Zavrieť

Porady

dedenie ale bez manzela

Zdravim, otazka:
vdova sa ide vydavat.So svojim synom vlastnia spolu nehnutelnosti v podielovom vlastnictve a nechce, aby na tieto nehnutelnosti mal narok po jej pripadnej smrti jej manzel (bolo by nakoniec divne, keby dostal nieco, co nikdy nevlastnil a co ma dostat jej syn(ktory uz polovicu tak ci tak vlastni, a bolo by este divnejsie, keby sa v buducnosti mal syn delit este aj s manzelovymi detmi, ktore su de facto pre neho cudzie... ).Bude mat zo zakona jej manzel na majetok narok aj ked nejde o bezpodielove vlastnictvo a nie je pisany na ziadnom liste vlastnictva? A riesi situaciu dedenie zo zavetu, kde vsetko odkaze synovi?
Usporiadat
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Ak sa vdova vydá, jej manžel po nej dedí rovnakým podielom ako jej deti. Ak má jedného syna, bude dediť každý jednu polovicu z majetku, ktorý by v dobe smrti vlastnila.
Táto situácia sa dá riešiť pomerne jednoducho. Treba napísať závet, v ktorom ako svojho jediného dediča určí svojho syna. Závet je najlepšie napísať u notára do notárskej zápisnice, ktorú notár uloží na súde. A tak je istota, že sa nestratí.
Ak by chcela, aby niečo zdedil aj manžel, v závete to môže uviesť.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ak zdedím majetok ako vdova, následne sa vydám,tak môj prípadný manžel dedí len z toho, čo sme nadobudli spolu. Nadobudnutý majetok pred uzatvorením manželstva a majetok, ktorý jeden z partnerov počas trvania manželstva dostane do daru, alebo zdedí sa takisto nezapočítava do BVM. Mýlim sa?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

tutiola Pozri príspevok
Ak zdedím majetok ako vdova, následne sa vydám,tak môj prípadný manžel dedí len z toho, čo sme nadobudli spolu. Nadobudnutý majetok pred uzatvorením manželstva a majetok, ktorý jeden z partnerov počas trvania manželstva dostane do daru, alebo zdedí sa takisto nezapočítava do BVM. Mýlim sa?
to sú hrušky a jablká... manžel dedí podiel na majetku manželky a to čo je v BSM je polovica automaticky jeho a druhá polovica patrí manželke, čiže zaráta sa do jej majetku, ktorý je predmetom dedenia.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

tutiola Pozri príspevok
Ak zdedím majetok ako vdova, následne sa vydám,tak môj prípadný manžel dedí len z toho, čo sme nadobudli spolu. Nadobudnutý majetok pred uzatvorením manželstva a majetok, ktorý jeden z partnerov počas trvania manželstva dostane do daru, alebo zdedí sa takisto nezapočítava do BVM. Mýlim sa?
Mýliš sa. Takto sa delí majetok v bezpodielovom vlastníctve manželov po zániku manželstva inak ako smrťou jedného z nich. Dedí sa jedným z manželov všetok majetok poručiteľa, teda jeho výlučný majetok a polovica majetku v BSM.
Naposledy upravil Mária27 : 25.04.10 at 06:28
2 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

