Zavrieť

Porady

Narok na rodicovsky prispevok a pridavkov na deti

ahojte poradaci,

chcela by som sa poradit o spatnom naroku na rodicovsky prispevok a pridavky na deti, ak sa dieta narodilo v auguste v roku 2008 a do februara 2009 som poberala materske, ale dieta nebolo registrovane na urade prace, socialnych veci a rodiny a nedostala som na neho ani jeden pridavok na dieta a ani rodicovsky prispevok. zamestnanec som od augusta 2009. na co mam narok a ako to mam ziadat? mozem od statu pozadovat spatne preplatenie pridavkov na dieta a aj rodicovskeho prispevku? dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    PRIDAVOK NA DIETA- Zánik nároku

    Nárok na prídavok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok patril.

    Znamená to, že žiadateľ o prídavok si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov.

    http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=379

    RODICOVSKY PRISPEVOK - Zánik nároku
    Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril.

    Nárok na rodičovský príspevok zaniká

    a) od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek ( do troch rokov veku, do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe,

    b) smrťou oprávnenej osoby alebo dieťaťa.


    http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=406

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    brčko, Xanti, veronikasad, jacekova, Flinstone, janaGT
    6

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    konber Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcela by som požiadať o radu. Vo februári 2008 sa mi narodila dcérka, po polroku som sa vrátila do zamestnania a na dieťa dostávam príspevok 164,22 EUR. Chcela by som sa opýtať, že či môžem dať dieťa v septembri do škôlky na 4 hodiny, nechcela by som totiž prísť o tie peniaze. Prosím poraďte, či je to možné, lebo zákony sa ustavične menia. Ďakujem. Henrieta
    ak ti príjmu a dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010, tak strácaš nárok na rodič.príspevok od 1.10.2010.

    Máš nárok na príspevok rodičovi vo výške 25% z 5x164,22eur (zvyšného RP za obd.10/2010-2/2011).- OPRAVUJEM SA!!!! nemáš nárok na príspevok rodičovi, lebo si začala byť zárobkovo činná už dávno, menej ako pred 6mesiacmi, jedine, že by si požiadala o RD a znovu nastúpila do zamestnania, čo ale neviem, či sa ti to oplatí.

    A od oktobra môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Tie musíš doložiť dokladmia a uplatniť si nárok do 6mesiacov, t.j. môžeš uplatniť vo februári 2011 za obdobie 10/2010-2/2011, ale spýtaj sa aké doklady potrebujú.

    konber je offline (nepripojený) konber

    konber
    Dobrý deň.
    Chcela by som požiadať o radu. Vo februári 2008 sa mi narodila dcérka, po polroku som sa vrátila do zamestnania a na dieťa dostávam príspevok 164,22 EUR. Chcela by som sa opýtať, že či môžem dať dieťa v septembri do škôlky na 4 hodiny, nechcela by som totiž prísť o tie peniaze. Prosím poraďte, či je to možné, lebo zákony sa ustavične menia. Ďakujem. Henrieta

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Mám podobný problém. Rodičovská dovolenka mi končí v 8/2010. Do roboty by som chcela nastúpiť v polovici 6/2010. Možno nastúpim len na dohodu o vykonaní práce, lebo pracovnú zmluvu nepotrebujem. Pracovnú zmluvu mám v inej firme, než do ktorej chcem nastúpiť. Dcéra by nastúpila do škôlky v polovici júna. Chodila by tam len na 4 hodiny a každý druhý deň. Zrejme nedostanem rodičovský príspevok od 1.7.2010, ale kvôli čomu? Kvôli tomu, že nastúpim do roboty alebo že malá nastúpi do škôlky?
    V tom prvom prípade zohráva rolu, či budem mať pracovnú zmluvu alebo dohodu?
    V tom druhom prípade, čo ak by som malú prihlásila do škôlky 15.6. a odhlásila 25.7.? Mala by som nárok na RP aj za júl?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    psps Pozri príspevok
    Mám podobný problém. Rodičovská dovolenka mi končí v 8/2010. Do roboty by som chcela nastúpiť v polovici 6/2010. Možno nastúpim len na dohodu o vykonaní práce, lebo pracovnú zmluvu nepotrebujem. Pracovnú zmluvu mám v inej firme, než do ktorej chcem nastúpiť. Dcéra by nastúpila do škôlky v polovici júna. Chodila by tam len na 4 hodiny a každý druhý deň. Zrejme nedostanem rodičovský príspevok od 1.7.2010, ale kvôli čomu? Kvôli tomu, že nastúpim do roboty alebo že malá nastúpi do škôlky?
    V tom prvom prípade zohráva rolu, či budem mať pracovnú zmluvu alebo dohodu?
    V tom druhom prípade, čo ak by som malú prihlásila do škôlky 15.6. a odhlásila 25.7.? Mala by som nárok na RP aj za júl?

    Kedze ty si na rodicovsku dovolenku nastupovala este v roku 2008, posudzujes sa podla vtedy platneho zakona a mozes kludne aj pracovat na TPP, mas narok na RP.
    Ak vsak dcerka zacne chodit do skolky, narok na RP stratis.
    Mozes si poziadat o prispevok na starostlivost o dieta, kde ti preplatia skutocne poukazane vydavky na skolku, opatrovatelku - max. do vysky RP.

    S tym prihlasenim a odhlasenim by to mohlo fungovat, ale musis to vzdy nahlasit na UPSVaR.
    Ja by som to skor riesila na tvojom mieste nejakou opatrovatelkou do toho augusta (cez leto zozenies kludne napr. zodpovednu studentku VS), lebo viem ako funguju cez leto skolky - minimalne mesiac maju zatvorene (deti su presunute do inej skolky) a striedaju sa tam ucitelky, pripadne aj zo skolskej druziny, takze dieta (a najma take male) ma problem vytvorit si akykolvek vztah k niekomu nastalo a mohlo by to dcerke narusit cele vnimanie skolky na dalsie roky.

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Veď práve toho sa obávam, určite by sa aj ťažko hľadala škôlka, kde by mi ju vôbec zobrali. A ešte aj staršia 7 r. dcéra bude mať prázdniny a zohnať opatrovateľku k 2 deťom bude problém. Skôr to urobím asi tak, že robotu budem všeliako zliepať a deti budú varovať známi, kto ako bude mať čas.
    Ďakujem za odpoveď.

    Narok na rodicovsky prispevok a pridavkov na deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.