Zavrieť

Porady

Rozdelenie nehnutelnosti.

Ahoj!
Mam problem pred 4 rokmi som si zobral uver na dom ktory som z lasky k priatelke s ktorou mame aj 2 deti prepisal polovicku na nu. ja som vedeny oko dlznik a ona ako rucitel uveru na dom.Splátky sú strhávane z môjho účtu v celej sume každy mesiac.

A chcem poradit ako mam postupovat kedze nechce prepisat darovacou zmluvov svoju polovicku na malolete deti ale sa vyhraza ze si necha sudom vyplatit polovicu domu ale nezaplatila ani jednu splatku a kedze bola s toho 2 rok na materskej a 2 rok robila len 20 mesiacov a jej prijem nie je taký velky aby platila aj uver aj zabezpecila plnohodnotny zivot sebe aj detom ju mam prinutit 1 aby to prepisala na DETI alebo sa zacala podielat na splacani uveru alebo ako mam postupavat aby som ju dostal preč z listu vlasnictva kedze ja vsetko platim a ona iba vyuziva moju dvoveru ktora ma bude stat kopu nervov

dakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Napadnúť darovaciu zmluvu na súde.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Neviem, či by obstálo napadnutie neplatnosti darovacej zmluvy, keďže pokiaľ spĺňa zákonne podmienky, tak je platná.
Tými podmienkami sú:
Ad. 1 Písomná forma, kedže ide o nehnuteľnosť,
Ad. 2 A prejav obdarovaného, že dar prijíma.

Takže si myslím, že ak sú tieto dve podmienky splnené, zmluva je platná a to predpokladám sú, inak by správa katastra nevykonala vklad vlastníckeho práva.

Skôr si myslím, že by tu bola možnosť domáhať sa vrátenia daru podľa § 630 z. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Čo však je hrubé porušenie dobrých mravov nie je nikde definované a bude záležať na posúdení súdu.

Ak si myslíte, že preukážete hrubé porušenie dobrých mravov, je potrebné podať návrh na súd Na vrátenie daru.
2 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

upresnim to nie je ziadny papier o darovani polovice domu na nu bolo to moje rozhodnutie prosto v kupno predajnej zmluve je ze kupuje dom spolu lenze ja som to zaplatil :-( a teraz od nej chcem aby tu polku prepisala na deti co ona nehce lebo ze vraj aby som nerobil problémy
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
rr2022 Pozri príspevok
upresnim to nie je ziadny papier o darovani polovice domu na nu bolo to moje rozhodnutie prosto v kupno predajnej zmluve je ze kupuje dom spolu lenze ja som to zaplatil :-( a teraz od nej chcem aby tu polku prepisala na deti co ona nehce lebo ze vraj aby som nerobil problémy
Neviem, či je možné niečo teraz robiť.
Kúpna zmluva je totiž asi platná, inak by nebol vykonaný vklad. A jej neplatnosť nemôžte namietať Vy, lebo Vy ste domnelú neplatnosť spôsobili.

K darovaniu po právnej stránke nedošlo.

Nehnuteľnosť ste z právneho hľadiska kúpil do podielového spoluvlastníctva.

Jedine podať návrh na súd na Určenie vlastníctva.
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

je tu moznost. ze prestanem platit uver a ako rucitel bude musiet zas platit ona
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Tak tam ti neostava nic ine len byt schopny relevantne dokazat ze ty si to zaplati cele a mozes ju zalovat o vydanie bezdovodneho obohatenie ktorym je hodnota polovice domu. S tym ze ale ona moze zaplatit v peniazoch, Tu polovicu uz od nej nikdy nedostanes a ak ona nebude chciet tak ani deti.
3 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

a co to neplatenie uveru z mojej strany ako by to dopadlo kedze ona nebude mat na to aby platila taku výšku splatok mesacne moze ziadat peniaze odo mňa kedze je spoluvlasni a rucitel
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

rr2022 Pozri príspevok
je tu moznost. ze prestanem platit uver a ako rucitel bude musiet zas platit ona
Síce by ako ručiteľ musela platiť, ale potom by si to mohla vymáhať zasa od Teba ako dlžníka.
2 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

aj ked je spolumajitel domu ?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

alebo to nezaplatí a banka uplatní záložné právo a vzhľadom k tomu, že nehnuteľnosti sa teraz ťažko predávajú tak v dražbe môžeš prísť ešte aj o peniaze ktoré si už banke splatil...
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

no takto to nechcem ja ten dom chcem a som ochotný splacat uver len prosto chcem ju prinutit aby to prepisala na deti svoju polovicu takze co by bolo najlepsie riesenie ked ona robí problem s prepisom ako ju pritlacit k stene aby to urobila
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