cocker.ba Pozri príspevok
Zdravim, otazka:
vdova sa ide vydavat.So svojim synom vlastnia spolu nehnutelnosti v podielovom vlastnictve a nechce, aby na tieto nehnutelnosti mal narok po jej pripadnej smrti jej manzel (bolo by nakoniec divne, keby dostal nieco, co nikdy nevlastnil a co ma dostat jej syn(ktory uz polovicu tak ci tak vlastni, a bolo by este divnejsie, keby sa v buducnosti mal syn delit este aj s manzelovymi detmi, ktore su de facto pre neho cudzie... ).Bude mat zo zakona jej manzel na majetok narok aj ked nejde o bezpodielove vlastnictvo a nie je pisany na ziadnom liste vlastnictva? A riesi situaciu dedenie zo zavetu, kde vsetko odkaze synovi?
Vdova sa ide vydávať (žeby z lásky ?? ), keď myslí na také príjemné veci smrť/dedičské spory.
A ešte je to nejaký cudzí chlap.
Takže vdova v zadaní :
- daruje synovi
- spíše kvalitne závet (podľa sarasara ) - lebo manžel NIE JE neopomenuteľný dedič.
Hocikto, kto vstupuje do manželstva a má (hocijakým spôsobom získaný) majetok, ho vnáša do BSM a je predmetom dedenia.
Hocikto, kto vstupil do manželstva a získa (okrem dedenia a výlučného daru) majetok, ho vnáša do BSM a je predmetom dedenia.
Teda ad Tutiola : :Ak zdedím majetok ako vdova, následne sa vydám,tak nadobudnutý majetok pred uzatvorením manželstva sa takisto nezapočítava do BSM" = pri dedení NIE
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
cocker.ba Pozri príspevok
Zdravim, otazka:
vdova sa ide vydavat.So svojim synom vlastnia spolu nehnutelnosti v podielovom vlastnictve a nechce, aby na tieto nehnutelnosti mal narok po jej pripadnej smrti jej manzel (bolo by nakoniec divne, keby dostal nieco, co nikdy nevlastnil a co ma dostat jej syn(ktory uz polovicu tak ci tak vlastni, a bolo by este divnejsie, keby sa v buducnosti mal syn delit este aj s manzelovymi detmi, ktore su de facto pre neho cudzie... ).Bude mat zo zakona jej manzel na majetok narok aj ked nejde o bezpodielove vlastnictvo a nie je pisany na ziadnom liste vlastnictva? A riesi situaciu dedenie zo zavetu, kde vsetko odkaze synovi?
A prečo sa ide potom vydávať? Aby prípadne dedila po smrti manžela?
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Mária27 Pozri príspevok
Mýliš sa. Takto sa delí majetok v bezpodielovom vlastníctve manželov po zániku manželstva inak ako smrťou jedného z nich. Dedí sa jedným z manželov všetok majetok poručiteľa, teda jeho výlučný majetok a polovica majetku v BSM.
Marika .

Nejako mi to nesedí : " Dedí sa jedným z manželov všetok majetok poručiteľa, teda jeho výlučný majetok a polovica majetku v BSM. "
Nemalo to byť : Dediči (v prvej skupine ) dedia všetok výlučný majetok poručiteľa a polovicu majetku z BSM (lebo druhá polovica BSM patrí pozostalému manželovi).
1 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
A prečo sa ide potom vydávať? Aby prípadne dedila po smrti manžela?
cocker.ba Pozri príspevok
a nechce, aby na tieto nehnutelnosti mal narok po jej pripadnej smrti jej manzel (bolo by nakoniec divne, keby dostal nieco, co nikdy nevlastnil a co ma dostat jej syn(ktory uz polovicu tak ci tak vlastni, a bolo by este divnejsie, keby sa v buducnosti mal syn delit este aj s manzelovymi detmi, ktore su de facto pre neho cudzie... )
V tom prípade by na ňu obdobne platilo zadavateľovo "hodnotenie"-votrelec do nášho majetku.

Aj keď nevlastní súrodenci sú vlastne " cudzí ľudia" . Aspoň pre niekoho.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cocker.ba Pozri príspevok
Zdravim, otazka:
vdova sa ide vydavat.
Málo jej raz bolo....
So svojim synom vlastnia spolu nehnutelnosti v podielovom vlastnictve a nechce, aby na tieto nehnutelnosti mal narok po jej pripadnej smrti jej manzel
Veľa by si dovolil... (bolo by nakoniec divne, keby dostal nieco, co nikdy nevlastnil a co ma dostat jej syn(ktory uz polovicu tak ci tak vlastni, a bolo by este divnejsie, keby sa v buducnosti mal syn delit este aj s manzelovymi detmi, ktore su de facto pre neho cudzie... )
De facto , de jure ... Kde právo na Slovensku ???
.Bude mat zo zakona jej manzel na majetok narok aj ked nejde o bezpodielove vlastnictvo a nie je pisany na ziadnom liste vlastnictva?
Nie...
A riesi situaciu dedenie zo zavetu, kde vsetko odkaze synovi?
Áno...
Už ste to začali mrníkovať , pridám sa aj ja...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
buchač Pozri príspevok
Už ste to začali mrníkovať , pridám sa aj ja...


Málo jej raz bolo....

Keď jej iba o to ide, tak sa nemusí hneď vydávať.
Alebo takto: Ak mám chuť na klobásu, nemusím hneď kupovať celú sviňu.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ďakujem za vysvetlenie. Mojím zabrdnutím do témy, ste problém vysvetlili od hlavy po pätu vrátane klobásky
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
Málo jej raz bolo....

Keď jej iba o to ide, tak sa nemusí hneď vydávať.
Alebo takto: Ak mám chuť na klobásu, nemusím hneď kupovať celú sviňu.


A teraz nie som si istý, čo si myslel pod tou "klobásou" .
(a najmä "sviňou" )
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Hocikto, kto vstupuje do manželstva a má (hocijakým spôsobom získaný) majetok, ho vnáša do BSM a je predmetom dedenia.


