Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo - písomne alebo ústne?

Dobrý deň,
chcem sa spýtať:
živnostník FT vykonáva ako subdodávateľ prácu pre firmu GH s.r.o. strojové omietky. Firma GH poskytuje materiál a stroje, živnostník iba prácu. Musia mať zmluvu o dielo písomne alebo stačí ústne, ak písomne, mala by byť podľa Obchodného zákonníka alebo Občianskeho?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Čimko Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať:
    živnostník FT vykonáva ako subdodávateľ prácu pre firmu GH s.r.o. strojové omietky. Firma GH poskytuje materiál a stroje, živnostník iba prácu. Musia mať zmluvu o dielo písomne alebo stačí ústne, ak písomne, mala by byť podľa Obchodného zákonníka alebo Občianskeho?

    Ďakujem za odpoveď.
    Obidve zmluvné strany sú podnikatelia a je to za účelom podnikania, čiže to musí byť podľa Obchodného zákonníka. V každom prípade odporúčam písomne.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Tweety, miramax1, Stefan2005, Zita5, mzdarka renca, Lubaba, Tamila
    7

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Obchodný zákonník

    DIEL IX
    Zmluva o dielo


    Oddiel 1
    Základné ustanovenia


    § 536

    Na začiatok

    (1) Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie.

    (2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

    (3) Cena musí byť v zmluve dohodnutá alebo v nej musí byť aspoň určený spôsob jej určenia, ibaže strany v zmluve prejavia vôľu uzavrieť zmluvu aj bez tohto určenia.



    Som presvedčená, že v dnešnej dobe málokto z podnikateľov uzatvára ústne zmluvu o dielo .Je to riziko , jednak pre objednávateľa z dôvodu zhotovenia diela a prípadnej reklamácie .A na druhej strane je rizikom ústna dohoda aj pre zhotoviteľa, nakoľko ústna dohoda objednávateľa nezaväzuje zaplatiť za zhotovenie diela .

    Na základe uvedeného ja osobne by som uzatvorila Zmluvu o dielo jedine v písomnej forme .

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Ja osobne by som bez Zmluvy nerobila, minimálne by som si žiadala objednávku kde by boli vymedzené určité veci, potrebné pre faktúráciu, odovzdanie diela, zodpovednost za vady a pod.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Čimko Pozri príspevok
    Ďakujem, ale je v nejakom zákone prikázané, že musí existovať písomne, alebo záleží na dohode zúčastnených strán?
    Nie je to v zákone vyslovene uvedené , že musí byť písomne.My sme Vám však doporučili písomne .Však si kliknite hore na Obchodný zákonník a tam si prečítate všetky ustanovenia ohľadom zmluvy o dielo, ktoré sa uzatvárajú medzi podnikateľmi .

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Jednoznacne po osobnych skusenostiach doporucujem pisomne.

    Čimko je offline (nepripojený) Čimko

    Čimko
    Ďakujem, ale je v nejakom zákone prikázané, že musí existovať písomne, alebo záleží na dohode zúčastnených strán?

    Čimko je offline (nepripojený) Čimko

    Čimko
    Ďakujem za odpoveď, potrebovala som zistiť, či mi nejaký zákon prikazuje mať zmluvu o dielo aj písomne, zatiaľ ju mám ústne a doteraz neboli problémy, len som sa chcela uistiť, či je to aj takto správne. Určite budem v budúcnosti uvažovať o tejto zmluve pri ľalších stavbách.
    Ešte raz vďaka.

    jomis20 je offline (nepripojený) jomis20

    jomis20
    Dobrý deň,
    chcela by som poprosiť o radu: akú zmluvu potrebujem / ako szčo / - na vykonanie inventúr v sieti predajní objednávateľa.
    Chcela by som špecifikovať iba presné možstvo inventúr - objednané urobiŤ a koniec.
    PRosím , poradte.
    ďakujem

    majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

    majovrabel
    Staci to aj ustne... ja osobne som taku chybu urobil a teraz sa kvoli takej ustnej zmluve o dielo sudim a je to dost tazke dokazovanie... aj ked si myslim, ze v emailoch vacsina dokazov je a ze to nakoniec vyhram, urcite odporucam pisomne...

    majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

    majovrabel
    Este doplnam... ak uz na zaklade ustnej dohody dlhsie fungujes, neodporucam to zase menit, mohlo by to nastrbit doveru... Ak nieco robis a platia Ti za to, nebude problem dokazat, ze si dohodu mal.... V mojom pripade som spolupracoval so 4 vacsimi odberatelmi... prvy mi platil a potom prestal, na sud som to nedal, kedze s.r.o bola v platobnej neschopnosti, tu by nepomohla ani pisomna zmluva... s druhym som pisomnu zmluvu mal a aj tak ma chcel obabrat, az po 2 pisomnych upomienkach zaplatil... treti bol ten co som spominal, dohodli sme sa ustne, zmluvu mam v emaily, len mi ju neposlal podpisanu ako sme sa dohodli a ja som pracu odovzdal, on predal a mne nezaplatil, takze sa sudime... so stvrtym pisomnu zmluvu nemame, ale nikdy neboli problemy s platenim a to ide o podstatne vyssie sumy ako so vsetkymi tromi predchadzajucimi dokopy... Ja som clovek, ktory cti aj ustne dohody, ale s novymi odberatelmi jedine pisomne... Poucil som sa:-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.