rr2022 Pozri príspevok
no takto to nechcem ja ten dom chcem a som ochotný splacat uver len prosto chcem ju prinutit aby to prepisala na deti svoju polovicu takze co by bolo najlepsie riesenie ked ona robí problem s prepisom ako ju pritlacit k stene aby to urobila
je to jej polovica, nutit ju nemozes
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ináč premýšlam, kupovali ste nehnuteľnosť spolu. To znamená, že spolu by ste mali uhrádzať aj jej cenu.
Myslím, že jedinou cestu je žalovať ju ako píše Profesional, a žiadať bezdôvodné obohatenie, lebo úver a teda nehnuteľnosť splácaš ty. A detto ona by Ti mala prispievať polovičnou sumou na úhradu úveru.

Skús jej povedať, že dávaš ju na súd, za bezdôvodné obohatenie, a žalobu stiahneš len v prípade darovania polovice nehnuteľnosti na deti.
Ale kedže deti sú maloleté aj toto sa musí urobiť súdnou cestou, teda dar musí odsúhlasiť súd.
1 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

ano kupovali ale uver je na mne a ona je ako rucitel
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Mám pocit, že tu musíme rozlišovať dve rôzne veci:

1) Vadí Ti, že priateľka nezaplatila polovicu kúpnej ceny domu - ako písal Profesional a Xanti, môžeš od nej žiadať vydaniem bezdôvodného obohatenia podľa § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka

§ 451 Občianskeho zákonníka

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

§ 454 Občianskeho zákonníka

Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.



2) Nemáš žiadne právo nútiť ju, aby svoju polovicu niekomu darovala. Kúpou ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi a ona môže so svojím podielom disponovať ako chce. Je to len na jej vôli. Ak už dom nechceš mať v spoluvlastníctve s ňou, môžte sa dohodnúť na zrušení podielového spoluvlastníctva a vzájomnom vyporiadaní (§ 141 Občianskeho zákonníka). V prípade, že sa nedohodnete, môžeš dať na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva a vyporiadanie (§ 142 Občianskeho zákonníka). Toto však Tvoju situáciu nerieši...
3 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Či vydanie bezdôvodného obohatenia, či žaloba na určenie vlastníckeho práva bude náročné dokázať, keďže medzi tebou a priateľkou nemáte asi nič dohodnuté na papieri, predpokladám.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

rr2022 Pozri príspevok
...nezaplatila ani jednu splatku a kedze bola s toho 2 rok na materskej a 2 rok robila len 20 mesiacov a jej prijem nie je taký velky aby platila aj uver aj zabezpecila plnohodnotny zivot sebe aj detom ...
sorry, vacsinou to nerobim, ale naozaj mi neda nespytat sa...
ona bola na materskej s tvojim dietatom a ty si v soku z toho ze nemala taky prijem aby splacala splatky na dom a este aj zivila seba aj tvoje deti?
1 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

ano nic lebo som bol hlupucky ked som jej dal polovicu domu lebo to bola laska co mi zatienila zrak no teraz ona odchadza a ja nebudem investavat dalej do niecoho co je len s polovice moje kedze ona moze ziadat o vyplatenie polovice domu aj ked prispela len ciastkou ktora je smiesna(myslim kupa kachličiek a podobne) tak som jej navrhol prepis na deti
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

nie nie som vsoku ze nesplacala ved to je jasne ze nemala s coho ved som ich zivil aj som nie grazel moje deti mam rad ale ona odchadza odomna prec pretoze uz nam to neklape a preto ju ziadam o prepis jej majetku na deti co ona nechce a vyhraza sa mi ze si necha vyplatit polovicu domu co sa mne nepaci pretoze vsetky splatky splacam ja
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

rr2022 Pozri príspevok
ano nic lebo som bol hlupucky ked som jej dal polovicu domu lebo to bola laska co mi zatienila zrak no teraz ona odchadza a ja nebudem investavat dalej do niecoho co je len s polovice moje kedze ona moze ziadat o vyplatenie polovice domu aj ked prispela len ciastkou ktora je smiesna(myslim kupa kachličiek a podobne) tak som jej navrhol prepis na deti
prepis na deti je urcite fajn (na jej mieste by som suhlasila za podmienky ze aj ty prepiseses svoju cast), len sa mi nepaci (vo vseobecnosti, nie len u teba), to uvazovanie chlapov, ze oni investovali peniaze do domu. Zeny investuju cas aby z domu urobili domacnost a dobrovolne zredukuju svoje prijimy ktore by mohli investovat do byvania, ked zostanu doma na materskej a rodicovskej aby sa mohli starat o deti. Na toto nikdy ziadny chlap nemysli...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať