akoze zaplatim za tovar len 80% ked sa to tak vezme?

    2. Druha otazka znie ze ak bola nejaky dolezity predmet na fungovanie firmy kupeny este pred 1.4. a je to dost drahy predmet a bolo by fajn si z toho odratat dph, tak ako sa to da urobit? Je na to nejaka normalna legalna forma? Napriklad predat to inej firme a potom to od nej kupit a pod.

    Dakujem za kazdu radu a prepacte za formu otazok ale som fakt neznala v tejto oblasti

    Dakujem a zelam pekny den
    Tej prvej otázke nerozumiem s tou daňou z príjmu
    2. Ak bol nakúpený nejaký majetok alebo zásoby, ktoré ešte nie sú spotrebované, maximálne 1 rok dozadu, môžete si z nich DPH uplatniť v prvom priznaní DPH a pravdaže upraviť zostatkovú cenu dlhodobého majetku a zásob na sklade o túto uplatnenú DPH

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
    Na začiatok

    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

    bolacka je offline (nepripojený) bolacka

    vsetko ma boli :) bolacka
    Dakujem vam vsekym, ste fantasticki, ja to dnes este prkonzultujem a keby som este nieco nechapala tak vam dam vediet sem. Este raz dakujem

    bolacka je offline (nepripojený) bolacka

    vsetko ma boli :) bolacka
    ja vam neviem dat za vdaku tie poradabodynevidim tu taku moznost..ako je to mozne?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    bolacka Pozri príspevok
    ja vam neviem dat za vdaku tie poradabodynevidim tu taku moznost..ako je to mozne?
    az budes mat sama 10 bodov, potom mozes, my si pockame a najdeme si ta

    bolacka je offline (nepripojený) bolacka

    vsetko ma boli :) bolacka
    tak mi frisko dajte vy traja porada body a ja sa vam teda odvdacit budem moct

    bolacka je offline (nepripojený) bolacka

    vsetko ma boli :) bolacka
    JAJA11 Pozri príspevok
    Tej prvej otázke nerozumiem s tou daňou z príjmu
    2. Ak bol nakúpený nejaký majetok alebo zásoby, ktoré ešte nie sú spotrebované, maximálne 1 rok dozadu, môžete si z nich DPH uplatniť v prvom priznaní DPH a pravdaže upraviť zostatkovú cenu dlhodobého majetku a zásob na sklade o túto uplatnenú DPH
    JAJA prosim Ta a to mas odkial? Ako bolo by super keby to tak fungovalo ale snazila som sa to najst v zakone o dane z pridanej hodnoty ale nic take som ta nenasla..prosim vedela by si mi poskytnut paragraf a cislo zakona kde sa to uvadza prosim?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Pekny den vsetci,

    prosila by som o nazor: mam klienta , ktoremu predchadzajuca kolegyna urobila DP za rok 2008 z prijmov v zahranici GB, a to tak , ze neumoznila uhrn vynatych prijmov zo zahranici r. 46 a klient musel zaplatit dan 10 921,-SK, teraz robim dodatocne danove priznanie za rok 2008 z prijmov z GB a pytam sa :
    celkove prijmy r.32
    poistene r.33
    zaklad dane r.34
    zaklad dane r.35
    danovnik r. 37
    zaklad dane znizeny o r.37/43/
    dan r. 45
    uhrn vynatych prijmov r. 46=r.36
    suma dane vybr.zr. r. 63
    preplatok r. 65
    dodatocne danove r. 66
    a pouzijem tlacivo FO-A
    Prosim je postup spravny, aby dostala naspäť to co zaplatila dan za rok 2008.
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.