Zavrieť

Porady

gaštany

Zdravím všetkých poraďákov :-)

Vedel by mi niekto poradiť, ako si doma upečem gaštany?
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem, oprobujem.
0 0
Južanka Južanka

Južanka je offline (nepripojený) Južanka

Dnes si idem upiecť gaštany aj ja, už sa na nich teším
Chcela som len doplniť, že gaštany sú veľmi zdravé!!! Dočítala som sa o tom dávnejšie vo viacerých knihách o sv.Hildegadre von Bingen (bola to veľmi múdra a slávna liečiteľka v stredoveku, kto ju nepozná)
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Chobot Pozri príspevok
Trochu oprášim túto tému, pretože je tu jeseň a čas gaštanov. Cez minulý víkend sme so synom na Žel. studničke nazbierali cca 15 kg gaštanov. Jasné že ich budeme piecť, ale viete niekto, ako ich skladovať, aby dlho vydržali a nevyschli, či v sáčku nesplesniveli? Zatiaľ ich mám v debničkách na balkóne, vlhkú pivnicu bohužiaľ nemáme (bývame v paneláku),. takže to musím riešiť takto.

A ak niekto máte recept na gaštanové pyré, bol by som povďačný, keby ste ho sem pripli. Ja som jedno našiel, ale viac tipov je lepšie, dá sa potom experimentovať.

Gaštanové pyré:
1 kg gaštanov (uvariť, ošúpať a pomlieť)
150 g masla
0,5 dl rumu
150 g práškového cukru

masu dobre vymiešať a zmraziť.
Robila som pyre podla tohoto receptu, je vyborne. Len snad maly dovetok - gastany je dobre varit po mansich kvantach, pretoze cim viac chladnu, tym sa horsie supaju.
Co sa tyka skladovania, neviem poradit vyskusanu skusenost, pretoze takto dobru urodu mame prvz raz, ale predpokladam, ze sa daju uchovat tak ako orechy, t.j. vysusit a potom ulozit na suche a chladnejsie miesto. Orechy mame ulozene v suchej pivnici.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Prikladám recept na sľúbené gulášstretkové gaštanové guľôčky:

Gaštanové guľôčky

Potrebujeme:
500 g gaštanového pyré (2 kocky alebo vlastnoručne vyrobené),
150 g detských piškót,
150 g práškového cukru,
2 balíčky vanilínového cukru,
125 g masla,
1 balíček olúpaných mandlí na ozdobenie,
trošku rumu

Poleva: 100 g čokolády, 40 g stuženého tuku, 1 lyžicu oleja

Ako na to:
Gaštanové pyré zmiešame s pomletými detskými piškótami a maslom.
Pridáme práškový a vanilínový cukor. Hmotu odložíme do chladu asi na 2 hodiny.
Rukami tvarujeme guľôčky s priemerom asi 2,5 cm a ukladáme na mastný papier na pečenie. Pripravenou polevou oblievame každú guľôčku tak, že malou lyžičkou nalejeme polevu zvrchu, aby nerovnomerne stekala.
Spodná časť ostane bez polevy. Do každej guľôčky vložíme olúpanú mandľu. Podávame v malých papierových košíčkoch.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pridam jeden osvedceny recept - nam velmi chuti:
Gastanova rolada
25 dkg Marina keksov
18 dkg HERA
10 dkg cukru
0,5 dcl rumu
1 lyzica kokosovej mucky
1 lyzica kakaa
Keks pomelieme, pridame cukor, rum, kokos.mucku, kakao, Heru a vypracujeme hladke cesto. Nechame postat -kym sa urobi plnka.

Plnka
25 dkg gastanove pyre
12 dkg Hera
10 dkg cukru
0,2 dcl rumu
Vsetko dobre vymiesat.
Polovicu cesta natriet na mikrotenovy sacek - rozrezany - cca 20x15 cm. Rovnomerne rozotriet aj polovicu plnky. Zrolovat a dat do chladna. Rovnako urobit aj s druhou polovicou cesta a plnky. Po vychladnuti poliat cokoladovou polevou. Drzat v chladne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Díky, ten recept na gaštanový džem som zháňal. Raz som kúpil v jednom hypersupermarkete gaštanový džem a chcel som si ho spraviť doma. Teraz už viem, ako na to ...
0 0
KALENA KALENA

KALENA je offline (nepripojený) KALENA

beatap Pozri príspevok
aj ja by som chcela vedieť
Dobry,
gastany treba narezat do X ,ja ich necham 1 den namocene,ako fazulu.
potom dam na plech a v rure peciem uuuuplne na spodu asi tak 20 min .
SU SUPER!!!!Ak ste nedockavi mozete piec aj v ten den.
DOBRU CHUT!
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, ako rozoznám jedlé gaštany od nejedlých?? dakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, ako rozoznám jedlé gaštany od nejedlých?? dakujem
prosím
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Nejedlé gaštany sú hladko okrúhle a neviem ako chutia, nekoštovala som ich. Jedlé majú na spodnej strane takú ostrú špičku a surové chutia sladko-trpkasto. To ak sú ošúpané!
Neošúpané nejedlé gaštany majú redšie a kratšie ostne na šupke a jedlé majú husté a jemnejšie ostne - viac pichajú.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, ako rozoznám jedlé gaštany od nejedlých?? dakujem
Ochutnaj ich.... zistíš hneď!