Tak tejto vete nerozumuem, aj keby som sa akokolvek snazil.BSM nahodou neznamena majetok nadobudnuty pocas manzelstva???Takze v tomto pripade asi tazko moze ist o BSM-mylim sa?
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Uz mi to pripomina gulas-ze by predvolebny? :-))).
Takze pochopil som asi spravne, ze manzel:
1) bude mat narok na dedicstvo
2) nebude mat narok na dedicstvo
3) riesi to zavet-aby manzel neprisiel k majetku ako slepe kura k zrnu, tak matka bude musiet podielovy majetok so synom odkazat jemu.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

V tom prípade by na ňu obdobne platilo zadavateľovo "hodnotenie"-votrelec do nášho majetku.

Aj keď nevlastní súrodenci sú vlastne " cudzí ľudia...


Ved prave!
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

cocker.ba Pozri príspevok
Hocikto, kto vstupuje do manželstva a má (hocijakým spôsobom získaný) majetok, ho vnáša do BSM a je predmetom dedenia.


Tak tejto vete nerozumuem, aj keby som sa akokolvek snazil.BSM nahodou neznamena majetok nadobudnuty pocas manzelstva???Takze v tomto pripade asi tazko moze ist o BSM-mylim sa?
Dôležité je to na konci : " a je predmetom dedenia (pri úmrtí jedného vstupujúceho do manželstva).
Pri rozvode je to ÚPLNE inak - tam každý, čo si priniesol (mal / zdedil) je jeho. A ako píšeš do BSM sa ráta iba spoločne nadobudnutý majetok.
Trochu zložitejšie by bolo "dokázať výlučné vlastníctvo" ( pri rozvode), keby:
- sa zobrali
- jeden by potom zdedil
- neskôr by to predal
- "z tých peňazí" by si (spoločne) kúpili nové
- prišlo by k rozvodu.
Aby sa to vylúčilo z BSM.
Naposledy upravil plackoo : 25.04.10 at 08:11
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
cocker.ba Pozri príspevok
Hocikto, kto vstupuje do manželstva a má (hocijakým spôsobom získaný) majetok, ho vnáša do BSM a je predmetom dedenia.


Tak tejto vete nerozumuem, aj keby som sa akokolvek snazil.BSM nahodou neznamena majetok nadobudnuty pocas manzelstva???Takze v tomto pripade asi tazko moze ist o BSM-mylim sa?

Nie hociakým v §143 občianskeho zákonníka sú výnimky (okrem zdedeného alebo darovaného alebo ...)
Ale na účely dedičstva sa dedí všetok majetok. Na delenie BSM iným spôsobom sa na dedený majetok neprihliada
1 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

cocker.ba Pozri príspevok
Uz mi to pripomina gulas-ze by predvolebny? :-))).
Takze pochopil som asi spravne, ze manzel:
1) bude mat narok na dedicstvo
2) nebude mat narok na dedicstvo
3) riesi to zavet-aby manzel neprisiel k majetku ako slepe kura k zrnu, tak matka bude musiet podielovy majetok so synom odkazat jemu.
Už ti to sarasara napísala v 2 :

Ak sa zoberú - budú mať VZÁJOMNE nárok na dedičstvo, keby ten druhý zomrel.
Ak uzná za správne, že (po jej prípadnej smrti) manžel nemá dediť, tak najbezpečnejšie (lepšie ako za života darovať synovi) je napísať závet v prospech syna - lebo v prípade zmeny svojho postoja môže závet zmeniť (na rozdiel od darovania).
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj Pozri príspevok
Nie hociakým v §143 občianskeho zákonníka sú výnimky (okrem zdedeného alebo darovaného alebo ...)
Ale na účely dedičstva sa dedí všetok majetok. Na delenie BSM iným spôsobom sa na dedený majetok neprihliada.
Keď už idete do toho takto "obchodne", asi by ste mali spísať predmanželskú zmluvu a tam to všetko zadefinovať.
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
Nie hociakým v §143 občianskeho zákonníka sú výnimky (okrem zdedeného alebo darovaného alebo ...)
Ale na účely dedičstva sa dedí všetok majetok. Na delenie BSM iným spôsobom sa na dedený majetok neprihliada
Pre účely dedenia je majetok vlastnený pred manželstvom rovnaký , ako polovica BSM.
Omlúvam sa - NIE je v BSM (pokiaľ na LV zostalo všetko po starom ) , iba sa rovnako dedí
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať