Zavrieť

Porady

Fakturovať DPH za službu pre firmu z ČR?

Dobrý deň!Chcela by som sa opýtať, či má byť fakturovaná DPH pre firmu z ČR za službu vykonanú na stavbe nachádzajúcej sa na území SR? Konkrétne sa jednalo o úpravu terénu pod stavbou. Ja som mu DPH vyfakturovala a on mi dnes vrátil faktúru na prepracovanie s tým, že: " nelze fakturovat do zahraničí DPH". Vraj sa informoval na DÚ v Bratislave. Súrne by som potrebovala poradiť, pretože to bola služba za september a hneď je tu termín priznania.
Zmenilo by sa niečo, keby táto česká firma bola subdodávateľom pre firmu zo SR? (niečo sa mi marí, že by to mohlo byť takto, ale v tomto som si nie istá).

Už som im prichystala list s tým, že im to nemôžem fakturovať bez DPH a aby si nárokovali DPH späť podľa §56 a §57, ale ešte som takýto prípad nemala, preto by som bola rada, keby mi niekto poradil.
Vopred ďakujem. Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ferko
    Dobrý deň!Chcela by som sa opýtať, či má byť fakturovaná DPH pre firmu z ČR za službu vykonanú na stavbe nachádzajúcej sa na území SR? Konkrétne sa jednalo o úpravu terénu pod stavbou. Ja som mu DPH vyfakturovala a on mi dnes vrátil faktúru na prepracovanie s tým, že: " nelze fakturovat do zahraničí DPH". Vraj sa informoval na DÚ v Bratislave. Súrne by som potrebovala poradiť, pretože to bola služba za september a hneď je tu termín priznania.
    Fakturácia bola správna. Miestom dodania služby je SR, nakoľko tu sa nachádza nehnuteľnosť. Odvolajte sa pri fakturácii na § 15 ods. 2, podľa ktorého je stanovené miesto dodania služby podľa slovenského zákona.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ferko
    Zmenilo by sa niečo, keby táto česká firma bola subdodávateľom pre firmu zo SR? (niečo sa mi marí, že by to mohlo byť takto, ale v tomto som si nie istá).
    Miesto dodania služby sa však vždy viaže na SR.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ferko
    Už som im prichystala list s tým, že im to nemôžem fakturovať bez DPH a aby si nárokovali DPH späť podľa §56 a §57, ale ešte som takýto prípad nemala, preto by som bola rada, keby mi niekto poradil.
    Vopred ďakujem. Zuzana
    Neviem, ako je vykladaný § 56, ale upozorňujem, že sa týka najmä vrátenia dane z hnuteľného majetku a služieb dodaných platiteľom v tuzemsku ... Nakoľko služba sa viaže na nehnuteľnosť, doporučujem konzultovať túto skutočnosť vopred, t.j. ešte pred upozornením odberateľa, ktorému boli služby dodané, aby prípadne neboli prekvapení. Je možné, že nebudú problémy s vrátením dane, nakoľko sa jedná o službu. Ale aj napriek tomu doporučujem pre istotu skonzultovať.

    Zistenú informáciu by bolo dobré dať na Poradu.

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    Ďakujem za reakciu, zajtra sa pokúsim zistiť ako to je s tým nárokom na vrátenie DPH. Prajem pekný večer!

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    AVO
    Neviem, ako je vykladaný § 56, ale upozorňujem, že sa týka najmä vrátenia dane z hnuteľného majetku a služieb dodaných platiteľom v tuzemsku ... Nakoľko služba sa viaže na nehnuteľnosť, doporučujem konzultovať túto skutočnosť vopred, t.j. ešte pred upozornením odberateľa, ktorému boli služby dodané, aby prípadne neboli prekvapení. Je možné, že nebudú problémy s vrátením dane, nakoľko sa jedná o službu. Ale aj napriek tomu doporučujem pre istotu skonzultovať.
    Takže, dnes som volala na DÚ BA I. Potvrdili mi, že sa to posudzuje ako služba, takže by mali možnosť vrátenia DPH, ak splnia podmienky. Jasné, že až po zaplatení a zdokladovaní.

    monsol je offline (nepripojený) monsol

    monsol
    Ja som mala presne tento prípad a vyžiadala som si písomné stanovisko Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. Tam mi p. Filipová dala písomné stanovisko - v stručnosti - miesto dodania služieb súvisiacich s nehnuteľnosťou je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza...
    Je jedno kto je odberateľ, ale dôležité je, kde je nehnuteľnosť.... Toto stanovisko mám odložené pre prípad daňovej kontroly....

    My sme mali ešte aj prípad, ak išlo o slovenského odberateľa, ale nehnuteľnosť sa nachádzala mimo EÚ... V takom prípade to išlo bez DPH, lebo miesto dodania je mimo SR, mimo EÚ, tj. nie je to predmetom slovenskej DPH....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    monsol
    My sme mali ešte aj prípad, ak išlo o slovenského odberateľa, ale nehnuteľnosť sa nachádzala mimo EÚ... V takom prípade to išlo bez DPH, lebo miesto dodania je mimo SR, mimo EÚ, tj. nie je to predmetom slovenskej DPH....
    Predmetom slovenskej DPH určite nie. Ale v príslušnej členskej krajine EÚ určite a z toho sa odvíjajú súvisiace povinnosti aj pri vystavovaní faktúry a vysporiadaní si daňovej povinnosti v mieste dodania služby. Nakoľko daňová povinnosť vznikla, mala by byť daň od niekoho aj inkasovaná. Čo myslíte?
    Naposledy upravil Jana Acsová : 21.10.05 at 11:32

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ferko
    Takže, dnes som volala na DÚ BA I. Potvrdili mi, že sa to posudzuje ako služba, takže by mali možnosť vrátenia DPH, ak splnia podmienky. Jasné, že až po zaplatení a zdokladovaní.
    Výborne .

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    monsol
    Ja som mala presne tento prípad a vyžiadala som si písomné stanovisko Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. Tam mi p. Filipová dala písomné stanovisko - v stručnosti - miesto dodania služieb súvisiacich s nehnuteľnosťou je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza...
    Je jedno kto je odberateľ, ale dôležité je, kde je nehnuteľnosť.... Toto stanovisko mám odložené pre prípad daňovej kontroly....
    Ďakujem za radu.
    Dnes som mu faktúru vrátila späť s citovaním zákona na pol A4 a s odkazom na www stránku, kde nájde tlačivá na vrátenie DPH, aby som mu trochu vyšla v ústrety.
    Ale pre istotu si vypýtam písomné stanovisko aj ja, aby som ho mala pre každý prípad v zálohe.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mám za to, že ak je miesto dodania služby stanovené zákonom jednoznačne a to jednoznačne v § 15 ods. 2 ZDPH je, nie je potrebné žiadať si písomné stanovisko.
    Keď je DR zasypávané takýmito dotazmi, nezvyšuje priestor na zodpovedanie skutočne sporných otázok. A tie sú podstatne háklivejšie ako naznačený problém s nehnuteľnosťou, ktoré je mimochodom určite riešené aj usmernením, ktoré nájdete na stránke DR SR. Iné stanovisko Vám nedajú, iba vycitujú spomínaný § 15 ods. 2.

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    AVO
    Mám za to, že ak je miesto dodania služby stanovené zákonom jednoznačne a to jednoznačne v § 15 ods. 2 ZDPH je, nie je potrebné žiadať si písomné stanovisko.
    Ak mi odberateľ nevráti znovu faktúru, tak je to naozaj zbytočné, ale ak mi ju znovu vráti, tak by sa mi také stanovisko zišlo. Len dúfam, že ho nebudem potrebovať!

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    To písomné stanovisko by si mohla zverejniť na týchto stránkach. Určite je dobré mať tieto info potvrdené daňovým riaditeľstvom.

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    Dnes prišiel odberateľ osobne a zaplatil mi za faktúru v hotovosti aj s DPH. Síce šomral, že mal aj iných dodávateľov, ktorí mu fakturovali podstatne väčšie čiastky (oproti našim 22 000) a že si DPH nefakturovali. Povedala som mu, že to je ich vec, ale ja musím byť krytá.
    Ináč, skúšal to na mňa aj s tým, že sme jediný, ktorí sme mu DPH vyfakturovali, ale od DPH kontroly mám info, že takýto problém mala s nimi aj iná firma, ktorej uhradili z faktúry len základ dane a výšku DPH im dlhujú.

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Šľak ma ide trafiť, keď od účtovníkov (prípadne tých čo fakturujú) počujem vety typu :
    "nelze fakturovat DPH do zahraničí" alebo "veď to je zahraničný odberateľ"

    Sme rok a pol v EU, platí principiálne nový zákon, zo stránok EU sa dá stiahnuť aj 6. Smernica rady EU o harmonizácii daní z obratu (teda aj DPH) v slovenčine - má to len pár strán, (ako dokument EU práva nadradený miestnemu právu) a dotyční sa nevedia dodnes prebrať a akoby zmeny vôbec nezaregistrovali.
    Bolo okolo celého aj dosť mediálneho šumu, ale oni keď vidia že odberateľ je zahraničná firma na fa automaticky šibnú 0% DPH a hotovo.

    Nechápem ako môžu bez sledovania zmien - to sa u nich zrejme principiálne týka aj iných oblastí daní a účtovníctva - existovať a ako môžu mať odvahu v tejto oblasti robiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.