Nejedlý je horký a trpký, až ti stiahne svaly v ústach. Jedlý má sladkú chuť.

Na výzor spoznáš jedlý gaštan podľa čiapočky, viď obrázky. Pagaštan konský je hladký na celom povrchu, nemá tie štetinky.

Myslím, že rozoznávať jedlý a nejedlý na strome nepotrebuješ vysvetliť.
pagaštan konský.jpg  
gaštan jedlý-1.jpg  
1/1
0 0
jahodka30 jahodka30

jahodka30 je offline (nepripojený) jahodka30

Ahojte, tiež sa mi nazbieralo doma viac gaštanov ako zvládneme zjesť. Myslíte že sa dajú aj zmraziť a potom niekedy v zime po rozmrazení piecť??? Akebo je aj nejaký iný recept na ich uchovanie okrem pyré???
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Gaštany pri skladovaní vo vlhku pomerne rýchlo plesnivejú, v suchu zasa rýchlo tvrdnú. Snažíme sa spracovať ich čo najskôr. Istý čas vydržia vo vzdušnom vrecku v chlade, nie však vo vlhku.

http://www.gastany.sk/zelenina-s-gas...e-gastany.html
4 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jahodka30 Pozri príspevok
Ahojte, tiež sa mi nazbieralo doma viac gaštanov ako zvládneme zjesť. Myslíte že sa dajú aj zmraziť a potom niekedy v zime po rozmrazení piecť??? Akebo je aj nejaký iný recept na ich uchovanie okrem pyré???

Surové nemôžeš mraziť, skúšal som to, po rozmrazení nie sú dobré. TReba ich buď dobre skladovať - v chladničke, vo vzduchotesnom obale, ale s malým vetraním, aby nevyschli. Občas je dobré ich z toho obalu vybrať a povrch vysušiť, aby nechytali plieseň.

Alebo ich uvariť, ošúpať a tak zmraziť. Potom z takého polotovaru môžeš robiť čokoľvek.

Ja som po uvarení a ošúpaní z nich robil gašt. pyré a gaštanový lekvár. Pyré som zmrazil a lekvár naložil do fliaš.

V surovom stave, pri dobrom skladovaní vydržia niekoľko mesiacov, ja som ešte v marci piekol gaštany, no čím ďalej, tým viac ich je medzi nimi hnilých.
0 0
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

ahojte, co robite, ze mate tolko tych gastanov? my sme kupili dom so zahradou, kde uz gastany boli, no uroda je vzdy mala... gastany mam rada a pisete fajne veci, tak ma to aj mrzi, ze sa ich neurodi dost...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
My sme mali vlani vela gastanov. Z casti z nich som spravila gastanove pyre podla receptu, ktory sem pridal CHOBOT, bolo vyborne, ulozila som ho po stvrt kile do mraziaka.Cast som dala do mraziaka cele. Po rozmrazeni a upeceni boli tiez velmi dobre. Tento rok ich mame podstatne menej, asi to bolo tym nedobrym pocasim. Tesim sa, ze na buduci rok to bude lepsie.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

milujem gastany!

v bratislave su dost rozsirene... a tu v ziline sa vela ludi "uci" zaradit ich do jedalnicka... mne osobne sa napriklad uz niekolkokrat stalo, ze sa ma v obchode pri kupovani gastanov pytali, ze ako sa robia a ako to chuti a tak a vela znamych som na gastany naucila

teraz netrpezlivo cakam kym sa objavia tie spravne v obchodoch... lebo na trhu boli len straaaasne malinke a napr. v metre zase velmi velke balenie (10kg) ... a v carrefoure pre istotu prva varka asi z mrazaka, takze sama plesen, cervive ...

uz sa neviem dockat...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andreaS Pozri príspevok
milujem gastany!

v bratislave su dost rozsirene... a tu v ziline sa vela ludi "uci" zaradit ich do jedalnicka... mne osobne sa napriklad uz niekolkokrat stalo, ze sa ma v obchode pri kupovani gastanov pytali, ze ako sa robia a ako to chuti a tak a vela znamych som na gastany naucila

teraz netrpezlivo cakam kym sa objavia tie spravne v obchodoch... lebo na trhu boli len straaaasne malinke a napr. v metre zase velmi velke balenie (10kg) ... a v carrefoure pre istotu prva varka asi z mrazaka, takze sama plesen, cervive ...

uz sa neviem dockat...
Na Miletičke ich máš habadej...

a nielen malé. Aj väčšie, aj obrovské. Priemerné stoja 3,50 - 4 EUR, veľké cca 5-6 EUR a tie obrovské, z dovozu sú po 10 EUR za kg. Tie obrovské som videl aj v tržnici.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

to viem, ze tam by som kupila... lenze ja byvam v Ziline

a tu ludia tuto dobrotu moc nekupuju, preto je problem najst tie spravne gastany
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať