Zavrieť

Porady

EXTERNÉ ŠTÚDIUM-AKO JE TO SO ZNÍŽENÍM NA STAROBNÉ POISTENIE?

Dobrý Deň,chcem sa opýtať:máme zamestnankyňu ktorej dcéra študuje na VŠ ale externe a popi štúdiu už pracuje.Má táto naša zamestnankyňa nárok na zníženie sadzby na starobné poistenie o 0,5 % ?A ako je to s daňovým bonusom?Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    Zníženie sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa - s t a n o v i s k o<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    <o:p></o:p>

    <o:p></o:p>

    K Vášmu podaniu, zo dňa 21. septembra 2005, vo veci zníženia sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa, uvádzame nasl<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>ovné.



    V zmysle § 131 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších pr<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>pisov sadzba poistného na starobné poistenie poistenca sa znižuje o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa (§ 9), o ktoré sa stará rodič alebo osvojiteľ nezaopatreného dieťaťa. Ak sa o to isté dieťa súčasne starajú obidvaja rodičia alebo osvojitelia nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa znižuje j<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nému rodičovi alebo j<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nému osvojiteľovi nezaopatreného dieťaťa.

    <o:p></o:p>

    Za nezaopatrené dieťa sa v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) bodu 1 zákona považuje dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie.

    <o:p></o:p>

    Sústavná príprava na povolanie podľa § 10 ods. 1 zákona je štúdium na str<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.

    <o:p></o:p>

    Z horeuv<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>eného vyplýva, že sadzba poistného na starobné poistenie sa rodičovi starajúcemu sa o nezaopatrené dieťa znižuje o 0,5% bez ohľadu na to,
    či ide o dennú alebo e<st1:PersonName w:st="on">x</st1:PersonName>ternú formu štúdia dieťaťa na vysokej škole. <o:p></o:p>


    <o:p></o:p>

    Bratislava 3.10.2005<o:p></o:p>

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    "ktorej dcéra študuje na VŠ ale externe a popri štúdiu už pracuje"
    Dudel, ale tu je jeden zádrhel - tá dcéra už pracuje a študuje popri zamestnaní.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Na daňový bonus nárok určite nemá /externá forma štúdia/.
    Zníženie sadzby na SP - podľa mňa áno - ale snáď sa niekto ešte vyjadrí.

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    podľa mňa tá dcéra je už zaopatrená, keď pracuje ak pracuje v pracovnom pomere, takže nemá nárok

    JanoL je offline (nepripojený) JanoL

    JanoL
    Domnievam sa že nárok na zníženie % nevzniká.
    Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa §3 ods. 2
    Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa,ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
    ods. 4 Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.
    6)

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    dudel
    Zníženie sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa - s t a n o v i s k officeffice" /><O:p></O:p>

    <O:p></O:p>

    <O:p></O:p>

    K Vášmu podaniu, zo dňa 21. septembra 2005, vo veci zníženia sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa, uvádzame naslffice:smarttags" /><?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com[img] /><st1:PersonName w:st=[/img]ed</st1:PersonName>ovné.



    V zmysle § 131 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších pr<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>pisov sadzba poistného na starobné poistenie poistenca sa znižuje o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa (§ 9), o ktoré sa stará rodič alebo osvojiteľ nezaopatreného dieťaťa. Ak sa o to isté dieťa súčasne starajú obidvaja rodičia alebo osvojitelia nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa znižuje j<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nému rodičovi alebo j<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nému osvojiteľovi nezaopatreného dieťaťa.

    <O:p></O:p>

    Za nezaopatrené dieťa sa v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) bodu 1 zákona považuje dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie.

    <O:p></O:p>

    Sústavná príprava na povolanie podľa § 10 ods. 1 zákona je štúdium na str<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>nej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.

    <O:p></O:p>

    Z horeuv<st1:PersonName w:st="on">ed</st1:PersonName>eného vyplýva, že sadzba poistného na starobné poistenie sa rodičovi starajúcemu sa o nezaopatrené dieťa znižuje o 0,5% bez ohľadu na to,
    či ide o dennú alebo e<st1:PersonName w:st="on">x</st1:PersonName>ternú formu štúdia dieťaťa na vysokej škole. <O:p></O:p>


    <O:p></O:p>

    Bratislava 3.10.2005<O:p></O:p>
    Toto je oficiálne stanovisko zo Sociálnej poisťovne.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Pepa
    Na daňový bonus nárok určite nemá /externá forma štúdia/.
    Zníženie sadzby na SP - podľa mňa áno - ale snáď sa niekto ešte vyjadrí.
    Súhlasím s Pepa. Pozrite si /kto odoberá/ Národné poistenie č. 9/2005 , otázky a odpovede str. 23 - zníženie poistného. Pekný deň.

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Dudel, ale veď jasne píšeš na NEZAOPATRENÉ dieťa.
    Pracujúce dieťa nieje nezaopatrené.
    Nemá nárok na nič, žiaden bonus žiadne 0,5% .

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    urs
    Dudel, ale veď jasne píšeš na NEZAOPATRENÉ dieťa.
    Pracujúce dieťa nieje nezaopatrené.
    Nemá nárok na nič, žiaden bonus žiadne 0,5% .
    Dovolím si nesúhlasiť s vetou - pracujúce dieťa nie je nezaopatrené napr. pri nároku na DB. Môže pracovať, byť SZČO a pokiaľ je študentom /samozrejme pri dennej forme/ má nárok na DB do 25 rokov.

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    URS poslala som len všeobecné stanovisko zo Sociálnej poisťovne, že kto má nárok na zníženie sadzby poistného na starobné poistenie ( 0,5% ). Toto stanovisko som poslala na : poradna@socpoist.sk a do 10 dní mi prišla odpoveď, ktorú som priložila do vyššieuvedeného príspevku. Ak máš nejaký problém, tak tam napíš (mailom) a oni Ti odpíšu.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Už sme raz o tom debatovali:
    Zákon o sociálnom poistení príjaznívejšie úpravuje pojem nezaopatreného dieťaťa:
    uznavá aj externé študium (pozrí zákon č. 461/2003 Z. z. § 10 ods. 5 o sociálnom poistení), vek dieťaťa je do 26 rokov a nepožaduje spoločnú domácnosť.
    DB sa priznáva podľa zákona o prídavku na dieťa (z. č. 600/2003 Z.z.): len denný študium, vek do 25 rokov a požaduje spoločnú domácnosť.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ale ved na externom studiu sa da byt aj ked clovek nepracuje vtedy by som to uznal ale ak osoba pracuje tak sa podla mna neznizuje o ziadneho pol percenta

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    dudel
    URS poslala som len všeobecné stanovisko zo Sociálnej poisťovne, že kto má nárok na zníženie sadzby poistného na starobné poistenie ( 0,5% ). Toto stanovisko som poslala na : poradna@socpoist.sk a do 10 dní mi prišla odpoveď, ktorú som priložila do vyššieuvedeného príspevku. Ak máš nejaký problém, tak tam napíš (mailom) a oni Ti odpíšu.
    zuzi, ty máš protekciu a tebe odpisujú? mne ešte ani raz neodpovedali...

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ahojte,tak mám potvrdené priamo zo sociálnej poisťovne,že táto zamestnankyňa už nemá nárok na zníženie sadzby na starobné poistenie o 0,5% a ani na daňový bonus.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.